"Bunt i jego konsekwencje dla człowieka" i "jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?" - to tematy matury z języka polskiego, z którymi musieli zmierzyć się tegoroczni abiturienci. W tym artykule znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje dotyczące matury 2024 z polskiego.
Dzisiaj o godzinie 9:00 rozpoczęły się matury Anno Domini 2024. Na pierwszy ogień do swojego egzaminu dojrzałości przystąpili zdający z języka polskiego.
Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - mieli wybór: napisać rozprawkę na jeden z dwóch podanych tematów.
Oba testy zawierały łącznie 16 zadań. Zadania w pierwszym teście odnosiły się do zacytowanych w arkuszu fragmentów tekstów: Richarda Lueckego "Zarządzanie czasem" i Hanny Gadomskiej "Masz wrażenie, że czas płynie za szybko?". Zadania w teście drugim również odnosiły się do zacytowanych w arkuszu fragmentów tekstów, m.in. Trenu X Jana Kochanowskiego oraz fragmentów: "Mitologii" Jana Parandowskiego, "Pieśni o Rolandzie", "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, "Potopu" Henryka Sienkiewicza, "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego i "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall. Zadania dotyczyły też obrazu Juana de Valdés Leala "In ictu oculi" (łac. W mgnieniu oka) i plakatu do przedstawienia "Kordian" według dramatu Juliusza Słowackiego.
Pisząc rozprawkę maturzyści musieli odwołać się do utworów literackich i wybranych kontekstów (np. historycznoliterackiego, literackiego, biograficznego, kulturowego, religijnego, mitologicznego, biblijnego, historycznego, filozoficznego, egzystencjalnego, politycznego, społecznego). Jednym z utworów musiała być lektura obowiązkowa. W arkuszu przypomniano listę lektur. Pierwszy z tematów do wyboru brzmiał: "Bunt i jego konsekwencje dla człowieka", drugi: "Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?".
Za rozwiązanie testów maturzyści piszący egzamin w nowej formule mogą maksymalnie otrzymać 25 punktów, a za rozprawkę - maksymalnie 35 punktów. Na napisanie całego egzaminu zdający maturę z polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule mieli 240 minut.
Oto tematy z matury 2024 z języka polskiego w Formule 2023:
- temat nr 1: Bunt i jego konsekwencje dla człowieka;
- temat nr 2: Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?
Jak napisano w opisie zadania, "w pracy odwołaj się do: lektury obowiązkowej - wybranej spośród lektur wymienionych na stronach 3 i 4; tego arkusza egzaminacyjnego; innego utworu literackiego - może to być również utwór poetycki; wybranych kontekstów".
Oto lista lektur, o których mowa w opisie zadania maturalnego:
Poniżej publikujemy tematy z tegorocznej matury z j. polskiego w Formule 2015:
- temat nr 1: Bunt czy pokora - którą postawę życiową powinien wybrać człowiek, by uczynić świat lepszym? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Dziadów cz. III, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury;
- temat nr 2: Co sprawia, że człowiek zyskuje szacunek innych ludzi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów "Potopu" Henryka Sienkiewicza oraz do wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów;
- temat nr 3: Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij;
Arkusze z Formuły 2023 są dostępne pod poniższymi linkami:
Matura w formule 2023 - język polski, poziom podstawowy. KLIKNIJ, ABY POBRAĆ>>>
Matura w formule 2023 - język polski, poziom podstawowy. KLIKNIJ, ABY POBRAĆ>>>
Arkusze z Formuły 2015 znajdziecie tutaj:
Matura w formule 2015 - język polski, poziom podstawowy. KLIKNIJ, ABY POBRAĆ>>>
Matura w formule 2015 - język polski, poziom podstawowy. KLIKNIJ, ABY POBRAĆ>>>
Egzamin dojrzałości w Formule 2015 nazywany jest "starą maturą", a ten w Formule 2023 - "nową maturą". Tegoroczni absolwenci szkół ponadpodstawowych będą zdawali swój egzamin dojrzałości w jednej z tych formuł. Różnią się one głównie zakresem wymagań egzaminacyjnych wobec zdających.
Do egzaminu maturalnego w "Formule 2023" przystąpi zdecydowana większość maturzystów, w tym m.in.:
- absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego (po raz pierwszy lub kolejny);
- absolwenci 5-letniego technikum (po raz pierwszy);
- absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej (po raz pierwszy);
- osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia 4-letniego liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych (po raz pierwszy);
- absolwenci ponadpodstawowych szkół średnich (z wyjątkami; po raz pierwszy lub kolejny) oraz absolwenci oddziałów międzynarodowych, posiadający dyplom IB (po raz pierwszy).
Z kolei do egzaminu maturalnego w "Formule 2015" przystąpią m.in.:
- absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych, tj. 3-letniego liceum ogólnokształcącego, szkoły artystycznej realizującej program 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum, liceum profilowanego oraz technikum uzupełniającego dla młodzieży, uzupełniającego liceum ogólnokształcącego;
- absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie gimnazjum (po raz pierwszy lub kolejny);
- osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia 3-letniego liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych.
https://www.rmf.fm/magazyn/news,66268,nie-tylko-chylinska-te-gwiazdy-nie-zdaly-matury.html
Oto poszczególne czasy trwania egzaminów maturalnych, które zostały podane przez CKE:
- język polski na poziomie podstawowym. Formuła 2023 - 240 minut; Formuła 2015 - 170 minut;
- język polski na poziomie rozszerzonym. Formuła 2023 - 210 minut; Formuła 2015 - 180 minut;
- matematyka na poziomie podstawowym. Formuła 2023 - 180 minut; Formuła 2015 - 170 minut;
- języki mniejszości narodowych na poziomie podstawowym. Formuła 2023 - 210 minut; Formuła 2015 - 170 minut;
- języki mniejszości narodowych (a także j. kaszubski i łemkowski) na poziomie rozszerzonym. Formuła 2023 - 210 minut; Formuła 2015 - 180 minut;
Najważniejsze informacje dotyczące matury 2024 znajdziecie w naszym specjalnym raporcie na stronie RMF24. Możecie tam zobaczyć m.in. przykładowe zadania maturalne wraz z rozwiązaniami.
Jak co roku na naszej stronie RMF24.pl tuż po zakończeniu egzaminów maturalnych będziemy publikować arkusze maturalne oraz przykłady rozwiązań egzaminów z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.
Maturalne zdjęcia gwiazd. Tak wyglądały, gdy podchodziły do egzaminu dojrzałości ZOBACZ ZDJĘCIA