Punktualnie o godzinie 9 rozpoczął się pierwszy w tym roku egzamin dojrzałości. Egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym jest obowiązkowy dla wszystkich abiturientów. Jak co roku, RMF FM towarzyszy Wam w maturalnych zmaganiach. Arkusze egzaminacyjne i przykładowe odpowiedzi będziemy publikować w naszym raporcie specjalnym.

REKLAMA

Maturzyści, rozpoczął się egzamin dojrzałości. RMF FM jak co roku towarzyszy Wam w maturalnych zmaganiach.

Matura 2023. Język polski: arkusze i odpowiedzi

Matura 2023. Zobacz arkusze CKE oraz odpowiedzi do egzaminu pisemnego z języka polskiego (poziom podstawowy) >>>>>

Arkusze egzaminacyjne z języka polskiego na poziomie podstawowym (formuła 2023) rozwiązują specjalnie dla Was nauczyciele z XXX Liceum Ogólnokształcące im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie.

Jeśli chcecie wiedzieć, jak wam poszedł pierwszy egzamin z maturalnego maratonu, sprawdźcie odpowiedzi w naszym raporcie specjalnym MATURA 2023.

Matura 2023. Ile trwa egzamin z języka polskiego

O godzinie 9 rozpoczął się pisemny test z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jest to jeden z przedmiotów obowiązkowych dla wszystkich maturzystów.

Pisemny egzamin z języka polskiego w nowej Formule 2023 trwa zdecydowanie dłużej niż dotychczas. Uczniowie na rozwiązanie zadań mają aż 240 minut, czyli dokładnie cztery godziny. Do tej pory na napisanie matury przeznaczone było 170 minut. I właśnie tyle czasu będą miały osoby zdające starą maturę, w Formule 2015, głównie absolwenci 3-letnich liceów, 4-letnich techników i szkół branżowych II stopnia.

Matura 2023. Jakie tematy na maturze z języka polskiego?

Matura z języka polskiego w Formule 2023 wzbudziła wiele kontrowersji. Nie tylko z powodu egzaminu ustnego, który wraca po spowodowanej pandemią Covid-19 przerwie. Egzamin pisemny z języka polskiego zmienił się dodatkowo przez zmiany w podstawie programowej.

Arkusz CKE podzielony jest na trzy części: język polski w użyciu, tekst historyczno-literacki i wypracowanie.

Uczniowie na egzaminie mogą spodziewać się zadań typu prawda/fałsz, krótszej wypowiedzi pisemnej, pisania notki syntetyzującej, zadań na dobieranie, zadań sprawdzających znajomość środków językowych, długiej wypowiedzi pisemnej.

Maturzyści muszą pamiętać, żeby na egzamin zabrać ze sobą długopis lub pióro z czarnym tuszem i dowód osobisty. Nie wolno mieć ze sobą żadnych pomocy naukowych, a uczniowie zdający egzamin w Formule 2023 - nie mogą również korzystać ze słowników.

Warto też pamiętać o wyłączeniu telefonu komórkowego. Dzwoniąca komórka może doprowadzić nawet do przerwania egzaminu i usunięcia ucznia z sali.

Matura 2023. Harmonogram egzaminów

Egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczyna maturalny maraton. W kolejnych dniach testy rozpoczynać będą się o godzinie 9 i 14.

Sesja maturalnych egzaminów pisemnych potrwa od 4 do 23 maja, a egzaminów ustnych do 10 do 23 maja.

Poniżej znajdziecie szczegółowy harmonogram egzaminów maturalnych 2023.

4 maja (czwartek) rano będzie egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tego dnia nie będzie żadnego egzaminu po południu.

5 maja (piątek) rano będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, po południu będą egzaminy na poziomie podstawowym z języka francuskiego, z języka hiszpańskiego, z języka niemieckiego, z języka rosyjskiego i z języka włoskiego.

8 maja (poniedziałek) rano będzie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, po południu będą egzaminy z języka kaszubskiego, z języka łemkowskiego i z języka łacińskiego i kultury antycznej.

9 maja (wtorek) rano będą egzaminy z języka angielskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym, po południu będzie egzamin z filozofii.

10 maja (środa) rano będzie egzamin z wiedzy o społeczeństwie, po południu będą egzaminy z języka niemieckiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.

11 maja (czwartek) rano będzie egzamin z biologii, po południu będą egzaminy z języka rosyjskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.

12 maja (piątek) rano będzie egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym, po południu będą egzaminy z języka rosyjskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.

15 maja (poniedziałek) rano będzie egzamin z chemii, po południu będzie egzamin z historii muzyki.

16 maja (wtorek) rano będzie egzamin z geografii, po południu będą egzaminy z języków mniejszości narodowych (języka białoruskiego, języka litewskiego i języka ukraińskiego) na poziomie podstawowym.

17 maja (środa) rano będzie egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, po południu będą egzaminy z języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym.

18 maja (czwartek) rano będzie egzamin z historii, po południu będą egzaminy z języka włoskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.

19 maja (piątek) rano będzie egzamin z fizyki, po południu z historii sztuki.

22 maja (poniedziałek) rano będzie egzamin z informatyki, po południu będą egzaminy z języka hiszpańskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.

23 maja (wtorek) przeprowadzone będą egzaminy w językach obcych z matematyki, geografii, chemii, fizyki, biologii i historii zdawane przez absolwentów szkół i oddziałów dwujęzycznych.

Maturalna woda od RMF FM

4 i 5 maja ekipa RMF FM ruszy w Polskę ze specjalną "maturalną wodą", która da Wam przypływ żółto-niebieskiej energii! Pojawimy się w wybranych szkołach w różnych miastach, żeby wesprzeć naszych dzielnych maturzystów tuż przed pierwszymi egzaminami.

Reporterzy RMF FM zrobią Wam ekspresową powtórkę, a ich pomocnicy dostarczą Wam wodę o, jak niektórzy mówią, magicznych właściwościach! Dostarczymy Wam również szczęśliwe długopisy RMF FM, które są gwarantem udanego egzaminu. Wypatrujcie nas w swojej okolicy i pamiętajcie - cała ekipa RMF FM trzyma za Was kciuki!

/ Michał Dukaczewski / RMF FM
/ Michał Dukaczewski / RMF FM
/ Michał Dukaczewski / RMF FM
/ Michał Dukaczewski / RMF FM
/ Michał Dukaczewski / RMF FM
/ Michał Dukaczewski / RMF FM
/ Michał Dukaczewski / RMF FM
/ Michał Dukaczewski / RMF FM
/ Michał Dukaczewski / RMF FM
/ Michał Dukaczewski / RMF FM