W poniedziałek, w trzecim dniu tegorocznych matur uczniowie pisali egzamin z matematyki. O 9 rozpoczął się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Tuż po godz. 14 Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała arkusze maturalne z matematyki, specjalnie dla Was rozwiązywać je będzie matematyk z wieloletnim stażem Tomasz Wierzchowski z liceum w Węgorzewie.

REKLAMA

Poniżej publikujemy tegoroczne arkusze CKE z matematyki.

Formuła 2023

MATURA 2023, MATEMATYKA. Arkusze CKE, poziom podstawowy, Formuła 2023. KLIKNIJ W LINK, ABY POBRAĆ >>>

Formuła 2015

MATURA 2023, MATEMATYKA. Arkusze CKE, poziom podstawowy, Formuła 2015. KLIKNIJ W LINK, ABY POBRAĆ >>>

Matura 2023 z matematyki. Propozycje rozwiązań

Na bieżąco umieszczamy propozycję rozwiązań testu, tradycyjnie już wypełniane dla Was przez matematyka z wieloletnim stażem Tomasza Wierzchowskiego z liceum w Węgorzewie.

Formuła 2023

MATURA 2023. Matematyka, poziom podstawowy. PROPOZYCJE ODPOWIEDZI>>>

Formuła 2015

MATURA 2023. Matematyka, poziom podstawowy. PROPOZYCJE ODPOWIEDZI>>>

Z kolei na naszych mediach społecznościowych będziecie mogli krok po kroku sprawdzić, jak poszczególne zadania należało rozwiązać. Nasz specjalista wytłumaczy wam zadania maturalne.

Matura 2023 z matematyki w dwóch formułach

Matura 2023 z matematyki jest jednym z obowiązkowych egzaminów pisemnych. Arkusz maturalny z matematyki na poziomie podstawowym składa się z zadań zamkniętych i otwartych. Maturzyści mogą spodziewać się zadań zamkniętych: wielokrotnego wyboru, typu prawda-fałsz, zadań na dobieranie.

Wśród zadań otwartych mogą się znaleźć: zadania z luką; zadania krótkiej odpowiedzi, wymagające krótkiego obliczenia; zadania rozszerzonej odpowiedzi, wymagające stworzenia strategii rozwiązania problemu matematycznego.

Egzamin maturalny z matematyki w Formule 2023 trwa 180 minut, a ten w Formule 2015 - dziesięć minut krócej.

Formuła 2023 obowiązuje absolwentów 4-letniego liceum i od przyszłego roku 5-letniego technikum. Z kolei Formuła 2015 dotyczy absolwentów 3-letniego liceum, szkoły branżowej II stopnia i 4-letniego technikum. W roku 2023 do matury przystępuje ostatni rocznik reformy gimnazjalnej, uczniowie czteroletniego technikum i szkoły branżowej II stopnia.

Aby zdać maturę z matematyki trzeba zdobyć 30 proc. wszystkich punktów.

Matura 2023 z matematyki. Co można wnieść na egzamin?

Na egzamin maturalny z matematyki uczniowie mogli wnieść przybory matematyczne. Przypominamy, to:

  • linijka
  • cyrkiel
  • kalkulator prosty
  • wybrane wzory matematyczne na egzamin maturalny z matematyki.

Poza wyżej wymienionymi przedmiotami na salę egzaminacyjną nie powinno się wnosić żadnych innych przedmiotów. Oznacza to m.in. zakaz wnoszenia napojów, jedzenia, maskotek, telefonów komórkowych i innego sprzętu elektronicznego.

Ile będzie zadań na maturze 2023 z matematyki na poziomie podstawowym

Liczba zadań na maturze z matematyki na poziomie podstawowym będzie się nieco różnić dla uczniów, przystępujących do egzaminu w Formule 2015 i Formule 2023. Uczniowie z Formuły 2023 będą mieć mniej zadań zamkniętych do rozwiązania, kosztem jednak możliwej większej liczby zadań otwartych.

Formuła 2015:

Arkusz egzaminacyjny składa się z trzech grup zadań.

I grupa zawiera zadania zamknięte. Dla każdego z tych zadań są podane cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna. Każde zadanie z tej grupy jest punktowane w skali 0-1. Zdający wskazuje właściwą odpowiedź, zaznaczając swoją decyzję na karcie odpowiedzi.

II grupa zawiera zadania otwarte krótkiej odpowiedzi. Zdający podaje krótkie uzasadnienie swojej odpowiedzi. Zadania z tej grupy punktowane są w skali 0-2.

III grupa zawiera zadania otwarte rozszerzonej odpowiedzi. Zadania te wymagają starannego zaplanowania strategii rozwiązania oraz przedstawienia sposobu rozumowania i są punktowane w skali 0-4, 0-5 albo 0-6.

Za rozwiązanie zadań z matematyki na poziomie podstawowym (formuła 2023) można uzyskać maksymalnie 46 punktów, w tym: 29 pkt - zadania zamknięte; 17 pkt - zadania otwarte.

Formuła 2023:

Egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym trwa 180 minut . W arkuszu egzaminacyjnym znajdzie się od 29 do 40 zadań.

Liczba zadań z matematyki (formuła 2023) - matura 2023

  • Liczba zadań otwartych: 9-15,
  • Liczba zadań zamkniętych: 20-25

Łączna liczba punktów, jakie można uzyskać za prawidłowe rozwiązanie wszystkich zadań w arkuszu, jest równa 50. Jednak w tym roku i kolejnym CKE zmienia się maksymalną łączną liczbę punktów za arkusz dla poziomu podstawowego z 50 do 46.

Za zadanie zamknięte można uzyskać 0-1 lub 0-2 punktów. Za poprawne rozwiązanie zadania otwartego będzie można otrzymać maksymalnie 1, 2, 3 lub 4 punkty.

W rozwiązaniu zadań otwartych wyróżniony został najważniejszy etap, nazywany pokonaniem zasadniczych trudności zadania. Przyznaje się za to co najmniej połowę punktów, jakie można otrzymać za bezbłędne rozwiązanie danego zadania.

Przed pokonaniem zasadniczych trudności zadania wyróżnia się jeszcze jeden etap (w przypadku zadań za 3 pkt) lub dwa etapy poprzedzające (w przypadku zadań za 4 pkt): dokonanie istotnego postępu w rozwiązaniu zadania oraz/lub dokonanie niewielkiego postępu, który jest konieczny do rozwiązania zadania.

Etapy rozwiązania dla każdego zadania będą opisane w zasadach oceniania dla danego zadania. Ponadto dla różnych sposobów rozwiązania danego zadania te same etapy będą opisywały w zasadach oceniania jakościowo równoważny postęp na drodze do rozwiązania zadania.

Matura 2023. Sprawdź rozwiązania z języka polskiego

Chcesz wiedzieć, jak poszła ci matura z języka polskiego na poziomie podstawowym? Sprawdź propozycje rozwiązań przygotowane przez nauczycielki z XXX LO w Lublinie.

Czy egzamin był trudny? Tegoroczni abiturienci są podzieleni. A co mówią nauczyciele?

Matura 2023. Zobacz arkusze CKE oraz odpowiedzi do egzaminu pisemnego z języka polskiego (poziom podstawowy) >>>>>

Matura 2023. Sprawdź rozwiązania z języka angielskiego

W naszym raporcie specjalnym są również propozycje rozwiązań zadań matury pisemnej z języka angielskiego na poziomie podstawowym, przygotowane przez anglistkę Annę Antoniak z XI LO w Warszawie.

Matura 2023. Zobacz arkusze CKE oraz odpowiedzi do egzaminu pisemnego z języka angielskiego (poziom podstawowy) >>>>>

Znajdziecie tam również arkusze CKE z innych języków obcych nowożytnych: francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego.

Matura 2023. Kiedy wyniki?

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia.

Prace maturzystów sprawdzą egzaminatorzy. Centralna Komisja Egzaminacyjna 7 lipca ogłosi wyniki tegorocznych matur. Tego też dnia maturzyści poznają swoje indywidualne wyniki.

Znaleźć je będzie można w systemie ZIU o godzinie 8:30. Tego samego dnia szkołom zostaną wydane świadectwa i informacje o wynikach. Uczniowie, którzy będą poprawiać maturę w sierpniu o wynikach dowiedzą się 8 września 2023 roku.

Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki. Sesja egzaminów poprawkowych odbędzie się 21-22 sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.