Tegorocznym maturzystom zostało coraz mniej czasu na przygotowania do egzaminu dojrzałości. Chociaż każdy skupia się na wybranych przez siebie przedmiotach, to jednak na pewne zagadnienia odpowiedź musi znać każdy uczeń. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała tzw. pytania jawna z języka polskiego.
Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, na maturę wracają egzaminy ustne. Będą one jednak znacznie różnić się od tych, z którymi mierzyli się maturzyści w poprzednich latach.
Egzamin ustny z języka polskiego będzie się składał się z dwóch pytań. Pierwsze będzie jednym z jawnych pytań egzaminacyjnych, opublikowanych przez CKE. Drugie pytanie będzie fragmentem utworu literackiego, ikonograficznego lub językowego, na podstawie którego maturzyści będą odpowiadać na zadane pytanie. Wymagane jest również odniesienie się do innych utworów literackich lub kultury.
Po wylosowaniu pytań maturzysta będzie miał 15 minut na przygotowanie odpowiedzi, a następnie 10 minut na odpowiedź, kolejne 5 minut to czas dla komisji na zadawanie pytań.
Na naszej stronie opublikowalimy komunikaty i informacje o #matura2023: https://t.co/hwK0Qae450@MEIN_GOV_PL pic.twitter.com/xOXKTVumhy
CKE_PLAugust 18, 2022
Opublikowane przez CKE pytania jawne to w sumie 277 zagadnień. Wszystkie dotyczą lektur. Listę lektur otwiera Biblia, a zamykają utwory Olgi Tokarczuk i Ryszarda Kapuścińskiego.
Pełna lista pytań jawnych z języka polskiego dostępna jest >>>TUTAJ<<<.