Maturzyści przystąpią dziś do pisemnego egzaminu z fizyki. Po południu będzie egzamin z historii. Nie są to egzaminy obowiązkowe. Po ich zakończeniu będziemy publikowali na naszej stronie arkusze oraz propozycje rozwiązań.
Chęć zdawania egzaminu z fizyki zadeklarowało 20,9 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników, czyli 7,8 proc. z nich, a z historii - 20,1 tys., czyli 7,5 proc.
Fizyka i historia od lat znajdują się w grupie przedmiotów rzadziej wybieranych przez maturzystów. Fizyka zajmuje siódme miejsce na liście przedmiotów wybranych przez tegorocznych absolwentów, a historia - ósme.
W poniedziałek maturę z fizyki i z historii zdawać będą także abiturienci z wcześniejszych roczników.
Egzamin z fizyki rozpocznie się o godz. 9, a z historii o godz. 14.
Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym, a ponadto do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru - maksymalnie do sześciu.
W grupie przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdaje się na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także na tym poziomie matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.
Abiturienci muszą przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego.
Aby zdać maturę, trzeba uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służy tylko przy rekrutacji na studia.
Abiturienci, którzy nie mogą przystąpić do egzaminów w sesji majowej, a uzyskali zgodę dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, mogą przystąpić do nich w sesji dodatkowej w czerwcu.
Wyniki matur zostaną ogłoszone 4 lipca.
Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Ten, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może je poprawiać dopiero za rok.