To już ostatni dzwonek na przedmaturalną powtórkę. Egzaminy rozpoczną się tuż po długim weekendzie majowym. 4 maja abiturienci przystąpią do egzaminu z języka polskiego, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Dzień później - w piątek - czeka ich matematyka i wiedza o tańcu. Prezentujemy wam szczegółowy harmonogram matury 2017.
Obowiązkowymi egzaminami, do których muszą przystąpić wszyscy maturzyści to: język polski na poziomie podstawowym, matematyka na poziomie podstawowym, język obcy nowożytny na poziomie podstawowy i jeden przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym.
Centralna Komisja Egzaminacyjna podkreśla jednak, że absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania mniejszości narodowej obowiązkowo przystępują także do egzaminu z języka tej mniejszości zarówno w części ustnej, jak i w części pisemnej.
Na RMF24.pl będziemy na bieżąco publikować arkusze wraz z odpowiedziami.
Pierwsze egzaminy już w czwartek 4 maja. Maturzyści o godzinie 9 zmierzą się z zadaniami z języka polskiego na poziomie podstawowym, na co będą mieli 170 minut. O godzinie 14 przystąpią do egzaminu na poziomie rozszerzonym, w tym przypadku czas na rozwiązanie zadań wydłuża się do 180 minut. Tego samego dnia rozpoczynają się także egzaminy ustne.
Centralna Komisja Egzaminacyjna wyznaczyła także dodatkowe terminy egzaminów maturalnych. W tych dniach mogą do nich przystąpić abiturienci szkół ponadgimnazjalnych, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie mogli przystąpić do egzaminu w maju i uzyskali zgodę dyrektora OKE na zdawanie egzaminu w czerwcu. Te egzaminy trwają do 20 czerwca.
W dniach od 22 do 27 sierpnia odbędą się egzaminy poprawkowe. Mogą do nich przystąpić maturzyści, którzy w maju lub czerwcu nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu w części pisemnej albo w części ustnej oraz przystąpili do co najmniej jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego.
Aby otrzymać świadectwo maturalne, należy uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej oraz pisemnej, a także przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej. W ostatnim przypadku CKE nie określa progu zaliczenia.
TUTAJ znajdziesz przykładowe arkusze z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Sprawdź swoją wiedzę przed najważniejszym egzaminem w życiu!
(łł)