Egzamin dojrzałości tuż, tuż! W tym roku - ze sporymi zmianami dla maturzystów z liceów ogólnokształcących. Jak będzie wyglądać ta nowa formuła? Przeczytajcie koniecznie!
Chcesz zdać maturę, musisz wybrać jeden przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym w części pisemnej. Oprócz tego oczywiście, każdy maturzysta powinien przystąpić do egzaminów pisemnych z języka polskiego, języka obcego, matematyki (wszystkie na poziomie podstawowym) oraz do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego (bez określania poziomu).
Absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania mniejszości narodowej obowiązkowo przystępują także do egzaminu z języka tej mniejszości zarówno w części ustnej (bez określania poziomu), jak i w części pisemnej (na poziomie podstawowym).
Wcześniej maturzysta mógł wybrać, czy chce zdawać przedmiot dodatkowy na poziomie podstawowym, czy na poziomie rozszerzonym. Od tego roku dla przedmiotów dodatkowych będzie jeden poziom - odpowiadający podstawie programowej każdego przedmiotu w zakresie rozszerzonym.
Na egzamin ustny z języka polskiego już nie trzeba przygotowywać prezentacji. Teraz ta część będzie sprawdzała umiejętność tworzenia wypowiedzi na określony temat, inspirowanej tekstem kultury. Jak czytamy na stronie CKE, maturzysta będzie losował - nieznane mu wcześniej - zadanie egzaminacyjne zawierające tekst kultury (literacki lub ikoniczny, lub popularnonaukowy z zakresu wiedzy o języku) oraz odnoszące się do niego polecenie. Zadaniem zdającego będzie - po 15-minutowym przygotowaniu - wygłoszenie wypowiedzi monologowej (ok. 10 minut) , a następnie uczestniczenie w związanej z tą wypowiedzią rozmowie z zespołem przedmiotowym (ok. 5 minut).
Sporo zmianą jest fakt, że maturzyści w tym roku nie będą już oceniani według ściśle określonego klucza odpowiedzi. Zamiast tego, egzaminator będzie oceniał pracę holistycznie. To oznacza, że premiowane przede wszystkim będzie twórcze myślenie i prawidłowe podejście do zagadnienia, a także metoda, jakiej zdający użyje, aby postawione przed nim zadanie rozwiązać.
Świadectwo dojrzałości będzie zawierać szczegółowe wyniki. Te z egzaminów z poszczególnych przedmiotów w części pisemnej będą przedstawiane w dwóch formach: jako procent uzyskanych punktów oraz jako pozycja na skali centylowej, wskazująca, jaki odsetek zdających uzyskał taki sam lub niższy wynik od posiadacza świadectwa. Wyniki egzaminów w części ustnej będą przedstawiane tylko jako procent uzyskanych punktów.
Przez cały czas trwania matur na naszej stronie będziemy publikować arkusze egzaminacyjne i ich rozwiązania.