Maturzyści przystąpią dziś do pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Po południu będzie egzamin z fizyki z astronomią. Nie są to egzaminy obowiązkowe, przystępują do nich tylko ci abiturienci, którzy zadeklarowali taką wolę. Na RMF 24, jak codziennie, opublikujemy arkusze i propozycje odpowiedzi!
Chęć zdawania egzaminu z polskiego na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 30 tys. maturzystów, czyli około 9 proc. abiturientów. Egzamin rozpocznie się o godzinie 9:00.
Z kolei do egzaminu z fizyki z astronomią ma przystąpić 25 tys. maturzystów. Prawie tyle samo z nich zadeklarowało chęć zdawania egzaminu na poziomie podstawowym, co na poziomie rozszerzonym. Ten egzamin będzie o 14:00.
W pierwszych trzech dniach egzaminacyjnego maratonu maturzyści zmierzyli się z językiem polskim, matematyką i językiem angielskim. Część abiturientów napisała również egzamin z języka łacińskiego i wiedzy o tańcu. Na naszych stronach opublikowaliśmy arkusze zadań i propozycje odpowiedzi, opracowane przez ekspertów.
Matura 2014: JĘZYK POLSKI, poziom podstawowy - ODPOWIEDZI
Matura 2014: MATEMATYKA, poziom podstawowy - ARKUSZ
Matura 2014: MATEMATYKA, poziom podstawowy - ODPOWIEDZI
Matura 2014: JĘZYK ANGIELSKI poziom podstawowy - ARKUSZ
Matura 2014: JĘZYK ANGIELSKI poziom podstawowy - TRANSKRYPCJA
Matura 2014: JĘZYK ANGIELSKI poziom podstawowy - ODPOWIEDZI
Matura 2014: JĘZYK ANGIELSKI poziom rozszerzony - ARKUSZ cz. I
Matura 2014: JĘZYK ANGIELSKI poziom rozszerzony - ARKUSZ cz. II
Matura 2014: JĘZYK ANGIELSKI poziom rozszerzony - TRANSKRYPCJAMatura 2014: Wiedza o tańcu, poziom podstawowy - ARKUSZ
Matura 2014: Wiedza o tańcu, poziom rozszerzony - ARKUSZ
Matura 2014: Język łaciński i kultura antyczna, poziom podstawowy - ARKUSZ
Matura 2014: Język łaciński i kultura antyczna, poziom rozszerzony - ARKUSZ
Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Maturzysta może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych.
Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 23 maja. Abiturienci muszą przystąpić także do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez nauczycieli. Ta sesja egzaminacyjna zakończy się 30 maja.
Ci abiturienci, którzy nie będą mogli z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych, będą to mogli zrobić w dodatkowym terminie: między 2 a 18 czerwca.
(j.)