Osoby w wieku 48 lat, czyli urodzone w 1973 roku, które na początku roku nie wypełniły formularza, że chcą się zaszczepić, mogą od dziś zapisywać się na szczepienie przeciw Covid-19. Rejestracja odbywa się przez internet, infolinię, SMS-em lub w punktach szczepień.
Od 12 kwietnia trwa rejestracja osób w wieku 59 lat i młodszych na szczepienia przeciw Covid-19. Do dziś obowiązywała reguła, że codziennie taką możliwość uzyskują młodsi o rok od tych, którzy zapisywali się dzień wcześniej. 24 kwietnia przypada kolej na rocznik 1973, czyli osoby w wieku 48 lat.
Od poniedziałku 26 kwietnia nastąpi przyspieszenie i każdego dnia na szczepienia zapisywać się będą mogły dwa roczniki, a od 7 maja rejestracja będzie obejmować po trzy roczniki.
Rząd zapowiada, że do 9 maja każdy, kto skończył 18 lat, otrzyma e-skierowanie.
Upoważnieni do zapisów mogą rejestrować się na kilka sposobów: dzwoniąc na infolinię 989, za pośrednictwem internetu - korzystając z systemu e-Rejestracji i z Internetowego Konta Pacjenta; wysyłając SMS-a na numer 880-333-333 lub bezpośrednio w punkcie szczepień.
Zastrzyki przeciw Covid-19 wykonuje się preparatami firm: Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Trzy pierwsze są dwudawkowe.
Jak poinformował w piątek wieczorem Michał Dworczyk z kancelarii premiera, w Polsce "przekroczyliśmy liczbę 10 mln wykonanych szczepień". Zdaniem szefa KPRM, że jesteśmy na półmetku zadania, jakim - zgodnie z deklaracjami premiera - jest wykonanie 20 mln szczepień do końca czerwca.
Z danych rządowych wynika, że częściej na szczepienie decydują się kobiety - wykonano im 5,87 mln iniekcji, a mężczyznom - 3,93 mln.
Najwięcej szczepień wykonano w woj. mazowieckim (1,5 mln), śląskim (1,1 mln) i wielkopolskim (8,5 mln). Najmniej w woj. opolskim (238 tys.), lubuskim (258 tys.) i świętokrzyskim (276 tys.).
Słuchajcie online już teraz!
Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.