Jeśli nie udało Ci się dostać na studia dzienne w pierwszej turze, to jeszcze nic straconego. W Warszawie uczelnie wciąż czekają na chętnych. Już dawno nie było tylu wolnych miejsc po pierwszej turze rekrutacji. Na Uniwersytecie Warszawskim - największej uczelni w kraju - wolne miejsca są jeszcze na 31 kierunkach. Na katolickim Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego - na 41 kierunkach. Prawie bez szans są za to marzący o tytule inżyniera - na Politechnice Warszawskiej zostało... 20 miejsc.
Na Uniwersytecie Warszawskim na kandydatów wciąż czekają głównie kierunki humanistyczne: nauka o rodzinie, polityka społeczna, filozofia, filologia białoruska czy historia sztuki. Wolne miejsca po pierwszym naborze są także na fizyce oraz ochronie środowiska, a także na inżynierii nanostruktur oraz bioinformatyce.
Na UKSW także jest w czym wybierać - tam na przyszłych studentów czeka jeszcze więcej, bo 45 kierunków z wolnymi miejscami. Najwięcej - po ponad 70 - jest jeszcze na europeistyce oraz inżynierii środowiska. Po 50 miejsc zostało na filozofii i biologii, a 60 na wydziale prawa kanonicznego. Po 40 wolnych miejsc jest również na fizyce, matematyce i stosunkach międzynarodowych.
Mniejszy wybór mają kandydaci na Politechnice Warszawskiej. Tu na studiach dziennych czeka już tylko 20 ostatnich miejsc na elektronice, ale wykładanej po angielsku.
SGGW listę wolnych miejsc ma ogłosić dzisiaj.
15.07-07.08 | 20.07-20.09 | 23.07-10.09 | 30.07-10.09 | 01.08-09.09 nauki o rodzinie, polityka społeczna | filologia białoruska | informacja naukowa i bibliotekoznawstwo, ochrona środowiska | iranistyka, kultura Wschodu Starożytnego, asyriologia i hetytologia, mongolistyka i tybetologia, logistyka mediów, specjalność: technologie informacyjne mediów | filozofia, Philosophy od Being, studia w języku angielskim, astronomia (również studia indywidualne), makrokierunek bioinformatyka i biologia systemów, fizyka (również specjalność nauczycielska), historia sztuki, makrokierunek inżynieria nanostruktur, zastosowanie fizyki w biologii i medycynie (specjalności: biofizyka molekularna, projektowanie molekularne i bioinformatyka, fizyka medyczne, optyka okularowa i optometria)Studia I stopnia i jednolite magisterskie
1) WYDZIAŁ BIOLOGII I NAUK O ŚRODOWISKU:
Biologia (50 miejsc)
Inżynieria środowiska (75 miejsc)
2) WYDZIAŁ FILOZOFII CHRZEŚCIJAŃSKIEJ:
Filozofia (50)
Ochrona Środowiska (10)
3) WYDZIAŁ MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZY:
Matematyka (40)
Informatyka (25)
Informatyka i ekonometria (30)
Fizyka (40)
Nauki Ścisłe (45)
Chemia (25)
4) WYDZIAŁ NAUK HISTORYCZNYCH i SPOŁECZNYCH:
Archeologia (31)
Historia (5)
Historia Cywilizacji Śródziemnomorskiej (16)
Muzykologia (8)
Muzeologia (11)
Ochrona dóbr kultury i środowiska (12)
Politologia (28)
Praca socjalna (30)
Socjologia (34)
Ekonomia (28)
5) WYDZIAŁ NAUK HUMANISTYCZNYCH:
Filologia klasyczna (25)
6) WYDZIAŁ PRAWA i ADMINISTRACJI:
Stosunki międzynarodowe (41)
7) WYDZIAŁ PRAWA KANONICZNEGO:
Prawo kanoniczne (specjal. kanoniczno-cywilna) (60)
Prawo kanoniczne (specjal. kanoniczna)
8) WYDZIAŁ STUDIÓW NAD RODZINĄ:
Nauki o rodzinie (65)
9) WYDZIAŁ TEOLOGICZNY:
Misjologia (22)
Teologia ogólna (31)
Teologia kultury (30)
Teologia (specjalność nauczycielsko-katechet.) (17)
Turystyka krajów biblijnych (13)
Religioznawstwo (12)
Rekrutacja dodatkowa na studia II stopnia stacjonarne (nabór trwa od 27 lipca do 14 września)
1) WYDZIAŁ PRAWA i ADMINISTRACJI:
Administracja (30 wolnych miejsc)
Stosunki międzynarodowe (40)
2) WYDZIAŁ NAUK HISTORYCZNYCH i SPOŁECZNYCH:
Archeologia (57)
Europeistyka (78)
Historia (35)
Historia Cywilizacji Śródziemnomorskiej (27)
Muzykologia teoretyczna i stosowana (7)
Sporo indeksów do rozdania ma jeszcze Uniwersytet Śląski. Co ciekawe, tu podczas pierwszego naboru nie udało się zapełnić wszystkich miejsc, między innymi na obleganej zwykle reżyserii. Przyszli studenci mogą też jeszcze startować na kilka innych kierunków w Katowicach: filologię polską, chemię, matematykę i informatykę. Co ciekawe, są wolne miejsca na kierunki zamawiane, które gwarantują stypendia i płatne staże - takie jak m.in. geofizyka czy chemia informatyczna. Drugi nabór trwa także na pedagogikę w Cieszynie i Politechnikę Śląską. Na tej drugiej uczelni komplet studentów mają jedynie: architektura, inżynieria biomedyczna i budownictwo.
Prawie 1500 wolnych miejsc pozostało na krakowskich wyższych uczelniach. Maturzyści mają więc jeszcze szanse rozpocząć naukę na bezpłatnych dziennych studiach.
Studentów pierwszego roku szuka Politechnika Krakowska. Wolnych jest 600 miejsc na informatyce, nanotechnologii, robotyce i budownictwie. Wszystkie te kierunki są ostatnio bardzo modne.
Ponad 400 indeksów ma do rozdania Uniwersytet Jagielloński. Tu wachlarz kierunków jest bardzo zróżnicowany: od astronomii, biologii przez geografie, etykę aż po filologię polską.
400 wolnych miejsc ma również Akademia Górniczo - Hutnicza. Ochrona środowiska, metalurgia, elektronika i telekomunikacja z wykładami po angielsku - to najciekawsze kierunki, o przyjęcie na które można się jeszcze starać.
O dodatkową rekrutację warto zapytać także na innych krakowskich uczelniach - Uniwersytecie Ekonomicznym, Uniwersytecie Rolniczym, AWF-ie i Akademii Muzycznej.
Filologia klasyczna, hellenistyka czy socjologia rozwoju obszarów wiejskich - te kierunki studiów mogą zostać zlikwidowane na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jak informuje nasz reporter, Tomasz Fenske, rektor uczelni podejmie taką decyzję, jeśli nie znajdzie się odpowiednia liczba kandydatów na te niszowe studia.
To czy jakieś kierunki studiów zostaną zlikwidowanie i ile dokładnie ich będzie wyjaśni się dopiero pod koniec września, już po ostatecznym zamknięciu naborów i upływie terminu składania dokumentów. Na razie na najmniej popularne kierunki aplikuje zaledwie po kilku, kilkunastu chętnych. Liczą oni na to, że uda się je otworzyć. Podkreślają, że nie chcą studiować tego, co tysiące innych osób. W innym kierunku myślę, że warto poszukiwać. Trzeba robić to, co się lubi i to, co sprawia przyjemność, a nie to, co jest modne - mówi w rozmowie z reporterem RMF FM Tomaszem Fenske jeden z kandydatów na studenta.
Władze uczelni zapewniają, że jeśli kierunki nie zostaną otwarte, to nie zostawią kandydatów na lodzie. Zaproponują im wtedy inne studia. Dla wielu z nich może to jednak oznaczać rewolucję, o której dowiedzą się tuż przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego.