Mariusz Kamiński będzie ministrem - koordynatorem ds. służb specjalnych w rządzie Beaty Szydło. Były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego jest skazany nieprawomocnie na 3 lata więzienia za przekroczenie uprawnień przy "aferze gruntowej" w 2007 r.; odwołał się od wyroku.
Mariusz Kamiński urodził się 25 września 1965 r. w Sochaczewie. W PiS pełni funkcję jednego z czterech wiceprzewodniczących partii - obok Beaty Szydło, Adama Lipińskiego i Antoniego Macierewicza.
Mariusz Kamiński z zawodu jest historykiem, ma wyższe wykształcenie - w 1990 r. ukończył Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego.
W 1981 r. Mariusz Kamiński trafił do poprawczaka za zbezczeszczenie Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej. W 1983 roku aresztowano go podczas demonstracji opozycji za stawianie czynnego oporu milicji, w areszcie przesiedział do lipca i relegowano go z liceum. Na studiach na Uniwersytecie Warszawskim działał w podziemnym Niezależnym Zrzeszeniu Studentów - był członkiem zarządu. W 1989 r. brał udział w podstoliku Okrągłego Stołu jako przedstawiciel niezależnych organizacji studenckich. Za działalność w NZS w 2010 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
W 1993 r. Mariusz Kamiński powołał Ligę Republikańską, która miała być reakcją na powrót postkomunistów do władzy, był jej przewodniczącym. Był też współtwórcą Fundacji "Pamiętamy" dążącej do przywrócenia pamięci o żołnierzach antykomunistycznego podziemia. Później pracował w prezydenckim Biurze Bezpieczeństwa Narodowego za czasów Lecha Wałęsy, a także w biurze mazowieckiej Solidarności. Pracował też w Głównym Urzędzie Ceł i Telewizji Polskiej. Gdy premierem był Kazimierz Marcinkiewicz, został sekretarzem stanu w KPRM - pełnomocnikiem rządu ds. utworzenia CBA.
Mariusz Kamiński od 1997 r. był posłem Akcji Wyborczej Solidarność, a od 2001 do 2006 r. - PiS. Kierował też regionem warszawskim PiS. Odszedł z Sejmu i partii, gdy został szefem CBA. Ponownie został posłem z listy PiS w 2011 r. i w 2015 r.
Mariusz Kamiński był pierwszym szefem utworzonego podczas poprzednich rządów PiS Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Pełnił funkcję od 3 sierpnia 2006 do 13 października 2009. Stracił ją w październiku 2009 r. po prowadzonym przez CBA śledztwie w sprawie lobbingu przy ustawie o grach hazardowych (sprawa dotyczyła polityków PO); według ówczesnego premiera Donalda Tuska wówczas "wykorzystał CBA przeciw konkurentom politycznym". Następcą został obecny szef służby Paweł Wojtunik.
W marcu 2015 r. Kamiński został skazany na karę 3 lat więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk publicznych za przekroczenie uprawnień w związku z akcją CBA dotyczącej tzw. afery gruntowej. Wyrok jest nieprawomocny; Kamiński złożył od niego apelację. W czerwcu 2015 r. został prawomocnie skazany na grzywnę za zniesławienie b. skarbnika PO Mirosława Drzewieckiego, któremu - powołując się na zeznania świadka koronnego Piotra K., "Brody" zarzucił udział w praniu brudnych pieniędzy na rzecz PO.