Mariusz Błaszczak będzie szefem resortu spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Beaty Szydło. To zaufany współpracownik Jarosława Kaczyńskiego, szef klubu PiS w parlamencie i jeden z najbardziej rozpoznawalnych polityków tej partii.
Mariusz Błaszczak ma 46 lat. Urodził się 19 września 1969 roku w Legionowie. W 1991 roku - jeszcze na studiach - przystąpił do Porozumienia Centrum - partii, której liderem był obecny prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wcześniej działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów i Stowarzyszeniu Katolickiej Młodzieży Akademickiej.
Po studiach Mariusz Błaszczak pracował w administracji samorządowej. W latach 2002 - 2004 był zastępcą burmistrza warszawskiej dzielnicy Wola. W 2004 został burmistrzem Śródmieścia.
31 października 2005 roku premier Kazimierz Marcinkiewicz powołał Mariusza Błaszczaka na stanowisko szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Pełnił tę funkcję również w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. W 2007 roku został on ministrem bez teki.
W wyborach 2007 r. Mariusz Błaszczak zdobył mandat poselski z okręgu podwarszawskiego. Od 2009 r. był rzecznikiem prasowy klubu PiS, a w 2010 r. został jego szefem. Błaszczak zastąpił wówczas zmarłą w katastrofie smoleńskiej Grażynę Gęsicką.
W wyborach 25 października Mariusz Błaszczak otwierał listę podwarszawską partii; zdobył tam 73 139 głosów (drugi wynik po Małgorzacie Kidawie-Błońskiej - PO). W ostatnich dniach kampanii na spotkaniu wyborczym w Legionowie poparcia udzielił mu prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Wyważone wypowiedzi, nieuleganie emocjom sprawiły, że Mariusz Błaszczak był jednym z częściej występujących w mediach politykiem Prawa i Sprawiedliwości. Tuż po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów parlamentarnych zapowiedział, że klub PiS w pierwszych dniach Sejmu nowej kadencji złoży zapowiadane projekty ustaw.
To jest pakiet ustaw, który prezentowaliśmy podczas kampanii wyborczej. Zgłosimy go niezwłocznie, one są gotowe. Chodzi o projekt 500 plus (500 zł na drugie dziecko i kolejne, i na pierwsze w mniej zamożnych rodzinach - PAP), Narodowy Program Zatrudnienia dający miejsca pracy dla młodych ludzi, 15-proc. CIT dla drobnych i średnich przedsiębiorstw, darmowe leki dla seniorów powyżej 75. roku życia, a także projekty prezydenckie, te, na które koalicji PO-PSL nie starczyło czasu - przywrócenie dawnego wieku emerytalnego, podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł i 12-złotowa minimalna stawka - wyliczał Mariusz Błaszczak.
(mn)