Za nami konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Potwierdziły się informacje RMF FM - obostrzenia obowiązujące dotychczas w województwach z najwyższą liczbą zakażeń zostały rozszerzone na całą Polskę. Lockdown zostanie wprowadzony w sobotę 20 marca i będzie obowiązywał do 9 kwietnia.

REKLAMA

Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji podkreślił, że brytyjski wariant koronawirusa odpowiada już za 52 proc. zakażeń w Polsce. Jak popatrzymy sobie wstecz, to widać, że ten wzrost jest szalenie dynamiczny - zaznaczył.

Niedzielski przyznał, że "nie ma już przestrzeni" do wprowadzania obostrzeń lokalnych, a jedynym wyjściem jest objęcie obostrzeniami całej Polski. Jeżeli chodzi o sytuację, z którą mamy do czynienia, to przede wszystkim też martwi nas mobilność, czyli intensywność przemieszczania się - mówił Niedzielski. Zaapelował do pracodawców, również publicznych, urzędów administracji, wszystkich organów reprezentujących państwo do tego, aby w miarę możliwość przejść na pracę zdalną. To już jest ten moment, kiedy znów musimy wrócić do tego trybu pracy, który był charakterystyczny w listopadzie czy w drugiej połowie października, czy w ogóle dla całego okresu poprzedniej wiosny - powiedział.

rednia dzienna liczba zachorowa na 100 tys. mieszkacw w poszczeglnych wojewdztwach pic.twitter.com/8ZTxUG6cf5

PremierRPMarch 17, 2021

Minister Niedzielski na konferencji zwrócił uwagę, że obecnie jesteśmy na poziomie "blisko trzytysięcznego przyrostu zajętości łóżek".

Dlatego w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych i administracji wydaliśmy polecenie wojewodom o przyspieszone przekształcanie lóżek z normalnej infrastruktury na infrastrukturę covidową. Nasze plany są takie, żeby w najbliższym tygodniu pojawiły się decyzje dotyczące ponad 8 tys. dodatkowych łóżek - oświadczył. Wyraził nadzieję, że w perspektywie tygodnia te łóżka będą przeznaczane na walkę z Covid. Takie same zabiegi wykonujemy w odniesieniu do łóżek respiratorowych - zaznaczył.

Nauka zdalna również dla uczniów klas 1-3

Minister zdrowia poinformował wprowadzeniu na najbliższe trzy tygodnie, do 9 kwietnia, nauki zdalnej dla uczniów z klas I-III. Zdecydowaliśmy się na to, przede wszystkim ze względu na to, że w najbliższym czasie czeka nas okres ferii wielkanocnych. Ta nauka przez najbliższe tygodnie będzie naznaczona kwestią ferii - tłumaczył. Przekazał, że po świętach będą podejmowane kolejne decyzji ws. szkół, "najprawdopodobniej o powrocie do kształcenia hybrydowego w klasach I-III".

Niedzielski zapewnił, że otwarte pozostaną przedszkola i żłobki.

Limity dot. kościołów bez zmian

Zaostrzenie restrykcji nie dotyczy kościołów. Przyjęliśmy rozwiązanie, zgodnie z którym te obostrzenia, które funkcjonowały w czterech województwach, zostają rozszerzone na cały kraj. W ramach tych obostrzeń cały czas obiekty kościelne są dopuszczone do użytkowania, mamy tam normatywy, które ograniczają liczbę osób przebywających w kościele - jest to jedna osoba na 15 metrów kwadratowych - mówił na konferencji minister Niedzielski.


"Idą trudne czasy"

Minister Niedzielski nie wykluczył, że jeśli sytuacja jeszcze się pogorszy, nie można wykluczyć dodatkowego zaostrzenia restrykcji przed Wielkanocą. Jeżeli dojdzie do dalszego, drastycznego pogorszenia sytuacji to być może będziemy zmuszeni jeszcze w tym okresie podjąć kolejne decyzje, które będą oznaczały wprowadzenie jeszcze większych obostrzeń - mówił. Nie chciał jednak sprecyzować, co dokładnie ma na myśli.

Wolałbym, żebyśmy myśleli w kategoriach, co my możemy zrobić, żeby zapanować nad tą pandemią. Czyli nie mnożenie regulacji a raczej nasze dobre przestrzeganie nie tylko tych regulacji, ale też podstawowego reżimu sanitarnego. Myślmy przede wszystkim o tym, jak zabezpieczyć siebie i naszą rodzinę, bliskich - radził Niedzielski. Idą trudne czasy. Mamy w tej chwili 25 tys. zachorowań i 40 proc. dynamiki wzrostu. Jeżelibyśmy sobie powielali te dynamiki na kolejne tygodnie to za tydzień możemy przekroczyć 30 tysięcy, a być może szybciej. To są liczby, które stanowią zagrożenie dla funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej - ostrzegał.

Lista obostrzeń obowiązujących w całej Polsce od soboty:

Gabinet Mateusza Morawieckiego zdecydował o rozszerzeniu na całą Polskę obostrzeń, które obowiązywały na Mazowszu, Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Lubuskiem. Oznacza to:

  • Zamknięte hotele i miejsca noclegowe (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych).
  • Zamknięte kina, teatry, filharmonie, opery, muzea i galerie sztuki.
  • Zamknięte boiska znajdujące się na zewnątrz.
  • Zamknięte stoki narciarskie.
  • Zamknięte galerie handlowe - z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe i pralnie.
  • Zamknięte baseny, aquaparki.
  • Zamknięte korty tenisowe.
  • Zamknięte kasyna.
  • Nauka zdalna dla wszystkich uczniów.
  • Zamknięte siłownie, kluby fitness.
  • Zamknięte sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające.
  • Zamknięte restauracje i bary, posiłki wydawane tylko na wynos.
  • Zakaz organizacji wesel i konsolacji.

Od 20 marca rozszerzamy zasady bezpieczestwa na ca Polsk Nauka w klasach 1-3 wycznie zdalna Zamknite hotele Ograniczona dziaalno galerii handlowych Zamknite instytucje kultury Zamknite obiekty sportoweCzytaj wicej https://t.co/tH2h7rm1LA pic.twitter.com/4b7yJZIzE2

PremierRPMarch 17, 2021

Wprowadzenie zaostrzonych restrykcji zdaniem rządu jest konieczne, bo dynamika przyrostu zakażeń jest duża, do szpitali trafia coraz większa liczba chorych. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 25 052 nowych przypadkach zakażeń i 453 zgonach.