"Rada Europejska musi przeprowadzić szczerą i otwartą dyskusję na temat wykonalności strategicznych celów UE na Ukrainie" - oznajmił premier Węgier Viktor Orban. Siły obrony powietrznej Ukrainy zestrzeliły wszystkie 14 dronów, którymi w nocy zaatakowała Rosja - poinformowało dowództwo wojskowe w Kijowie. Do ataku użyto także rakiety manewrującej Ch-22, która jednak spadła na ziemię, nie dolatując do celu - przekazano. Szef Pentagonu ostrzegł amerykańskich żołnierzy w Polsce, że znajdą się na linii frontu, jeśli Putin zajmie Ukrainę. W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje związane z rosyjską agresją na Ukrainę z 22.11.2023 r.
Budapeszt grozi zablokowaniem wszelkiej unijnej pomocy dla Ukrainy oraz przystąpienia tego kraju do UE, jeśli przywódcy wspólnoty nie zgodzą się na przegląd całej swojej strategii wsparcia dla Kijowa - wynika z listu premiera Węgier Viktora Orbana do Charlesa Michela, przewodniczącego Rady Europejskiej, do którego treści dotarł portal Politico.
"Rada Europejska powinna podsumować wdrażanie i skuteczność naszej obecnej polityki wobec Ukrainy, w tym różnych programów pomocowych" - napisał szef węgierskiego rządu.
"Rada Europejska musi przeprowadzić szczerą i otwartą dyskusję na temat wykonalności strategicznych celów UE na Ukrainie" - dodał Viktor Orban.
Dwie osoby cywilne zginęły, a jedna została ranna w środę w wyniku ostrzałów obwodu donieckiego przez wojska rosyjskie - powiadomiła prokuratura generalna. Jest też zabity w obwodzie chersońskim. W miejscowości Sełydowe do trzech wzrosła liczba ataku na szpital.
Do zakończenia działań wojennych na Ukrainie zaapelował do przywódcy Rosji Władimira Putina kanclerz Niemiec Olaf Scholz - informuje w środę AFP. Rosyjski przywódca, biorący udział w wirtualnym szczycie G20, odrzucił zarzuty dotyczące prowadzonej przez niego wojny na Ukrainie.
Scholz nawoływał Putina do zaprzestania agresji na Ukrainę.
Wzywałem go, aby wycofał swoje wojska z terytorium Ukrainy, żeby ta wojna wreszcie się zakończyła - oświadczył szef niemieckiego rządu podczas konferencji prasowej w Berlinie.
"Utworzono odpowiednią koalicję na rzecz rozwoju obrony powietrznej. Liderami w jej organizacji są Niemcy i Francja. Dziękuję za takie przywództwo. Dziękuję każdemu krajowi, który uczestniczy w tym wysiłku, za umożliwienie aby nasze miasta i wsie były lepiej chronione przed rosyjskimi atakami. Nie wszystko można jeszcze powiedzieć publicznie, ale ukraińska tarcza powietrzna dosłownie z każdym miesiącem staje się silniejsza" - przekazał w swoim wystąpieniu Wołodymyr Zełenski komentując dzisiejsze spotkanie grupy kontaktowej w bazie Ramstein.
"Ukrainie grozi kolejna zima wojny. Wzywam tę grupę do zapewnienia Ukrainie środków obrony powietrznej w celu ochrony jej obywateli" - zwrócił się do sojuszników natowskich w Ramstein szef Pentagonu Lloyd Austin.
Zaznaczył także, że Stany Zjednoczone będą kontynuować wsparcie dla Ukrainy.
Atak Ukraińców na świętujących Rosjan w jednej z wsi w obwodzie donieckim. W ataku rakietowym zginęło kilkudziesięciu żołnierzy i około 100 zostało rannych - donoszą Siły Zbrojne Ukrainy.
Litwa przekazała ukraińskim siłom zbrojnym 3 mln sztuk amunicji 7,62 x 51 mm, systemy zdalnej detonacji oraz sprzęt przeznaczony na zimę - poinformował w środę litewski resort obrany. Łączna wartość pomocy wojskowej, którą Litwa przekazała już Ukrainie wynosi około pół miliarda euro.
"Nasze zaangażowanie na rzecz Ukrainy pozostaje niezachwiane" - podkreślił minister obrony Arvydas Anuszauskas, cytowany w komunikacie resortu. Zaznaczył, że Litwa "dostarczając amunicję, systemy zdalnej detonacji i sprzęt na trudne warunki zimowe, w wymierny sposób wzmacnia odporność Ukrainy na rosyjską agresję".
Głównym źródłem uzupełniania strat bojowych rosyjskiej armii są kryminaliści - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po naradzie poświęconej sytuacji na linii frontu.
"Wysłuchaliśmy informacji od wywiadów na temat niektórych wydarzeń międzynarodowych oraz planów wroga. Na tym etapie armia Federacji Rosyjskiej uczyniła kryminalistów głównym źródłem uzupełniania strat na polu walki" - napisał szef państwa na Telegramie.
Zełenski poinformował, że podczas narady zapoznał się z raportami dotyczącymi dostaw amunicji, sprzętu i wyposażenia żołnierzy oraz ich podziału pomiędzy brygadami. Przedstawiono mu także sytuację na frontach wojny z Rosją.
"Zła pogoda, skomplikowana obrona na odcinkach łymańskim, bachmuckim, donieckim i awdijiwskim. Działania ofensywne na południu" - relacjonował.
Na południu Ukrainy kontynuowane są walki z rosyjską armią wokół miejscowości Krynky w pobliżu Chersonia, gdzie ukraińska piechota morska utrzymuje przyczółek na wschodnim brzegu Dniepru - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że walki sił lądowych charakteryzują się bezładną wymianą ognia przez piechotę i artylerię w niełatwym, zalesionym terenie. Ukraina szczególnie efektywnie wykorzystuje małe drony, podczas gdy rosyjskie siły powietrzne przeprowadzają znaczną liczbę lotów, wspierających wojska operujące na lądzie i przeprowadzają ostrzały głównie spoza zasięgu ukraińskiej obrony powietrznej.
Rada Najwyższa Ukrainy wyraziła nadzieję na kontynuację owocnej współpracy z polskim Sejmem i Senatem nowej kadencji oraz m.in. wspieranie przez Polskę dążeń Kijowa do zbliżenia ze strukturami zachodnimi. Uchwałę w tej sprawie ukraiński parlament przyjął w środę - poinformował deputowany Jarosław Żełezniak.
"Ukraina ma nadzieję, że wyłoniony w ostatnich wyborach nowy skład Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej będzie równie (jak poprzedni - PAP) otwarty na wspólną, produktywną współpracę, opartą na wzajemnym zaufaniu i szacunku dla dobra narodów polskiego i ukraińskiego" - głosi dokument, którego fragmenty Żełezniak opublikował na Telegramie.
Ukraińscy deputowani oczekują, że Polska nadal będzie uczestniczyć w technicznym i wojskowym wspieraniu Ukrainy oraz współpracować z nią w kwestiach bezpieczeństwa, a także aktywnie włączy się odbudowę ze zniszczeń wojennych i przyciąganie inwestycji dla ukraińskiej gospodarki.
"Liczymy na dalsze wsparcie Sejmu i Senatu RP dla członkostwa Ukrainy w UE oraz promocję interesów Ukrainy na wszystkich forach międzynarodowych" - podkreśliła Rada Najwyższa.
Siły obrony powietrznej Ukrainy zestrzeliły wszystkie 14 dronów, którymi w nocy zaatakowała Rosja - poinformowało dowództwo wojskowe w Kijowie. Do ataku użyto także rakiety manewrującej Ch-22, która jednak spadła na ziemię, nie dolatując do celu - przekazano.
Rosyjski atak trwał od godz. 20 we wtorek do godz. 3 w środę nad ranem (odpowiednio godz. 19 i 2 czasu polskiego). Drony uderzeniowe Shahed wystartowały z okolic Primorsko-Achtarska w Kraju Krasnodarskim Federacji Rosyjskiej. Z tego samego kierunku nadleciała odpalona z samolotu Tu-22M3 rakieta Ch-22 - powiadomiono na Telegramie.
"Do odparcia ataku powietrznego zaangażowano jednostki mobilnych grup ogniowych, lotnictwo i przeciwlotnicze jednostki rakietowe w obwodach: dniepropietrowskim, zaporoski, kijowskim, żytomierskim, winnickim i chmielnickim" - ogłoszono w komunikacie.
Według dowództwa sił powietrznych Ukrainy rakieta manewrująca Ch-22 nie osiągnęła celu, jednak spadła w obwodzie zaporoskim, a fala uderzeniowa uszkodziła cywilne budynki. Według wstępnych informacji nikt nie ucierpiał.
Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział podczas wtorkowego spotkania z żołnierzami amerykańskimi w Polsce, że mogą oni znaleźć się na linii frontu, jeśli Rosja opanuje Ukrainę - powiadomiła rosyjska redakcja Głosu Ameryki, która relacjonowała wystąpienie Austina.
(Władimir) Putin nie zatrzyma się, jeśli zajmie Ukrainę. Potem pójdzie na kraje bałtyckie, a następnie wy i wasi towarzysze broni znajdziecie się na linii frontu, walcząc z Putinem, którego powinniśmy byli - czy też Ukraina mogła - zatrzymać wcześniej - oznajmił Austin.
Szef Pentagonu mówił też, że jeśli Rosja odniesie sukces w wojnie przeciwko Ukrainie, to zachęci to Chiny do użycia siły wojskowej w celu odniesienia zysków terytorialnych.
Lloyd Austin złożył w poniedziałek niezapowiedzianą wizytę w Kijowie, a następnie gościł w Polsce, gdzie spotkał się z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem.