Szwedzki poeta Tomas Tranströmer otrzymał tegoroczną literacką Nagrodę Nobla. To on był głównym kontrkandydatem Wisławy Szymborskiej w 1996 r. W Polsce ukazały się m.in. wybory jego wierszy: "Podsłuchany horyzont" i "Gondola żałobna".

REKLAMA

Poeta otrzymał Nobla za "zwięzłe, przejrzyste obrazy, które dają nam świeży dostęp do rzeczywistości". Poezja Tranströmera jest zwięzła. Autor pisze o doznaniach religijnych, jego wiersze często inspirowane są muzyką (poeta grał na fortepianie i organach), poruszają problemy zagubienia człowieka we współczesnym świecie. Język poezji Tranströmera jest wyciszony, jednocześnie w utworach spotyka się obrazy pełne paradoksów.

W Polsce ukazały się takie zbiorki wierszy jak m.in. "Moja przedmowa do ciszy" (1992), "Muzeum motyli" (1994), "Gondola żałobna" (1996), "Późnojesienny labirynt" (1997), "Niebieski dom" (2000), "Podsłuchany horyzont" (2005).

Od lat wymieniany jako kandydat do Nobla

Tranströmer skończył w tym roku 80 lat. Szwedzki poeta od lat był wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla. Urodzony 15 kwietnia 1931 roku w Sztokholmie w rodzinie nauczycielki i dziennikarza, studiował historię literatury i religii a także psychologię na uniwersytecie w Sztokholmie. Po studiach został asystentem w Instytucie Psychometrii na tej samej uczelni. W latach 1960-1966 pracował jako psycholog.

Pierwszy zbiorek wierszy opublikował w 1954 "17 wierszy" uznawany w Szwecji za jeden z najbardziej interesujących debiutów dekady

W 1990 poeta przeżył udar mózgu. Częściowo sparaliżowany w następstwie choroby, poświęcił się odtąd twórczości poetyckiej. Mimo niedowładu oraz przejściowej utraty mowy nie zaprzestał prowadzenia aktywnego trybu życia i spotykania się z czytelnikami. Jego rzecznikiem jest żona Monika, która towarzyszy mu w podróżach i spotkaniach publicznych. Jak twierdzą uczestnicy tych spotkań (w Polsce ostatnio w 1999 w Krakowie), małżonkowie porozumiewają się przy pomocy swoistego, ledwo zauważalnego dla postronnych kodu znaków.

Dotychczas lietracja Nagroda Nagroda została przyznana 103 razy 107 pisarzom. W zeszłym roku wyróżniono Maria Vargasa Llosę, dwa lata temu - Hertę Mueller.

Spośród polskich pisarzy nagrodę otrzymali do tej pory tylko Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Henryk Sienkiewicz i Władysław Reymont.