Była Warszawa i Gdańsk - jest Toruń. W ramach całorocznego pakietu edukacyjno-rozrywkowego grupa dzieci z placówki opiekuńczo-wychowawczej w Inowrocławiu odwiedziła z nami toruńskie planetarium: był pokaz "Makrokosmos" i wystawa "Geodium". Wrażenia? "Mega-ekstra-fajnie!" - taką recenzję wystawiła gwiezdnym atrakcjom jedna z uczestniczek wyprawy. Po czymś dla ducha przyszedł natomiast czas na coś dla ciała... Wychowankowie inowrocławskiej placówki stawili się w Żywym Muzeum Piernika, a tam m.in. wypiekli swoje własne lukrowane pierniki. Wszystko to w ramach akcji charytatywnej Lepsze Jutro z RMF FM!

REKLAMA

Cykl comiesięcznych wycieczek, spotkań z ciekawymi ludźmi czy wyjść do teatru i kina zaczęliśmy we wrześniu w Warszawie - zabawą w Centrum Nauki Kopernik i wyjątkowym spotkaniem z Pierwszą Damą RP Agatą Kornhauser-Dudą w Pałacu Prezydenckim.

[TUTAJ MOŻECIE PRZECZYTAĆ NASZĄ RELACJĘ>>>]

W październiku odwiedziliśmy razem największy ogród zoologiczny w Polsce.

[WIĘCEJ O WYJEŹDZIE PRZECZYTACIE TUTAJ>>>]

Listopadowa odsłona to natomiast Toruń!

Rozpoczęliśmy wizytą w Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium Toruń". Tam na młodych ludzi z Inowrocławia czekały "gwiezdne atrakcje": m.in. pokaz "Makrokosmos" i wystawa "Geodium".

"Makrokosmos" - jak opisuje seans toruńskie planetarium - to wirtualna podróż do granic poznawalności Wszechświata. Ekspedycja zaczyna się na powierzchni Ziemi, potem mija sztuczne satelity, planety, gwiazdy, galaktyki...

Projekcje robią niesamowite wrażenie. Niezwykłe przestrzenne animacje wyświetlane są z projektorów i pokrywają ruchomym obrazem całą kopułę sali. Ponad głowami widzów pojawiają się tysiące gwiazd. Na sztucznym niebie można przedstawić konfigurację planet na tle zodiaku, układ gwiazdozbiorów, fazy Księżyca czy zaćmienia. Jednym słowem wszystko to, co widoczne jest na niebie prawdziwym.

Opowieść prowadzi narrator, a całości dopełnia muzyka. Seans ogląda się w wygodnych fotelach.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium Toruń


Wycieczka po interaktywnej wystawie

Po projekcji dzieciaki i młodzież z Inowrocławia obejrzały interaktywną wystawę "Geodium", poświęconą Ziemi jako planecie. Jej centralnym elementem jest obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej. Dzięki grze świateł w łatwy sposób można przekonać się, dlaczego mamy cztery pory roku, a po dniu następuje noc...

Wokół są interaktywne urządzenia, dzięki którym można samodzielnie eksperymentować. Znajdziemy tam również wybuchający wulkan, lodowiec z zorzami polarnymi czy makietę cywilizacji człowieka.

Mega-ekstra-fajnie! To wszystko fruwało dookoła nas... czułam się, jakbym tam była! - tak toruńską wyprawę do gwiazd podsumowały jej uczestniczki:

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Lepsze Jutro z RMF FM: "Czułam się, jakbym tam była!"... Dzieci z Inowrocławia opowiadają Agnieszce Wyderce o swojej podróży do gwiazd

Pierniki najsmaczniejsze, bo własnoręcznie robione

Po emocjonującej wizycie w planetarium dzieci udały się spacerem do Żywego Muzeum Piernika - pierwszej tego typu interaktywnej placówki w Europie.

To dla podopiecznych placówki w Inowrocławiu swoista podróż w czasie. Do średniowiecza, w którym - pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej - poznają wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. I do początków XX wieku: w manufakturze sprzed 100 lat oglądają m.in. oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec czy kolekcję woskowych form.

Teoria - teorią, ale praktyka przede wszystkim! Czym byłaby wizyta w Muzeum Piernika, gdyby nie można było samemu wcielić się w rolę Piernikarskiego Mistrza?

Dzieci z Inowrocławia miały tę możliwość: własnoręcznie przygotowały ciasto, z którego później, przy użyciu drewnianych form, wypiekały toruńskie specjały, a następnie zdobiły je lukrem!

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Muzeum Piernika


Uczona Wiedźma Korzenna ostrzegała je wprawdzie: "Wszytko, co tu obaczycie, jest wielką tajemnicą!" - ale nasi inowrocławscy przyjaciele zdradzili nam sekrety wypieku toruńskich pierników... trzeba mieć siłę - i ładnie wyciąć kształt!

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Lepsze Jutro z RMF FM: Z wizytą w krainie piernika... było pysznie!

Cyklicznie i różnorodnie

Na wycieczce do Torunia oczywiście nie poprzestajemy. W kolejnych miesiącach z pewnością nie zabraknie atrakcji! Różnych atrakcji. Bo - jak podkreśla zastępca dyrektora MOPS w Krakowie Jolanta Chrzanowska, która pomagała nam w przygotowaniu programu - różnorodność jest bardzo ważna. Podobnie jak cykliczność.

Tego rodzaju programy edukacyjne są bardzo ważne, bo uczą dzieci czegoś nowego. To nie tylko poznawanie nowych miejsc, spotkania z ciekawą osobą, ale także kwestie uspołeczniające, to możliwość znalezienia się w innej sytuacji niż na co dzień w placówce wychowawczej, w rodzinie zastępczej czy domu - wyjaśnia Jolanta Chrzanowska.

Wystarczy młodym ludziom pokazać możliwości, a potem zaszczepić potrzebę wyjścia, zwiedzania. Czym skorupka za młodu nasiąknie... - uśmiecha się i zaznacza: Te dzieci wyjdą kiedyś z placówki, założą swoje rodziny... będą powielać te zachowania w swoich własnych rodzinach.

Lepsze Jutro z RMF FM. Zaczęliśmy trzy lata temu...

Cykliczna akcja charytatywna Lepsze Jutro z RMF FM narodziła się w 2015 roku w Szydłowcu. Wybudowaliśmy wówczas dom dla pana Grzegorza, samotnie wychowującego pięcioro dzieci.

Rok później - odmieniliśmy życie setkom maluchów: w czterech miejscach w Polsce (w Dobroszycach na Dolnym Śląsku, w Zagórzu na Podkarpaciu, w Krzczonowicach w Świętokrzyskiem oraz w Olsztynie) dzięki RMF FM powstały place zabaw, strefy edukacyjne na świeżym powietrzu i ścieżki zdrowia.

W 2017 roku wspieraliśmy z kolei szkoły. Pięć placówek (w Kluczborku, Raciechowicach, Bukowinie, Morągu, i Boguszowie-Gorcach) trzymało od nas profesjonalnie wyposażone, supernowoczesne pracownie przedmiotowe!

Pod koniec roku przy wsparciu naszego Radia pan Zbigniew z synem Kamilem z Dębowca wybudowali warsztat stolarski. Teraz pasja stała się dla nich zajęciem, które pomoże utrzymać rodzinę!

W tym roku Lepsze Jutro z RMF FM zrealizowaliśmy w trzech miejscach: w Bogdanówce w Małopolsce, gdzie wyremontowaliśmy poddasze remizy Ochotniczej Staży Pożarnej, w Wieliczce pod Krakowem, gdzie powstał ogród sensoryczny na świeżym powietrzu przy przedszkolu dla niepełnosprawnych dzieci. Z kolei dla dzieci z placówki opiekuńczo-wychowawczej w Inowrocławiu przygotowaliśmy roczny pakiet edukacyjno-zabawowy.