"Jak powinien wyglądać bezpieczny plac zabaw? Tak jak ten na Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach" - przyznaje w rozmowie z RMF FM Anna Bielak-Dworska z firmy Saternus, która projektuje i buduje place zabaw. "Tam zarówno trzyletni maluch, jak i uczeń podstawówki znajdzie coś dla siebie. Nudzić nie będą się także rodzice i dziadkowie dzieci" - dodaje z uśmiechem.
Miejsce zabaw na Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach ogrodzone jest siatką i żywopłotem. Choć nie widać go z zewnątrz, to jest bardzo chętnie odwiedzane przez całe rodziny.
Są tam niewielkie huśtawki sprężynowe, domki, w których mogą bawić się najmłodsi, a także zjeżdżalnie i urządzenie do wspinaczki. Wszystko po to, żeby z placu mogły korzystać dzieci w różnym wieku.
Nie zabrakło też tradycyjnych huśtawek, a nawet siłowni, z której mogą skorzystać dorośli. Dookoła posiano trawę albo wyłożono specjalną matę, która minimalizuje ryzyko złamań, otarć czy skręceń.
Jak zaprojektować dobry plac zabaw? Kluczowe jest połączenie kilu czynników. Po pierwsze - zrozumienie otoczenia i wkomponowanie placu zabaw w istniejącą przestrzeń. Druga sprawa to kwestia zaprojektowania bezpiecznego i funkcjonalnego placu. Tak, żeby spełniał oczekiwania dzieci w różnym wieku, rodziców i dziadków. Funkcje placu musza być zróżnicowane, bo dzieci w różnym wieku mają różne wymagania - mówi Anna Bielak-Dworska z firmy Saternus, która projektuje i buduje place zabaw.
Wszystkie urządzenia zaprojektowane są tak, żeby zminimalizować ryzyko upadku. Przy wejściach na zjeżdżalnie zainstalowano specjalne przewężenia, które nie pozwalają zbyt wielu osobom wchodzić jednocześnie na górę. Liny, po których chodzą dzieci, są zbrojone, ale obleczone w włókno, które nie pozwala na zrobienie sobie krzywdy. Huśtawki sprężynowe są zaprojektowane tak, żeby dziecko nie mogło włożyć nóżki do środka sprężyny.
Obowiązują nas określone normy - zaznacza Anna Bielak-Dworska i dodaje, że urządzenia dzielą się na łatwo i trudno dostępne.
Na zjeżdżalni mamy poręcze, które pozwalają dziecku swobodnie wejść na górę. Mamy też specjalne wytrzymałe schodki. Kolejne elementy, to solidnie zamontowane barierki - wylicza - Możemy mówić też o odległościach pomiędzy łączeniami poszczególnych elementów. Wszystko po to, żeby dziecko nie mogło wkładać tam palców czy rąk - żeby nie doszło też do zakleszczenia fragmentów ubrań takich jak sznurek od kaptura.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Właśnie w ramach projektu Lepsze jutro z RMF FM w czterech miejscach w Polsce powstaną bezpieczne place zabaw zaprojektowane przez firmę Saternus.
Akcja Lepsze Jutro z RMF FM to projekt, który ma nieść pomoc, wsparcie i nadzieję tym, którzy najbardziej tego potrzebują. Chcemy wraz z Wami odmienić komuś życie i ponownie dać radość - tak, jak stało się to rok temu, gdy pan Grzegorz z Szydłowca oraz jego dzieci zyskali nowy dom i nowe życie.
W tym roku pomoc trafi aż do czterech miejsc w Polsce! Tym samym pomożemy setkom ludzi - i dzieciom, i dorosłym. Pomoc popłynie do Dobroszyc na Dolnym Śląsku, podkrapackiego Zagórza, Krzczonowic w woj. świętokrzyskim i Olsztyna.