Od 6 do 10 rakiet S-300 zostało wystrzelonych przez rosyjskie wojsko na centrum Charkowa. Berlin wyśle na Ukrainę 178 czołgów Leopard. Pierwsze pojadą tam latem, kolejna dostawa przewidywana jest na 2024 rok. Rada Najwyższa Ukrainy ponownie przedłużyła stan wojenny na kolejne 90 dni. Szwajcaria może zrezygnować z wieloletniego statusu neutralności i zezwolić na eksport broni na Ukrainę. Wtorek to 349. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje.
Ta relacja zakończyła się - najnowsze informacje dotyczące wojny w Ukrainie znajdziecie TUTAJ.
Zniszczenia w ukraińskiej miejscowości Bachmut w Donieckim Zagłębiu Węglowym:
Kijów Independent: Rosyjski ostrzał Charkowa. Od 6 do 10 rakiet S-300 zostało wystrzelonych na centralną część miasta.
UPDATE: An industrial site in Kharkiv was hit late on Feb. 7, Ihor Terekhov, the city mayor, reported.According to preliminary data, Russian forces launched 6 to 10 S-300 missiles at the central part of the city, said Governor Oleh Syniehubov.
KyivIndependentFebruary 7, 2023
Governor: Kharkiv under Russian fire. Russian troops are attacking Ukraines eastern city of Kharkiv on the night of Feb. 7, Kharkiv Oblast Governor Oleh Syniehubov reported. Six explosions have been heard in the city so far, according to local news outlet Suspilne Kharkiv.
KyivIndependentFebruary 7, 2023
Wiceszefowie MON Wojciech Skurkiewicz oraz MSZ Piotr Wawrzyk a także kierownik Zespołu Rosyjskiego Ośrodka Studiów Wschodnich Marek Menkiszak przedstawili dziś sejmowej komisji obrony informację w związku z trwającą agresja Rosji na terytorium Ukrainy.
Konflikt, z jakim mamy do czynienia, nie jest lokalną wojną między Rosją a Ukrainą i nie jest konfliktem o terytorium. Jest elementem szerokiej strategii Federacji Rosyjskiej zmierzającej do fundamentalnej rewizji ładu międzynarodowego, do zniszczenia obecnego ładu bezpieczeństwa i politycznego w Europie i zmiany ładu w skali globalnej - powiedział Menkiszak.
Jak dodał, chodzi o "odtworzenie kontroli Rosji nad tzw. obszarem postradzieckim - z czasowym wyłączeniem państw bałtyckich - ustanowienie buforowej strefy bezpieczeństwa w Europie środkowej i de facto odwrócenie konsekwencji rozszerzenia NATO po 1999 roku" oraz o wyparcie wpływów USA w Europie i ich obecności wojskowej. Ten plan, na szczęście - dzięki oporowi Ukraińców i wsparciu, jakie Ukraina otrzymała od Zachodu - ponosi fiasko - powiedział Menkiszak.
Zwrócił uwagę, że Ukraina odzyskała 2/3 terytoriów zajętych po 24 lutego ubiegłego roku i około połowy zajętych w roku 2014. Zaznaczył, że "z drugiej strony Moskwa nie zrezygnowała z maksymalistycznych planów wobec Ukrainy i Zachodu".
Według eksperta "Kreml bardzo potrzebuje, z powodów polityczno-wizerunkowych, stworzyć przynajmniej pozory częściowego sukcesu operacji w okolicach pierwszej rocznicy rozpoczęcia inwazji". Ocenił, że "jeśli uda się osiągnąć minimalne cele, a rosyjskie siły nie będą zdolne do kontrofensywy, "to Rosja będzie zainteresowana czasowym zamrożeniem tego konfliktu, zawieszeniem broni, albo przynajmniej zmniejszeniem jego intensywności w celu odbudowy swojego potencjału i przygotowania kontynuacji agresji".
Menkiszak zauważył, że choć Rosja ponosi straty wojskowe największe od II wojnie światowej, w tym prawdopodobnie ponad 100 tys. zabitych żołnierzy, nie wpływa to na rewizję jej celów. Jako cel taktyczny FR określił powstrzymanie ewentualnej ukraińskiej kontrofensywy i odstraszenie Zachodu od zwiększonego wsparcia Ukrainy. Optymalnym scenariuszem dla Rosji byłoby skłonienie Zachodu do wywarcia presji na Kijów, by ten przystał na zawieszenie broni na warunkach Moskwy.
Agencja propagandowa kraju okupanta TASS powiadomiła, że minister obrony obwieścił o przejęciu pełnej kontroli przez Rosję nad miejscowościami Sołedar, Kliszczijiwka, Krasnopilla, Błahodatne, Mykołajiwka, w obwodzie donieckim oraz Pidhirne, Łobkowe w obwodzie zaporoskim - napisano w Telegramie HUR, Zarządu Głównego Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.
Wspomniał on także o "pozytywnym" przebiegu działań bojowych pod Bachmutem i Wuhłedarem, ogłaszając, że wszystkie wskazane "zdobycze" to zasługa sił zbrojnych Rosji - dodano.
W komunikacie podkreślono, że strona ukraińska potwierdziła wyjście z Sołedaru jeszcze 25 stycznia, a "co do innych miejscowości, to ich zajęcie przez wroga w chwili obecnej nie potwierdza się". Na każdym z tych kierunków siły obrony Ukrainy kontynuują obronę - czytamy.
Szojgu celowo nie wspomniał, że na wszystkich wymienionych kierunkach aktywnie uczestniczą siły prywatnej firmy wojskowej Wagner. Natomiast regularna armia rosyjska pełni tam tylko epizodyczną funkcję "sił wsparcia". Rosyjskie media propagandowe milczą na ten temat, co świadczy o tym, że trwa konflikt w polityczno-wojskowym kierownictwie Rosji - oceniono.
Tak wyglądają zniszczenia w ukraińskim mieście Kupiańsk, stolicy obwodu charkowskiego. Po wyzwoleniu spod okupacji rosyjskiej, miasto jest nieustannie bombardowane przez rosyjskie wojska.
Wdowom po mieszkańcach Donbasu, wcielonych do armii rosyjskiej na wojnę przeciwko Ukrainie, wręczono używane futra - podają we wtorek ukraińskie media.
Rosyjscy "wolontariusze" przekazali "wdowom bohaterów Noworosji" noszone futra. Logicznym byłoby przekazanie pieniędzy, a nie second-handu - napisał na Facebooku dziennikarz Denys Kazanski. Uważam, że wszyscy wiedzą, dlaczego tak jest i skąd wzięli te futra... Ale wdowy po "bohaterach" wydają się zadowolone - dodał.
Niemieckie czołgi Leopard 2 A6 dla Ukrainy będą dostępne pod koniec marca - powiadomiła na Twitterze ambasada Niemiec w Kijowie, przywołując informację niemieckiego resortu obrony.
Kolejne konkretne kroki w ramach naszego poparcia dla Ukrainy: minister obrony Boris Pistorius rozmawiał dzisiaj na Ukrainie m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i swoim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem. Czołgi Leopard 2 A6 będą dostępne pod koniec marca - napisano na Twitterze niemieckiej placówki dyplomatycznej.
: , , @ZelenskyyUa @oleksiireznikov. #Leopard 2 A6 . https://t.co/i9fsrpIDBM
GermanyinUAFebruary 7, 2023
Wschód Ukrainy, obwód doniecki, to miejsce najbardziej zaciętych walk z armią Rosji, jednocześnie południe kraju jest równie istotne pod względem strategicznym - powiedział prezydent Ukrainy. Wołodymyr Zełenski poinformował też, że spotkał się z ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem, który przybył do Kijowa.
We wtorek prezydent przeprowadził narady z wojskowymi i z szefem wywiadu. "Nasza maksymalna uwaga skupiona jest na tym, co przygotowują okupanci. I na tym, czego potrzebują nasi wojskowi, by efektywnie przeciwstawiać się im. Na wszystkich kierunkach. Obwód doniecki i wschód, gdzie jest najgoręcej - mówię o nich każdego dnia (...). Południe wybrzmiewa rzadziej, choć strategiczne znaczenie tych kierunków nie jest mniejsze" - oznajmił Zełenski na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.
W okupowanym Melitopolu na południu Ukrainy rosyjskie siły zmuszają mieszkańców do zrzekania się ukraińskiego obywatelstwa, grożą im też zwolnieniami z pracy - informuje sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
W ciągu ostatniej doby rosyjskie wojsko przeprowadziło jeden atak rakietowy i 16 lotniczych, a także 14 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, w tym ostrzały obiektów cywilnych w Oczakowie w obwodzie mikołajowskim i Antoniwce w obwodzie chersońskim.
Na kierunku północnym sytuacja pozostaje bez zmian, nie zaobserwowano formowania przez przeciwnika grup uderzeniowych - czytamy.
Rosyjskie wojsko ostrzelało miejscowości w obwodzie sumskim i charkowskim. Pod ostrzałem znalazły się też dziesiątki miejscowości na odcinku kupiańskim, łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim, nowopawliwskim, zaporoskim, chersońskim.
W mieście Marupe pod Rygą płonie fabryka dronów - donoszą lokalne media. Według nich bezzałogowce z zakładów trafiały m.in. na Ukrainę. Z ogniem walczy ok. 50 strażaków.
Czołgi Leopard 1A5 będą docierać na Ukrainę etapami. Do lata powinno trafić na Ukrainę 20-25 czołgów; do pierwszego lub drugiego kwartału 2024 r. - ponad sto czołgów od grupy państw europejskich - powiedział podczas wizyty w Kijowie Boris Pistorius. Minister obrony Niemiec nie sprecyzował, o które kraje chodzi.
Za wyciek informacji do mediów o planowanej wizycie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Brukseli odpowiedzialny jest gabinet przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli - informuje Politico.
W tym tygodniu media obiegła informacja, że Zełenski może spotkać się w Brukseli na szczycie UE z przywódcami państw Unii Europejskiej.
"Według kilku osób poinformowanych o dyskusjach, trwają przygotowania do przyjęcia prezydenta Ukrainy w czwartek, a Zełenski ma spotkać się z szefami państw i rządów UE na posiedzeniu Rady Europejskiej. Wystąpi on również na nadzwyczajnej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego" - podał portal.
Grupa Europejskiej Partii Ludowej nawet napisała na Twitterze o wizycie Zełenskiego, ale później usunęła ten post. O jego usunięcie - jak wynika z nieoficjalnych informacji - miał zaapelować do EPL gabinet Metsoli.
Ukraina otrzyma 100 Leopardów 1A5 - zapowiedział niemiecki minister obrony Boris Pistorius, który przybył z wizytą do Kijowa - informują ukraińskie media. Przyjazd polityka był utrzymywany w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa.
Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow opublikował na Twitterze zdjęcie z Pistoriusem. Zażartował, że do Kijowa dotarł pierwszy Leopard 2. Na zdjęciu minister trzyma model czołgu.
BREAKING: The first Leopard 2 has arrived in Kyiv There will be more of them.Thank you to @Bundeskanzler my colleague Boris Pistorius and the German people.The tank coalition is marching... to victory! pic.twitter.com/4VY2YaovBi
oleksiireznikovFebruary 7, 2023
Rząd Niemiec chce przekazać Ukrainie więcej czołgów Leopard 1 niż było do tej pory wiadome. Jak donosi "Der Spiegel", do Kijowa ma trafić w sumie 178 czołgów. Pierwsze mają dotrzeć na Ukrainę latem, jednak większość dopiero w przyszłym roku.
Nikt nie zabrania nam niszczyć celów na terytorium Rosji bronią produkowaną w Ukrainie - oświadczył w wywiadzie dla CNN Ołeksij Daniłow, sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. "Czy posiadamy taką broń?" - zapytał i odpowiedział: "Tak, posiadamy".
CNN odnotowuje, że Ukraina nie może stosować broni przekazywanej przez Zachód do atakowania celów strategicznych na terytorium Rosji.
W trakcie trwania wojny dochodziło już do ataków na obiekty w głębi Rosji, jednak Ukraina nie potwierdziła oficjalnie swojego udziału.
Firmy powiązane z żoną byłego ukraińskiego posła Wiktora Medwedczuka, którego Kijów oskarżył o zdradę stanu, przelewały pieniądze na konta rosyjskiej Federalnej Służby Gwardii i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - podała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.
Według ukraińskiej agencji finansowanie odbywało się poprzez sieć kijowskich firm. Miały one przekazywać środki na konta rosyjskiej Federalnej Służby Gwardii (tzw. Rosgwardia) i rosyjskiego MSW, płacąc im rzekomo za ochronę nieruchomości Medwedczuka na Krymie. Jednocześnie przedsiębiorstwa Marczenki odprowadzały "podatki i opłaty" do rosyjskiego budżetu, na łączną kwotę ok. 1,2 mln euro - poinformowała w przytaczanym przez BBC oświadczeniu SBU.
Rosyjska firma Gazpromnieft, spółka-córka koncernu Gazprom, tworzy prywatną firmę wojskową - ocenił ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Wywiad powołuje się na rozporządzenie podpisane przez premiera Rosji Michaiła Miszustina.
Ukraińska straż graniczna oświadczyła, że jej funkcjonariusze zestrzelili nad Bachmutem w obwodzie donieckim rosyjski samolot szturmowy Su-25. Nie jest znany los pilota maszyny - informują pogranicznicy w oświadczeniu na serwisie Telegram. Dodają, że maszyna zapaliła się i upadła.
Portal Ukrainska Prawda opublikował na Twitterze wideo, na którym widać rejon, gdzie spadł samolot.
. pic.twitter.com/J3mKlR1sAL
ukrpravda_newsFebruary 7, 2023
W Mariupolu zakazano sprzedaży alkoholu wojskom rosyjskim - przekazał doradca mera tego miasta Petro Andruszczenko. Okupanci chcą w ten sposób zmniejszyć liczbę walk, do jakich dochodzi pomiędzy Rosjanami stacjonującymi w nadmorskim mieście.
Zaznaczył przy tym, że sprzedawcy raczej nie będą mogli odmówić uzbrojonym żołnierzom, gdyż nikt tego nie kontroluje. Cóż, ludzie Mariupola, sprzedawajcie jak najwięcej. Więcej wódki to mniej okupantów - napisał.
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiedział, że działania Stanów Zjednoczonych wciągają kraje NATO w konflikt na Ukrainie. Stwierdził także, że Ameryka i jej sojusznicy "otwarcie wzywają Ukrainę do zajęcia terytoriów" Rosji.
Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy zaakceptowała we wtorek dekrety prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o przedłużeniu w kraju stanu wojennego i powszechnej mobilizacji o 90 dni, poczynając od 19 lutego do połowy maja - podał portal Ukraińska Prawda.
Termin 19 lutego 2023 r. obowiązywał w poprzednich decyzjach dotyczących stanu wojennego i mobilizacji, przyjętych w listopadzie 2022 roku.
Ambasadorzy Rosji i Estonii opuszczają we wtorek odpowiednio Tallin i Moskwę, obniżając rangę stosunków dyplomatycznych obu państw do poziomu tymczasowych charge d'affaires.
Rosyjskie MSZ poinformowało 23 stycznia o wydaleniu z kraju ambasadora Estonii. Decyzja była odpowiedzią na zredukowanie przez estoński rząd personelu ambasady Rosji w Tallinie o połowę i "rusofobię podniesioną do rangi polityki państwowej" - podano w oświadczeniu rosyjskiego resortu dyplomacji.
Tego samego dnia minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu powiedział, że kierując się zasadą wzajemności, ambasador Rosji w Tallinie również będzie musiał opuścić kraj 7 lutego 2023 roku.
Decyzje i działania Rosji nie odstraszają nas od wspierania Ukrainy, która walczy o wolność swoją, ale i naszą - zapewnił wówczas Reinsalu.
Niepowodzenie zachodnich sankcji na dostawy części zbrojeniowych do Iranu sprawiło, że Rosja prawdopodobnie zdołała obejść sankcje i dzięki współpracy z Teheranem kupiła elementy do dronów bojowych - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Przedstawiciele USA oświadczyli 5 lutego, że Rosja i Iran rozwijają plany zbudowania na terytorium Rosji zakładów produkujących drony irańskie, drugiej zagranicznej irańskiej fabryki dronów - piszą analitycy ISW w najnowszym raporcie. Przypominają, że Iran w maju 2022 roku uruchomił fabrykę dronów w Tadżykistanie. Rosja - zdaniem analityków - może wykorzystać swoje znaczące więzy gospodarcze z Tadżykistanem poprzez Organizację Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. skrót ODKB) i Eurazjatycką Unię Gospodarczą, by - obchodząc sankcje międzynarodowe - pozyskać części do dronów bądź gotowe aparaty w celu użycia ich przeciwko Ukrainie.
Eksperci wskazują, że w listopadzie 2022 roku brytyjska organizacja Conflict Armament Research (CAR) podała, iż w irańskich dronach Shahed-131, Shahed-136 i Mohajer-6, zestrzelonych na Ukrainie, znaleziono zachodnie komponenty - m.in. chipy i półprzewodniki, które trafiły do irańskich maszyn mimo restrykcji amerykańskich na eksport i import takich elementów do Iranu. CAR ocenił wówczas, że zestrzelone drony odznaczają się wyższym poziomem technologicznym w porównaniu do wcześniej analizowanych systemów z Bliskiego Wschodu. Większość części produkcji zachodniej w zestrzelonych dronach irańskich była wyprodukowana między rokiem 2020 i 2021, po tym, jak wygasł termin sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ wobec Iranu dotyczących ciężkiego uzbrojenia - informuje ISW.
W obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy na terenach pod okupacją rosyjską nauczyciele są zmuszani do przyjmowania paszportów Rosji pod groźbą zwolnienia z pracy i do rezygnowania z obywatelstwa Ukrainy - podał we wtorek portal Kyiv Independent.
Kyiv Independent powołuje się na doniesienia portalu Centrum Sprzeciwu Narodowego, utworzonego przez Siły Operacji Specjalnych armii ukraińskiej.
Wszyscy nauczyciele, którzy kontynuują pracę na terenach okupowanych zostali poinformowani, że zostaną zwolnieni, jeśli nie będą mieć paszportów Rosji. Nauczyciele muszą napisać też dokument o rezygnacji z obywatelstwa Ukrainy, mimo że posiadanie dwóch obywatelstw nie jest zabronione w prawie rosyjskim.
W ostrzale Bachmutu zginęła jedna osoba, a rannych zostało kolejnych pięciu mieszkańców obwodu donieckiego - poinformował gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.
Amerykański niszczyciel USS Nitze był na początku lutego najbliżej Rosji od czasu, gdy rozpoczęła ona inwazję na Ukrainę - informuje we wtorek dziennik "Jerusalem Post", komentując wizytę tej jednostki w tureckim porcie Golcuk 3 lutego.
Jak podaje dziennik, wejście okrętu do portu Golcuk 3 lutego potwierdziła na Twitterze VI Flota Marynarki Wojennej USA. Kilka dni później USS Nitze dopłynął do greckiego Pireusu.
VI Flota USA określiła wizytę okrętu w porcie Golcuk jako zaplanowaną. "Jerusalem Post" podkreśla przy tym, że po raz poprzedni amerykański okręt wojenny pojawił się w regionie Morza Czarnego w grudniu 2021 roku.
Wojska rosyjskie według stanu na 6 lutego nie zdołały okrążyć Bachmutu; w innym miejscu walk w obwodzie donieckim, koło Wuhłedaru podejmują małe ataki i według sił ukraińskich sytuacja tam jest stabilna - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
"Siły rosyjskie nie zdołały jeszcze okrążyć Bachmutu według stanu na 6 lutego", a "kilka źródeł rosyjskich powtórzyło 5 lutego, że siły ukraińskie nie wycofały się z Bachmutu" - relacjonuje ISW w najnowszym raporcie.
Jak dodaje, Rosjanie kontynuowali 5 i 6 lutego ataki lądowe wokół Bachmutu. Z wypowiedzi wojskowego ukraińskiego z 5 lutego wynika, że nadal działa trasa dostaw dla kontyngentu ukraińskiego w mieście. Według Sztabu Generalnego armii ukraińskiej udało się odeprzeć ataki rosyjskie w dniach 5-6 lutego na sam Bachmut i miejscowości na północ i na południowy wschód wokół niego. Rosyjscy blogerzy wojenni twierdzą, że ciężkie walki toczą się na północny wschód i na północ od Bachmutu, szczególnie w rejonie Krasnej Hory i Paraskowijiwki. Źródła rosyjskie twierdzą, że najemnicy z Grupy Wagnera podejmują ataki w kierunku miejscowości Stupoczky, 15 km na południowy zachód od Bachmutu, a resort obrony Rosji twierdzi, że oddziały "ochotnicze" zajęły Mykołajiwkę, 15 km na północny wschód od Bachmutu. Sponsor Grupy Wagnera, biznesmen Jewgienij Prigożyn zapewnił 2 lutego, że najemnicy zajęli Mykołajiwkę.
Sytuację wokół Wuhłedaru, leżącego na południowy zachód od Doniecka, źródła ukraińskie opisują jako stabilną: według nich Rosjanie podejmują małe ataki frontalne, nie decydując się na szturm na dużą skalę. ISW podaje także, że w obwodzie donieckim Rosjanie kontynuowali w dniach 5-6 lutego ataki wokół Awdijiwki i na zachodnich przedmieściach Doniecka.
W wyniku ostrzału w okolicy Nikopola w obwodzie dniepropietrowskim bez wody zostało 60 tysięcy odbiorców - poinformował pełniący obowiązku szefa regionalnej administracji Wołodymyr Orłow. Uszkodzona została bowiem linia energetyczna i pompownia została odcięta od prądu.
Decyzje o dostawach czołgów i innej zachodniej broni to słuszny krok i może on wpłynąć na sytuację na froncie, ale czas cały czas gra na korzyść Rosji i konfrontacja może się nasilić, zanim nowe uzbrojenie trafi na pole walki - mówią w rozmowie z PAP analitycy wojskowości.
Wiele zależy od tego, w jakim czasie obiecane czołgi Leopard 2 trafią na Ukrainę. Pytanie także, ile ich będzie. Nie ostatecznie, a właśnie w pierwszych dostawach. Szkolenie załogi w warunkach pokoju trwa trzy miesiące. Nawet jeśli skróci się je do kilku tygodni, to jednak wymaga to czasu - mówi PAP analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) Anna Maria Dyner.
Jest spora obawa, że wcześniej może ruszyć rosyjska ofensywa, o której mówi się w ostatnich tygodniach. To oznacza, że Ukraina będzie się musiała bronić, zanim czołgi trafią na pole walki - dodaje Dyner.
Przychylam się do tych opinii, według których czas gra na korzyść Rosji - mówi PAP Marek Świerczyński, szef działu bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych w Polityce Insight.
Po ogłoszeniu mobilizacji Rosja nie wszystkich rezerwistów rzuciła od razu na front. Część z nich, a według szacunków może to być ok. 100-150 tys. odbywa szkolenie. To już trwa blisko cztery miesiące. Nie wiemy, jaka jest jakość tego szkolenia, ale może okazać się wystarczająca do podjęcia działań ofensywnych. To samo dotyczy rosyjskiego sprzętu - może i jest stary, ale pytanie, czy nie jest wystarczająco dobry - dodaje Świerczyński.
Rosjanie przegrupowują się i prowadzą ofensywę na pięciu różnych kierunkach: Kupiańsk, Łyman, Bachmut, Awdijiwka i Nowopawlisk - poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
W ciągu ostatnich 24 godzin rosyjska armia przeprowadziła 6 ataków rakietowych, 24 naloty oraz 75 ostrzałów. Pociski trafiały m.in. w obiekty cywilne.
Szwajcaria może zrezygnować z wieloletniego statusu neutralności i zezwolić na eksport broni na Ukrainę. Przedstawiciele kompleksu obronno-przemysłowego oraz nastroje społeczne skłaniają szwajcarskich polityków do podjęcia takiej decyzji, napisał w poniedziałek Reuters.
Reuters pisze, że nabywcy szwajcarskiej broni mają prawny zakaz jej reeksportu, a to ograniczenie, zdaniem niektórych przedstawicieli krajowego przemysłu zbrojeniowego, szkodzi obecnie handlowi.
Wezwania ze strony europejskich sąsiadów Szwajcarii, by zezwolić dostawy broni do Kijowa, stają się coraz głośniejsze w związku z intensyfikacją rosyjskiej ofensywy, co skłoniło dwie parlamentarne komisje bezpieczeństwa do zalecenia złagodzenia przepisów dotyczących handlu bronią.
Chcemy być neutralni, ale jesteśmy częścią świata zachodniego - powiedział Thierry Burkart, lider centroprawicowej partii FDP, która przedstawiła rządowi propozycję zezwolenia na reeksport broni do krajów " szanujących jak Szwajcaria podobne wartości demokratyczne ".
Nie powinniśmy używać weta, aby powstrzymać innych przed pomaganiem Ukrainie. Jeśli to zrobimy, poprzemy Rosję, która nie jest neutralna. Inne kraje chcą wesprzeć Ukrainę i zrobić coś dla bezpieczeństwa i stabilności Europy. Nie mogą zrozumieć, dlaczego "Szwajcaria musi powiedzieć nie" - powiedział Burkart w wywiadzie dla Reutera.
Media zwracają uwagę na niedawno opublikowany sondaż firmy socjologicznej Sotomo, który wykazał, że 55 proc. respondentów w Szwajcarii popiera zezwolenie na reeksport broni na Ukrainę.
Po katastrofie w Browarach pod Kijowem, w której 18 stycznia zginął ówczesny szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski, ukraińscy ministrowie nie mogą latać śmigłowcami - poinformował p.o. ministra spraw wewnętrznych tego kraju Ihor Kłymenko.
Kłymenko przekazał, że obecnie trwa kontrola wszystkich resortowych śmigłowców. Do czasu zakończenia badania przyczyn katastrofy w Browarach ministrowie mogą przemieszczać się jedynie samochodami.
Sprawdzamy wszystkie śmigłowce, które były w systemie MSW. Ten proces będzie trwać miesiąc albo dwa, dopóki nie stwierdzimy z zagranicznymi ekspertami, że są one bezpieczne - powiedział p.o. ministra, cytowany przez portal RBK-Ukraina.
Ukraińskie siły przeciwdziałają rosyjskim próbom okrążenia Bachmutu w Donbasie - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na opublikowanym w poniedziałek wieczorem nagraniu.
Prezydent poinformował, że tego dnia przeprowadził naradę z dowództwem, która poświęcona była przede wszystkim działaniom na linii frontu. Jak dodał, szczególną uwagę poświęcono miastu Bachmut. Naszej obronie. (Podejmowanym przez) okupanta próbom okrążenia miasta i przełamania obrony. Przeciwdziałamy - powiedział na nagraniu.
Szef ukraińskiego państwa także poinformował, że w niektórych regionach - zwłaszcza przygranicznych i przyfrontowych - na stanowiska kierownicze powoływane są osoby posiadające wojskowe doświadczenie.