Opóźnia się konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej, która ma poinformować, które partie przekroczyły próg wyborczy i wejdą do Sejmu. Pewne jest, że zdecydowane zwycięstwo w wyborach odniósł PiS, który zdobył 37,7 procent głosów - tak wynika z sondażu late poll, przygotowanego przez Ipsos dla TVP1, TVN24 i Polsat News. Jeśli się to potwierdzi, PiS będzie miał w Sejmie 232 mandaty i będzie mógł rządzić samodzielnie! Poza nim w Sejmie znajdą się - według sondaży - PO, ruch Kukiz'15, Nowoczesna i PSL. Wydarzenia związane z wyborami parlamentarnymi relacjonujemy na bieżąco - bądźcie z nami!

REKLAMA

WYNIKI WYBORÓW 2015: ZOBACZCIE NASZĄ WCZEŚNIEJSZĄ RELACJĘ NA ŻYWO!


19:44

Na środę zaplanowano spotkanie kierownictwa Sojuszu Lewicy Demokratycznej i szefów regionów partii, na którym podsumowane mają zostać wybory parlamentarne - poinformowała wiceprzewodnicząca SLD Paulina Piechna-Więckiewicz. Dodała, że na spotkaniu ma zapaść decyzja, na kiedy zwołać posiedzenie zarządu krajowego Sojuszu i jakie ma być kalendarium działań po wyborach parlamentarnych.

SLD startowało w niedzielnych wyborach w ramach koalicji Zjednoczonej Lewicy. Z sondażowych danych wynika, że koalicja nie zdołała przekroczyć 8-procentowego progu wyborczego.

19:39

PKW czeka już tylko na protokół z głosowania z Londynu - oznacza to, że najpóźniej około 21:00 dowiemy się, które partie przekroczyły próg wyborczy i wejdą do Sejmu.

Zgodnie z kodeksem wyborczym, protokoły z głosowania za granicą powinny wpłynąć najpóźniej 24 godziny po zakończeniu głosowania w kraju. Protokoły, które do tego czasu nie wpłyną, nie są brane pod uwagę przy obliczaniu wyników wyborów.

19:33

Platforma Obywatelska zwyciężyła w okręgu poznańskim, zdobywając 35,65 proc. głosów. Drugie Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 23,9 proc. głosów. Trzecią siłą w okręgu jest Nowoczesna z wynikiem 14,49 proc., a liderka tej listy Joanna Schmidt zdobyła najwięcej głosów w okręgu - 35 202.

19:31

Dotychczasowa wicemarszałek Senatu Maria Pańczyk-Pozdziej (PO) wygrała wybory do izby wyższej parlamentu w okręgu nr 71 obejmującym Zabrze i Bytom. W Senacie będzie zasiadała czwartą kadencję z kolei. W niedzielnych wyborach wygrała m.in. z popieranym przez PiS kardiochirurgiem Grzegorzem Religą - synem nieżyjącego słynnego kardiochirurga, ministra zdrowia w rządzie PiS, Zbigniewa Religi.

19:29

Jan Maria Jackowski z PiS zdobył ponownie mandat senatorski w okręgu ciechanowskim nr 39, uzyskując 56 216 głosów, czyli ponad 49,67 proc. poparcia. Poprawił wynik sprzed czterech lat o ponad 22,5 tys. głosów.

19:28

Miażdżąca przewaga PiS w okręgu nowosądeckim - partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskała tam 60,5 proc. głosów. PO zdobyła poparcie zaledwie 14 proc. wyborców. Spektakularny sukces odniósł Arkadiusz Mularczyk, który uzyskał niemal 37 tys. głosów. Choć figurował na liście jako siódmy, zdeklasował nowosądecką jedynkę PiS - Piotra Naimskiego, który uzyskał dopiero trzeci wynik w okręgu - głosowało na niego 20 408 wyborców.

Znaczące zwycięstwo odniósł PiS w wyborach do Sejmu w okręgu nr 15, obejmującym powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski, wielicki oraz miasto Tarnów. PiS zdominował w tym okręgu rywali, uzyskując 151 623 głosy (51,98 proc.). Druga na liście PO uzyskała 42 887 głosów (14,70 proc.), a trzeci ruch Kukiz’15 - 28 005 głosów (9,60 proc.).

PiS wygrał wybory do Sejmu w okręgu bydgoskim (nr 4), wyprzedzając Platformę Obywatelską o pół punktu procentowego. Kandydatów PiS poparło 113 024 wyborców (30,2 proc.), a PO - 110 948 wyborców (29,64).

W okręgu podwarszawskim (nr 20) wybory do Sejmu wygrał PiS zdobywając 38,7 proc. głosów (190 355) - wyprzedził tym samym PO, która zdobyła 25,1 proc. (123 227), i Nowoczesną Ryszarda Petru, na którą zagłosowało 10 proc. wyborców (49 098).

19:17

Opóźnia się konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej, na której PKW miała poinformować, które komitety wyborcze i z jakim wynikiem wejdą do Sejmu. Jak poinformowało biuro prasowe PKW, Komisja czeka na dwa protokoły z głosowania w wyborach parlamentarnych - z Londynu i Ursynowa.

Zgodnie z kodeksem wyborczym protokoły z głosowania za granicą powinny wpłynąć najpóźniej 24 godziny po zakończeniu głosowania w kraju, czyli dzisiaj do godziny 21. Protokoły, które do tego czasu nie wpłyną, nie są brane pod uwagę przy obliczaniu wyników wyborów.

Wyborcy za granicą głosowali na kandydatów startujących z okręgu warszawskiego.

18:52

Pięciu senatorów z PO i czterech z PiS będzie reprezentowało Wielkopolskę w nowej kadencji Senatu. Choć Platforma w Wielkopolsce wygrała, to jednak straciła w porównaniu z mijającą kadencją, w której miała 8 z 9 mandatów w regionie.

18:51

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło wszystkie trzy mandaty senatorskie w województwie świętokrzyskim i tym samym powtórzyło sukces z 2011 roku.

Mieszkańcy południowej, zachodniej i północno-zachodniej części województwa (okręg nr 81) w wyborach do Senatu wybrali startującego z listy PiS, działacza Solidarnej Polski Jacka Włosowicza. W północnych i wschodnich powiatach (okręg nr 82) triumfował polityk PiS i dotychczasowy senator PiS Jarosław Rusiecki. W okręgu obejmującym miasto Kielce oraz powiat kielecki (okręg nr 83) najlepszy wynik osiągnął inny członek izby wyższej z tej partii Krzysztof Słoń.

18:48

Lewicy nie udało się utrzymać senatorskiego mandatu w okręgu nr 61 w województwie podlaskim (okręg obejmuje powiaty: hajnowski, bielski, siemiatycki i wysokomazowiecki). Przez dwie ostatnie kadencje senatorem z tego okręgu był Włodzimierz Cimoszewicz, który tym razem nie kandydował. Mandat zdobył Tadeusz Romańczuk z PiS.

18:46

Marek Martynowski z PiS w walce o mandat senatorski w okręgu płockim nr 38 pokonał Waldemara Pawlaka z PSL. Ubiegający się o reelekcję Martynowski zdobył 43,28 proc. poparcia (80 133 głosy), a Pawlak, startujący pierwszy raz do Senatu, uzyskał 34,19 proc. (63 301 głosów).

Radny Sejmiku Wojewódzkiego Rafał Ambrozik (PiS) uzyskał mandat senatora w okręgu nr 29 obejmującym powiaty: opoczyński, rawski, skierniewicki i tomaszowski oraz miasto Skierniewice. Zdobył 40,49 proc., czyli 53 870 głosów.

Kandydat PiS Konstanty Radziwiłł został senatorem w okręgu wyborczym nr 41 obejmującym część powiatów na południe od stolicy. Pokonał m.in. Romana Giertycha. Radziwiłł, lekarz i działacz samorządu lekarskiego, uzyskał ponad 99 875 głosów (39,5 proc.), były wicepremier i były szef LPR Roman Giertych, który startował z własnego komitetu wyborczego, dostał ponad 51 289 głosów (20,2 proc.).

Jan Dobrzyński (PiS) zdobył mandat senatorski w okręgu nr 60 obejmującym powiaty białostocki i sokólski oraz miasto Białystok - zdobył 45,9 proc. głosów.

Bezpartyjny kandydat Prawa i Sprawiedliwości Krystian Probierz został wybrany na senatora w okręgu nr 70 obejmującym Gliwice oraz powiaty gliwicki i tarnogórski.

18:37

Po zmianie rządu w Polsce można spodziewać się innego stylu w polityce europejskiej, ale niekoniecznie innej jej treści - ocenił ekspert Roland Freudenstein z Martens Centre w Brukseli. Jego zdaniem, będzie tu "mniej dyplomacji, a więcej domagania się".

Zgadzam się z opiniami, że konsekwencje będą przede wszystkim wewnętrzne w samej Polsce, i to prawdopodobnie niedobre dla gospodarki. Jeśli obietnice wyborcze zostaną przez nową władzę utrzymane, polska gospodarka będzie mieć kłopoty - podkreślił ekspert.

Na scenie międzynarodowej zmieni się styl polskiego rządu, ale raczej nie cele polityki - ocenił. Zwrócił uwagę, że w sprawie polityki klimatycznej UE rząd PO "bardzo wyraźnie przeciwstawiał się Niemcom". Również w NATO - jak zaznaczył - rządy Donalda Tuska i Ewy Kopacz domagały się dalszego wzmocnienia obecności Sojuszu na wschodnich rubieżach.

Tu będzie nowa próba polskiego rządu osiągnięcia tych celów, ale czy odniesie skutek - to inna kwestia. Na pewno należy spodziewać się napięć z Niemcami, mimo że ani prezydent Andrzej Duda, ani (kandydatka PiS na premiera) Beata Szydło nie wzięli udziału w antyniemieckiej propagandzie - powiedział ekspert.

Mam wrażenie, że będzie mniej dyplomacji, a więcej domagania się. Nie wiem, w jakim stopniu okaże się to skuteczne. Wydaje mi się, że raczej będzie więcej napięć i dlatego więcej kłopotów - dodał Freudenstein.

18:33

Wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce oraz zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości nie przyniosą zmian w stosunkach między Kijowem a Warszawą - ocenił w rozmowie z Polską Agencją Prasową ukraiński komentator polityczny Witalij Portnikow. Nie uważam, by relacje między Polską a Ukrainą zależały od wyborów parlamentarnych i zmiany władzy w Warszawie. Sądzę, że są to stosunki strategiczne, których rozwojem zainteresowana jest zarówno strona ukraińska, jak i polska - podkreślił. Ukraina chce mieć w Polsce silnego, przyjaznego sąsiada i adwokata naszych europejskich dążeń, a i Polska chce, by Ukraina była demokratyczna, gospodarczo stabilna i aby podzielała wartości europejskie i euroatlantyckie - zaznaczył.

Portnikow ocenił, że za poprzednich rządów PiS stosunki polsko-ukraińskie "nie były gorsze niż obecnie" i nic nie wskazuje na to, by obecnie miało się to zmienić.

18:28

Obecny wojewoda wielkopolski Piotr Florek (PO) i ubiegająca się o reelekcję senator Jadwiga Rotnicka (PO) będą reprezentować okręgi: poznański i podpoznański w Senacie. Także w 2011 roku wybory do Senatu w Poznaniu i powiecie poznańskim zdecydowanie wygrali kandydaci Platformy.

18:27

W okręgu nr 7 - chełmskim - wybory do Sejmu wygrał PiS, uzyskując 48,02 proc. poparcia - o 9 pkt. proc. więcej niż w 2011 roku. Na PO zagłosowało 12,31 proc. wyborców, na PSL - 11,39 proc.

18:25

Jan Rulewski (PO) ponownie został wybrany na senatora w okręgu nr 10 obejmującym powiaty: inowrocławski, mogileński, nakielski, sępoleński i żniński. Głosowało na niego 49 019 osób (36,33 proc.). W przeszłości był on szefem bydgoskiej Solidarności, w latach 1991-2001 - posłem, od 2007 roku jest senatorem.

Andrzej Misiołek (PO) zdobył mandat senatora w okręgu nr 80 obejmującym Katowice. Misiołek zasiadał w Senacie przez dwie poprzednie kadencje - wybierany z okręgu gliwickiego, a potem zabrzańsko-bytomskiego.

18:23

Kandydat PiS Jan Hamerski zdobył mandat senatora w okręgu nr 36, obejmującym powiaty nowotarski, limanowski i tatrzański. Uzyskał znaczną przewagę nad rywalem z PO, dotychczasowym senatorem Stanisławem Hodorowiczem - wynika z oficjalnego protokołu Delegatury Krajowej Biura Wyborczego w Nowym Sączu.

Senatorem z okręgu nr 28 obejmującym powiaty: bełchatowski, piotrkowski i radomszczański oraz miasto Piotrków Trybunalski został ponownie Wiesław Dobkowski (PiS). Uzyskał 71 764 głosy, czyli o niemal 50 tys. więcej niż następny w kolejności pod względem poparcia Adam Macierewicz z PO (23 122) - kuzyn Antoniego Macierewicza (PiS).

W okręgu wyborczym nr 40, obejmującym cztery powiaty na północ i zachód od stolicy, senatorem został Jan Żaryn z PiS, który uzyskał 119 870 głosów (52,7 proc.). Tym samym mandat senatorski traci dotychczasowa senator PO z tego okręgu, urzędniczka samorządowa Anna Aksamit, która ubiegała się o reelekcję, a otrzymała 107 238 głosów (47,2 proc.).

18:13

W okręgu łódzkim (nr 9) wybory do Sejmu - podobnie jak przed czterema laty - wygrała PO, na którą zagłosowało 30,82 proc. wyborców (112 333 osoby). To o prawie 60 tys. mniej niż cztery lata temu.

Tuż za Platformą znalazło się Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskało poparcie na poziomie 29,45 proc. (107 350 osób). W porównaniu z wyborami w 2011 roku poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego wzrosło o 6792 głosy. Na trzecim miejscu w okręgu łódzkim znalazła się Zjednoczona Lewica - 10,32 proc. (37 615 głosów poparcia).

18:12

PiS z 42,81 proc. poparcia zdecydowanie wygrał w wyborach do Sejmu w woj. świętokrzyskim (okręg nr 33), uzyskując prawie dwa i pół razy więcej głosów niż druga PO z 17,25 proc. głosów.

18:11

Kandydat PiS Stanisław Kogut zdobył mandat senatora w okręgu nr 37, obejmującym miasto Nowy Sącz oraz powiaty gorlicki i nowosądecki, uzyskując miażdżącą przewagę nad rywalami - wynika z oficjalnego protokołu Delegatury Krajowej Biura Wyborczego w Nowym Sączu. Na Koguta głos oddało 66,7 proc., czyli 111 782 wyborców. Na kandydata Platformy Obywatelskiej Tadeusza Nowaka oddano 35 405 głosów, co stanowi 21,12 proc. oddanych głosów. Kandydat KORWiN Dariusz Woźniak uzyskał 20 400 głosów, czyli 12,17 proc.

Dotychczasowy senator Czesław Ryszka (PiS) zdobył po raz kolejny mandat senatora w okręgu nr 75 obejmującym powiat bieruńsko-lędziński oraz miasta Mysłowice i Tychy.

18:07

Kandydujący z listy PO Bogdan Klich został senatorem w okręgu nr 33 obejmującym południową część Krakowa - wynika z oficjalnych danych Okręgowej Komisji Wyborczej Kraków II. Uzyskał 71 852 głosy. Klich wygrał podobnie jak cztery lata temu, gdy uzyskał 95 439 głosów.

Jerzy Fedorowicz, dotychczas poseł PO, uzyskując 72 044 głosy został senatorem w okręgu nr 32 obejmującym część Krakowa. Uzyskał o 4 910 głosów więcej niż kandydat PiS Mieczysław Gil.

17:55

We wtorek zarząd PO omówi wyniki wyborów parlamentarnych i podsumuje kampanię wyborczą - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa od polityków Platformy. W partii coraz częściej słychać o potrzebie zmian w jej władzach.

Wynik jest porażką. Kampania miała wszystkie niezbędne elementy - billboardy, banery, spoty, ale nie miała takiego błysku, który by przełamał to, co było w kampanii prezydenckiej, nie udało nam się odbić - ocenił lider pomorskiej PO Sławomir Neumann. Teraz jest czas na analizę tego, bo inaczej będziemy brnęli w takich błędach dalej. Przegraliśmy dwie kolejne kampanie i to dość mocno, nie wolno przejść nad tym do porządku dziennego, bo to jest droga do samozagłady - podkreślił.

Za błąd uznał oparcie całej kampanii na osobie premier Ewy Kopacz. Okazało się, że to jest metoda, która się nie sprawdziła. W Platformie nie ma teraz takiej osoby jak Donald Tusk, który był w stanie sam pociągnąć ten projekt - stwierdził Neumann i ocenił, że "trzeba pomyśleć nad bardziej kolegialnym stylem zarządzania Platformą".

Uważam, że będzie mocne rozliczenie, Grzesiek (Schetyna) już tym razem tego nie odpuści - powiedział z kolei PAP jeden z pragnących zachować anonimowość obecnych posłów PO. Temat Ewy Kopacz jest zakończony - to z kolei opinia jednego z regionalnych liderów Platformy.

Przeczytaj cały artykuł!

17:45

PiS w wyborach do Senatu czterokrotnie poprawił swój wynik na Dolnym Śląsku. W izbie wyższej zasiadać będzie czterech senatorów tej partii oraz jeden niezależny, popierany w wyborach przez PiS. Poprzednio jedyną senator tej partii była Dorota Czudowska.

W województwie dolnośląskim jest osiem okręgów senatorskich. PO na rzecz PiS w stosunku do wyborów z 2011 roku straciła trzy mandaty.

17:44

Andrzej Kobiak (PO) ponownie został wybrany na senatora w okręgu nr 9 obejmującym Bydgoszcz oraz powiaty bydgoski, świecki i tucholski - poinformowała Okręgowa Komisja Wyborcza w Bydgoszczy. Na Kobiaka głosowało 102 191 osób (43,2 proc.). Jest on przedsiębiorcą, przed czterema laty po raz pierwszy został wybrany do Senatu.

17:43

Marek Pęk startujący z listy PiS został senatorem z okręgu nr 31 obejmującego powiaty krakowski, miechowski i olkuski. Zdobył 85 793 głosy - wynika z danych Okręgowej Komisji Wyborczej Kraków II. Wchodząc do Senatu powtórzył sukces swojego ojca Bogdana Pęka sprzed czterech lat, ale zdobył niemal 36 tys. głosów więcej niż on.

17:42

PiS zwyciężył w wyborach do Sejmu w okręgu krakowskim, uzyskując 209 607 głosów. PO poparło 133 558 wyborców - wynika z oficjalnych danych Okręgowej Komisji Wyborczej w Krakowie. Trzeci rezultat uzyskała w okręgu krakowskim Nowoczesna Ryszarda Petru - 52 822 głosy.

17:41

PiS wygrał wybory do Sejmu w okręgu nr 35, uzyskując 80 970 głosów - podała Okręgowa Komisja Wyborcza w Olsztynie. Do tej pory w tym okręgu wybory wygrywała Platforma Obywatelska, na którą tym razem zagłosowało 72 055 wyborców. Trzeci wynik - 23 888 głosów - osiągnął Ruch Kukiz'15.

17:31

Ponad połowa wyborców na Podkarpaciu głosowała na Prawo i Sprawiedliwość. W okręgu rzeszowskim kandydatów tego ugrupowania poparło 54,78 proc. wyborców, a w krośnieńskim - 51,85 proc. Cztery lata temu było to odpowiednio 48,03 proc. i 44,17 proc.

Zwycięstwo PiS było absolutnie do przewidzenia. Pytanie było tylko, czy ta partia zwiększy swój stan posiadania sprzed czterech lat, czy też nie. Okazało się, że skutecznie wykorzystała sprzyjające jej nastroje - komentuje politolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego dr Paweł Kuca.

17:28

Leszek Piechota (PO) zdobył ponownie mandat senatora w okręgu nr 74 obejmującym Chorzów, Piekary Śląskie, Rudę Śląską, Siemianowice Śląskie i Świętochłowice - wynika z wizualizacji oficjalnych wyników wyborów na stronie PKW. Na Piechotę zagłosowało 55 179 wyborców (34,11 proc.). Drugi wynik uzyskał Jacek Guzy (PiS) - 52 716 (32,59 proc.).

17:26

Kandydat PiS, adwokat Zbigniew Cichoń (bezpartyjny) - wygrał wybory na senatora w okręgu nr 34, obejmującym powiaty bocheński, brzeski, proszowicki i wielicki - wynika z danych podanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Uzyskał 77 459 głosów (54,33 proc.).

Bezpartyjny kandydat zgłoszony przez PiS, senator poprzedniej kadencji Kazimierz Wiatr wygrał wybory do Senatu w okręgu nr 35, obejmującym powiaty dąbrowski, tarnowski i miasto Tarnów - wynika z wizualizacji oficjalnych wyników wyborów na stronie PKW. Wiatr, który był już senatorem VI, VII i VIII kadencji, uzyskał 91 164 głosy (64,11 proc.).

Były poseł, a obecnie radny wojewódzki Adam Gawęda został senatorem z ramienia PiS w okręgu nr 72, obejmującym powiaty raciborski i wodzisławski oraz miasta Jastrzębie-Zdrój i Żory - wynika z wizualizacji oficjalnych wyników wyborów na stronie PKW. Na Gawędę zagłosowało 69 014 wyborców (43,36 proc.). Drugie co do wielkości poparcie zanotował Dariusz Prus (PO) - 41 627 głosów (26,15 proc.).

17:18

Decyzje dot. składu rządu mają zapaść w PiS po ogłoszeniu przez PKW oficjalnych wyników wyborów. Niektóre z osób wymienianych przez polityków PiS w rozmowach o przyszłym rządzie to Marek Gróbarczyk (gospodarka morska), Andrzej Adamczyk (infrastruktura) i Piotr Naimski (energetyka).

17:15

Pojawiają się pierwsze nazwiska kandydatów, którzy mają kierować gospodarką po wygranej Prawa i Sprawiedliwości w wyborach. Do władzy ma wrócić Stanisław Kluza, były szef Komisji Nadzoru Finansowego i przez moment minister finansów. Za nieco ponad pół roku ma kierować Narodowym Bankiem Polskim. Z kim będzie współpracował? Przeczytajcie!

17:13

Szykują się gigantyczne zmiany na stanowiskach po wyborach parlamentarnych przegranych przez koalicję PO-PSL. Pracę stracą tysiące urzędników i pracowników administracji najwyższego szczebla.

O szczegółach przeczytacie TUTAJ.

16:53

Poseł PiS Antoni Macierewicz zdobył największe poparcie w okręgu piotrkowskim. W wyborach do Sejmu jego ugrupowanie okazało się tam zdecydowanym liderem, zdobywając 44,66 proc. głosów. PO uzyskała tam 14,71 proc. głosów, a Komitet Wyborczy Kukiz’15 - 9,59 proc.

Na wiceprezesa PiS zagłosowało 33 960 osób, co dało mu 11,3 proc. poparcia i jeden z sześciu mandatów, które otrzyma PiS. W poprzednich wyborach Macierewicz również był liderem w okręgu nr 10, zdobył wówczas więcej głosów niż obecnie - ponad 41 tys.

16:49

PiS wygrał wybory do Sejmu w okręgu obejmującym zachodnią Małopolskę. Bardzo dobry wynik osiągnęła tam kandydatka tej partii na premiera Beata Szydło, na którą zagłosowało 96 127 wyborców. Na kolejnych miejscach w tym okręgu znalazły się PO i ruch Kukiz'15.

PiS wygrał wybory do Sejmu w okręgu jeleniogórsko-legnickim (nr 1), zdobywając dziesięcioprocentową przewagę nad PO - wynika z oficjalnych wyników podanych przez legnicką delegaturę Krajowego Biura Wyborczego.

PiS wygrał wybory do Sejmu w okręgu częstochowskim (nr 28). Kandydaci startujący z listy tej partii uzyskali blisko 36 proc. głosów, PO poparło prawie 21 proc. głosujących - wynika z protokołu Okręgowej Komisji Wyborczej.

W wyborach do Sejmu w okręgu siedleckim nr 18 (Mazowieckie) wygrał PiS zdobywając 51,10 proc. głosów. Kolejne dwa miejsca zajęły tam: PO - 13,55 proc. - oraz PSL - 10,23 proc. poparcia - tak wynika z danych Okręgowej Komisji Wyborczej w Siedlcach.

16:47

Rektor PWSZ w Chełmie Józef Zając, startujący z komitetu PSL, został ponownie wybrany na senatora w okręgu wyborczym nr 18 obejmującym Chełm i powiaty: chełmski, krasnostawski i włodawski - podała w poniedziałek oficjalnie Okręgowa Komisja Wyborcza w Chełmie.

16:41

Dotychczasowa senator Janina Sagatowska z PiS zdobyła mandat senatorski w okręgu nr 54 - podała oficjalnie Okręgowa Komisja Wyborcza w Rzeszowie. Kandydatka PiS otrzymała 69 029 głosów (prawie 54 proc.) i zdecydowanie pokonała rywalki.

Senator Dorota Czudowska (PiS) po raz kolejny zdobyła mandat senatora w okręgu nr 3, wyraźnie dystansując kontrkandydatów z PO oraz KWW JOW Bezpartyjni.

Kandydatka PiS, dyrektorka szkoły podstawowej w Ełku i radna tamtejszego powiatu Małgorzata Kopiczko została senatorem z okręgu nr 87 obejmującego teren Mazur. Pokonała Marka Konopkę z PO 840 głosami.

Senator ostatniej kadencji Krzysztof Słoń (PiS) ponownie zdobył mandat w senackim okręgu wyborczym nr 83, obejmującym Kielce i powiat kielecki - wynika z protokołu głosowania Okręgowej Komisji Wyborczej w Kielcach.

Andrzej Wojtyła (PiS) zdobył w wielkopolskim okręgu nr 96 ponad 36,8 proc. głosów i został senatorem - wynika z protokołu OKW w Kaliszu. Dotychczasowy senator Witold Sitarz (PO) był drugi i otrzymał o ponad 13,6 proc. głosów mniej.

Rybnicki radny Wojciech Piecha z PiS, brat znanego polityka tej partii Bolesława Piechy, został senatorem w okręgu nr 73, obejmującym powiaty mikołowski, rybnicki i miasto Rybnik - wynika z wizualizacji oficjalnych wyników wyborów na stronie PKW.

16:38

PiS wygrał wybory do Sejmu w okręgu katowickim (nr 31) z poparciem 32,92 proc. głosujących. Drugie miejsce zajęła PO, która przed czterema laty wygrała tam zdecydowanie. W pojedynku liderów najlepszy okazał się natomiast minister zdrowia Marian Zembala, którego poparły ponad 53 tys. wyborców.

16:37

Prawo i Sprawiedliwość po raz kolejny wygrało wybory do Sejmu w okręgu obejmującym Podlasie - może liczyć nawet na 9 z 14 mandatów poselskich - wynika z nieoficjalnych informacji z delegatury KBW w Białymstoku. Na PiS zagłosowało w województwie podlaskim 45,38 proc. uczestników głosowania - 197 575 osób.

Z danych Okręgowej Komisji Wyborczej w Białymstoku wynika, że drugi wynik uzyskała PO - 16,74 proc. (72 894 głosów), dalej kolejno: Kukiz'15 - 9,07 proc. (39 509 głosów), PSL - 8,06 proc. (35 116 głosów), Zjednoczona Lewica - 7,35 proc. (32 015 głosów) i Nowoczesna Ryszarda Petru - 5,36 proc. (23 361 głosów).

16:36

Łukasz Mikołajczyk (PiS) zwyciężył w wyborach do Senatu w okręgu nr 95 obejmującym południową Wielkopolskę - wynika z protokołu OKW w Kaliszu. Dotychczasowa senator z tego okręgu Andżelika Możdżanowska (PSL) nie startowała.

16:35

Startująca z własnego komitetu wyborczego Lidia Staroń, która przez dwie ostatnie kadencje była posłanką PO, została senatorem z okręgu olsztyńskiego uzyskując imponujący wynik ponad 63 tys. głosów. Staroń wygrała z kontrkandydatami reprezentującymi PO i PiS.

16:34

Jeleniogórski radny PiS Krzysztof Mróz został senatorem w okręgu nr 2 na Dolnym Śląsku. Pokonał kandydata PO Huberta Papaja, któremu sporo głosów odebrał były wicemarszałek dolnośląskiego sejmiku z ramienia PO Jerzy Pokój, popierany przez Grzegorza Schetynę.

16:33

Dotychczasowy senator, popierany przez PiS Grzegorz Bierecki został ponownie wybrany na senatora w okręgu nr 17 obejmującym Białą Podlaską oraz powiaty bialski, radzyński i parczewski - podała oficjalnie Okręgowa Komisja Wyborcza w Chełmie.

Obecny senator i były poseł trzech kadencji Jarosław Rusiecki (PiS) zwyciężył w głosowaniu do Senatu w okręgu wyborczym nr 82, obejmującym północne i wschodnie powiaty województwa świętokrzyskiego.

Senatorem w okręgu wyborczym nr 27, obejmującym swoim zasięgiem powiaty: wieruszowski, sieradzki, zduńskowolski, wieluński i pajęczański, został ponownie Michał Seweryński popierany przez PiS, na którego zagłosowało 59 410 osób.

16:29

Leszek Piechota (PO) zdobył ponownie mandat senatora w okręgu nr 74 obejmującym Chorzów, Piekary Śląskie, Rudę Śląską, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice - wynika z protokołu zamieszczonego na stronie delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach.

Senatorem w okręgu wyborczym nr 24, obejmującym część miasta Łódź oraz powiaty: łódzki wschodni i brzeziński, został ponownie popierany przez PO Ryszard Bonisławski, na którego zagłosowało 85 639 osób.

16:27

Senatorem w okręgu wyborczym nr 23, obejmującym część miasta Łódź został ponownie polityk PO Maciej Grubski, na którego zagłosowało 72 276 osób.

16:13

Zdzisław Pupa z PiS, zdobywając 118 567 głosów, wygrał wybory i ponownie uzyskał mandat senatora w okręgu nr 55, obejmującym powiaty: dębicki, kolbuszowski, mielecki, ropczycko-sędziszowski i strzyżowski.

16:11

Senator VI kadencji, były deputowany do Parlamentu Europejskiego, działacz Solidarnej Polski Jacek Włosowicz (komitet PiS) został wybrany senatorem z okręgu nr 81, obejmującym południowo-zachodnie powiaty woj. świętokrzyskiego.

16:09

Dotychczasowy senator Czesław Ryszka (PiS) zdobył po raz kolejny mandat senatora w okręgu nr 75 obejmującym powiat bieruńsko-lędziński oraz miasta Mysłowice i Tychy - wynika z protokołu zamieszczonego na stronie delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach.

16:07

Lekarz i były senator PiS Rafał Ślusarz wygrał wybory do Senatu w okręgu wyborczym nr 1 obejmującym dolnośląskie powiaty: bolesławiecki, lubański, lwówecki, zgorzelecki. Zdobył o 3610 głosów więcej od dotychczasowego senatora PO Jana Michalskiego.

15:59

Andrzej Pająk, senator PiS poprzedniej kadencji, został wybrany na senatora w okręgu nr 30 obejmującym powiaty Małopolski zachodniej - podała oficjalnie Państwowa Komisja Wyborcza na swojej stronie internetowej.

15:57

Aleksander Bobko z PiS został senatorem w okręgu nr 56, obejmującym powiaty: rzeszowski i łańcucki oraz Rzeszów - podała w poniedziałek Okręgowa Komisja Wyborcza w Rzeszowie. Bobko, który jest rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego, uzyskał 81 570 głosów.

15:49

Dzięki przewadze wynoszącej tylko 275 głosów Marian Poślednik (PO) ponownie został wybrany senatorem z okręgu nr 94 obejmującego południowo-zachodnią Wielkopolskę. Drugi był kandydat PiS Adam Kośmider - wynika z protokołu OKW w Kaliszu.

15:47

PO wygrała wybory do Sejmu w okręgu koszalińskim, uzyskując 29,02 proc. głosów. Na drugim miejscu z poparciem 27,58 proc. znalazł się PiS - wynika z protokołu Okręgowej Komisji Wyborczej w Koszalinie.

15:39

Bohdan Paszkowski z PiS został senatorem z okręgu nr 59, z poparciem 49,65 proc. głosujących - poinformowała nieoficjalnie delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku. Będzie to jego trzecia z rzędu kadencja senatorska.

15:31

Wciąż czekamy na oficjalną informację PKW na temat tego, które partie przekroczyły w niedzielnych wyborach progi wyborcze.

Według sondażu late poll, przeprowadzonego przez Ipsos dla TVP1, TVN24 i Polsat News, PiS zdobył 37,7 proc. głosów, co przełoży się na 232 mandaty w Sejmie. PO uzyskała 23,6 proc. głosów, co - według sondażu - da jej 137 mandatów poselskich. Trzeci wynik - 8,7 proc. głosów - osiągnął ruch Kukiz'15, który będzie miał 42 posłów. Do Sejmu wejdą również Nowoczesna Ryszarda Petru z wynikiem 7,7 proc. (30 posłów) i PSL - 5,2 proc. (18 posłów). Jeden mandat w Sejmie przypadnie mniejszości niemieckiej.

Tuż pod progiem wyborczym dla komitetów koalicyjnych (8 proc.) znalazła się - według sondażu - Zjednoczona Lewica, która uzyskała poparcie na poziomie 7,5 proc. Poniżej 5-proc. progu dla partii znalazły się natomiast KORWiN (4,9 proc.) i Partia Razem (3,9 proc.).