Grupy migrantów wciąż znajdują się na Białorusi przy granicy z Polską. Według licznych doniesień, do obozu znajdującego się przy przejściu zmierzają kolejne grupy. W związku z sytuacją na Białorusi Unia Europejska zamierza rozszerzyć sankcje wobec tego kraju, które miałyby objąć m.in. państwową linię lotniczą Belavia. Prezydent Alaksandr Łukaszenka odgraża się, że w odpowiedzi może odciąć tranzyt gazu przez swoje terytorium. Z kolei Turcja, która jest oskarżana o transportowanie migrantów na Białoruś, ogłosiła, że zakaże lotów do Mińska imigrantom z Bliskiego Wschodu. Polski rząd natomiast już planuje, co poradzić w sytuacji, gdy skończy się stan wyjątkowy przy granicy. Natomiast prezydent USA Joe Biden w rozmowie z dziennikarzem RMF FM zabrał głos ws. sytuacja na granicy - stwierdził, że jest "bardzo niepokojąca".

REKLAMA
  • Białoruski komitet graniczny poinformował, że kolejni migranci zmierzają w stronę obozu przy granicy z Polską.
  • Straż graniczna przekazała, że ponad tysiąc migrantów koczuje pod granicą w pobliżu Kuźnicy.
  • Przez Ukrainę do Niemiec ma prowadzić nowy szlak migrantów. Władze Ukrainy zapowiedziały wzmocnienie granicy.
  • W czasie zamkniętego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ USA i europejscy członkowie Rady (poza Rosją) potępili działania Białorusi.
  • Turcja wprowadziła zakaz lotów z jej terytorium do Mińska dla obywateli Syrii, Jemenu i Iraku.

23:58 Biden zabiera głos ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

Joe Biden po raz pierwszy publicznie skomentował kryzys na polsko-białoruskiej granicy. "To bardzo niepokojące. Zakomunikowaliśmy nasze obawy Rosji i zakomunikowaliśmy je Białorusi" - powiedział naszemu amerykańskiemu korespondentowi Pawłowi Żuchowskiemu prezydent USA, przed odlotem do rezydencji Camp David.

21:23 Białoruski minister grozi zamknięciem granic z Polską

Jeśli Polska zamknie granicę z Białorusią, ta odpowie tym samym - powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej. Szef dyplomacji oświadczył, że Białoruś jest gotowa odpowiedzieć na sankcje "maksymalnie ostro".

Białoruski minister, którego cytuje agencja BiełTA, zapewniał również, że jego kraj jest gotów wpuścić na granicę od strony białoruskiej przedstawicieli organizacji międzynarodowych i dziennikarzy. Powiedział również, że "były w tej sprawie pytania Komisji Europejskiej".

Makiej zapewniał też, że Białoruś robi wiele dla zażegnania kryzysu migracyjnego, m.in. wycofała do krajów pochodzenia ok. 2000 migrantów, a także pozbawiła 30 firm turystycznych prawa ich zapraszania, zaś na granicy zatrzymano ok. 700 osób, które próbowały ją nielegalnie przekroczyć.

20:57 Białoruskie MSZ zapowiada ostrą reakcję na nowe sankcje UE

Mińsk jest gotów na najostrzejszą reakcję, jeśli konsultacje w ONZ zostaną wykorzystane przez UE jako argument do wprowadzenia kolejnych sankcji - oświadczył rzecznik białoruskiego MSZ Anatol Hłaz.

Resort spraw zagranicznych zaznaczył, że "zamknięte konsultacje" członków Rady Bezpieczeństwa ONZ wokół sytuacji na granicy Białorusi i Polski, które odbyły się w czwartek, "zostały wyreżyserowane, by następnie wysunąć wobec Mińska bezpodstawne oskarżenia".

Inicjatorami były kraje UE i USA. I sens tego wyreżyserowanego przedsięwzięcia właśnie na tym polegał, by po raz kolejny stworzyć pretekst informacyjny do bezpodstawnych oskarżeń wobec Białorusi - podkreślił Hłaz. Uzupełnił, że "jest to stary goebbelsowski chwyt (...) jeśli powtórzy się kłamstwo tysiąc razy, to ludzie w nie uwierzą".

19:52 Ministrowie Polski, Litwy, Łotwy, Austrii i Estonii apelują do organizacji międzynarodowych

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński wystosował wraz ze swoimi odpowiednikami z Litwy, Łotwy, Austrii i Estonii list do organizacji międzynarodowych i pozarządowych, w którym zaapelowano o "podjęcie współpracy" z białoruskimi władzami w celu zorganizowania pomocy dla osób, dla których przyjazd na terytorium krajów UE został "zorganizowany przez białoruskie władze".

W celu uniknięcia tragedii i zapobieżenia kryzysowi humanitarnemu na terytorium Białorusi wzywamy Państwa do podjęcia współpracy z władzami białoruskimi i innymi zainteresowanymi stronami w celu zorganizowania pomocy humanitarnej i medycznej dla osób, których przyjazd na terytorium tego kraju został zorganizowany przez białoruskie władze - apelują ministrowie.

W liście podkreślono, że kryzys na wschodnich granicach UE jest "sztucznie kreowany przez białoruski reżim w celu wywarcia politycznej presji na UE i jej państwa członkowskie". W ostatnich miesiącach władze białoruskie zachęcały obywateli państw trzecich do przyjazdu na Białoruś, wydawały im wizy turystyczne, sprowadzały ich w pobliże granicy Białorusi z Unią Europejską i zmuszały ich do nielegalnego przekraczania granicy i przechodzenia na terytorium Łotwy, Litwy i Polski - przypominają europejscy ministrowie.

To instrumentalizacja migracji i wykorzystywanie ludzi do celów politycznych, które potępiamy - zaznaczają autorzy listu. Zwracają także uwagę na to, że nadchodzący sezon zimowy i związane z nim pogarszające się warunki pogodowe stwarzają "wysokie ryzyko dla osób odbywających te niebezpieczne podróże". Zapewniają, że "tam, gdzie to możliwe, Łotwa, Litwa i Polska dostarczają na swoich terytoriach natychmiastową pomoc humanitarną i medyczną potrzebującym jej osobom".

18:50 W Brukseli rozmowy Polski, Niemiec, Francji i państw bałtyckich ws. kryzysu migracyjnego

W Brukseli odbyło się spotkanie ambasadorów Polski, Niemiec, Francji i państw bałtyckich oraz przedstawicieli instytucji unijnych ws. kryzysu przy granicy polsko-białoruskiej - dowiedziała się PAP ze źródeł unijnych.

Spotkanie w wąskim gronie zorganizowała Słowenia, która sprawuje prezydencję w UE.

Z informacji PAP wynika, że polski ambasador po raz kolej przedstawił aktualne informacje na temat sytuacji na polsko-białoruskiej granicy oraz oczekiwania wobec instytucji unijnych, począwszy od zwołania nadzwyczajnego szczytu UE w formie wideokonferencji, poprzez zakończenie prac nad sankcjami i rozpoczęcie prac nad kolejnym pakietem restrykcji.

Ambasador Litwy przedstawił również informacje na temat sytuacji w związku z kryzysem w swoim kraju. Z informacji PAP wynika, że Litwa podniosła kwestie organizacji lotów readmisyjnych z Grodna.

Rozmowy dotyczyły też działań linii lotniczych w kontekście kryzysu migracyjnego.

18:24 Dziennikarze zostaną dopuszczeni do strefy przygranicznej

Dziennikarze będą mogli przebywać w strefie przygranicznej - ustalili dziennikarze RMF FM. To jedno z założeń nowych regulacji, które rząd będzie chciał wprowadzić na granicy z Białorusią po wygaśnięciu stanu wyjątkowego.

Jak ustaliło RMF FM, obecność dziennikarzy na granicy będzie podlegała określonym zasadom, a pozwolenie będzie wydawać komendant straży granicznej.

17:26 Blinken: USA rozważają użycie "różnych narzędzi" w odpowiedzi na działania Białorusi

Stany Zjednoczone rozważają użycie "różnych narzędzi" wobec Białorusi w odpowiedzi na użycie przez nią migrantów jako broni oraz antydemokratyczne represje - powiedział w piątek szef dyplomacji USA Antony Blinken. Dyplomata ostrzegł też Rosję przed próbą powtórzenia inwazji na Ukrainę.

Jesteśmy bardzo zaniepokojeni użyciem migrantów jako broni politycznej przez reżim. Nie będę zapowiadał z wyprzedzeniem żadnych możliwych sankcji, ale rozważamy użycie różnych narzędzi, które mamy - powiedział Blinken podczas konferencji prasowej po spotkaniu ze swoim katarskim odpowiednikiem, wicepremierem Mohamedem ibd Abdulrahmanem as-Sanim.

Blinken odniósł się też do "nieregularnych" ruchów wojsk rosyjskich w pobliżu granicy z Ukrainą, wyrażając swój niepokój i ostrzegając Rosję przed popełnieniem "poważnego błędu".

Nie wiem, jakie stoją za tym intencje, nie wiem, co siedzi w umyśle prezydenta Putina (...) ale widzieliśmy w przeszłości, jak Rosja zmasowała wojska przy granicy, stwierdziła, że została sprowokowana przez Ukrainę i przeprowadziła inwazję, w gruncie rzeczy robiąc to, co sobie zaplanowała (...) więc to prowokuje obawy o powtórkę z 2014 r. - powiedział sekretarz stanu USA. Zaznaczył, że taki scenariusz byłby poważnym błędem Rosji, a Waszyngton blisko koordynuje swoje podejście z sojusznikami w Europie.

17:24 Rząd Iraku proponuje dobrowolną repatriację Irakijczyk z granicy polsko-białoruskiej

Rząd Iraku proponuje dobrowolną repatriację Irakijczykom, którzy utknęli na granicy Polski z Białorusią - przekazał w piątek agencji AFP jeden z irackich dyplomatów.

Jesteśmy gotowi zorganizować więcej niż jeden lot (...) dla wszystkich tych (Irakijczyków), którzy będą chcieli dobrowolnie powrócić do kraju - oświadczył rzecznik irackiego ministerstwa spraw zagranicznych Mohammed al-Sahaf.

Wśród posiadających irackie obywatelstwo migrantów na granicy są w głównej mierze iraccy Kurdowie, którzy uciekają ze swojego autonomicznego regionu w kraju z powodu problemów ekonomicznych i niestabilności - zauważa AFP.

By pomóc swoim obywatelom i zapewnić im bezpieczeństwo, na granicę polsko-białoruską wysłano irackich dyplomatów z placówek w Moskwie i Warszawie - tłumaczył al-Sahaf. W zeszłym tygodniu konsulaty białoruskie w Irbilu i Bagdadzie, gdzie wydawano Irakijczykom wizy turystyczne, "zostały tymczasowo zamknięte" - dodał rzecznik.

17:22 Niemieckie MSZ zapowiada sankcje

UE nałoży w nadchodzącym tygodniu nowe sankcje w związku z trwającym konfliktem migracyjnym z Białorusią - zapowiedział niemiecki szef MSZ Heiko Maas. O szczegółach informuje w piątek "Die Welt".

W poniedziałek w Brukseli ma odbyć się spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE. Zapaść ma decyzja, że "sankcje zostaną rozszerzone na osoby, które pośrednio lub bezpośrednio wspierają przemyt migrantów na Białoruś" - zapowiedział Maas na łamach "Rheinische Post" i "Bonner General-Anzeiger". Maas nie wykluczył również sankcji wobec linii lotniczych, wspomagających ten proceder.

Musimy dopilnować, aby ta sieć przemytników została przerwana - podkreślił Maas. Wkrótce pojawić się ma "obszerna lista osób, objętych sankcjami". Minister zapowiedział, że "wszystkie linie lotnicze muszą mieć świadomość, kto jest winny współudziału w nielegalnym przemycie, a kto będzie musiał ponieść konsekwencje, w tym sankcje za prawa do przelotu lub zezwolenia na lądowanie (na terenie UE)".

17:07 Żaryn: Migranci otrzymują kolejne instrukcje

Migranci otrzymują kolejne instrukcje, związane z długotrwałym oddziaływaniem na Polskę - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że kryzys polityczny wytworzony przez służby białoruskie obliczony jest na długotrwałą destabilizację Polski.

Migranci otrzymują kolejne instrukcje, związane z długotrwałym oddziaływaniem na Polskę. +Okażcie cierpliwość, wytrzymajcie jeszcze tydzień+ - napisał na w piątek na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Migranci otrzymuj kolejne instrukcje, zwizane z dugotrwaym oddziaywaniem na Polsk. Okacie cierpliwo, wytrzymajcie jeszcze tydzie. 1/3 pic.twitter.com/TC5pAT2pW1

StZarynNovember 12, 2021

Do wpisu załączył zrzut ekranu z komunikatora whats app, na którym widać przesłane nagrania audio i wiadomości tekstowe w języku arabskim.

W kolejnym wpisie dodał, że w wysyłanych migrantom instrukcjach "wskazuje się jednocześnie, że cała Europa obserwuje co dzieje się na granicy z Polską". Cała Europa patrzy na was. Jeśli będziecie cierpliwi, to wszystkim się uda - czytamy.

16:41 Turcja zakazuje migrantom lotów do Mińska

Turcja wprowadziła w piątek do odwołania zakaz lotów z jej terytorium do stolicy Białorusi Mińska dla obywateli Syrii, Jemenu i Iraku - poinformowała w piątek dyrekcja generalna Lotnictwa Cywilnego Turcji.

W związku z problemem nielegalnego przekraczania granicy między Unią Europejską a Białorusią zdecydowano, aby obywatelom Iraku, Syrii i Jemenu, którzy chcą podróżować na Białoruś z lotnisk naszego kraju, nie sprzedawano biletów, by nie mogli podróżować tam samolotami - oświadczyły władze lotnicze w Ankarze.

Jak pisze Agencja Reutera białoruskie państwowe linie lotnicze Belavia zapowiedziały, że zastosują się do tych wytycznych. Wcześniej strona internetowa lotniska w Mińsku podała informację o zaplanowanych w piątek sześciu lotach ze Stambułu.

16:39 Ministrowie spraw zagranicznych UE przyjmą nowe kryteria dot. sankcji wobec Białorusi

W poniedziałek szefowie dyplomacji państw Unii Europejskiej przyjmą nowe kryteria dotyczące sankcji wobec Białorusi w związku z kryzysem na polsko-białoruskiej granicy - przekazał dziennikarzom w Brukseli wysoki rangą urzędnik unijny.

Lista osób i podmiotów objętych sankcjami ma zostać przyjęta później. "Do Rady mamy jeszcze ponad dwa dni, więc sytuacja może się zmienić, ale na ten moment jest decyzja o przyjęciu kryteriów dotyczących sankcji wobec Białorusi" - zaznaczyło źródło.

Na liście maja się znaleźć osoby i podmioty odpowiedzialne za kryzys na granicy polsko-białoruskiej.

16:18 Erdogan: Oskarżanie Turcji o kryzys migracyjny to przejaw niewdzięczności

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że oskarżanie jego kraju o napędzanie kryzysu migracyjnego jest "prawdziwą niewdzięcznością" - informuje Agencja Anatolia.

Turcja była już wcześniej oskarżana o umożliwianie napływu migrantów na Białoruś i przyczynianie się w ten sposób do kryzysu na granicach Białorusi z państwami Unii Europejskiej: Polską, Litwą i Łotwą. Wielu migrantów miało dotrzeć do Mińska liniami Turkish Airlines.

15:46 Prezydent spotkał się z żołnierzami i funkcjonariuszami SG oraz policji

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Olsztynie z żołnierzami i funkcjonariuszami Straży Granicznej oraz Policji w związku z działaniami prowadzonymi obecnie na granicy z Białorusią - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.

Jak przypomniało MON, 16. Dywizja wraz z 11. Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej, 12. Szczecińską Dywizją Zmechanizowaną oraz 18. Dywizją Zmechanizowaną współpracuje ze Strażą Graniczną w zabezpieczeniu polsko-białoruskiej granicy.

W #Olsztyn rozpoczo si spotkanie @prezydentpl @AndrzejDuda i ministra @mblaszczak z dowdztwem i onierzami @16Dywizja oraz funkcjonariuszami innych sub penicych sub na #granica -. pic.twitter.com/BPmK5konBs

MON_GOV_PLNovember 12, 2021

Minister @mblaszczak uczestniczy w odprawie dotyczcej sytuacji na granicy polsko-biaoruskiej. #granica pic.twitter.com/SgGb26f9sS

MON_GOV_PLNovember 12, 2021

15:43 Wiceszef KE: Zbudujmy koalicję przeciwko wykorzystywaniu migrantów w celach politycznych

Zbudujmy międzynarodową koalicję przeciwko wykorzystywaniu migrantów, jako narzędzi do wywierania politycznej presji - zaapelował w piątek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maragaritis Schinas podczas wizyty w Libanie, gdzie prowadził rozmowy na temat kryzysu bezpieczeństwa na polsko-białoruskiej granicy.

15:39 KE: Informacje o koncentracji wojsk rosyjskich w pobliżu granic Ukrainy "dość niepokojące"

Rzecznik Komisji Europejskiej ds. zagranicznych Peter Stan jako "dość niepokojące" określił w piątek na konferencji prasowej w Brukseli informacje o koncentracji rosyjskich wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą. Unia Europejska jest bezpośrednim sąsiadem Ukrainy. W związku z tym obserwuje sytuację wewnątrz i wokół tego kraju bardzo uważnie. (...) Informacje, które zebraliśmy do tej pory są dość niepokojące. Jesteśmy w stałym kontakcie z partnerami (...) - USA, Zjednoczonym Królestwem - i śledzimy rozwój sytuacji - powiedział Stano.

Dopytywany, czy zdaniem KE chodzi o ćwiczenia wojskowe, czy przygotowanie do agresji rzecznik Komisji odparł: W przypadku standardowych ćwiczeń wojskowych obowiązują pewne zasady i procedury, takie jak chociażby informowanie partnerów z odpowiednim wyprzedzeniem. To nie miało miejsca (w tym wypadku).

15:28 15 tys. żołnierzy na granicy

.@16Dywizja wraz z dywizjami @11LDKPanc, #12SDZ i @Zelazna_Dywizja wsppracuje ze @Straz_Graniczna w zabezpieczaniu - #granica. Obecnie na granicy peni sub okoo 15 tys. onierzy. W kadej chwili ta liczba moe zosta zwikszona. pic.twitter.com/QQFlOu8pvv

MON_GOV_PLNovember 12, 2021

15:16 Premier: Działamy na najważniejszych forach międzynarodowych ws. sytuacji na granicy z Białorusią

Działamy z rozmachem i na wszystkich najważniejszych forach międzynarodowych - Unii Europejskiej, NATO i ONZ; rozwiązanie trudnej sytuacji na granicy z Białorusią to nie tylko działania na miejscu, ale także operacja dyplomatyczna na całym świecie - podkreślił w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Poinformował, że w piątek odbyło się specjalne posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, poświęcone w głównej mierze tej tematyce.

Zapewnił, że jest "w osobistym kontakcie z wszystkimi kluczowymi dla tej sprawy przywódcami". "Nasi dyplomaci pracują 24 godziny na dobę. I dzięki temu osiągamy swoje cele" - stwierdził Morawiecki.

Premier podziękował "wszystkim zaangażowanym w doprowadzenie do tych ważnych decyzji".

15:10 W poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych UE przyjmą nowe kryteria dot. sankcji wobec Białorusi

W poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej przyjmą nowe kryteria dotyczące sankcji wobec Białorusi w związku z kryzysem na polsko--białoruskiej granicy - przekazał dziennikarzom w Brukseli wysoki rangą urzędnik unijny.

Lista osób i podmiotów objętych sankcjami ma zostać przyjęta później.

14:58 Salvini: Kryzys na granicy przypomina, jakim zagrożeniem jest nielegalna imigracja

Lider prawicowej włoskiej Ligi Matteo Salvini w rozmowie z dziennikarzami stwierdził: "Wydarzenia w Polsce przypominają nam o tym, jakim zagrożeniem jest nielegalna imigracja i o tym, że wszystkie państwa członkowskie Unii muszą być szanowane".

"Ten, kto chciał wyrzucić albo odsunąć Polskę, odgrywającą strategiczną rolę dla UE i dla NATO, pomylił się" - dodał przywódca prawicowego ugrupowania.

14:50 KE: Kontakty z liniami lotniczymi w sprawie kryzysu migracyjnego już przynoszą owoce

Wszystkie linie lotnicze, z którymi się skontaktowaliśmy, zdecydowanie potępiły każdą formę handlu ludźmi i wyraziły swoje pełne zaangażowanie, aby z tym walczyć. Te kontakty już przynoszą owoce - poinformowała rzeczniczka KE Dana Spinant.

Powiedziała, że KE jest w kontakcie z sektorem lotniczym, aby przeciwdziałać przemytowi migrantów na Białoruś. Wskazała, że chodzi miedzy innymi o arabskie organizacje przewoźników lotniczych i Międzynarodowe Zrzeszeniem Przewoźników Powietrznych IATA, jak i konkretne linii lotnicze.

14:34 Kryzys na granicy. Przed wjazdem do strefy objętej stanem wyjątkowym stoi punkt kontrolny

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Punkt kontrolny przed wjazdem na teren objęty stanem wyjątkowym

13:49 MSWiA: Po stronie białoruskiej trwają przygotowania do stworzenia dużego obozu migrantów

"Po stronie białoruskiej trwają przygotowania do stworzenia dużego obozu migrantów przy granicy z Polską. Służby białoruskie dowożą niezbędne materiały" - podało MSWiA na Twitterze.

Resort opublikował też nagranie, na którym widać pojazdy poruszające się po obozowisku pod granicą Polski. Widać także wielu migrantów, namioty i dym z ogniska.

Po stronie biaoruskiej trwaj przygotowania do stworzenia duego obozu migrantw przy granicy z Polsk. Suby biaoruskie dowo niezbdne materiay. pic.twitter.com/u95V3Ph1h2

MSWiA_GOV_PLNovember 12, 2021

Chor. SG Michał Tokarczyk z sekcji prasowej Komendy Głównej Straży Granicznej wyjaśnił PAP, że to rejon obozowiska na południe od Kuźnicy, gdzie migranci po białoruskiej stronie koczują od poniedziałku. Służby Białorusi dowożą w to miejsce np. drewno na opał i jedzenie.

13:32 Szef MON: Wojska Wlk. Brytanii rozpoczęły rekonesans dot. współpracy przy umacnianiu ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej

Wojska inżynieryjne Wielkiej Brytanii rozpoczęły rekonesans dotyczący nawiązania współpracy z polskimi żołnierzami przy umacnianiu ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.

Rozpocz si rekonesans przed wsparciem wojsk inynieryjnych Wielkiej Brytanii. Nasi onierze nawi wspprac przy umacnianiu ogrodzenia na granicy polsko-biaoruskiej. Po zakoczeniu rekonesansu poinformujemy o szczegach. pic.twitter.com/jwMEkH5u09

mblaszczakNovember 12, 2021

Według informacji uzyskanych przez PAP w resorcie obrony, Brytyjczycy w ramach rekonesansu w Polsce mają ustalić konkretny zakres działań, jakie podejmą w ramach wsparcia dla Polaków w sytuacji kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią. Szczegóły ich rekonesansu - a zatem też zakres wsparcia, jakiego nam udzielą - mają być znane w przyszłym tygodniu. Jak usłyszała PAP w resorcie obrony, intencją ich działań ma być "przejaw solidarności sojuszniczej".

13:20 KE: Gdyby Łukaszenka odciął tranzyt gazu, to uderzyłby w interesy Rosji, a tego nie chciałby zrobić

Gdyby Alaksandr Łukaszenka przeciął tranzyt gazu przez terytorium Białorusi do Unii Europejskiej, to uderzyłby w interesy Rosji, a tego nie chciałby robić - oświadczył w piątek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej ds. zagranicznych Peter Stano, komentując czwartkowe groźby białoruskiego przywódcy.

Dosłowne traktowanie wypowiedzi Łukaszenki przyczynia się do rozpowszechniania jego kłamliwej narracji. Kontynuuje on wysiłki dezinformacyjne, co jego reżim robił też w innych sytuacjach. Nie jest to pierwsza groźba Łukaszenki pod adresem UE.
ocenił Stano.
Dodał, że te zapowiedzi mają wywołać spekulacje na temat tego, co mogłoby się stać, albo jaki problem miałaby Unia, gdyby Łukaszenka zrealizował swoje groźby.

13:15 UNHCR udziela pomocy migrantom na granicy białorusko-polskiej

Obóz migrantów po białoruskiej stronie granicy odwiedzili przedstawiciele Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji oraz Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców.

Jak podaje agencja ONZ, migrantom dostarczono żywność i środki higieny osobistej. W drodze jest transport ciepłej odzieży i koców.

Wysłannicy mieli też możliwość porozmawiania z koczującymi i przedstawienia im opcji: złożenia wniosku o azyl na Białorusi, skorzystanie z opcji dołączenia do rodziny przebywającej już w Unii Europejskiej, albo sfinansowania powrotu do domu.

13:03 Punkt kontrolny w okolicach Kuźnicy

Punkt kontrolny na DK 19 przed Kunic. Sprawdzana jest zawartosc baganikw. @RMF24pl pic.twitter.com/Zl2HtSWV42

PiotrBulakowskiNovember 12, 2021

12:10 Białoruski resort obrony informuje o ćwiczeniach wojsk powietrznodesantowych przy granicy z Polską

Ministerstwo Obrony Białorusi poinformowało o prowadzeniu ćwiczeń wojsk powietrznodesantowych przy granicy z Polską - podała agencja Reutera.

Białoruscy i rosyjscy spadochroniarze zostali zrzuceni na poligon Gożski w obwodzie grodnieńskim - poinformował resort obrony Białorusi.

Fakt desantowania rosyjskich i białoruskich spadochroniarzy w pobliżu granicy z Polską potwierdziło Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej. Wyjaśniło ono, że był to niezapowiadany sprawdzian gotowości bojowej jednostek powietrznodesantowych.

11:20 Żaryn: Migranci są zaopatrywani przez Białorusinów

Migranci na bieżąco są zaopatrywani przez Białorusinów - napisał na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Do wpisów dołączone są zdjęcia. Widać na nich m.in artykuły spożywcze i gaz do palników służących do podgrzewania jedzenia. Na jednej z fotografii jest grupa ludzi, za którymi stoi beczka z wodą.

Kolejny wpis na Twitterze Stanisława Żaryna dotyczy narzędzi, które trafiają do imigrantów. "Otrzymują nawet sprzęt do niszczenia zabezpieczeń i budowy obozowiska" - napisał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. Na dołączonych zdjęciach widać mężczyzn z siekierami oraz umundurowane osoby, które niosą szczypce do cięcia metalu.

Otrzymuj nawet sprzt do niszczenia zabezpiecze i budowy obozowiska. pic.twitter.com/SgwBJFFpxe

StZarynNovember 12, 2021

10:50 Białoruski komitet graniczny: Kolejni migranci zmierzają w stronę obozu przy granicy z Polską

Państwowy Komitet Graniczny (GPK) Białorusi poinformował, że duża grupa migrantów zmierza w stronę tymczasowego obozu przy granicy z Polską.

"12 listopada około godz. 11. zostało zauważone przemieszczanie się dużej grupy migrantów w stronę granicy" - powiadomił serwis prasowy GPK.

W grupie ma się znajdować około 100 migrantów.

Jak odnotował GPK, sytuacja na granicy polsko-białoruskiej skomplikowała się dodatkowo w poniedziałek, kiedy w rejon granicy od strony białoruskiej podeszło około 1000 migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, pragnących przedostać się do UE.

10:48 SG: Ponad tysiąc migrantów koczuje pod granicą w pobliżu Kuźnicy

Do ponad tysiąca wzrosła już liczba migrantów, którzy koczują po białoruskiej stronie pod granicą Polski w pobliżu Kuźnicy - poinformowała rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz. Rano do koczujących dołączyło kolejnych kilkadziesiąt osób - dodała.

Migranci przekroczyli przejcie graniczne w Kunicy po stronie Biaorusi. Zostali zatrzymani przez Wojsko Polskie, Stra Graniczn i Policj. Grupa rozpocza marsz wzdu ogrodzenia. pic.twitter.com/ulzDJfOf7g

MON_GOV_PLNovember 12, 2021

Mjr Zdanowicz poinformowała, że dziś rano kilkadziesiąt osób próbowało przedostać się przez przejście graniczne w Kuźnicy, ale po białoruskiej stronie, z kierunku północnego na południe, by dołączyć do koczowiska zlokalizowanego w pobliżu granicy.

Osoby te, można powiedzieć siłowo przedostały się przez to przejście. Cały czas mówię o stronie białoruskiej. Po naszej stronie wszystko było zabezpieczone (...) i osoby te przedostały się do tej dużej grupy po stronie białoruskiej - relacjonowała mjr Zdanowicz.

Mjr Zdanowicz przekazała także, że w nocy grupa około 40 osób, w większości kobiet i dzieci, została podprowadzona bardzo blisko granicy z Polską. Grupa była naciskana przez towarzyszące jej służby białoruskie, aby przekroczyła nielegalnie granice. Jak dodała, ostatecznie do tego nie doszło, a osoby odeszły od ogrodzenia.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Reporter RMF FM, Piotr Bułakowski o trudnej sytuacji przy granicy z Białorusią

Do większej próby doszło ponadto w okolicach miejscowości Połowce, gdzie po stronie białoruskiej zgromadziło się 100 osób, którzy próbowali przekroczyć granicę Polski.

Osoby te zachowywały się agresywnie. Rzucały kamieniami, gałęziami w stronę żołnierzy, funkcjonariuszy pełniących tam służbę - zaznaczyła. Tę próbę również udaremniono.

Rzeczniczka podlaskiej straży granicznej poinformowała także o nowej okoliczności, która miała miejsce w dwóch miejscach, również w okolicach Kuźnicy. Służby białoruskie posługują się laserem, który kierują w stronę służb po naszej stronie. To jest ewidentnie prowokacja - powiedziała.

Dzisiaj w nocy zanotowalimy uycie przez suby Biaorusi lasera koloru zielonego. Zakadamy, e byy to prby olepienia naszych funkcjonariuszy i onierzy patrolujcych granic. pic.twitter.com/uwCep4h369

Straz_GranicznaNovember 12, 2021

Mjr Zdanowicz wyjaśniła, że to zielona, widoczna wiązka laseru. Jak dodała, nie jest znana jego siła ani to, czy może powodować uszkodzenia wzroku.

10:40 21 godzin oczekiwania kierowców ciężarówek w Koroszczynie

Na wyjazd z Polski przez towarowe przejście graniczne z Białorusią w Koroszczynie (Lubelskie) oczekuje 840 pojazdów. Szacunkowy czas oczekiwania to 21 godzin - poinformował rzecznik Izby Administracji Skarbowej (IAS) w Lublinie Michał Deruś.

Odprawiono 560 pojazdów ciężarowych. Tyle samo pojazdów w ciągu 12-godzinnej zmiany dojechało - powiedział Deruś. Dodał, że liczba odprawionych samochodów jest duża. To sugeruje, że nie ma przestojów w samej odprawie - powiedział rzecznik lubelskiej IAS.

Na kierunku przywozowym do Polski w ciągu doby odprawiono 458 pojazdów ciężarowych - poinformował Deruś. Dodał, że na wjazd do Polski oczekuje niewielka kolejka pojazdów, a szacunkowy czas oczekiwania to godzina.

10:13 Szef ukraińskiego MSW: Określono 10 odcinków na granicy, do których mogą podejść migranci

Określono 10 odcinków na granicy białorusko-ukraińskiej, do których mogą podejść migranci - poinformował szef MSW w Kijowie Denys Monastyrski. Jak dodał, ochrona tych miejsc będzie wzmocniona.

Minister, występując w jednym z programów telewizyjnych, powiedział, że między Ukrainą i Rosją oraz Ukrainą i Białorusią nie ma "normalnej granicy" - pisze portal Ukraińska Prawda.

Są strażnicy graniczni, jest wyznaczona granica, ale samej infrastruktury granicy nie ma - zaznaczył.

Dodał, że w razie potrzeby do ochrony granicy ma być zaangażowana obrona terytorialna i zapowiedział ćwiczenia "z obrony terytorialnej" w punktach możliwego zaostrzenia sytuacji.

Na razie, jak zapewniła wczoraj straż graniczna Ukrainy, sytuacja na granicy jest stabilna i nie zaobserwowano prób jej nielegalnego przekroczenia.

10:00 Sytuację wokół granicy będzie kontrolować policyjny helikopter

Na Podlasiu pogoda już się poprawiła i za chwilę z lotniska na Krywlanach w Białymstoku wystartuje policyjny helikopter Black Hawk. Jak informuje reporter RMF FM Piotr Bułakowski, piloci polecą w kierunku polsko-białoruskiej granicy.

Będą patrolowali teren wzdłuż granicy. Policjanci, którzy są na pokładzie Black Hawka, będą robili zdjęcia i nagrywali filmy. Chodzi przede wszystkim o to, aby pokazać, co dzieje się w koczowisku tuż przy przejściu granicznym w Kuźnicy, ale też, żeby polecieć i sprawdzić, co dzieje się półtora kilometra na północ. Tam - jak informowaliśmy - jest 200-osobowa grupa migrantów i niewykluczone, że właśnie tam powstanie kolejne koczowisko.

09:48 Białoruskie linie lotnicze nie przyjmą na pokład obywateli Iraku, Syrii i Jemenu

Białoruskie linie lotnicze Belavia opublikowały komunikat, w którym informują, że obywatele Iraku, Syrii i Jemenu, lecący z Turcji, nie będą przyjmowani na pokład jej samolotów.

Z zamieszczonej na stronie białoruskiego przewoźnika informacji wynika, że decyzja ta motywowana jest prośbą Turcji, a wchodzi w życie od piątku 12 listopada.

Unia Europejska i Stany Zjednoczone nie wykluczają nałożenia sankcji na linie lotnicze, które dostarczają migrantów z Bliskiego Wschodu na Białoruś, skąd następnie próbują przedostać się przez granice do UE.

09:20 MON: Migranci są zmuszani do marszu wzdłuż ogrodzenia po białoruskiej stronie granicy

"Kolejny przykład instrumentalnego traktowania migrantów przez Białoruś. Migranci są zmuszani do marszu wzdłuż ogrodzenia oddzielającego granicę" - napisało na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.

MON do wpisu załączyło film. Widać na nim idącą szybko grupę osób za ogrodzeniem oddzielającym granicę polsko-białoruską oraz słychać ponaglające krzyki w języku białoruskim.

Kolejny przykad instrumentalnego traktowania migrantw przez Biaoru. Migranci s zmuszani do marszu wzdu ogrodzenia oddzielajcego granic pic.twitter.com/exo18JzHl2

MON_GOV_PLNovember 12, 2021

09:08 Kolejne próby nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy

"Tylko wczoraj odnotowaliśmy 223 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Wobec 26 osób wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium RP. Zatrzymano 3 cudzoziemców (2 obywateli Iraku i 1 obywatela Syrii)" - poinformowała straż graniczna.

Tylko wczoraj (11.11) odnotowalimy 223 prby nielegalnego przekroczenia granicy . Wobec 26 osb wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium RP. Zatrzymano 3 cudzoziemcw (2 ob. Iraku i 1 ob. Syrii).#naGranicy pic.twitter.com/RB8zQSWCNN

Straz_GranicznaNovember 12, 2021

Od pocztku kryzysu migracyjnego (sierpie) odnotowalimy ju blisko 33,2 tys. prb nielegalnego przekroczenia granicy podczas gdy w caym ubiegym roku zaledwie 88.

Straz_GranicznaNovember 12, 2021

09:00 Spokojnie na lubelskim odcinku granicy polsko-białoruskiej

"Na granicy województwa lubelskiego z Białorusią ostatnia doba minęła spokojnie. Nie odnotowaliśmy szczególnych zdarzeń związanych z próbą nielegalnego przekroczenia granicy państwowej z terytorium Białorusi do Polski" - poinformował rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej porucznik Dariusz Sienicki.

Dodał, że polsko-białoruski odcinek granicy w woj. lubelskim liczy 171 km i w całości przebiega po rzece Bug, która jest naturalną zaporą.

08:55 Wydano 1694 zezwolenia na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym

Od początku ogłoszenia stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią wydano 1694 zezwolenia na wjazd do strefy objętej ograniczeniami - przekazała st. chor. sztab. Ewelina Szczepańska z sekcji prasowej straży granicznej.

Na wjazd na teren objęty działaniem Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej wydano 1522 pozwolenia, a na wjazd na teren działań Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej - 172 - przekazała Szczepańska.

Większość składanych wniosków motywowana jest koniecznością odwiedzin krewnych.

08:51 Prawie dwie doby oczekiwania na odprawę przed przejściem w Bobrownikach

Prawie dwie doby muszą czekać kierowcy ciężarówek na przekroczenie granicy z Białorusią przez drogowe przejście w Bobrownikach (Podlaskie) - wynika z danych służb granicznych. Kolejka jest nieco dłuższa, niż wczoraj wieczorem.

Bobrowniki to obecnie jedyne w regionie przejście graniczne obsługujące drogowy ruch towarowy. Od rana we wtorek zamknięte jest bowiem do odwołania sąsiednie przejście w Kuźnicy.

Dziś rano w kolejce do przejścia granicznego w Bobrownikach trzeba czekać 44 godziny, wieczorem w czwartek czas oczekiwania tam na odprawę wynosił 41 godzin - poinformowała podlaska KAS. Kolejka ma długość blisko 20 km, stoi w niej ok. 800 tirów. W czasie 12-godzinnej nocnej zmiany odprawiono w Bobrownikach 254 ciężarówki wyjeżdżające na Białoruś.

Niewykluczone, że liczba samochodów ciężarowych zaczęła się tam dziś zwiększać, bo do granicy dojechali kierowcy, którzy nie mogli tego zrobić wczoraj, z powodu obowiązującego w Święto Niepodległości w godz. 8-22 zakazu ruchu ciężarówek. Służby graniczne zwracają też uwagę, że w każdy weekend na podlaskich przejściach granicznych z Białorusią ruch tirów rośnie.

Na drodze dojazdowej do przejścia w Bobrownikach, przed miejscowością Waliły Stacja, wciąż obowiązuje strefa buforowa. Tworzone są one na drogach dojazdowych do podlaskich przejść z Białorusią, kiedy kolejka zaczyna się wydłużać i utrudnia ruch samochodów. Wówczas jest dzielona i porządkowana przez służby graniczne - KAS i SG - oraz przez policję. Gdy odprawiane są kolejne pojazdy z pierwszej części kolejki, sukcesywnie wpuszczane są do niej auta z drugiej jej części.

08:40 Żaryn: migranci na polsko-białoruskiej granicy nie są uchodźcami

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn zamieścił wpis na Twitterze w odpowiedzi na materiał telewizji CNN mówiący, że tysiące ludzi utknęło na granicy między Polską a Białorusią w strasznych warunkach, uwięzionych w centrum nasilającego się sporu geopolitycznego.

"Migranci, którzy przybyli na Białoruś, nie są ‘między Polską a Białorusią’ - są na Białorusi. Reżim Łukaszenki jest w pełni odpowiedzialny za tych ludzi. Oni nie są uchodźcami - są migrantami, którzy dużo zapłacili za przemycenie ich do UE " - napisał Żaryn.

"Cały kryzys został celowo stworzony przez państwo białoruskie, nie mamy do czynienia z kryzysem migracyjnym, ale z operacją polityczną przeciwko Polsce" - dodał.

They are not refugees - they are migrants who paid a lot to be smuggled to EU.The whole crisis was deliberetly created by Belarusian state, we're not facing migratory crisis but political operation against Poland. 2/2

StZarynNovember 11, 2021

W materiale CNN podano, że "migranci - w większości z Bliskiego Wschodu i Azji, którzy mają nadzieję na podróż z Polski w głąb Europy - gromadzą się po białoruskiej stronie przejścia granicznego w Kuźnicy. Władze zamknęły przejście we wtorek, a zdjęcia lotnicze pokazują duże tłumy gromadzące się w okolicy".

Według telewizji, migranci znajdują się w tragicznych warunkach. "Organizacje charytatywne twierdzą, że ludzie, którzy utknęli w strefie przygranicznej, walczą z mroźną pogodą i brakiem żywności i opieki medycznej, a doniesienia o pobiciach i wyczerpujących warunkach wciąż się pojawiają" - podkreśla telewizja.

CNN podało, że "jeden z syryjskich azylantów, który niedawno przybył do Polski po trzeciej próbie przekroczenia granicy z Białorusi" powiedział telewizji, "że po przybyciu na granicę strażnicy złapali go i trzy inne osoby w jego grupie, został pobity i doznał obrażeń twarzy, złamanego nosa i posiniaczonych żeber".

07:00 Kolejna niespokojna noc na polsko-białoruskiej granicy

Półtora kilometra na północ od koczowiska w Kuźnicy białoruscy żołnierze zgromadzili grupę około 200 migrantów i nie pozwalają im wrócić do obozu. Jak informuje reporter RMF FM Piotr Bułakowski, wczoraj wieczorem ponad 30-osobowa grupa złożona głównie z kobiet i dzieci miała być w tym miejscu siłą wepchnięta przez białoruskie wojsko na ogrodzenie z drutu kolczastego.

Do nielegalnego przekroczenia granicy jednak nie doszło. Te osoby miały tam spędzić całą noc. Obecnie jest tam około 200 osób.

Patrole konne wykonuj swoje zadania rwnie w nocy.#Terytorialsi #SilneWsparcie pic.twitter.com/HWpX4dAegL

terytorialsiNovember 11, 2021

Jak się dowiedział reporter RMF FM, bliżej granicy z Litwą policyjne i wojskowe samochody zostały obrzucone kamieniami. W jednym z pojazdów została rozbita szyba.

Rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa poinformował, że koło miejscowości Połowce, po stronie białoruskiej zgromadziła się grupa ok. stu imigrantów.

Osoby te nie podjęły próby przekroczenia granicy. Na miejscu po stronie polskiej interweniowało kilkudziesięciu polskich policjantów wraz z funkcjonariuszami straży granicznej i Wojska Polskiego - dodał rzecznik.

06:00 Z Białorusi do Niemiec przez Ukrainę

W mediach społecznościowych pojawiły się mapy, które mają sugerować migrantom przedostanie się do Niemiec z pominięciem Polski. Szlak ma prowadzić przez Ukrainę.

Jak informuje reporter RMF FM Piotr Bułakowski, władze Ukrainy już zapowiedziały, że - podobnie jak Polska - wzmocnią granicę. Szef tamtejszego ministerstwa spraw wewnętrznych Denys Monastyrski zapowiedział, że na granicę z Białorusią zostanie dodatkowo wysłanych 8,5 tys. żołnierzy i policjantów, a w ciągłej gotowości będzie 15 helikopterów.

Na kanałach w mediach społecznościowych, gdzie kontaktują się migranci, pojawiła się mapa sugerująca drogę do Niemiec właśnie przez Ukrainę, Słowację i Czechy. Dodajmy, że białorusko-ukraińska granica jest ponad dwukrotnie dłuższa niż granica Polski z Białorusią. Ma prawie 1100 kilometrów.

03:45 "Skłonności masochistyczne". Rosyjski dyplomata o rezolucji ONZ

Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie konfliktu na polsko-białoruskiej granicy kraje zachodnie potępiły reżim Łukaszenki. Rosyjski dyplomata nie zgodził się z przyjętą rezolucją i zarzucił jej autorom "skłonności masochistyczne".

Jeszcze przed rozpoczęciem debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ Dmitrij Polanski przypisywał krytykom Białorusi skłonności masochistyczne, gdyż - jak stwierdził - zainicjowali dyskusję dotyczącą problemu stanowiącego dla nich powód do wstydu - zauważył Reuters.

Mają jakieś skłonności masochistyczne, ponieważ poruszenie przed nami tego tematu, który jest całkowitym wstydem dla UE, jest bardzo śmiałe - przekonywał w rozmowie z dziennikarzami Polanski. Dodał, że "to Zachód odpowiada za sytuacje w krajach, w których zamierzał zaprowadzić demokrację. Jej wynikiem jest kolejna fala uchodźców".

Jak podkreśla Reuters, dyplomata zaprzeczył w odpowiedzi na pytanie czy Rosja lub Białoruś pomagały w przerzucaniu migrantów na polską granicę.

Nie, absolutnie nie - oznajmił. Przekonywał zarazem, że nie wszystkie problemy muszą być rozwiązywane przez Radę Bezpieczeństwa.

02:51 USA i zachodnie kraje Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiają działania Białorusi

Na czwartkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ jej europejscy członkowie (oprócz Rosji) i USA potępiły Białoruś. Napiętnowały ją w związku z kryzysem na granicy z Polską za instrumentalne traktowanie istot ludzkich prowadzące do "zdestabilizowania zewnętrznej granicy UE".

Według rezolucji członkowie UE zasiadający w Radzie Bezpieczeństwa, USA, Wielka Brytania, a także Albania, która wkrótce zostanie niestałym członkiem RB, podkreślają, że Białoruś kierując się względami politycznymi naraża na niebezpieczeństwo życie i dobro zgromadzonych na granicy imigrantów.

Stwierdzili także, że celem Białorusi jest "destabilizacja krajów sąsiednich" i "odwrócenie uwagi od jej własnego, zdarzającego się coraz częściej naruszania praw człowieka".

01:50 Niemieckie media: Rosyjskie samoloty wojskowe nad białoruską strefą przygraniczną

Sytuacja na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej coraz bardziej napięta: Rosja wysyła nad Białoruś bombowce dalekiego zasięgu, a w ramach "ćwiczeń wojskowych" także myśliwce - informuje portal Zeit Online. Kanclerz Niemiec Angela Merkel odbyła drugą rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Po raz drugi w ciągu dwóch dni Rosja rozmieściła w przestrzeni powietrznej nad Białorusią samoloty bojowe, zdolne do przenoszenia broni jądrowej. Ostatnio do ćwiczeń użyto dwóch bombowców dalekiego zasięgu Tu-22M3 - pisze Zeit Online.

"Obserwatorzy postrzegają to jako sygnał poparcia Rosji dla swojego sojusznika w napiętej sytuacji na granicy z Polską" - dodaje Zeit Online. "Ministerstwo Obrony w Mińsku poinformowało, że dwa strategiczne samoloty myśliwskie Tu-160 wykonały serię lotów ćwiczebnych na terenie lotniczego poligonu Różańskiego (obwód brzeski, ok. 60 km do Białowieży w linii prostej - przyp. red.). W ramach wspólnych ćwiczeń białoruskie myśliwce symulowały manewr przechwycenia".

00:00 Turcja wprowadziła zakaz sprzedaży biletów lotniczych dla obywateli Iraku, Syrii i Jemenu, udających się na Białoruś

A teraz Dyrekcja Generalna Lotnictwa Cywilnego Turcji wydaa zakaz sprzeday biletw dla obywateli Iraku, Syrii i Jemenu, udajcych si na Biaoru. Zakaz dotyczy zarwno Turkish Airlines jak i Belavii oraz wszystkich lotnisk. Obowizuje do odwoania. https://t.co/EaJfx0OrOk

JakubKumochNovember 11, 2021

Dyrekcja Generalna Lotnictwa Cywilnego Turcji wydała zakaz sprzedaży biletów dla obywateli Iraku, Syrii i Jemenu, udających się na Białoruś - poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Dodał, że zakaz dotyczy zarówno Turkish Airlines jak i Belavii oraz wszystkich lotnisk i "obowiązuje do odwołania".

(...)

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

W poniedziałek duża grupa migrantów przeszła po stronie białoruskiej w kierunku granicy z Polską. Migranci zgromadzili się w okolicach Kuźnicy. Resort obrony narodowej poinformował tego dnia, że służbom MSWiA i żołnierzom udało się zatrzymać pierwszą masową próbę przekroczenia granicy. Obecnie migranci stworzyli obozowisko w rejonie Kuźnicy, pilnują ich służby białoruskie.

Straż Graniczna podała w środę, że minionej doby w trzech miejscach w województwie podlaskim prowadzone były akcje w związku z nielegalnym przekroczeniem granicy z Białorusi przez duże grupy cudzoziemców, liczące od 200 do kilkudziesięciu osób. Chodzi o zdarzenia z okolic Krynek, Białowieży i Dubicz Cerkiewnych. Rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz podała, że wszystkie próby zostały udaremnione, "wszystkie te osoby zostały z powrotem przekierowane, doprowadzone na Białoruś".

Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.