Członkowie grupy G7 ogłosili długoterminowe zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy. "Wszyscy sojusznicy zgodzili się, że przyszłość Ukrainy jest w NATO" - stwierdził w Wilnie prezydent USA Joe Biden. W Wilnie zakończył się dwudniowy szczyt NATO. Wołodymyr Zełenski przekazał, że w rozmowie z Olafem Scholzem i premierem Australii ustalono przekazanie Ukrainie kolejnych systemów Patriot. W środę w Kijowie i wielu regionach Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny. Istniało zagrożenie ze strony Rosjan użycia dronów szturmowych - informowały Siły Powietrzne Ukrainy. Brytyjski rząd poinformował natomiast, że w ramach kolejnego pakietu wsparcia militarnego przekaże Ukrainie ponad 70 pojazdów bojowych i logistycznych oraz tysiące sztuk amunicji do czołgów Challenger 2. W artykule podsumowaliśmy najważniejsze wydarzenia związane z 504. dniem wojny w Ukrainie (12 lipca 2023 r.).

REKLAMA

23:40

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan wyjaśnił w Wilnie, dlaczego zgodził się na powrót do kraju ukraińskich dowódców z Mariupola.

22:31

Ołeh Kotenko, ukraiński komisarz ds. osób zaginionych, poinformował, że Ukraina sprowadziła ciała 19 żołnierzy, którzy zginęli w rosyjskiej niewoli. Ciała kolejnych czterech żołnierzy zostaną zwrócone Ukrainie w najbliższych dniach.

22:06

W Mariupolu słyszane były wybuchy i strzały artylerii przeciwlotniczej, a mieszkańcy donoszą o "próbie przechwycenia czegoś w powietrzu" - podał na Telegramie kanał związany z ukraińskimi władzami miasta, które od wiosny 2022 r. jest okupowane przez wojska rosyjskie.

21:40

Na szczycie NATO w Wilnie zabrakło odwagi, jednak nie zakończył się on porażką - pisze w środę w komentarzu portal dziennika "Tagesspiegel". Według "Sueddeutsche Zeitung" wynik szczytu w Wilnie "może rozczarować Ukraińców - ale i tak może być dla nich bardzo korzystny".

Szczytowi NATO w Wilnie zabrakło odwagi. "Team Vorsicht (Team Ostrożność) z prezydentem USA Joe Bidenem i kanclerzem Olafem Scholzem na czele wyznaczył kurs". Ich motto brzmi: "żadnych radykalnych zmian w przebiegu wojny, aby nie ryzykować dalszej eskalacji przez Władimira Putina (...)" - czytamy w tekście "Tagesspiegel".

21:05

Po ostrzale hotelu w Berdiańsku, na południu Ukrainy, Rosjanie wywożą ciężarówkami ciała swoich żołnierzy do kostnicy - przekazał w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Sztab informuje o rosyjskich stratach w wyniku "bezpośredniego uderzenia" w hotel Diuna w Berdiańsku. Nocą odnotowano aktywne wywożenie ciężarówkami ciał rosyjskich wojskowych do miejscowej kostnicy - czytamy w komunikacie.

20:38

Brak konkretnych perspektyw dotyczących członkostwa Ukrainy w NATO zachęca Władimira Putina do kontynuowania wojny przeciwko państwu ukraińskiemu - ocenił w środę Kurt Volker, były specjalny przedstawiciel USA ds. Ukrainy, komentując wyniki szczytu Sojuszu w Wilnie.

Nikt nie powinien był myśleć, że NATO wystosuje oficjalne zaproszenie dla Ukrainy, by od razu wstąpiła do Sojuszu. To zawsze była kwestia tego, czy NATO daje Putinowi odpowiednie sygnały w sprawie perspektywy, czy Ukraina stanie się członkiem NATO. Niestety takiego sygnału nie zobaczyliśmy - stwierdził Volker podczas dyskusji online w ramach Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa.

Według niego na szczycie w Wilnie faktycznie powtórzono to, co było powiedziane w Bukareszcie w 2008 roku. Miejsce Ukrainy w przyszłości jest w NATO, ale nie ma procesu, nie ma ram czasowych, nie ma pewności, nie ma szczerości w tych słowach - ocenił.

Volker podkreślił, że "powtórzenie tych niekonkretnych słów powoduje dużo szkód". Mówi to Putinowi: walcz dalej, ile chcesz - dodał amerykański dyplomata.

Powinniśmy robić na odwrót: pokazać, że zamiar Putina odbudowy rosyjskiego imperium nie zrealizuje się. A teraz zachęcamy go do robienia tego - podsumował Volker.

20:19

Osiem samochodów z pomocą humanitarną wyruszyło w środę z Gdańska na Ukrainę. Wsparcie trafi w okolice Krzywego Rogu i Chersonia. Auta pozostaną w rejonie dotkniętym skutkami wysadzenia tamy w Nowej Kachowce.

19:48

Członkowie grupy G7 ogłosili długoterminowe zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy. Plan ma pomóc naszemu wschodniemu sąsiadowi "zbudować armię, która może się obronić i powstrzymać przyszły atak".

19:22

Nie jesteśmy zainteresowani rozmieszczeniem obcych wojsk na naszym terytorium. (...) To my możemy zapewnić bezpieczeństwo na terytorium innych państw - powiedział w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej podczas szczytu NATO w Wilnie.

Chcę szczerze powiedzieć, że nikt nie jest zainteresowany tym zagadnieniem. Kraje NATO nie są zainteresowane, my też - dopóki nie jesteśmy w NATO - by stacjonowały u nas takie czy inne obce siły zbrojne - powiedział ukraiński przywódca, cytowany przez portal Interfax-Ukraina.

Wręcz przeciwnie, nasi partnerzy rozumieją, że mamy potężną armię, a kiedy będziemy w NATO, naszych żołnierzy, którzy zdobyli doświadczenie wojskowe, będzie można zaprosić (...), by zapewnili bezpieczeństwo na terytoriach innych krajów. Jestem tego pewien - dodał Zełenski.

18:45

Szef rosyjskiego wywiadu Siergiej Naryszkin powiedział w środę, że z dyrektorem CIA Williamem Burnsem omawiali "co zrobić z Ukrainą" - podała agencja TASS. Do rozmowy doszło 30 czerwca br.

Amerykańskie dzienniki "New York Times" i "Wall Street Journal" podały wcześniej, że 30 czerwca Burns zadzwonił do Naryszkina, aby zapewnić Kreml, że Stany Zjednoczone nie odegrały żadnej roli w puczu z 24 czerwca podległej Jewgienijowi Prigożynowowi Grupie Wagnera.

18:04

Prezydent Rosji Władimir Putin nie planuje obecnie spotkania Tayyipem Erdoganem - poinformowała w środę rosyjska agencja TASS.

Turecki prezydent przemawiając na konferencji prasowej po szczycie NATO w Wilnie stwierdził, że Turcja może działać jako mediator między Moskwą a Kijowem, aby doprowadzić do zakończenia rosyjskiej agresji trwającej od 22 lutego 2022 r. Putin miał odwiedzić Turcję w sierpniu.

17:38

Rakiety ATACMS są świetnym systemem, który dałby Ukrainie większy zasięg i byłby dla niej przydatny w wojnie obronnej z Rosją - powiedział w środę w Senacie generał Randy George, nominowany na szefa Sztabu US Army, czyli sił lądowych USA. Ukraina od dawna stara się o te pociski o zasięgu 300 km.

ATACMS oczywiście są świetne. Ta rakieta to świetny system, dodaje zasięgu. Więc głównie to, co by wnosiła, to danie zdolności do rażenia głębszych celów - powiedział George podczas przesłuchania przed senacką komisją ds. sił zbrojnych.

Pytany o to, czy wystrzeliwane z wyrzutni HIMARS pociski o zasięgu 300 km byłyby Ukrainie przydatne, odpowiedział twierdząco.

17:21

Ukraina powinna pamiętać, że kraje przekazujące jej broń, oddają ją z własnych zapasów i dobrze byłoby, by widziały wdzięczność, a nie tylko kolejne żądania - zauważył w środę podczas odbywającego się w Wilnie szczytu NATO brytyjski minister obrony Ben Wallace. Jak dodał, "nie jesteśmy Amazonem".

17:08

"Prezydent (Wołodymyr) Zełenski ma prawo stawiać żądania w sprawie obrony terytorium i ludności swojego kraju" przed inwazją Rosji - stwierdził francuski przywódca.

Kraje G7, jak głosi deklaracja cytowana przez AFP, zobowiązały się we wspólnej deklaracji do udzielenia długoterminowego wsparcia militarnego Ukrainie oraz gwarancji bezpieczeństwa dla tego kraju w celu obrony przed obecną inwazją rosyjską i powstrzymania takiej agresji w przyszłości.

16:39

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało w środę, że najemnicy z Grupy Wagnera kończą zdawanie do magazynów wojskowych uzbrojenia, które otrzymali od armii na wyposażenie.

15:55

Dwóch ukraińskich wojskowych zginęło, a czterech zostało rannych w wybuchu podczas minowania terenu w obwodzie rówieńskim na zachodzie Ukrainy - informuje w środę portal Ukrainska Prawda.

Według śledczych w poniedziałek podczas zaminowywania terenu w ramach działań obronnych eksplodował jeden z zakładanych ładunków.

15:34

Wszyscy sojusznicy zgodzili się, że przyszłość Ukrainy jest w NATO - stwierdził w Wilnie prezydent USA Jor Biden, ogłaszając deklarację G7 na temat wsparcia Ukrainy.

Mam nadzieję, że w końcu rozstrzygnęliśmy kwestię, tego, czy Ukraina jest mile widziana w NATO - to się stanie. Idziemy w dobrym kierunku. Myślę, to tylko kwestia przejścia przez następne kilka miesięcy - oświadczył prezydent USA na początku spotkania z prezydentem Ukrainy na marginesie szczytu NATO. Zapewnił, że wyczekuje dnia, w którym Ukraina dołączy do Sojuszu.

15:07

Całe wybrzeże od Mariupola aż po granicę z obwodem zaporoskim jest (dosłownie) zawalone Rosjanami - cywilami, którzy przyjechali tam na odpoczynek. Bardzo dziwnie to wygląda. Jadą tam i są zdumieni, gdy słyszą głośne wystrzały z wyrzutni (obsługiwanych przez siły) obrony powietrznej. (...) To dla nich niespodzianka, ponieważ dali sobie wmówić, że wybierają się na głębokie zaplecze frontu, a (zniszczony przez rosyjskie wojska) Mariupol jakoby "odbudowuje się" - relacjonuje doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na antenie Radia Swoboda.

Wojska agresora oblegały 430-tysięczny Mariupol od lutego 2022 roku i ostatecznie zdobyły to miasto w maju, po blisko trzech miesiącach walk. Rosjanie niemal doszczętnie zrównali miejscowość z ziemią i popełnili tam zbrodnie na ludności cywilnej. Brak dokładnych danych o łącznej liczbie ofiar oblężenia Mariupola. Władze w Kijowie szacują, że mogło tam zginąć co najmniej 22 tys. osób.

W okupowanym mieście wciąż panuje bardzo trudna sytuacja humanitarna. Brakuje m.in. żywności, wody, lekarstw, środków higienicznych i łączności.

15:00

Atak rakietowy na Zaporoże. Doniesienia ukraińskich mediów mówią o 5 rannych. Ucierpieć miało także dziecko.

14:53

Norwegia przekaże Ukrainie dodatkowych 1000 małych dronów Black Hornet przeznaczonych do prac zwiadowczych; wcześniej sprawdziły się już w działaniu na polu walki - podało w środę norweskie Ministerstwo Obrony. We wtorek Norwegowie ogłosili, że zamierzają zwiększyć wydatki na pomoc wojskową dla Ukrainy.

The Norwegian government has agreed to transfer 1,000 new Black Hornet micro-drones to UkraineThe Black Hornet in action#UkraineWar#UkraineRussiaWar pic.twitter.com/yAPNfg7SFS

Ukraine_OracleJuly 12, 2023

Opracowany w Norwegii przez firmę Teledyne FLIR mały dron Black Hornet zyskał dużą popularność i jest używany przez armie kilku krajów NATO, w tym przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię. Ważące zaledwie 32 gramy urządzenie jest łatwe w pilotażu, dobrze sprawdza się przy rozpoznawaniu i namierzaniu celów, jest trudne do wykrycia. Szczególnie dobrze spisuje się w środowisku miejskim - poinformował portal Ukraińska Prawda.

14:45

Kraje G7 we wspólnej deklaracji zobowiązują się do udzielenia długoterminowego wsparcia militarnego Ukrainie oraz gwarancji bezpieczeństwa dla tego kraju w celu obrony przed obecną inwazją rosyjską i powstrzymania takiej agresji w przyszłości - informuje w środę AFP, która widziała dokument.

"Będziemy pracować wspólnie z Ukrainą nad konkretnymi i dwustronnymi długoterminowymi zobowiązaniami dotyczącymi bezpieczeństwa w celu zagwarantowania trwałej siły zdolnej do bronienia Ukrainy obecnie i powstrzymania wszelkiej agresji rosyjskiej w przyszłości" - głosi deklaracja G7, do której należą Francja, Japonia, Kanada, Niemcy, USA, Wielka Brytania i Włochy.

14:10

Generał Sergiej Surowikin, zastępca dowodzącego "operacją specjalną", którego nie widziano od czasu rebelii Prigożyna "odpoczywa i nie jest obecnie dostępny" - przekazał Andriej Kartapolow, szef Komitetu Obrony Dumy Państwowej Rosji.

Surowikin znany jako "Generał Armagedon" (to z powodu jego niezwykle agresywnej taktyki zastosowanej w Syrii) ostatni raz był widziany w dniach 23-24 czerwca. Nagrał wówczas wideo, w którym wzywał rebeliantów Jewgienija Prigożyna do powstrzymania marszu na stolicę.

Generał pozostawał w dobrych relacjach z szefem Grupy Wagnera.

13:30

Przekazanie Ukrainie przez USA amunicji kasetowej, to kwestia sprawiedliwości - uważa Wołodymyr Zełenski.

Rosja stale używa amunicji kasetowej na naszym terytorium. Walczy wyłącznie na naszej ziemi. Zabija naszych ludzi. A pomoc, jaką możemy uzyskać od Stanów Zjednoczonych w tej sprawie, jest przeznaczona wyłącznie do celów wojskowych, wyłącznie na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy - mówił prezydent w Wilnie.

12:30

Wołodymyr Zełenski uzgodnił w rozmowach z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i premierem Australii Anthonym Albenizim nowe dostawy broni. Ukraina ma otrzymać nowe systemy Patriot i 30 transporterów opancerzonych Bushmaster.

Kolejne wozy opancerzone Kijów ma otrzymać także od Kanady. Zełenski poinformował o tym na Telegramie.

12:20

Kreml zareagował na wiadomość o przyznaniu przez G7 gwarancji bezpieczeństwa Ukrainie. W komunikacie Moskwy padają słowa o "niebezpiecznym błędzie, który będzie miał wpływ na rosyjskie poczucie bezpieczeństwa i narazi Europę na większe ryzyko przez wiele lat".

11:40

Mieszane uczucia towarzyszą Ukraińcom w czasie trwającego w Wilnie szczytu NATO. Szef ukraińskiego MSZ przyznaje, że Kijów usłyszał bardzo mało konkretów dotyczących członkostwa w Sojuszu. Z drugiej strony - podkreśla Dmytro Kułeba - sam fakt, że obok siebie znalazły się takie sformułowania jak "zaproszenie" i "Ukraina", jest już pewnym osiągnięciem.

Jest coś co nas jednak zirytowało i cały dzień rozmawiamy o tym z naszymi sojusznikami. Chodzi o bardzo ogólnie sformułowane zaproszenie. Nie jesteśmy zadowoleni z takiego podejścia - mówił szef ukraińskiego MSZ. Nie wyszczególniono żadnych konkretnych warunków, które Ukraina musi spełnić i czasu, w jakim ma to się wydarzyć.

Po szczycie w Wilnie droga do NATO stała się krótsza, ale nie szybsza. I dlatego musimy teraz zrealizować decyzję szczytu wileńskiego w taki sposób, aby przyspieszyć naszą integrację - dodaje Kułeba cytowany przez serwis Hromadske.

10:30

Według informacji ukraińskich Rosjanie zaatakowali w nocy 15 dronami. 11 z nich zostało zestrzelonych. Wszystkie samoloty bezzałogowe, które nadlatywały w kierunku Kijowa zostały zniszczone.

10:20

Kraje grupy G7 podpiszą w środę, przy okazji odbywającego się w Wilnie szczytu NATO, długoterminowe porozumienie z Ukrainą w sprawie jej bezpieczeństwa - zapowiedział w środę brytyjski rząd. Jak oświadczył brytyjski premier Rishi Sunak, może ono "przywrócić pokój w Europie".

Nigdy nie możemy dopuścić do powtórzenia się tego, co wydarzyło się na Ukrainie, a ta deklaracja potwierdza nasze zaangażowanie w zapewnienie, że Ukraina nigdy nie będzie narażona na brutalność, jaką Rosja jej wyrządziła. Wspieranie jej postępów na drodze do członkostwa w NATO, w połączeniu z formalnymi, wielostronnymi i dwustronnymi umowami oraz przytłaczającym poparciem członków NATO, wyśle silny sygnał prezydentowi Putinowi i przywróci pokój w Europie - oświadczył Sunak.

Nie wiadomo, jakie zapisy znajdą się w porozumieniu, ale niektórzy podejrzewają, że może ono naśladować umowę obronną między USA i Izraelem. Na mocy tego dokumentu, oba kraje współpracują w zakresie technologii i obronności, ale umowa nie zapewnia gwarancji przyjścia z pomocą zbrojną w razie ataku. W tym zapisie różni się od artykułu 5. NATO.

09:20

Członkostwo Ukrainy w NATO jest jednym z ważniejszych tematów szczytu w Wilnie. Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba przyznaje, że członkostwo w Sojuszu jest dla Kijowa "planem A" i Ukraina nie potrzebuje "planu B". Już graliśmy w tę grę wiele lat temu (...). Potrzebne nam członkostwo w NATO - mówi Kułeba i twierdzi, że jego kraj nie odda perspektywy członkostwa za żadne obietnice.

08:25

"Na kierunkach: Biła Hora-Andrijiwka i Biła Hora-Kurdiumiwka w pewnych miejscach (nasze oddziały) odniosły sukces. Umacniają się na osiągniętych rubieżach" - informuje rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Andrij Kowalow. W rejonie Bachmutu Ukraińcy zdobywają teren. Prowadzony jest intensywny ostrzał artyleryjski. Rzecznik określa opór Rosjan jako "silny". Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty powiedział, że Ukraińcy kontrolują wszystkie wzgórza naokoło Bachmutu.

Wypowiedzi Kowalowa są zbieżne z z ocenami amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

07:56

Przyjęcie jeszcze jednego, wielkiego, ogromnego państwa europejskiego do NATO, z tak wielkim zasobem naturalnym i z wielką armią, ogromnie doświadczoną bojowo, w przyszłości będzie dla NATO ogromnym wzmocnieniem - mówił w Wilnie prezydent Andrzej Duda.

05:30

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba wyraził rozczarowanie decyzją szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie w sprawie członkostwa Ukrainy. Jego zdaniem, NATO nie powinno trzymać "całej sytuacji i Ukrainy w zawieszeniu, jeśli chodzi o członkostwo". "Wychodzimy z założenia, że wszystkie warunki do zaproszenia są już spełnione, tutaj, w Wilnie, a mówi się, że faktyczne członkostwo nastąpi, gdy warunki na to pozwolą. Będziemy jednak nadal współpracować z naszymi partnerami, aby posunąć ten proces do przodu" - dodał Kuleba.

05:13

Brytyjski rząd zapowiada przekazanie Ukrainie ponad 70 pojazdów bojowych i logistycznych oraz tysiące sztuk amunicji do czołgów Challenger 2. Wśród przekazywanych pojazdów będą m.in. używane przez brytyjską armię bojowe wozy rozpoznawcze CVRT. Pozostałe mają zapewnić ukraińskim siłom znajdującym się na linii frontu środki do przenoszenia niezbędnej amunicji i sprzętu, ewakuacji rannych żołnierzy i odzyskiwania uszkodzonych pojazdów, co czyni je kluczowymi dla ukraińskiej kontrofensywy.


05:00

Według Sił Powietrznych Ukrainy - w nocy z wtorku na środę - w Kijowie i okolicach istniało zagrożenie użycia przez Rosjan irańskich dronów Shahed. Szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak zaapelował do Ukraińców o zwrócenie uwagi na alarm i niezakłócanie działań Sił Obrony Powietrznej.