Rosja odpowiedziała na propozycję strony ukraińskiej, która gotowa jest oddać Moskwie zatrzymanego prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka w zamian za ukraińskich jeńców wojennych przebywających w rosyjskiej niewoli. Kreml oświadczył, że Medwedczuk jest obywatelem Ukrainy i nie podlega wymianie jeńców.

REKLAMA

Prorosyjski polityk i oligarcha Wiktor Medwedczuk miał zostać zatrzymany w wyniku operacji specjalnej Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. O jego zatrzymaniu poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych, dołączając do wpisu zdjęcie Medwedczuka w ukraińskim mundurze i w kajdankach.

Potem Zełenski zaproponował wymianę prorosyjskiego polityka na ukraińskich jeńców wojennych przebywających w rosyjskiej niewoli.

"Cóż, jeśli Medwedczuk ubrał się w mundur wojskowy, to podlega zasadom czasu wojny. Proponuję Federacji Rosyjskiej wymienić tego swojego chłopaka na naszych chłopaków i dziewczyny w rosyjskiej niewoli" - powiedział ukraiński prezydent w nagraniu zamieszczonym na Facebooku.

Jednak Kreml odrzuca propozycję Ukrainy, argumentując, że Wiktor Medwedczuk jest obywatelem Ukrainy i takiej wymianie nie podlega. Jednocześnie wyparł się związków z Medwedczukiem.

"Nie miał zakulisowych relacji z Rosją" - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Okoliczności zatrzymania Wiktora Medwedczuka

Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Iwan Bakanow ujawnił okoliczności zatrzymania Wiktora Medwedczuka. Twierdzi, że rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) planowała wywiezienie prorosyjskiego polityka przez Naddniestrze do Moskwy.

"Próbowano nas zmylić informacjami o tym, że Medwedczuk jest w Szwecji, na Węgrzech, od Zakarpacia (na zachodzie Ukrainy) do obwodu sumskiego (na północnym wschodzie kraju). Tym sposobem próbowano nas skierować na mylny trop" - powiedział Bakanow.

Według niego Medwedczuk udawał wojskowego i miał być dowieziony do granicy. Stamtąd łodzią miał przeprawić się na drugą stronę, "gdzie już czekała na niego grupa ewakuacyjna specnazu FSB".

Zapewnił, że grupa, która miała zabrać Medwedczuka "bezpośrednio do Moskwy", przybyła na umówione miejsce. Znajdowało się ono w Naddniestrzu - separatystycznym regionie Mołdawii. Ukraina graniczy z Naddniestrzem w obwodach odeskim i winnickim.

Szef SBU powiedział, że Medwedczuk został zatrzymany "po drodze, koło granicy obwodu kijowskiego bądź przy wyjeździe stamtąd". Politykowi "towarzyszyli funkcjonariusze ukraińscy, którzy - jestem przekonany - odpowiedzą za swoje działania" - powiedział Bakanow.

Kim jest Wiktor Medwedczuk?

Wiktor Medwedczuk to jeden z najbogatszych Ukraińców, który angażuje się też w politykę. Pod koniec lat 90. został deputowanym, a na początku wieku dowodził administracją prezydenta Leonida Kuczmy.

W okresie Majdanu Medwedczuk wyrażał mocno prorosyjskie stanowisko, wielokrotnie krytykując Unię Europejską i protestujących.

Po ucieczce ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza Medwedczuk stanął na czele prorosyjskich sił w Ukrainie, był także ich głównym sponsorem. Został szefem rady partii Opozycyjna Platforma "Za Życiem", która wielokrotnie zajmowała prorosyjskie stanowisko (m.in. deputowani odmówili uznania zwierzchnictwa Ukrainy nad Donbasem). Utrzymywał przyjacielskie stosunki z władzami samozwańczych republik w Doniecku i Ługańsku.

Pod koniec 2021 roku Medwedczuk został oskarżony o zdradę stanu i zamknięty w areszcie domowym. W styczniu 2022 roku, jeszcze przed rozpoczęciem wojny, służby Stanów Zjednoczonych przekonywały, że Wiktor Medwedczuk jest rozważany jako szef marionetkowych władz, które Rosjanie mieliby zainstalować w Kijowie po obaleniu Zełenskiego.

Po rozpoczęciu inwazji rosyjskiej na Ukrainę Medwedczuk zniknął. Prorosyjskie kanały przekonywały wówczas, że oligarcha został przetransportowany do Rosji przez Specnaz.

Wiktor Medwedczuk prywatnie jest bliskim przyjacielem Władimira Putina. Prezydent Rosji jest ojcem chrzestnym jego najmłodszej córki Dariny.