"Kościół Jezusa Chrystusa jest powołany do podnoszenia człowieka współczesnego z grzechów, smutków i braku nadziei" - mówił w homilii podczas uroczystej sumy wielkanocnej metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Msza święta została odprawiona w Bazylice Archikatedralnej św. Jana w Warszawie.

REKLAMA

Kościół Jezusa Chrystusa jest powołany do tego samego, co czynili apostołowie wtedy, gdy Chrystus umarł i zmartwychwstał. Wtedy kiedy uwierzyli, że nic się nie skończyło, a wszystko się zaczęło. Jest powołany do podnoszenia człowieka współczesnego z grzechów, smutków, braku nadziei. Jest powołany do tego, by nieść orędzie o zbawieniu; orędzie wielkanocne całemu współczesnemu światu - powiedział kard. Nycz.

Dodał, że Kościół nie może się kierować jedynie zasadą "non possumus" (z łac. nie możemy. Forma, którą stosuje Kościół wobec żądań świeckich, które ocenia, jako nie do przyjęcia). Kościół go używa i będzie używał, tak jak to czynił w swoim czasie Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński, ale to nie może być jedynym elementem misji Kościoła - skomentował metropolita warszawski.

Gdyby się na tym Kościół zatrzymał, zaprzepaściłby najważniejszą sprawę, jaką jest przepowiadanie słowem i świadectwem życia Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego - zaznaczył i dodał, że z tej perspektywy człowiek inaczej patrzy na wszystkie swoje sprawy.

Kardynał mówił też, że we współczesnym, zlaicyzowanym świecie coraz więcej jest ludzi poszukujących niż zadomowionych w Kościele. Szukał w homilii odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak się dzieje. Według niego, być może niektórzy niewystarczająco zadomowili się w Kościele albo wręcz odwrotnie - tak bardzo, że zamknęli się na świat - z wygody czy z pozycji jedynego posiadacza prawdy. To są pytania do wielkanocnej refleksji - podkreślił kard. Nycz.

Niedziela Wielkanocna jest najważniejszym świętem w całym roku liturgicznym Kościoła katolickiego. Jest też pierwszym i najdawniejszym świętem w Kościele katolickim, obchodzonym od czasów apostolskich. Dla chrześcijan zmartwychwstanie Chrystusa jest symbolem Jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią.

(es)