W ciągu doby przybyło w Polsce 12 107 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 168 pacjentów. Jeszcze nie ma decyzji o dalszym funkcjonowaniu szkół podstawowych w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem w Polsce. Z nieoficjalnych informacji RMF FM wynika, że wszystkie klasy - od czwartej w górę - mają zostać przeniesione na naukę zdalną. Zmieni się też zasada działalności lokali gastronomicznych. Większość uczestników najnowszego sondażu United Surveys, wykonanego na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", bardzo stanowczo sprzeciwia się zamrożeniu aktywności społecznej i gospodarczej, jakie pamiętamy z wiosny. W Czechach po raz pierwszy stwierdzono prawie 15 tys. nowych przypadków koronawirusa. Najważniejsze informacje na temat epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie znajdziecie w naszym raporcie dnia.
- W ciągu doby przybyło w Polsce 12 107 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 168 pacjentów.
- Zakażenie koronawirusem stwierdzono u ponad 40,89 mln ludzi na świecie, a ponad 1,12 mln osób zmarło.
- Rekordowa liczba nowych przypadków koronawirusa w Niemczech - ponad 10 tys.
- 136 osób zmarło we Włoszech tej doby na Covid-19, potwierdzono 16 079 nowych zakażeń koronawirusem - podało Ministerstwo Zdrowia. To nowy rekord przypadków od początku pandemii
- Po raz pierwszy prawie 15 tys. nowych przypadków koronawirusa w Czechach
Rząd Słowacji zdecydował, że w kraju zostanie wprowadzony częściowy zakaz wychodzenia z domów. Przez trzy kolejne weekendy będą wykonywane ogólnokrajowe testy na SARS-CoV-2. Sklepy i zakłady usługowe będą mogły pracować normalnie.
Znamy nową listę ograniczeń, którą w piątek ma ogłosić rząd. Potwierdzają się doniesienia dziennikarzy RMF FM - lekcje w szkołach podstawowych dla klas IV-VIII będą zdalne. Uczniowie z klas I-III nadal będą się uczyć stacjonarnie. Rząd zamierza wprowadzić ograniczenia w poruszaniu się osób powyżej 70. roku życia.
Wszędzie w Austrii, gdzie wymagane jest używanie maseczki, tzw. przyłbice, czyli plastikowe osłony na twarz, nie będą już uznawane za ochronę; rząd zamierza ich zakazać - wynika z informacji, do których dotarł austriacki dziennik "Kurier".
Efekt ochronny przyłbic na twarzy jest już od dłuższego czasu kwestionowany: w jaki sposób zakrzywiona plastikowa płytka, która jest otwarta po bokach, u góry i u dołu, może powstrzymywać kropelki? Teraz rząd Austrii chce ich zakazać - pisze "Kurier".
Wynika to z projektu nowej regulacji koronawirusowej, która powinna wejść w życie w piątek.
W Lombardii jako pierwszym regionie Włoch zaczęła w czwartek obowiązywać godzina policyjna. Od godz. 23 do 5 można poruszać się wyłącznie z powodów uzasadnionych pracą, zdrowiem i innymi pilnymi potrzebami.
Godzina policyjna została wprowadzona w dniu, gdy w Lombardii, najbardziej dotkniętej przez epidemię od jej początku w lutym, zanotowano ponad 4100 nowych przypadków zakażeń.
W ciągu ostatniej doby w Rumunii na Covid-19 zmarło 98 chorych, a infekcję koronawirusem wykryto u 4 902 osób - poinformowały władze medyczne w czwartek. To największy dzienny bilans ofiar i wzrost nowych przypadków zakażeń od początku epidemii w tym kraju.
W Rumunii wirusem SARS-CoV-2 zakaziły się dotychczas 196 004 osoby, z których 141 089 uznano za wyleczone, a 6 163 zmarły.
W piątek o godz. 11. odbędzie się konferencja prasowa podsumowująca ustalenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego - poinformował rzecznik prasowy rządu Piotr Müller po zakończeniu posiedzenia zespołu.
"Zakończyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym omówiono aktualną sytuację epidemiczną oraz kolejne działania w walce z epidemią koronawirusa. Jutro o godz. 11:00 odbędzie się konferencja prasowa podsumowująca ustalenia zespołu" - napisał na Twitterze rzecznik rządu.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podało na Twitterze, że "sytuacja epidemiczna w kraju oraz kolejne działania w walce z epidemią były tematami posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego".
Zakoczyo si posiedzenie Rzdowego Zespou Zarzdzania Kryzysowego, na ktrym omwiono aktualn sytuacj epidemiczn oraz kolejne dziaania w walce z epidemi #koronawirus. Jutro o godz. 11:00 odbdzie si konferencja prasowa podsumowujca ustalenia zespou.
PiotrMuller22 padziernika 2020
W Irlandii w trakcie ostatniej doby wykryto 1066 zakażeń koronawirusem, a także stwierdzono trzy zgony z powodu Covd-19 - podałoministerstwo zdrowia tego kraju. W czwartek w Irlandii rozpoczął się sześciotygodniowy lockdown.
1066 nowych infekcji to o 101 mniej niż w bilansie ze środy, ale jest to dziewiąty z kolejny dzień, w którym liczba zakażeń przekracza tysiąc. Podczas całej pierwszej fazy epidemii ten poziom przekroczony został tylko dwa razy.
Całkowity bilans epidemii w Irlandii wzrósł do 54 476 zachorowań i 1871 ofiar śmiertelnych.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
W Hiszpanii i Portugalii drugą dobę z kolei zanotowano rekordową liczbę zakażeń koronawirusem. W Hiszpanii od środy do czwartku zarejestrowano prawie 21 tys. nowych infekcji, a w Portugalii - ponad 3 tys.
Jak poinformowało ministerstwo zdrowia Hiszpanii, podczas ostatnich 24 godzin zanotowano w tym kraju 20 986 nowych przypadków SARS-CoV-2. Dobę wcześniej zanotowano 16 973 zakażeń.
We Francji po raz kolejny stwierdzono najwyższy dobowy przyrost zakażeń koronawirusem od początku epidemii. W ciągu minionej doby zanotowano 41 622 przypadki, o 15 tys. więcej niż dzień wcześniej - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju.
Od początku epidemii koronawirusem we Francji zakaziły się 999 043 osoby. W czwartek stwierdzono też 165 kolejnych zgonów, tym samym liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 34 210.
Premier Grecji Kyriakos Micotakis poinformował w czwartek, że wprowadza od soboty godzinę policyjną w Atenach i Salonikach oraz na kilku innych obszarach szczególnie dotkniętych epidemią koronawirusa. Od trzech dni w Grecji odnotowuje się rekordowe wzrosty nowych zakażeń.
Na Cyprze, gdzie od 10 dni gwałtownie wzrasta liczba przypadków koronawirusa, od piątku będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczek także na świeżym powietrzu - ogłosił w czwartek minister zdrowia Konstantinos Ioannu.
W czwartek w Republice Cypryjskiej (RC) odnotowano 188 nowych zakażeń, dzień wcześniej - 127. Rekordowy wynik padł jednak w sobotę, kiedy wykryto 202 przypadki.
We Włoszech będą potrzebne znacznie bardziej drastyczne kroki, jeśli w ciągu 15-20 dni nie dojdzie do poprawy sytuacji pandemicznej i odwrócenia tendencji wzrostu zakażeń - ostrzegł szef oddziału chorób zakaźnych w szpitalu w Mediolanie profesor Massimo Galli.
Premier Słowenii Janez Jansza zapowiedział wprowadzenie od soboty kolejnych obostrzeń, związanych z pandemią koronawirusa. Zamknięte zostaną sklepy, których działalność nie jest niezbędna, przedszkola oraz domy studenckie. Ograniczenia mają trwać tydzień.
W systemie hybrydowym działają 1202 szkoły podstawowe i 267 przedszkoli. Całkowicie zdalną naukę wprowadzono w 369 szkołach podstawowych i w 207 przedszkolach - poinformował resort edukacji. Sposób nauczania zmieniono w tych placówkach po uzyskaniu zgody sanepidu.
Rząd Szwecji ogłosił zwiększenie od 1 listopada limitu publiczności na imprezach publicznych, a także zniósł zalecenie o samoizolacji dla osób powyżej 70. roku życia. Restrykcje złagodzono mimo rosnącej liczby zakażeń koronawirusem.
W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 21 242 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i zarejestrowano 189 kolejnych zgonów z powodu Covid-19 - poinformował w czwartek po południu brytyjski rząd.
136 osób zmarło we Włoszech tej doby na Covid-19, potwierdzono 16 079 nowych zakażeń koronawirusem - podało Ministerstwo Zdrowia. To nowy rekord przypadków od początku pandemii. Wykonano 170 tys. testów. 9 proc. testów daje wynik pozytywny.
Z powodu wykrycia koronawirusa u pracowników do końca października został zamknięty Białostocki Ośrodek Kultury - poinformowała instytucja. Odwołano m.in. festiwal podróżniczy "Ciekawi świata"; nie odbędą się zaplanowane koncerty i seanse filmowe.
839 łóżek w woj. lubuskim przygotowano w szpitalach dla pacjentów zmagających się z COVID-19. Według stanu zajętych było 346 z nich - poinformował dyr. Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński.
W regionie jest 46 łóżek respiratorowych dla osób z najcięższymi objawami COVID-19. Według ostatnich danych w środę było zajętych 16 z nich.
Obecnie wprowadzenie na Ukrainie lockdownu nie ma sensu, będzie on wdrożony przy 15 tys. zakażeń dziennie - oświadczył prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski. Poprzedniej doby wykryto ponad 7 tys. infekcji - najwięcej od początku pandemii.
Niemal 1,6 tys. łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 przygotowano w dolnośląskich szpitalach, z czego ponad 600 jest zajętych- wynika z danych Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
W Koszalinie jest 489 aktywnych przypadków koronawirusa, 18 osób przebywa w szpitalu, 2 zmarły, 865 jest na kwarantannie - poinformował główny specjalista wydziału komunikacji społecznej magistratu Grzegorz Śliżewski, powołując się na dane koszalińskiego sanepidu.
Od początku roku szkolnego potwierdzono 405 przypadków zakażenia koronawirusem nauczycieli, uczniów i pracowników warszawskich szkół. Zakażonych zostało 198 pedagogów. Teraz w kilku placówkach wprowadzone zostało nauczanie zdalne, a w prawie pięćdziesięciu hybrydowe - poinformowała rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka.
Zespół Szkół Budowlanych w Opolu przechodzi na nauczanie zdalne do końca miesiąca. To druga po III LO szkoła średnia Opolu, która w tym tygodniu zdecydowała się na rezygnację z zajęć stacjonarnych.
Wojsko Polskie szczególnie wesprze mieszkańców Małopolski, w miejscach gdzie oczekiwanie na test na obecność koronawirusa jest najdłuższe - zapowiedział szef MON Mariusz Błaszczak.
Na terenie województwa będą działać 32 zespoły wymazowe oraz kilka mobilnych zespołów, które będą jeździć do oczekujących na test - napisał na Twittrze Błaszczak.
U ponad 30 członków personelu poznańskiego szpitala dziecięcego zdiagnozowano SARS-CoV-2. Placówka wstrzymała przyjęcia pacjentów na oddziały chirurgii i laryngologii - poinformowała w czwartek rzeczniczka szpitala.
Rzecznik prasowy SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu Urszula Łaszyńska przekazała PAP, że zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono u ponad 30 członków personelu szpitala. Natomiast ta liczba za chwilę będzie pewnie nieaktualna. Cały czas spływają wyniki testów, które wykonujemy na bieżąco - zaznaczyła.
Decyzją wojewody Łukasza Mikołajczaka w Wielkopolsce południowej uruchomiono w czterech szpitalach covidowych łącznie 240 łóżek. W czwartek jest tylko 5 wolnych.
W szpitalu covidowym w Wolicy k. Kalisza wszystkie 120 miejsca są zajęte.
W łódzkich szkołach i w przedszkolach prowadzonych przez miejski samorząd zanotowano 14 nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 - poinformowało w czwartek biuro prasowe prezydenta Łodzi.
W czwartek zakażenie potwierdzono u jednego przedszkolaka, 9 uczniów i 4 pracowników placówek edukacyjnych - poinformowały służby prasowe magistratu
Wszystkie klasy - od czwartej w górę - mają zostać przeniesione na naukę zdalną. W szkołach pozostaną tylko dzieci z klas 1-3. Do takich panów rządu - znacznie ostrzejszych, niż wcześniej zakładano - dotarli reporterzy RMF FM.
W województwie łódzkim, na ponad 1800 tzw. miejsc covidowych wszystkich poziomów leczenia szpitalnego, 474 łóżka są wolne. Gotowe do pracy są też 82 respiratory - powiedziała rzeczniczka wojewody Dagmara Zalewska.
W woj. warmińsko-mazurskim w szpitalach leczonych było 230 pacjentów z Covid-19, w tym 18 było podłączonych do respiratorów.
Nowe ogniska zanotowano m.in. w szpitalu rehabilitacyjnym w Górowie Iławeckim, w szpitalu w Pasłęku i zakładzie leczniczo-opiekuńczym w Lubawie - poinformował PAP rzecznik prasowy wojewody.
We wszystkich szpitalach w woj. lubelskim jest łącznie 1011 łóżek dla pacjentów zarażonych koronawirusem, zajętych jest 738 - informuje Lubelski Urząd Wojewódzki. Baza łóżkowa dla chorych z COVID-19 jest systematycznie powiększana.
Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że we wszystkich szpitalach województwa jest ogółem 1011 łóżek dla pacjentów z COVID-19. Według stanu na środę zajęte było 738 łóżek.
Do końca dnia wszystkie szpitale w Małopolsce mają przesłać do urzedu wojewódzkiego odpowiedź dotyczącą przekazania części personelu szpitalnego do walki z epidemią. "To niewykonalne" - grzmią dyrektorzy szpitali.
Do końca dnia wszystkie szpitale w Małopolsce mają przesłać do urzedu wojewódzkiego odpowiedź dotyczącą przekazania części personelu szpitalnego do walki z epidemią. "To niewykonalne" - grzmią dyrektorzy szpitali.
W Austrii w ciągu ostatniej doby odnotowano 2435 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej od początku pandemii w tym kraju - podały w czwartek gazety "Kronen Zeitung" i "Oesterreich" przed publikacją oficjalnych danych. 16 kolejnych osób zmarło z powodu Covid-19.
W woj. śląskim pacjenci chorzy na COVID-19 zajmują 64 proc. przygotowanych dla nich łóżek w szpitalach oraz 79 proc. respiratorów - wynika z opublikowanych w czwartek danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, prezentujących stan na środę.
W ostatnim tygodniu w regionie wzrosła liczba łóżek przygotowanych dla takich chorych. Obecnie w szpitalach wszystkich 3 poziomów jest ich 1468, z czego w środę zajętych było 945. Przybyło też łóżek respiratorowych - obecnie jest ich 108, ale zajęta jest większość z nich - 86.
W czwartek w woj. pomorskim zanotowano 710 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 - poinformował regionalny sanepid. Poza ogniskami rodzinnymi, pod kontrolą służb sanitarnych znajduje się 228 ognisk zakażeń związanych najczęściej z zakładami pracy, w tym szkołami.
Aktualne dane dotyczące liczby nowych zakażeń Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna opublikowała w czwartek na swojej stronie internetowej.
W wyniku rozmów z sektorem prywatnym baza łóżek dostępnych na cele covidowe powiększy się o tysiąc - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Szpitale prywatne, które udostępnią łóżka, "zlokalizowane są w dużych miastach, w aglomeracjach, czyli tam, gdzie są najbardziej potrzebne"- dodał.
Niemiecki Instytut im. Roberta Kocha rozszerzył na całą Polskę strefę zagrożenia koronawirusowego, której odwiedzanie pociąga za sobą ewentualność odbycia kwarantanny.
Wcześniej do strefy tej zaliczano tylko województwa kujawsko-pomorskie, małopolskie, podlaskie, pomorskie i świętokrzyskie.
Wicepremier i minister spraw zagranicznych Belgii Sophie Wilmes została przyjęta na oddział intensywnej terapii. Przed kilkoma dniami potwierdzono u niej Covid-19. Belgijskie media podają, że stan chorej jest "stabilny", jest przytomna.
Małopolska dzisiaj jest na trzecim miejscu w Polsce pod względem liczby zakażeń koronawirusem. Tych przypadków jest jednak o przeszło sto więcej, niż wczoraj. Zmarły 33 osoby z Covid-19 - najwięcej od początku pandemii. Pojawiło się też kilka nowych ognisk choroby w Domach Pomocy Społecznej i placówkach służby zdrowia.
Centrum kongresowe przy ul. Rakietowej to lokalizacją, w której w najbliższych tygodniach powstanie szpital tymczasowy we Wrocławiu - przekazał wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Lokalizacja musi być jeszcze zaakceptowana przez resort zdrowia. Szpital powstałby za co najmniej trzy tygodnie.
Rzecznik rządu Piotr Müller udaje się na kwarantannę w związku z tym, że miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Poinformował, że obecnie czuje się dobrze.
Minister zdrowia Bułgarii Kostadin Angełow oświadczył, że kraj wchodzi w poważną fazę epidemii Covid-19, odczuwany jest wyraźny brak lekarzy i dlatego studenci ostatniego roku studiów medycznych otrzymają propozycję podjęcia pracy w szpitalach. "Potrzebujemy wsparcia" - podkreślił minister.
Nie wiemy jeszcze, jak długo utrzymuje się odporność po kontakcie z wirusem SARS-CoV-2 - mówi wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska. Jej zdaniem celowe działania dla wytworzenia tzw. odporności stadnej, niosą ryzyko wyższego odsetka zgonów.
W czasach epidemii koronawirusa centra krwiodawstwa w całej Polsce apelują o oddawanie osocza. Dawcami mogą być jednak tylko ozdrowieńcy, którzy przeszli Covid-19. Niewielu jednak się na to decyduje. Wiele znanych osób w RMF FM apeluje dzisiaj o oddawanie osocza. "W tym trudnym czasie musimy być solidarni" - mówi wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.
Przy łagodnych objawach, SARS-CoV-2 można przekazać innym przez czas nie dłuższy niż około 10 dni, ale przy ciężkim przebiegu - nawet przez 20 dni. Tak wynika z analizy kilkudziesięciu badań na ten temat przeprowadzonej przez naukowców z USA.
Resort zdrowia poinformował ponad to, że w ciągu ostatniej doby wykonano 50,2 tys. testów na wykrycie koronawirusa, wobec ponad 59,3 tys. poprzedniego dnia. Lekarze rodzinni zlecili ich 34,1 tys.
Ogółem przebadano dotąd 4 159 590 próbek pobranych od 3 996 745 osób.
W Strasburgu nie odbędzie się w tym roku słynny jarmark bożonarodzeniowy z powodu pogarszającej się sytuacji z Covid-19. Tradycyjny jarmark w stolicy Alzacji jest jednym z najbardziej znanych i odwiedzanych we Francji. Nie będzie 300 stoisk ani wina grzanego na ulicach miasta. Włodarze zainstalują jednak iluminacje i ozdoby świąteczne w przestrzeni publicznej z wielką choinką na Placu Klebera w sercu miasta.
W ciągu doby przybyło w Polsce 12 107 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (1579), wielkopolskiego (1516), małopolskiego (1331), śląskiego (1168), kujawsko-pomorskiego (905), łódzkiego (863), podkarpackiego (777), pomorskiego (710), dolnośląskiego (610), zachodniopomorskiego (515), świętokrzyskiego (486), lubelskiego (411), opolskiego (404), warmińsko-mazurskiego (311), lubuskiego (297), podlaskiego (224).
Z powodu Covid-19 zmarło 31 osób, natomiast z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 137 osób. Razem to 168 ofiar śmiertelnych.
Tym samy liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 214 686. Zmarło 4 019 chorych.
290 pacjentów zmarło w Rosji na Covid-19 w ciągu minionej doby i łączna liczba przypadków śmiertelnych sięgnęła 25 242. Wykryto 15 971 nowych zakażeń. Od początku pandemii zachorowało w Rosji 1 463 306 osób.
Władze sanitarne przekonują, że sytuacja epidemiczna w Rosji ustabilizuje się na początku listopada. Oczekują, że w momencie największego nasilenia zakażeń ich skala nie będzie przekraczać 20 tysięcy w ciągu doby. Warunkiem jest jednak - zastrzegają - przestrzeganie przez Rosjan ograniczeń, w tym noszenie maseczek ochronnych.
Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 10 091 chorych, u których potwierdzono zakażenie. 812 z nich podłączonych jest do respiratorów.
Jak podało Ministerstwo Zdrowia, od początku epidemii wyzdrowiało 102 204 chorych.
Obecnie na kwarantannie przebywa 378 348 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto 47 314 osób.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/QVpvz2Ix71
MZ_GOV_PLOctober 22, 2020
Minister zdrowia Hiszpanii Salvador Illa powiedział, że Covid-19 na większości terytorium kraju jest poza kontrolą, a obywateli czeka jeszcze 5-6 trudnych miesięcy życia w warunkach pandemii.
Podkreślił, że wraz z pogarszającą się sytuacją sanitarną rząd rozważa wprowadzenie kolejnych restrykcji epidemicznych. Przypomniał, że w środę Hiszpania jako pierwszy kraj Europy Zachodniej zanotowała ponad 1 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Wskutek Covid-19 zmarło tam już 34 366 osób.
250 strażaków ochotniczo zgłosiło się do służby w powstającym na warszawskim Stadionie Narodowym tymczasowego szpitala dla chorych na koronawirus. Komendant główny wyraził na to zgodę i zapowiedział zagwarantowanie im zakwaterowania w stolicy. Strażacy będą wspomagać lekarzy, bo są dyplomowanymi ratownikami medycznymi. Takich strażaków jest w Polsce 2400.
Na Ukrainie odnotowano kolejną rekordową liczbę zakażeń koronawirusem - wykryto 7053 infekcje. Tego dnia zmarło 116 chorych na Covid-19.
Według przewidywań, w najbliższych tygodniach na Ukrainie odnotowywanych będzie 8-10 tys. zakażeń koronawirusem dziennie.
Tak jak inni, także Święty Mikołaj jest zaniepokojony problemami wywołanymi przez koronawirusa, ale Boże Narodzenie 2020 nie zostanie odwołane. Mimo okoliczności przygotowania idą świetnie. Taki ważny dla wszystkich komunikat przekazało Biuro Świętego Mikołaja w Rovaniemi w Finlandii.
Po raz pierwszy w Czechach przybyło w ciągu doby prawie 15 tysięcy nowych przypadków koronawirusa. Ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2, od godz. 6 w czwartek do 3 listopada rząd wprowadził znaczne ograniczenia, które mają zmniejszyć liczbę kontaktów między ludźmi.
Uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych mają przejść na nauczanie zdalne. Taką rekomendację dotyczącą podstawówek minister edukacji Przemysław Czarnek złożył podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Premier ostatecznej decyzji jeszcze nie podjął.
Przy łagodnych objawach, SARS-CoV-2 można przekazać innym przez czas nie dłuższy niż ok. 10 dni, ale przy ciężkim przebiegu - nawet przez 20 dni. Tak wynika z analizy kilkudziesięciu badań na ten temat przeprowadzonej przez naukowców z USA.
W ciągu ostatniej doby w Indiach wykryto 55 839 nowych infekcji SARS-CoV-2 i zmarły 702 zakażone osoby.
Eksperci obawiają się ponownego dużego wzrostu zakażeń w związku z okresem świątecznym. W czwartek rozpoczyna się ważne kilkudniowe hinduskie święto Durgapudźa, zaś w listopadzie największe święto w Indiach - Diwali.
O oddawanie osocza do ozdrowieńców apelują Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całym kraju. Lekarze alarmują, że zapotrzebowanie na osocze, które zarazem jest lekiem dla przechodzących Covid-19, nie skończy się, dopóki pojawiać będą się kolejni zakażeni koronawirusem. Kto może, a kto nie ma możliwości bycia dawcą? Czy ciąża całkowicie eliminuje kobiety z grona potencjalnych dawców? Ilu osobom można pomóc jednorazowo oddając osocze?
Wszystkie ważne informacje znajdziecie w poniższym artykule.
Pojawiają się pierwsze roszczenia pracowników wykonujących swoje obowiązki poza siedzibą firmy. Dotyczą one m.in. nieszczęśliwych zdarzeń podczas pracy w domu oraz rekompensat za ponoszone koszty - pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".
Około 70 tysięcy ślubów zostało odwołanych we Włoszech w tym roku z powodu pandemii - poinformowała branża ślubno- weselna w dniach, gdy w rejonie Caserty na południu miały odbywać się jej wielkie targi. Przełożono je na przyszły rok.
Obroty tego sektora wynoszą w kraju 15 miliardów euro rocznie, a pracuje w nim 83 tysiące firm zatrudniających około miliona osób.
Dziś ma być ogłoszona decyzja o funkcjonowaniu szkół podstawowych. Według zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego wyższe klasy będą uczyć się zdalnie lub w systemie hybrydowym. Obecnie w podstawówkach nauka odbywa się stacjonarnie. Wprowadzenie w nich nauki hybrydowej lub zdalnej wymaga zgody sanepidu.
Większość uczestników najnowszego sondażu United Surveys, wykonanego na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", bardzo stanowczo sprzeciwia się zamrożeniu aktywności społecznej i gospodarczej, jakie pamiętamy z wiosny.
Ministerstwo zdrowia Meksyku poinformowało o 6 845 nowych przypadkach zainfekowania koronawirusem i 522 kolejnych zgonach. Łączna liczba zainfekowanych od początku pandemii wzrosła do 867 559 a ofiar śmiertelnych do 87 415.
Rzeczywista liczba zakażonych i zmarłych może być w znacznie wyższa, bo nie wszyscy chorzy zgłaszają się do przychodni i szpitali, a w kraju przeprowadza się niewiele testów w porównaniu z innymi państwami.
Według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore w ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych zarejestrowano 60 315 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu powikłań związanych z Covid-19 zmarły w tym czasie 933 osoby.
Zgodnie z podanymi w środę danymi amerykańskiej uczelni od wybuchu epidemii w USA potwierdzono łącznie 8 mln 319 271 przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi obecnie 221 816.
Ministerstwo zdrowia Brazylii poinformowało o 24 818 zakażeń koronawirusem w ciągu ubiegłych 24 godzin i 566 kolejnych zgonach.
Rząd federalny Brazylii planuje nabyć szczepionkę na Covid-19 od koncernu farmaceutycznego AstraZeneca i produkować ją w centrum badań biomedycznych w Rio de Janeiro.
Po raz pierwszy od początku pandemii liczba nowych przypadków koronawirusa w ciągu doby wzrosła w Niemczech o ponad 10 tys. i wyniosła 11 287. Kolejnych 30 osób zmarło.
W środę stwierdzono koronawirusa u ministra zdrowia Jensa Spahna.