23 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że poprzedniej doby zarejestrowano w Polsce 12 361 nowe zakażenia koronawirusem, a zmarło 472 pacjentów zakażonych SARS-CoV-2. Całkowita liczba zakażeń wykrytych w Polsce od początku pandemii sięgnęła 1 226 883, a liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 to już 26 255. Informacje w tym artykule są na bieżąco aktualizowane.

REKLAMA

Jaka jest aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju? Jak szybko rośnie liczba zakażeń? W których województwach sytuacja jest najpoważniejsza? W którym regionie najszybciej rozprzestrzenia się koronawirus? Ile łóżek w szpitalach zajmują osoby z Covid-19, ile z nich wymaga leczenia z użyciem respiratora. Wszystkie te informacje znajdziesz w naszym artykule, także w formie map i wykresów.

Na RMF24.pl na bieżąco podajemy najważniejsze informacje!

Dobowa i globalna liczba zakażeń koronawirusem w Polsce

Według najnowszego dziennego raportu o koronawirusie, jaki Ministerstwo Zdrowia przedstawiło 23 grudnia, w ciągu 24 godzin zanotowano w Polsce 12 361 nowe zakażenia. Zmarło 472 zakażonych: 104 wyłącznie z powodu Covid-19, zaś u 368 stwierdzono także choroby współistniejące.

Aktualny bilans pandemii koronawirusa w Polsce to 1 226 883 potwierdzonych zakażeń i 26 255 ofiar śmiertelnych.

Korekty w danych, rozbieżności w wykresach

Przypomnijmy, do danych z 24 listopada resort doliczył te, które nie zostały wcześniej odpowiednio zaraportowane (szerzej piszemy o tym tutaj). W globalnej liczbie zakażeń uwzględniono więc ok. 22 tys. "zgubionych" przypadków, o których informował GIS. To oznacza, że na wykresach 24 listopada mamy 32 733 nowe przypadki, choć dzienna liczba zakażonych przekazana przez resort wynosiła 10 139.

Jak zastrzega resort zdrowia, po zmianie sposobu raportowania (centralizacji) - globalna liczba zakażeń od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń.

To sprawia, że poniższe wykresy - na skutek wprowadzanych ręcznie przez ministerstwo wstecznych korekt - mogą zawierać pewne rozbieżności.

Liczba zajętych łóżek i respiratorów

23 grudnia w polskich szpitalach zajętych było 17 794 łóżek dla pacjentów z Covid-19, a 1 639chorych potrzebowało respiratorów.

Na kwarantannie przebywało 176 634 osób.

Testy na Covid-19

23 grudnia resort zdrowia poinformował, że poprzedniej doby wykonano w Polsce ponad 35 066 testów na koronawirusa.

Koronawirus w poszczególnych województwach

Z środowego raportu resortu wynika, że największą liczbę nowych zakażeń koronawirusem zanotowały województwo mazowieckie (1 509) i województwo śląskie (1 269).



Ile testów w Polsce, a ile w innych krajach Europy?

Eksperci są zgodni - w zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa szczególnie istotna jest jego diagnostyka, a liczba przeprowadzonych testów znacząco wpływa nie tylko na wykrywalność, ale również pozwala skutecznie izolować zakażonych i ograniczyć liczbę nowych zachorowań. Obecnie w diagnostyce koronawirusa wykorzystywane są testy antygenowe, molekularne i serologiczne.

Kolejne obostrzenia

W związku ze stale rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem od 7 listopada weszły w życie nowe obostrzenia. Ograniczona jest m.in. liczba klientów w sklepach spożywczych. Na naukę zdalną od poniedziałku 9 listopada przeszły dzieci z klas I-III. Podobną decyzję podjęto pod koniec listopada w przypadku uczniów szkół ponadpodstawowych. W formie stacjonarnej odbywa się jedynie część zajęć w szkołach sportowych i zawodowych.

100 dni solidarności

Rząd opublikował 21 listopada plan dotyczący dalszej walki z koronawirusem. 100 dni solidarności zakłada, że pierwszego luzowania obostrzeń możemy się spodziewać po świętach Bożego Narodzenia. Możliwe jest też wprowadzenie stref czerwonych, żółtych, a nawet zielonych.

Etap odpowiedzialności

Od 28 listopada do 27 grudnia cały kraj znajduje się na etapie odpowiedzialności. Plan zakłada, że galerie handlowe zostaną otwarte, ale będą musiały funkcjonować w reżimie sanitarnym.

W szkołach utrzymana zostanie nauka zdalna. Zmiany pojawią się jednak w organizacji ferii zimowych. Dla całego kraju ferie rozpoczną się 4 stycznia a zakończą 17 stycznia - ma to zniechęcić wszystkich do wyjazdów.

Zamknięte pozostaną kina, teatry, siłownie, baseny.

Więcej informacji o tym etapie znajdziecie w naszym artykule.

Narodowa kwarantanna od 28 grudnia do 17 stycznia

Od 28 grudnia do 17 stycznia obowiązywać będzie kwarantanna narodowa - zapowiedział 17 grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski. Oznacza to kolejne obostrzenia w Polsce:

- Zamknięte będą hotele, także ze względów służbowych. Będą mogły z nich korzystać tylko służby mundurowe, medycy i pracownicy szpitali specjalistycznych. Czynne będą także hotele pracownicze.

- Zamknięte będą stoki narciarskie.

- Zamknięte będą galerie handlowe, z wyjątkiem sklepów spożywczych, drogerii, aptek, sklepów z książkami i prasą oraz wolnostojących wielkopowierzchniowych sklepów meblowych.

- Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego.

- 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.

- W noc sylwestrową, od godz. 19:00 31 grudnia 2020 roku do godz. 6:00 1 stycznia 2021 roku będzie obowiązywał zakaz i ograniczenia w przemieszczaniu się.

Co więcej, przedłużone zostaną następujące ograniczenia:

- Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)

- Ograniczenia w transporcie zbiorowym: 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

- Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego - max. 1 os./15m2.

- Udział w zgromadzeniach - max. 5 osób.

- Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji.

- Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki.

- Ograniczenie w sklepach - max. 1 os./15m2.

- Godziny dla seniorów - od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00.

- Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz.

Etap stabilizacji

Strefa czerwona zostanie wprowadzona, kiedy średnia liczba zachorowań z 7 dni sięgnie ok. 19 tysięcy. W strefie czerwonej:

  • Od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 osoby poniżej 16. roku życia mogą się poruszać jedynie z rodzicem.
  • Kina i teatry będą mogły funkcjonować przy 25 proc. zajętych miejsc.
  • W komunikacji miejskiej 30 proc. miejsc siedzących i stojących będzie mogła być zajęta, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych albo 50 proc. miejsc siedzących będzie mogła być zajęta.
  • W kościołach i innych miejscach kultu religijnego będzie mogła przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Obowiązywać będzie też zasada dystansu społecznego.
  • W zgromadzeniach będzie mogło uczestniczyć 5 osób. Odległość między nimi nie będzie mogła być mniejsza niż 100 metrów. W imprezach organizowanych w domu uczestniczyć będzie mogło 5 osób - limit ten nie dotyczy osób, które wspólnie mieszkają.
  • Wesela, komunie, konsolacje nie będą mogły być organizowane.
  • Targi i wydarzenia będą mogły być organizowane wyłącznie online.
  • Funkcjonować nie mogą parki rozrywki.
  • Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej będą mogli uczyć się stacjonarnie, pozostali zdalnie.
  • W galeriach handlowych i sklepach będą obowiązywały godziny dla seniorów w godzinach 10-12. Będzie obowiązywał limit 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.
  • Hotele będą mogły gościć wyłącznie osoby podróżujące służbowo, sportowców i medyków.
  • Restauracje będą mogły sprzedawać jedzenie wyłącznie na wynoś i na dowóz.
  • Salony fryzjerskie będą funkcjonować w reżimie sanitarnym (1,5 odległości między stanowiskami)
  • Siłownie, kluby fitness i aquaparki będą zamknięte.
  • Wydarzenia sportowe będą się odbywały bez udziału publiczności.


Strefa żółta zostanie wprowadzona, kiedy średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie ok. 9,4 tys. W strefie żółtej:

  • Nie będzie ograniczeń w przemieszczaniu się.
  • Kina i teatry będą mogły funkcjonować przy 25 proc. zajętych miejsc - przy udostępnieniu co czwartego miejsca na widowni, w rzędach naprzemiennie.
  • W komunikacji miejskiej 30 proc. miejsc siedzących i stojących będzie mogła być zajęta, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych albo 50 proc. miejsc siedzących będzie mogła być zajęta.
  • W kościołach i innych miejscach kultu religijnego będzie mogła przebywać 1 osoba na 7 metrów kwadratowych.
  • W zgromadzeniach będzie mogło uczestniczyć 25 osób. Odległość między nimi nie będzie mogła być mniejsza niż 100 metrów.
  • Na weselach, komuniach, konsolacjach będzie obowiązywało ograniczenia liczby gości do 50 osób.
  • Targi i wydarzenia będą mogły być organizowane wyłącznie online.
  • Parki rozrywki będą mogły funkcjonować z limitem 1 osoby na 7 metrów kwadratowych.
  • W szkołach i na uczelniach obowiązywać będzie nauczanie hybrydowe.
  • W galeriach handlowych i sklepach będzie obowiązywał limit 1 osoba na 7 metrów kwadratowych.
  • Hotele będą mogły działać bez ograniczeń.
  • Restauracje i bary będą mogły przyjmować gości w godzinach 6-21.
  • Salony fryzjerskie będą funkcjonować bez ograniczeń.
  • Siłownie, kluby fitness będą mogły funkcjonować z limitem 1 osoby na 7 metrów kwadratowych. Aquaparki będą mogły funkcjonować z 50 proc. obłożeniem.
  • Wydarzenia sportowe będą się odbywały z limitem 25 proc. miejsc zajętych na trybunach.

Strefa zielona będzie wprowadzana, kiedy średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie ok. 3,8 tysięcy. W strefie zielonej:

  • Nie będzie ograniczeń w przemieszczaniu się.
  • Kina i teatry będą mogły funkcjonować przy 50 proc. zajętych miejsc.
  • W komunikacji miejskiej zajętych będzie mogło być 100 proc. miejsc siedzących lub 50 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących.
  • W kościołach i innych miejscach kultu religijnego będzie mogła przebywać 1 osoba na 4 metrów kwadratowych.
  • W zgromadzeniach będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 100 osób.
  • Na weselach, komuniach, konsolacjach będzie obowiązywało ograniczenia liczby gości do 100 osób.
  • Targi i wydarzenia będą mogły odbywać się z limitem uczestników - 1 osoba na 4 metry kwadratowe.
  • Parki rozrywki będą mogły funkcjonować z limitem 1 osoby na 4 metrów kwadratowych.
  • W szkołach i na uczelniach obowiązywać będzie nauczanie hybrydowe.
  • Galerie handlowe i sklepy będą mogły działać bez ograniczeń.
  • Hotele będą mogły działać bez ograniczeń.
  • Restauracje i bary będą mogły działać bez ograniczeń.
  • Salony fryzjerskie będą funkcjonować bez ograniczeń.
  • Siłownie, kluby fitness będą mogły funkcjonować z limitem 1 osoby na 7 metrów kwadratowych. Aquaparki będą mogły funkcjonować z 50 proc. obłożeniem.
  • Wydarzenia sportowe będą się odbywały z limitem 50 proc. miejsc zajętych na trybunach.


Kwarantanna narodowa zostanie wprowadzona w przypadku "przekroczenia ostatniego progu bezpieczeństwa lub niewydolności służby zdrowia". W czasie kwarantanny narodowej:

  • Od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 osoby poniżej 16 roku życia mogą się poruszać jedynie z rodzicami. Wyjść będzie można jedynie do pracy, lekarza, po zakupy, w celach bytowaych i religijnych.
  • Kina i teatry będą zamknięte.
  • W komunikacji publicznej obowiązywać zajętych będzie mogło być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. miejsc siedzących i stojących.
  • W kościołach i innych miejscach kultu religijnego będzie mogła przebywać 1 osoba na 20 metrów kwadratowych.
  • W zgromadzeniach i spotkaniach będzie mogło uczestniczyć 5 osób.
  • Wesela, komunie i konsolacje nie będą mogły się odbywać.
  • Targi i wydarzenia będą mogły się odbywać wyłącznie online.
  • Parki rozrywki będą zamknięte.
  • Edukacja będzie się odbywała zdalnie.
  • W galeriach otwarte będą tylko wybrane sklepy - w nich będzie obowiązywał limit 1 osoby na 20 metrów kwadratowych.
  • Hotele będą mogły gościć tylko osoby podróżujące służbowo, sportowców i medyków.
  • Restauracje będą mogły działać wyłącznie na wynos i na dowóz.
  • Zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne będą zamknięte.
  • Siłownie, kluby fitness i aquaparki będą zamknięte.
  • Treningi będą mogły się odbywać na otwartej przestrzeni z obowiązkowymi maseczkami z wyjątkiem profesjonalistów i z wyjątkiem treningów na terenach zielonych.
  • Wydarzenia sportowe będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

Walka z koronawirusem w Polsce na przestrzeni ostatnich miesięcy

Na początku marca odnotowano pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem.

4 marca ówczesny minister zdrowia Łukasz Szumowski przekazał: W nocy otrzymaliśmy dodani wynik pierwszego pacjenta, który ma koronawirusa w Polsce (...) Pacjent czuje się dobrze, przyjechał z Niemiec. Jest hospitalizowany w szpitalu w Zielonej Górze. Pacjentem "zero" był 66-latek, który przyjechał do Polski z Niemiec.

Z biegiem czasu rząd wprowadzał kolejne obostrzenia w celu walki z pandemią, która wzbierała na sile. 16 kwietnia w Polsce wprowadzono nakaz zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, a także obowiązek utrzymywania bezpiecznego dystansu między innymi osobami.

Wtedy też został przedstawiony czteroetapowy plan łagodzenia restrykcji.

Od 20 kwietnia zostały otwarte lasy. Więcej osób mogło też wejść do sklepów i kościołów.

4 maja zaczął się drugi etap luzowania obostrzeń. Centra handlowe zostały otwarte, pod warunkiem spełnienia wymogów bezpieczeństwa sanitarnego. W galeriach nieczynne były jednak kina, strefy aktywności fizycznej, np. siłownie, place zabaw, parki trampolin, a także strefy gier i wyspy handlowe. Hotele mogły ponownie funkcjonować. Pracę wznowiły gabinety fizjoterapii.

6 maja przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach i inne formy wychowania przedszkolnego oraz żłobki zostały ponownie otwarte.

13 maja premier Mateusz Morawiecki poinformował o III etapie luzowania obostrzeń. Od 18 maja można było skorzystać z usług fryzjera czy kosmetyczki. Otwarto też lokale gastronomiczne.

27 maja rząd poinformował o IV etapie znoszenia obostrzeń. Na początku czerwca w reżimie sanitarnym otwarte zostały kina, teatry, siłownie, baseny, sauny, czy salony masażu.

Hotele zostały w pełni otwarte. Można było już organizować zgromadzenia na powietrzu i wesela do 150 osób. Od 30 maja został także zniesiony nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Zniesione zostały też limity osób w kościołach czy sklepach.

10 czerwca szef rządu podał informację o zniesieniu kontroli na wewnętrznych granicach Unii Europejskiej dla mieszkańców strefy Schengen 13 czerwca.

6 sierpnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w związku ze wzrostem zakażeń w Polsce będą wprowadzane nowe, lokalne obostrzenia.

Od 3 października obowiązywały lokalne obostrzenia w 51 powiatach. Od 10. października cała Polska została objęta strefą żółtą.

Od 23 października cała Polska jest w strefie czerwonej.

4 listopada premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili kolejne obostrzenia w związku z coraz większymi przyrostami zachorowań i zgonów z powodu SARS-CoV-2. Szef rządu zaznaczył, że to ostatni etap, po którym może nastąpić tylko całkowity lockdown. Premier zapowiedział zmiany w nauczaniu, handlu, a także działaniu placówek kultury i oświaty.

17 grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że od 28 grudnia do 17 stycznia obowiązywać będzie kwarantanna narodowa.

Koronawirus na świecie

Na całym świecie z powodu wirusa zmarło do tej pory 1 mln 704 065 osób. Globalna liczba przypadków wirusa wynosi 77 mln 432 103.

Co to jest SARS-CoV-2?

SARS-Cov-2 to wirus należący do rodziny koronawirusów (coronaviridae). Koronawirusy występują u zwierząt i powodują u nich różne choroby (układu oddechowego, układu pokarmowego, wątroby, układu nerwowego), wiele zakażeń przebiega też bezobjawowo. Wirusy te często mutują i mają dużą zdolność do zakażania nowych gatunków.

Wszystkie poznane dotąd koronawirusy powodujące zakażenia u ludzi są wirusami, które wywołują objawy ze strony układu oddechowego, bardzo rzadko ze strony innych układów i narządów. Możliwe, że oprócz zakażenia układu oddechowego u dzieci do 12. miesiąca życia mogą wywoływać biegunkę.

Do 2019 roku poznano 6 wirusów powodujących zakażenia u ludzi. Cztery z nich (229E, OC43, NL63, HKU1) są przyczyną przeziębienia o łagodnym przebiegu. Dwa pozostałe (wirusy SARS i MERS) mogą prowadzić do zagrażającej życiu ostrej niewydolności oddechowej.

SARS-CoV-2 jest wirusem odpowiedzialnym za obecną epidemię zakażeń układu oddechowego, która rozpoczęła się w Wuhan, w Chinach i tam po raz pierwszy został zidentyfikowany w grudniu 2019 roku.

Jakie są objawy zakażenia koronawirusem?

Najpierw jest gorączka, potem kaszel i bóle mięśni, a następnie nudności, wymioty i biegunka.

Zauważono, że kolejność dolegliwości odróżnia chorobę Covid-19 nawet od pokrewnych jej zakażeń, takich jak SARS (zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej) i MERS (bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej).

Jeli masz jeden z poniszych objaww, zosta w domu #koronawirus pic.twitter.com/yEkKmlEsCt

MZ_GOV_PLOctober 5, 2020

W przypadku Covid-19 najpierw występują nudności i wymioty, a dopiero potem biegunki. Jeśli chodzi o SARS i MERS - jest zupełnie odwrotnie.

Jak przenosi się wirus?

Uważa się, że do większości zakażeń u ludzi dochodzi przede wszystkim drogą kropelkową, kiedy zakażona osoba kaszle lub kicha, podobnie jak przenosi się np. wirus grypy. Wirus może także zostać przeniesiony, kiedy człowiek dotknie powierzchni lub przedmiotu, na którym znajduje się wirus (czyli np. ślina osoby chorej), a następnie dotknie swoich ust, nosa lub oczu.