Świat zmaga się z epidemią koronawirusa. Odnotowano już ponad 82 tysiące przypadków zakażenia koronawirusem: 78 tysięcy w Chinach, ponad 1200 w Korei Południowej i ponad 400 we Włoszech, gdzie zmarło już 17 osób. Pierwsze przypadki zarażenia potwierdzono dzisiaj w Danii, Estonii i Irlandii Północnej. Przypadki koronawirusa odnotowano już na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy. Korea Południowa i USA odwołały wspólne manewry wojskowe po tym, jak w Korei gwałtownie wzrosła liczba zarażonych. Mekka i Medyna - święte dla muzułmanów miejsca - zostały zamknięte dla pielgrzymów. W Polsce do tej pory koronawirusa nie wykryto. Jak podkreśla prezes Naczelnej Rady Lekarskiej: "Zagrożenia nie można bagatelizować, ale i nie można siać paniki".
Zgony odnotowano w Chinach, Hongkongu, Iranie, Korei Południowej, we Włoszech, na pokładzie międzynarodowego przewoźnika, Taiwanie, Filipinach, Japonii i Francji. Dotychczas nie zgłoszono przypadków zakażenia SARS-CoV-2 na pokładzie samolotu.
W ciągu ostatnich dwóch dni o pierwszych przypadkach koronawirusa poinformowało aż 7 europejskich krajów. W środę były to Gruzja, Grecja, Rumunia, Norwegia i Północna Macedonia. W czwartek do tego grona dołączyły Estonia, Dania, Holandia i Irlandia Północna.
W Polsce nie potwierdzono dotąd żadnego przypadku zarażenia koronawirusem. Ministerstwo zdrowia uruchomiło całodobową infolinię: pod numerem 800 190 590 można uzyskać informacje dotyczące postępowania w przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem i informacje o najbliższych placówkach.
GIS przypomina o przestrzeganiu zasad, pozwalających uchronić się przed zarażeniem. Podstawowym działaniem zapobiegawczym jest częste mycie rąk wodą z mydłem lub środkiem dezynfekującym.
Dwóch włoskich kolarzy, którzy brali udział w wyścigu UAE Tour w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, miało pozytywny wynik badania na obecność koronawirusa w organizmie. Impreza została przerwana po pięciu z siedmiu etapów.
"Podjęto taką decyzję w celu zapewnienia ochrony wszystkim uczestnikom wyścigu. Bezpieczeństwo jest priorytetem" - napisano w komunikacie sportowych władz w Abu Zabi. Nie podano jednak nazwisk zarażonych kolarzy. Ministerstwo zdrowia poinformowało z kolei, że wszyscy kolarze i inni członkowie ekip, a także organizatorzy wyścigu, będą przebadani pod kątem koronawirusa.
"Szkoda, ale najważniejsze jest publiczne zdrowie. Wszyscy czekamy w hotelu na badania i pozostajemy w nim, dopóki nie pojawią się kolejne informacje. Mam nadzieję, że wszyscy zarażeni wydobrzeją i nie będzie więcej przypadków" - napisał na Twitterze brytyjski kolarz Chris Froome, który powrócił do rywalizacji na najwyższym poziomie po ośmiomiesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją.
Polski naukowiec Maciej Tarkowski jest grupie zespołu badawczego, który odizolował włoski szczep koronawirusa. Tego ważnego osiągnięcia dokonano w szpitalu zakaźnym w Mediolanie, a poinformowały o nim w czwartek włoskie media.
Państwowy Zakład Higieny w Warszawie przebadał dzisiaj trzydzieści dziewięć próbek pobranych od osób, u których podejrzewano wystąpienie koronawirusa dowiedział się reporter RMF FM. Wszystkie były negatywne.
Według nieoficjalnych informacji naszego dziennikarza wśród osób, u których wykluczono wirusa jest dwudziestopięciolatka z Łodzi, która spędziła miesiąc w Tajlandii.
Od 31 grudnia 2019 r. do 27 lutego 2020 r. odnotowano 82 132 potwierdzone przypadki COVID-19, w tym 2 801 zgonów - podał w czwartek Główny Inspektorat Sanitarny. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne GIS nie zaleca podróżowania m.in. do Chin i Włoch.
Zgony odnotowano w Chinach, Hongkongu, Iranie, Korei Południowej, we Włoszech, na pokładzie międzynarodowego przewoźnika, Taiwanie, Filipinach, Japonii i Francji. Dotychczas nie zgłoszono przypadków zakażenia SARS-CoV-2 na pokładzie samolotu.
Z powodu zagrożenia epidemiologicznego Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Liguria), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu. Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.
Eksperci przypominają o konieczności zachowania bezpieczeństwa podczas podróży - chodzi między innymi o częste i dokładne mycie rąk.
Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach otrzymał wyniki badań 44-letniego mężczyzny i 25-letniej kobiety, którzy trafili na odział zakaźny placówki. Wykluczyły one u nich zarażenie koronawirusem - powiedziała rzeczniczka szpitala Anna Mazur-Kałuża.
44-letni mężczyzna i 25-letnia kobieta wrócili niedawno z Włoch. Zaobserwowali u siebie niepokojące objawy: wysoką gorączkę i kaszel. Trafili na odział zakaźny kieleckiego szpitala przy ulicy Radiowej.
W kieleckim szpitalu hospitalizowane są jeszcze dwie osoby, a jedna w szpitalu w Starachowicach. One także przebywały ostatnio na Półwyspie Apenińskim. Po powrocie do kraju uskarżały się one na objawy mogące sugerować zakażenie koronawirusem - wysoką temperaturę i duszności. Nie są jeszcze znane wyniki ich badań.
Szybko rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa będzie miała wyraźny wpływ na globalny wzrost gospodarczy, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) prawdopodobnie obniży swoją prognozę wzrostu - poinformował w czwartek rzecznik MFW Gerry Rice.
Najwyraźniej koronawirus będzie miał wpływ na światowy wzrost gospodarczy - oświadczył Rice. Nie podał jednak żadnych szczegółów.
Zapowiedział, że wkrótce spodziewa się decyzji w sprawie kwietniowego spotkania władz MFW i Banku Światowego. Wyjaśnił, że z powodu epidemii rozważano szereg opcji dotyczących formatu rozmów, m.in. ograniczenie spotkań lub zorganizowanie ich w formie telekonferencji.
W Holandii zdiagnozowano pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem - poinformował w czwartek Holenderski Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM).
Zakażona osoba to mieszkaniec miasta Tilburg na południu kraju, który niedawno podróżował do północnych Włoch. Obecnie przebywa w szpitalu, gdzie został poddany izolacji.
Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby w kraju, (służby medyczne) prześledzą, kto był w bliskim kontakcie z zainfekowanym pacjentem - poinformował RIVM.
Nauczycielka ze szkoły w Mazańcowicach w Śląskiem nie ma koronawirusa. Testy na jego obecność dały wynik negatywny - informuje reporter RMF FM.
Przypomnijmy - kobieta w niedzielę wróciła z Włoch. Ponieważ miała objawy grypowe trafiła do szpitala. Jednocześnie zapadła decyzja o odwołaniu lekcji w szkole. Zajęć nie było wczoraj i dziś.
Biały Dom rozważa odwołanie się do nadzwyczajnych przepisów, by nakazać prywatnym firmom zwiększenie produkcji masek ochronnych.
Według nieoficjalnych informacji agencji Reuters prezydent miałby zastosować ustawę o produkcji obronnej z czasów wojny koreańskiej.
W środę sekretarz do spraw zdrowia ogłosił, że kraj potrzebuje trzysta milionów masek, podczas gdy zapasy są dziesięć razy mniejsze.
Pierwszy przypadek koronawirusa potwierdziły w czwartek wieczorem służby medyczne Irlandii Północnej, co oznacza, że liczba zachorowań w całym Zjednoczonym Królestwie wzrosła do 16. Pacjent przybył do Irlandii Północnej z Włoch przez Dublin.
Byliśmy przygotowani na pierwszy pozytywny wynik testu w Irlandii Północnej i mówiliśmy jasno, że to jest kwestia "kiedy" (to się stanie), a nie "czy". Mamy solidne środki kontroli zakażeń, które umożliwiają nam natychmiastową reakcję. Nasza służba zdrowia jest przyzwyczajona do działań w przypadku zakażeń i możemy zapewnić opinię publiczną, że jesteśmy przygotowani - oświadczył naczelny lekarz Irlandii Północnej Michael McBride. Dodał on, że władze Irlandii, gdzie jak dotychczas nie odnotowano koronawirusa Covid-19, zostały poinformowane o trasie, którą przebył zakażony.
Wcześniej w czwartek dwa nowe przypadki koronawirusa potwierdzono w Anglii. Jeden z pacjentów zakaził się na hiszpańskiej Teneryfie, zaś drugi w północnych Włoszech. Spośród poprzednich 13 przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii osiem osób już zwalczyło chorobę i zostało wypisanych do domów, z kolei cztery przypadki potwierdzono w ostatnią niedzielę - u pasażerów ewakuowanych z zacumowanego w Japonii wycieczkowca Diamond Princess.
Co musisz wiedzie o #koronawirus? https://t.co/9kGuswdcuj pic.twitter.com/RcXyt1dcnd
MZ_GOV_PLFebruary 27, 2020
Liczba osób zakażonych koronawirusem we Francji wzrosła do 38 - poinformował w czwartek minister zdrowia Olivier Veran. To wzrost o 20 przypadków w porównaniu z dniem poprzednim.
Minister podczas briefingu oświadczył, że przeprowadzanych obecnie jest jeszcze "kilka badań", zatem bilans może się wkrótce zmienić.
We francuskich szpitalach przebywają obecnie 24 osoby, u których stwierdzono obecność koronawirusa, z czego dwie - jak poinformowano - są w "stanie poważnym". 12 zostało wyleczonych.
18 nowych przypadków zakażenia koronawirusem zdiagnozowano w Niemczech - poinformowała w czwartek niemiecka służba zdrowia. Tym samym w kraju obecnie są 44 osoby będące nosicielami wirusa Covid-19.
Najwięcej nowych zakażeń wykryto w Nadrenii Północnej-Westfalii na zachodzie Niemiec, gdzie stwierdzono 14 nowych przypadków koronawirusa. Osoby zainfekowane zostały objęte domową kwarantanną, ponieważ leczenie w szpitalu, jak oświadczyły władze landu, nie jest konieczne.
Premier Włoch Giuseppe Conte i prezydent Francji Emmanuel Macron mówili w czwartek podczas spotkania w Neapolu o potrzebie wspólnych działań, by zwalczyć epidemię koronawirusa. Macron wyraził solidarność z Włochami, zmagającymi się z kryzysem na tym tle.
Na wspólnej konferencji prasowej po zakończeniu dwustronnego szczytu w neapolitańskim Palazzo Reale prezydent Macron zapewnił też o solidarności Francji ze wszystkimi pracownikami służby zdrowia we Włoszech.
To wirus, który dotyczy wszystkich, a obecną sytuację da się rozwiązać tylko przy doskonałej współpracy międzynarodowej - ocenił francuski przywódca, który jeszcze przed rozpoczęciem spotkania wykluczył możliwość zamknięcia granicy z Włochami. Domagała się tego liderka francuskiej skrajnej prawicy Marine Le Pen. Odnosząc się do tego apelu, Macron oświadczył: Wydaje się, że wirus nie zatrzymuje się na granicy.
We wspólnej deklaracji podsumowującej szczyt mowa jest o utrzymaniu otwartej granicy oraz o potrzebie wymiany informacji o osobach wracających z zagrożonych wirusem miejsc i udających się tam, a także o podejmowanych krokach w celu jego zwalczenia.
Włochy i Francja ściśle współpracują ze sobą, by stawić czoło kryzysowi wywołanemu przez wirus Covid-19 w trosce o obywateli swoich i wszystkich w Europie - głosi komunikat.
Katedra w Mediolanie zostanie ponownie otwarta dla turystów - zapowiedział w czwartek przedstawiciel władz miasta. Razem z zarządem świątyni, zamkniętej przez cztery dni z powodu koronawirusa, uzgodniono, że zwiedzający będą wpuszczani małymi grupami. Nie podano konkretnej daty ponownego otwarcia świątyni.
To szczególny kościół, należy go otworzyć, organizując uporządkowany wstęp zwiedzających, by jednocześnie mogło wejść niewielu turystów - oświadczył szef wydziału ds. polityki socjalnej Giulio Gallera.
Podkreślił, że bilety wstępu muszą być sprzedawane tylko w internecie, by turyści nie tłoczyli się w kolejce do kas.
Po godzinie 19. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek poinformował o zamknięciu dla publiczności Intel Extreme Masters w Katowicach. Decyzja zapadła po konsultacjach z głównym inspektorem sanitarnym Jarosławem Pinkasem.
Wszystko w związku z zagrożeniem związanym z koronowirusem.
Trzyletnie dziecko, które w środę trafiło do szpitala klinicznego im. Karola Jonschera w Poznaniu nie ma koronawirusa - podały w czwartek służby wojewody. Kilka dni temu dziecko przebywało z rodzicami we Włoszech.
Trzylatek do szpitala trafił z wysoką temperaturą, dziecko było diagnozowane pod kątem wystąpienia koronawirusa. Jak poinformował w czwartek Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, wyniki badań okazały się negatywne.
W związku z zagrożeniem w związku z koronawirusem funkcjonariusze litewskiej Państwowej Służby Ochrony Granicznej (VSAT) w ramach akcji informacyjnej zaczęli zatrzymywać na granicy z Polską auta z państw objętych ryzykiem oraz wybiórczo auta z rejestracją litewską.
Jak poinformował w czwartek szef VSAT Rustamas Liubajevas, celem kontroli jest przede wszystkim udzielanie informacji. Na Litwie nie odnotowano jeszcze przypadku zakażenia wirusem Covid-19, który wywołuje groźne zapalenie płuc.
Pomagamy lekarzom i wolontariuszom z Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego w prowadzeniu monitorowania osób przybywających do kraju - powiedział Liubajevas. Zaznaczył, że prowadzenie takiego monitoringu na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej jest stosunkowo łatwe, gdyż są tam punkty kontrolne, natomiast kontrola granicy wewnętrznej strefy Schengen jest bardziej skomplikowana.
Litewscy pogranicznicy nie sprawdzają stanu zdrowia podróżujących, ale rozdają ulotki, informują o koronawirusie i dokąd w razie potrzeby należy się zwracać.
Trzy następne osoby zarażone koronawirusem zmarły we Włoszech - poinformował w czwartek rządowy komisarz ds. kryzysu Angelo Borrelli. Jak wyjaśnił, wszystkie trzy osoby miały około 80 lat i zmarły w Lombardii.
To oznacza, że bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do 17. Zarażonych w całym kraju jest 650 osób.
Minister zdrowia wydał rozporządzenie umożliwiające stosowanie ustawy o chorobach zakaźnych w przypadku koronawirusa - poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Przepisy ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi stosuje się do zakażeń i chorób zakaźnych, których wykaz jest określony w załączniku do ustawy.
Cieszyński przekazał, że ustawa przewiduje, że jeśli pojawi się sytuacja nieprzewidziana załącznikiem, to minister zdrowia wydaje rozporządzenie dołączające nowe zagrożenie pod reżim działania ustawy.
Rozporządzenie dodające koronawirusa zostało właśnie podpisane. Zostanie opublikowane jeszcze w czwartek wieczorem - poinformował wiceszef MZ.
Wstrzymano wyjazdy pracowników i studentów Uniwersytetu Śląskiego do Włoch oraz 7 krajów Azji. Rektor podjął taką decyzję w związku ze zdiagnozowaniem tam zachorowań wywołanych przez koronawirusa.
W tej chwili zwolniona z prowadzenia zajęć na uczelni jest jedna lektorka, która wróciła z Włoch. Wystąpiła do władz wydziału, do władz uczelni, a by przez 14 dni mogła zostać w domu i nie prowadziła zajęć dydaktycznych. Oczywiście jest w dobrym stanie zdrowia, nic jej nie zagraża. Jest zdrowa, ale podjęła taką - odpowiedzialną - decyzję - wyjaśniał rzecznik uczelni Jacek Szymik-Kozaczko.
Klub Lewicy złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych. Tym samym chce, aby w polskim prawie zapisać obowiązek leczenia choroby wywołanej przez koronawirusa.
O złożeniu projektu nowelizacji ustawy poinformowali w czwartek parlamentarzyści Lewicy poseł Zdzisław Wolski i senator Wojciech Konieczny.
Konieczny podkreślił na konferencji prasowej, że możliwość wystąpienia w Polsce koronawirusa "nie jest sprawą polityczną". Lewicy chodzi o to, by nasi obywatele byli jak najlepiej zabezpieczeni - zaznaczył. Mówiąc o złożonym projekcie ustawy, wyraził nadzieję, że Sejm szybko się nią zajmie.
Najważniejsza dla Polaków jest walka z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, żeby jeden człowiek nie zarażał drugiego. Powinniśmy być przygotowani na czarny scenariusz i gdyby choroba się rozprzestrzeniała, jest oczywistym, że ci, którzy zachorują na chorobę, która ma nazwę COVID-19, powinni być leczeni przymusowo, w przygotowanym szpitalu, na oddziałach zakaźnych, a ci, którzy są nosicielami koronawirusa, powinni być izolowani czy poddawani kwarantannie - mówił Wolski, przedstawiając założenia złożonej nowelizacji.
DOLNY ŚLĄSK:
9 osób z podejrzeniem koronawirusa jest hospitalizowanych.
16 osób objętych jest kwarantanną lub izolacją, a 178 nadzorem epidemiologicznym.
LUBELSZCZYZNA:
7 osób przebywa w szpitalach na obserwacji z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Kolejnych 8 osób jest objętych kwarantanną domową, a pod nadzorem epidemiologicznym znajduje się obecnie w regionie 139 osób, które mają obserwować swój stan zdrowia i kontaktować się z sanepidem w przypadku wystąpienia niepokojących objawów.
ŚLĄSKIE:
6 osób przebywa w szpitalu na obserwacji z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem, a 319 objętych jest nadzorem epidemiologicznym.
ŚWIĘTOKRZYSKIE:
5 osób z podejrzeniem koronawirusa jest hospitalizowanych.
48 osób jest pod nadzorem epidemiologicznym.
Konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta, infolinii NFZ, od środy do południa w czwartek odebrali 1700 połączeń - poinformowała dyrektor biura komunikacji społecznej NFZ Sylwia Wądrzyk.
Pod bezpłatnym numerem 800-190-590 można uzyskać niezbędne informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Z konsultantami można połączyć się przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Telefoniczną Informację Pacjenta obsługuje jednoczasowo ponad 100 konsultantów.
Rozmowę z konsultantem można też wcześniej zamówić w dogodnej dla nas porze. Do dyspozycji pacjentów jest również czat z konsultantem, a także wideo rozmowa z tłumaczem języka migowego - przypomniała dyrektor.
W epidemii koronawirusa nadeszła decydująca chwila - powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Wezwał też kraje do zdwojenia wysiłków na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania wirusa.
Jak podało WHO, Chiny zgłosiły 78 630 przypadków zakażeń i 2747 zgonów. Poza tym krajem zanotowano 3474 przypadki w 44 krajach i 54 zgony.
We wszystkich urzędach pocztowych ruszyła dzisiaj akcja informacyjna dot. koronawirusa - poinformowała Poczta Polska. Spółka przypomniała równocześnie, że nie ma ryzyka zakażenia się koronawirusem poprzez towary zamawiane z Chin.
"W urzędach pocztowych rozpoczynamy akcję informacyjną Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Infrastruktury dotyczącą koronawirusa. Materiały informacyjne będą wyeksponowane we wszystkich placówkach" - czytamy na twitterowym profilu Poczty Polskiej.
Spółka powtórzyła również za komunikatem GIS, że nie ma ryzyka zakażenia się koronawirusem poprzez towary zamawiane z Chin.
"Główną drogą szerzenia się wirusa - jak zaznaczono w materiałach - jest kontakt człowiek - człowiek" - zaznaczono.
"Wirus może być transmitowany poprzez bezpośredni kontakt fizyczny z zarażoną osobą, gdy zarażona osoba kicha, kaszle lub wydycha, oraz pośredni kontakt poprzez dotknięcie zanieczyszczonych powierzchni, na których koronawirus może przetrwać bardzo krótki czas" - czytamy.
Masumeh Ebtekar, sprawująca w Iranie urząd wiceprezydenta - jednego z 12, jest zakażona koronawirusem - poinformowały irańskie media państwowe. To czwarty polityk w tym kraju, u którego badania na obecność patogenu dały wynik pozytywny.
Ebtekar jest pierwszą osobą z gabinetu irańskiego prezydenta Hasana Rowhaniego, u której stwierdzono koronawirusa.
Wcześniej natomiast obecność koronawirusa stwierdzono u przewodniczącego parlamentarnej komisji ds. bezpieczeństwa narodowego i spraw zagranicznych Modżtaby Zolnura, posła Mahmuda Sadeghiego i wiceministra zdrowia Iradża Harircziego.
Ze względu na malejące zainteresowanie spowodowane epidemią koronawirusa Wizz Air odwołuje znaczną liczbę rejsów do Włoch.
Jak poinformował przewoźnik, zmienił się harmonogram lotów między 11 marca a 2 kwietnia, a całkowitą przepustowość zmniejszono o mniej więcej 60 procent.
50 krajów potwierdziło do tej pory, że pojawił się u nich nowy koronawirus. Do dzisiaj liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 82 tysięcy. Koronawirus zabił dotąd ponad 2800 ludzi, w większości w Chinach, zaś wyleczyć udało się ponad 33 tysiące ludzi.
Zobaczcie na mapie, jak rozprzestrzenia się koronawirus z Wuhanu:
Koronawirus zagraża igrzyskom w Tokio? Szef MKOl Thomas Bach zapewnił: Robimy wszystko, by igrzyska odbyły się zgodnie z planem.
Otwarcie tegorocznych olimpijskich zmagań zaplanowano na 24 lipca, ceremonia zamknięcia zaplanowana jest na 9 sierpnia.
Zalecanie pracownikom, którzy wrócili z Włoch, by zostali w domach, nie jest podyktowane wiedzą medyczną - stwierdził w czasie konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski, podkreślając, że jeśli nie pojawiły się u nas objawy zakażenia koronawirusem, powinniśmy funkcjonować tak jak dotychczas.
Jakie są objawy zarażenia koronawirusem? Kto jest najbardziej narażony na zarażenie? Jak zapobiegać zakażeniu? Odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania dot. koronawirusa znajdziecie w naszym artykule! >>>>
W związku z przygotowaniami dotyczącymi zagrożenia koronawirusem w Agencji Rezerw Materiałowych przygotowywane są materiały ochronne, by mogły z nich korzystać szpitale - poinformował wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Chodzi np. o maseczki czy ubrania ochronne dla pracowników szpitali.
"(...) Szpitale z założenia (...) powinny być na to przygotowane w trybie ciągłym. My to weryfikujemy, zbieramy informacje. Jednocześnie szykujemy w Agencji Rezerw Materiałowych materiały ochronne do dyspozycji. Tę dystrybucję materiałów tam, gdzie będzie taka potrzeba, będziemy prowadzili" - przekazał Gadomski.
W budżecie państwa nie zabraknie środków w związku z koronawirusem - zapewnił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej.
Zaznaczył, że w budżecie państwa jest ponad miliard złotych rezerwy przeznaczonej na sytuacje kryzysowe, do tego doliczyć należy 200 mln złotych z rezerwy premiera.
Nie ma potrzeby stosowania masek ochronnych przez osoby, które nie wykazują objawów zarażenia koronawirusem - poinformowała krajowa konsultant w dziedzinie epidemiologii Iwona Paradowska-Stankiewicz. Dodała, że maski są dobrym środkiem minimalizacji transmisji wirusa przez osoby chore.
Spotykamy się z różnymi zdaniami na temat maseczek. Jasno należy powiedzieć, że maseczki są jedynie dobrym środkiem - nie ochrony - tylko minimalizacji transmisji wirusa w przypadku osoby, która wykazuje objawy (mowa o osobach kaszlących lub kichających - przyp. RMF). (...) W przypadku osób, które nie wykazują żadnych objawów, maseczka nie powinna być nawet stosowana, bo nie ma takiej potrzeby. Może być stosowana, jeżeli występują objawy.Krajowa konsultant w dziedzinie epidemiologii Iwona Paradowska-Stankiewicz
Jest pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w Izraelu: jego obecność potwierdzono u Izraelczyka, który wrócił z Włoch.
Wcześniej dwóch Izraelczyków zostało zainfekowanych na wycieczkowcu Diamond Princess.
Jak podaje dziennik "Israel Hajom" na podstawie danych opublikowanych przez resort zdrowia, w Izraelu całkowita liczba osób przebywających obecnie w kwarantannie domowej wynosi 1760. W kraju przeprowadzono do tej pory 980 testów w celu wykrycia wirusa.
Na Dolnym Śląsku hospitalizowanych jest 9 osób z podejrzeniem koronawirusa. Nie ma natomiast żadnego potwierdzenia zarażenia.
W regionie - jak przekazał wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski - 16 osób objętych jest kwarantanną lub izolacją, a 178 nadzorem epidemiologicznym.
Branża turystyczna w Rzymie alarmuje: znalazła się w głębokim kryzysie w wyniku szerzenia się koronawirusa we Włoszech. Właściciele hoteli informują, że w niektórych odwołano nawet 90 procent rezerwacji. Burmistrz Wiecznego Miasta apeluje do rządu o pomoc.
W Korei Południowej zmarł urzędnik, który w ostatnich dniach niemal bez wytchnienia zajmował się powstrzymywaniem epidemii groźnego koronawirusa. Podejrzewa się, że jego śmierć była związana z przepracowaniem - podała agencja Yonhap.
W czwartek rano ciało 43-latka odnalazła w domu jego żona. Według policjantów poprzedniego dnia wyszedł z pracy wcześniej niż zwykle, około godz. 23, a współpracownikom powiedział, że źle się poczuł. Wcześniej skarżył się żonie na przemęczenie związane z epidemią.
W Korei Południowej odnotowano w czwartek kolejny rekordowy wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Infekcje potwierdzono tego dnia u 505 osób. Łączny bilans zwiększył się do 1766 zakażonych, wśród których jest 25 pracowników wojska - podała agencja prasowa Yonhap.
Liczba nowych przypadków w Korei Południowej jest wyższa niż zgłoszonych wcześniej tego dnia nowych potwierdzonych infekcji w Chinach, skąd rozprzestrzeniła się epidemia.
Po śmierci 75-letniego pacjenta zakażonego wirusem bilans zgonów w Korei Południowej wzrósł w czwartek do 13.
"Dyrektorze, zaapeluj do rodziców, by nie posyłali przeziębionych i chorych dzieci do przedszkola lub szkoły. Zwróć uwagę, aby do pracy nie przychodzili chorzy nauczyciele i inni pracownicy" - brzmią rekomendacje, które szef MEN Dariusz Piontkowski przekazał m.in. szkołom i przedszkolom.
40-letnia mieszkanka Osaki jest pierwszą osobą w Japonii, u której zdiagnozowano koronawirusa dwukrotnie. To ona była pierwszym pacjentem z nowym wirusem z Chin w Japonii. Kobieta została wyleczone. Teraz testy znowu wykazały, że zaraziła się koronawirusem.
Nadchodzi epidemia koronawirusa - poinformował prezydent Francji Emmanuel Macron po spotkaniu z lekarzami szpitala w Paryżu, gdzie na koronawirusa zmarł 60-letni Francuz. Służby sanitarne poszukują "pacjenta zero", czyli źródła zakażenia zmarłego.
Przed wyjazdem do Neapolu na od dawna planowany włosko-francuski szczyt Macron niespodziewanie przybył rano do szpitala Pitie-Salpetriere, gdzie w nocy z wtorku na środę zmarł pacjent - pierwsza francuska ofiara koronawirusa, a druga osoba, która zmarła z powodu Covid-19 na terytorium Francji; pierwszą był chiński turysta.
Do 14 wzrosła liczba zmarłych we Włoszech osób zarażonych koronawirusem - poinformował w czwartek rządowy komisarz ds. kryzysu Angelo Borrelli. Zarażonych w kraju jest 528 osób. Za "doskonałą wiadomość" uznał to, że w Lombardii wyleczono 37 chorych.
Jak powiedział Borrelli podczas konferencji prasowej w Rzymie, w sprawie bilansu zmarłych oczekuje się na oficjalne potwierdzenie ze strony krajowego Instytutu Zdrowia. Poprzedni środowy bilans to 12 ofiar śmiertelnych. Zmarły osoby dotknięte innymi poważnymi chorobami.
Komisarz Borrelli poinformował, że Lombardia pozostaje regionem z najwyższą liczbą zarażonych. Odnotowano ich 305 i z tej grupy 37 osób już zostało wyleczonych.
Kolejne dwie osoby zmarły we Włoszech z powodu koronawirusa. Bilans ofiar śmiertelnych we Włoszech wzrósł do 14.
Do 26 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Iranie, a łączna liczba osób zainfekowanych wynosi teraz 245 - poinformowało w czwartek irańskie ministerstwo zdrowia. Wcześniejszy bilans irańskich mediów mówił o 141 zakażonych, w tym 22 ofiarach śmiertelnych.
Honved Budaoeszt - wielokrotny piłkarski mistrz Węgier - rozstał się z włoskimi trenerami ze względu na ryzyko koronawirusa - poinformował klub.
Honved zawiesił współpracę, co w praktyce oznacza zwolnienie Giuseppe Sannino i jego asystenta Alessandro Recentiego.
"Zastąpienie Sannino i Recentiego jest konieczne, ponieważ mogli oni wejść w kontakt z osobami mieszkającymi na obszarach dotkniętych przez koronawirus. Honved angażuje się w proces ograniczenia rozprzestrzeniania się epidemii. Jako środek ostrożności zarząd postanowił powołać tymczasowego zastępcę" - podał stołeczny klub w oświadczeniu.
Epidemia koronawirusa i środki jej zwalczania mocno zakłócają działalność europejskich firm w ChRL - alarmuje w czwartek Izba Handlowa UE oraz Niemiecka Izba Handlowa w Chinach. Obie izby wzywają przy tym do usprawnienia przepisów, by pomóc gospodarce.
Wpływ epidemii na działalność odczuła każda z 577 firm, które wzięły udział w ankiecie, przeprowadzonej wspólnie przez oba zrzeszenia wśród ich członków. 90 proc. respondentów określiło ten wpływ jako średni lub silny, a połowa zamierza obniżyć cele biznesowe na bieżący rok - napisano w komunikacie izb.
Wobec firm stosowano restrykcje i często sprzeczne ze sobą przepisy.
Minister spraw zagranicznych Włoch Luigi Di Maio powiedział, że zagraniczni turyści i inwestorzy mogą bez obaw przyjeżdżać do tego kraju. Potępił rozpowszechnianie fałszywych informacji na temat Włoch, bo - jak dodał- szkodzą one ich reputacji.
Szef MSZ wraz z ministrem zdrowia Roberto Speranzą odwiedzili siedzibę stowarzyszenia prasy zagranicznej, by poinformować korespondentów światowych mediów o sytuacji w związku z szerzeniem się koronawirusa.
Di Maio mówił o tym, że koronawirus szerzy się na bardzo ograniczonym obszarze i dlatego nie można odradzać przyjazdu do Włoch.
Ze względu na zagrożenie związane z epidemią koronawirusa rząd nakaże zamknięcie wszystkich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich w kraju - poinformował premier Japonii Shinzo Abe.
Oznacza to, że do 34 847 szkół nie pójdzie 12,8 mln uczniów.
Szkoły mają być zamknięte od poniedziałku do końca przerwy wiosennej, która rozpoczyna się pod koniec marca i potrwa niecałe dwa tygodnie. Ministerstwo zdrowia podało, że przedszkola będą działały.
Włoski minister zdrowia Roberto Speranza oświadczył, że nie jest łatwo przewidzieć, jaki będzie dalszy przebieg epidemii koronawirusa. W wystąpieniu w Senacie podkreślał, że z tego wirusa można się wyleczyć i że ma w większości przypadków łagodny przebieg.
"Ewolucja nie podlega łatwym prognozom, ale tej niepewności należy przeciwstawić pewność, że koronawirus przynosi lekkie objawy" - oświadczył minister, przedstawiając w izbie wyższej parlamentu informację na temat kryzysu z COVID-19 we Włoszech.
Speranza zaznaczył: "Z koronawirusa można wyzdrowieć, wskaźnik śmiertelności jest związany w dużej części z innymi sytuacjami chorobowymi u starszych pacjentów".
Stan zdrowia turystów, w tym Polaków, przebywających w hotelu H10 Costa Adeje na Teneryfie, jest dobry - zapewniła rzecznik Rady ds. Zdrowia Wysp Kanaryjskich Veronica Maritnez.
"Do tej pory żaden Polak przebywający w objętym kwarantanną hotelu nie zgłosił się o pomoc do konsulatu RP w Madrycie, co oznacza, że Polacy mają dobrą opiekę" - poinformowała PAP Monika Domańska-Szymczak, odpowiedzialna za kontakty z prasą w Ambasadzie RP w Madrycie.
Zaprzeczamy doniesieniom o wystąpieniu koronawirusa w Polsce. Prosimy nie rozsiewać plotek, że takowy jest - powiedział PAP rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Irańska telewizja AL ALAM poinformowała, że liczba osób, które zmarły po zarażeniu koronawirusem wzrosła do 26. Stacja informuje również, że w sumie zarażonych jest 245 osób.
Jak przekazał minister zdrowia w Iranie - w ciągu ostatniej doby odnotowano 106 nowych przypadków zarażenia koronawirusem. Minister zaapelował również, żeby ograniczyć podróże wewnątrz kraju do absolutnego minimum.
Dopiero pod koniec przyszłego tygodnia farmaceuci będą rozdawać pacjentom broszury informacyjne o zagrożeniu koronawirusem. W środę doszło do spotkania urzędników Ministerstwa Zdrowia z prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej. Minister Łukasz Szumowski zaprosił farmaceutów na spotkanie dopiero po naszej interwencji. Dziennikarz RMF FM alarmował, że apteki są całkowicie pominięte w systemie ochrony przed koronawirusem, a to tam przychodzi najwięcej pacjentów.
Są studenci, którzy chcą wracać z Włoch z uwagi na wystąpienie koronawirusa - powiedziała PAP dyrektor Biura Szkolnictwa Wyższego w Narodowej Agencji Programu Erasmus Plus Beata Skibińska.
W ramach programu Erasmus Plus we Włoszech przebywa ponad 600 polskich studentów i kilkanaścioro naukowców. Dyrektor Biura Szkolnictwa Wyższego w Narodowej Agencji Programu Erasmus Plus powiedziała, że informacje napływające do agencji z uczelni wskazują, że są studenci, którzy z uwagi na sytuację związaną z wirusem chcą wracać z Włoch do kraju.
Handel detaliczny w Rosji otrzymał rekomendacje dotyczące pracy w warunkach rozprzestrzenienia się koronawirusa. Wśród zalecanych działań jest używanie maseczek medycznych i regularna dezynfekcja pomieszczeń - podał dziennik "Kommiersant" .
Wśród działań wymienionych przez FMBA jest zmienianie co dwie godziny maseczek medycznych i regularne sprzątanie pomieszczeń środkami dezynfekującymi - jak również dezynfekcja sprzętu i nakaz mycia rąk. Według "Kommiersanta" jeśli sytuacja się zaostrzy i wymóg zakładania maseczek stanie się obowiązkowy, sieci detaliczne będą musiały przeznaczyć na maseczki miliony rubli.
W Rzeszowie w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i realnym zagrożeniem pojawienia się przypadków zachorowań w Polsce prezydent miasta odwołał w czwartek wszystkie imprezy o charakterze masowym, organizowane przez samorząd.
"W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i realnym zagrożeniem pojawienia się przypadków zachorowań w Polsce prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc odwołuje wszystkie imprezy o charakterze masowym organizowane przez Urząd Miasta Rzeszowa" - powiedział rzecznik magistratu Maciej Chłodnicki.
Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w związku z zagrożeniem koronawirusem wstrzymał do odwołania wyjazdy i przyjazdy pracowników uczelni i studentów do wybranych krajów Azji i Europy.
Decyzję rektora prof. Andrzeja Kowalczyka przesłano drogą elektroniczną do wszystkich pracowników i studentów - poinformował PAP rzecznik uczelni Jacek Szymik-Kozaczko.
Odwołano podróże do i z: Chin, Korei Południowej, Włoch (w szczególności regionów: Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.
10 nowych przypadkw zaraenia #koronawirusem w Niemczech. 5 osb w szpitalach w Dsseldorfie i okolicach, jeden w szpitalu wojskowym w Koblencji, 4 przypadki w Badenii-Wrttembergii. Dyr. Instytutu Roberta Kocha: "Celem jest spowolnienie rozprzestrzeniania wirusa" @RMF24pl
Jak podała w czwartek agencja Kyodo, władze Osaki ze względu na koronawirusa zdecydowały o zamknięciu wszystkich publicznych przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów od 29 lutego do 13 marca. Wcześniej Tokio zaapelowało o odwołanie lub przesunięcie o co najmniej dwa tygodnie wszystkich dużych zgromadzeń i wydarzeń sportowych.
Liczba zakażeń w Japonii w czwartek wzrosła do 186. Dodatkowo 704 osoby zostały zakażone na wycieczkowcu Diamond Princess, który został objęty kwarantanną w Japonii. Zmarło siedem osób, w tym cztery z wycieczkowca.
U mieszkanki Osaki, która skarżyła się na ból gardła i bóle w klatce piersiowej, po raz drugi stwierdzono obecność koronawirusa - poinformowały władze prefektury Osaki. To pierwszy taki przypadek w Japonii.
Kobieta pracuje jako przewodniczka wycieczek autobusowych, ma ponad 40 lat - podały władze prefektury. Po raz pierwszy obecność koronawirusa potwierdzono u niej pod koniec stycznia. Została wypisana ze szpitala 1 lutego, po wyzdrowieniu. W środę po raz drugi stwierdzono u niej zakażenie koronawirusem. Pacjentka skarżyła się wcześniej na ból gardła i bóle w klatce piersiowej.
Mieszkanka Osaki jest pierwszą osobą w Japonii, u której po raz drugi stwierdzono obecność koronawirusa. Wcześniej takie przypadki zdarzyły się w Chinach.
O ograniczenie aktywności społecznej i pozostanie w domu przez kolejne dwa tygodnie prosi poznańska uczelnia medyczna studentów, którzy w ostatnim czasie powrócili z rejonu północnych Włoch lub z Chin. Władze uczelni zapewniły, że nie ma podstaw do ograniczania działalności uniwersytetu.
W oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej uczelni władze Uniwersytetu Medycznego im. Karola Medycznego w Poznaniu (UMP) poinformowały, że prośba została wystosowana w związku z obawami dotyczącymi sytuacji epidemiologicznej i w trosce o przeciwdziałanie potencjalnemu zagrożeniu. Jak podkreślono, nie ma żadnych podstaw do ograniczania działalności uniwersytetu.
Wyniki badań laboratoryjnych wykazały, że u obojga pacjentów hospitalizowanych w szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie z powodu podejrzenia infekcji wywołanej koronawirusem mamy do czynienia z grypą typu A - poinformował rzecznik szpitala Cezary Sołowij.
Sołowij podał, że wyniki badania pod kątem koronawirusa pierwszej przyjętej do szpitala osoby - mężczyzny, który wrócił z Włoch - są ujemne.
"Na wynik badania drugiej osoby jeszcze czekamy. Dotrze do nas zapewne dziś, najpóźniej jutro" - poinformował Sołowij.
Pacjenci z Koszalina, ktrzy trafili do szpitala z podejrzeniem #koronawirusa maj jednak gryp typu A. S ju wyniki ich bada. Pan wrci z Woch, pani z Izraela. Stan jest dobry, rokowania pomylne. @RMF24pl
aneta_lFebruary 27, 2020
Szef brytyjskich służb medycznych poinformował, że u dwóch kolejnych pacjentów zdiagnozowano koronawirusa. Liczba zarażonych osób w Wielkiej Brytanii wzrosła do 15. Dwie ostatnie osoby, u których zdiagnozowano koronawirusa, wróciły w ostatnich dniach z Włoch i Teneryfy.
Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz przyznał w wywiadzie dla portalu Gazeta.pl, że jako prezydent zwołałby Radę Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie koronawirusa. "Bezpieczeństwo zdrowotne jest częścią bezpieczeństwa narodowego" - podkreślił. "Gorsza od epidemii koronawirusa może być epidemia paniki" - zauważył lider ludowców.
Chiński ekspert przekazał, że epidemia koronawirusa powinna zostać opanowana pod koniec kwietnia. Podczas konferencji prasowej, Zhong Nanshan - dyrektor Chińskiego Narodowego Centrum Badań Klinicznych nad Chorobami Układu Oddechowego podkreślił, że jak dotąd jego ustalenia w kwestii przebiegu epidemii koronawirusa okazały się w większości celne.
O kolejnych 171 przypadkach zarażenia koronawirusem poinformowały władze Korei Południowej. W ciągu 24 godzin liczba chorych w tym kraju wzrosła aż o 505 osób. To największy skok zachorowań na koronawirusa od początku jego obecności w Korei Południowej. W sumie zachorowało tam już 1766 osób, a 13 zarażonych zmarło.
Prezydent Francji Emmanuel Macron odwiedził paryski szpital, w którym umarł Francuz zarażony koronawirusem. We Francji odnotowano 18 zarażeń koronawirusem, umarły dwie chore osoby.
Wszystko wskazuje na to, że wybuchnie światowa pandemia koronawirusa - oświadczył premier Australii Scott Morrison. Dodał, że kraj podejmie odpowiednie kroki, żeby się na nią przygotować.
Morrison powiedział, że wzrost liczby zachorowań w Europie, Azji i Amerykach sprawia, że pandemia jest coraz bardziej prawdopodobna. "Musimy podjąć odpowiednie kroki, żeby przygotować się na taką pandemię" - oznajmił premier na konferencji prasowej. "Wszystko wskazuje na to, że świat wkroczy niedługo w fazę pandemii wirusa" - dodał.
8 ofiara śmiertelna koronawirusa w Japonii. W szpitalu zmarł 80-letni mężczyzna. Lokalne władze informują, że pacjent został zdiagnozowany 22 lutego.
Kupując ubezpieczenie na zagraniczny wyjazd musimy sprawdzić, czy ochroni nas ono przed skutkami koronawirusa. Większość polis nie gwarantuje nam wystarczającej ochrony. Reporter RMF FM Krzysztof Berenda przypomina, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę: sprawdźmy, czy na pewno nasze ubezpieczenie chroni nas przed skutkami ewentualnej epidemii. Warto sprawdzić, czy ubezpieczyciel nie wyklucza odszkodowania związanego z koronawirusem.
Polskie ubezpieczenia nie obejmują ochrony majątkowej w tym zakresie. Obecnie na polskim rynku ubezpieczeń nie ma oferty, która przewiduje zwrot kosztów podróży, jeżeli została odwołana z powodu korona wirusa.
"Raz na kilka miesięcy odbywają się narady kuratoryjne, na których mówimy o najważniejszych sprawach związanych z edukacją. Jednym z tematów, o których dziś będziemy rozmawiali, jest także koronawirus" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM minister edukacji Dariusz Piontkowski. "Przypomnimy procedury bezpieczeństwa, które funkcjonują od kilku lat w szkołach. Trzeba zachować podstawowe zasady higieny" - tłumaczył. "Na razie nie ma powodu do tego, żeby wydawać decyzje ogólnopolskie" - podkreślił szef MEN.
W Iranie zmarły dotychczas 22 osoby zarażone koronawirusem. Liczba osób zarażonych w tym kraju wynosi 141 - informuje agencja IRNA.
Minister zdrowia Kuwejtu poinformował o wykrytych 43 przypadkach zarażenia koronawirusem w tym kraju.
Co zrobić, gdy podejrzewamy u siebie zakażenie koronawirusem? Jak postępować, gdy wróciliśmy z rejonu, w którym są ogniska koronawirusa? Wszelkie wątpliwości mają wyjaśnić nam konsultanci całodobowej infolinii NFZ.
Numer infolinii NFZ dotyczący postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: 800 190 590.
Pracodawca ma prawo polecić pracownikowi pracę w domu, pod warunkiem że ten się na to zgodzi. Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy może być niezgodne z konstytucją - czytamy w czwartkowej "Rzeczypospolitej".
Duński Urząd Zdrowia poinformował o pierwszym zakażeniu koronawirusem u mężczyzny, który niedawno powrócił z narciarskiego urlopu we włoskiej Lombardii - jest odizolowany w swoim domu, razem z żoną i synem, których testy dały wynik negatywny. Minister zdrowia Magnus Heunicke spodziewa się większej liczby przypadków infekcji w Danii.
W Estonii koronawirusa potwierdzono u mężczyzny, który wrócił z Iranu. Zarażony mężczyzna jest obywatelem tego Iranu, a obecnie rezydentem w Estonii.
Aktualne dane na temat liczby zachorowań:
W ciągu ostatnich 48 godzin aż 7 europejskich krajów poinformowało o pierwszych potwierdzonych przypadkach koronawirusa. W środę były to Gruzja, Grecja, Rumunia, Norwegia i Północna Macedonia. Dzisiaj do tego grona dołączyły Estonia i Dania.
Jak podaje "Rzeczpospolita", przedsiębiorcy przygotowują się na atak koronawirusa. Poczta Polska zakupiła tysiąc masek, m.in. dla swoich pracowników na lotnisku Pyrzowice. "Wiele firm zwróciło się do pracowników, którzy ostatnio podróżowali do zagrożonych rejonów, jak Chiny i Włochy, by skorzystali z możliwości pracy zdalnej" - czytamy.
Rzeczniczka firmy kurierskiej DPD Polska Małgorzata Maj wyjaśnia, że wytyczne dotyczące kwarantanny zostały przekazane agencjom pracy tymczasowej, z którymi DPD współpracuje. "Firmy z tej branży szykują plany kryzysowe. DHL wskazuje, że jeśli zajdzie potrzeba wyłączenia któregoś z terminali lub jakiejś sortowni w naszym kraju, ma procedury awaryjne, które pozwolą dalej sprawnie świadczyć usługi. Również Poczta Polska jest gotowa na zagrożenia" - czytamy dalej.
Jak informuje gazeta, do epidemii przygotowuje się także branża przewozowa - np. kierowcy iTaxi obsługujący warszawskie lotnisko otrzymali maski antywirusowe i żele dezynfekujące.
Estonia jest kolejnym krajem, w którym potwierdzono obecność koronawirusa. Władze poinformowały o wykryciu pierwszego przypadku zakażenia.
BREAKING: Estonia reports first case of coronavirus https://t.co/eUoE2b20hL
BNODeskFebruary 27, 2020
Irak poinformował o szóstym przypadku zarażenia koronawirusem w tym kraju. Chory to młody mężczyzna, który przyjechał z Iranu.
Osoby otrzymujące paczki z Chin nie są narażone na zakażenie się nowym koronawirusem - wskazano w informacji przygotowanej przez Główny Inspektorat Sanitarny.
Główną drogą szerzenia się wirusa, jak zaznaczono w materiałach dostępnych na stronie sanepidu, jest kontakt człowiek - człowiek.
GIS podał, że najprawdopodobniej wirus może być transmitowany poprzez: bezpośredni kontakt fizyczny; bezpośredni kontakt z kroplami oddechowymi, gdy zarażona osoba kicha, kaszle lub wydycha oraz pośredni kontakt poprzez dotknięcie zanieczyszczonych powierzchni, na których wirus może przetrwać przez bardzo krótki czas.
Fidżi odmawia wjazdu turystom z Włoch, Iranu i Korei Południowej. Zakaz wjazdu obejmuje obcokrajowców, którzy przebywali w tych krajach w ciągu ostatnich 14 dni. Jak podkreślił premier Fidżi - działanie takie ma na celu profilaktykę rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dotychczas na Fidżi nie potwierdzono żadnego przypadku zarażenia koronawirusem.
W Danii potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem.
Liczba zarażonych koronawirusem wzrosła w środę w Chinach kontynentalnych o 433 przypadki, a liczba ofiar śmiertelnych zwiększyła się tego dnia o 29 - poinformowała w czwartek rano w Pekinie chińska Narodowa Komisja Zdrowia.
Tym samym łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do 78 497, a liczba ofiar śmiertelnych - do 2744.
Większość nowych infekcji (409) i kolejnych zgonów (26) zarejestrowano w prowincji Hubei, gdzie znajduje się główne ognisko epidemii.
Prezydent Donald Trump oświadczył, że ryzyko rozprzestrzenienia się koronawirusa w Stanach Zjednoczonych jest "bardzo niskie". Wyraził też zadowolenie z dotychczasowych działań swego rządu w walce z tym patogenem.
"Dzięki temu, co zrobiliśmy, ryzyko dla Amerykanów pozostaje bardzo niskie" - powiedział Trump na konferencji prasowej w Białym Domu i przestrzegł rodaków przed paniką.
Zapewnił, że Stany Zjednoczone są "bardzo dobrze przygotowane na wszystko, co niesie ze sobą zagrożenie związane z koronawirusem". Donald Trump poinformował, że zamierza przeznaczyć na walkę z nim "odpowiednie" środki i że działania rządu nadzorować będzie wiceprezydent Mike Pence.
W związku z zagrożeniem koronawirusem Arabia Saudyjska zamknęła tymczasowo swoje granice dla zagranicznych pielgrzymów odwiedzających święte dla muzułmanów miasta Mekka i Medyna - ogłosiło w środę późnym wieczorem saudyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.
Co roku do świętych dla muzułmanów miejsc w Arabii Saudyjskiej przybywa blisko dwa miliony pielgrzymów z całego świata.
Arabia Saudyjska zawiesiła również przyjazdy na podstawie wiz turystycznych z krajów, w których rozprzestrzenia się nowy koronawirus. Władze w Rijadzie nie sprecyzowały jednak, o jakie kraje chodzi.
Do tej pory w Arabii Saudyjskiej nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia nowym koronawirusem, który może powodować groźne dla życia zapalenie płuc.
Z powodu rozprzestrzeniającego się koronawirusa Korea Południowa i USA odłożyły na inny, ale nie ustalony jeszcze termin wspólne wiosenne manewry wojskowe - poinformowało w Seulu wspólne dowództwo obu armii.
Manewry miały zostać przeprowadzone w marcu, ale bardzo szybko rozprzestrzeniający się w Korei Południowej koronawirus zmusił wojskowych do ich odłożenia. "To nie była łatwa decyzja" - oświadczyli amerykańscy i południowokoreańscy dowódcy. W Korei Południowej stacjonuje 28 500 żołnierzy USA.
Władze w Seulu podały w czwartek rano, że w ciągu ostatniej doby liczba potwierdzonych przypadków infekcji w Korei Południowej wzrosła o 334 do 1595. Wbrew wcześniejszym informacjom liczba ofiar śmiertelnych nie zmieniła się i wynosi 12.
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwrócił się z apelem, by sytuacja związana z koronawirusem nie stała się "kolejnym przedmiotem politycznych targów i rozgrywek". "Zagrożenia nie można bagatelizować, ale i nie można siać paniki. Jedynym celem działań musi być zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom" - podkreślił.
Zalecił, by polegać na sprawdzonych informacjach, w szczególności na komunikatach instytucji monitorujących sytuację - Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny, Ministerstwa Zdrowia i Światowej Organizacji Zdrowia.
Prezes NRL zaleca by obserwować swój stan zdrowia, w szczególności po pobycie w krajach dotkniętych koronawirusem lub po kontakcie z osobami zarażonymi albo z podejrzeniem zarażenia. Zalecił, by jeżeli to możliwe, nie planować wyjazdów do krajów, gdzie odnotowano przypadki koronawirusa.
Włoskie gazety piszą o konsekwencjach koronawirusa dla życia metropolii, gospodarki, turystyki oraz kultury i coraz silniejszym pragnieniu powrotu do normalności.
"Otwórzmy z powrotem Mediolan" - taki apel burmistrza Giuseppe Sali widnieje na pierwszej stronie dziennika "La Repubblica" nad fotografiami z całkowicie pustych miejsc - symboli metropolii.
Przewodniczący władz włoskiego regionu Lombardia Attilio Fontana ogłosił, że przez dwa najbliższe tygodnie będzie w samoizolacji, ponieważ u jego bliskiej współpracownicy stwierdzono zarażenie koronawirusem.
W oświadczeniu złożonym w mediach społecznościowych gubernator regionu zakładając maseczkę ochronną powiedział: "Wybieram samoizolację, by bronić wszystkich mieszkańców Lombardii". Zaznaczył, że robi to wyłącznie w ramach prewencji, bo jego test jest negatywny.