Nie ma decyzji w sprawie norek z fermy na Pomorzu, zakażonych koronawirusem. Jak informuje reporter RMF FM, badania, które potwierdziły zakażenie u kilku zwierząt, nie były przeprowadzone na zlecenie inspekcji weterynaryjnej. Trzeba je więc powtórzyć.

REKLAMA
Na ten moment nie ma żadnej decyzji dotyczącej wybijania norek. Nie ma nawet rozmowy na ten temat.
- mówi RMF FM Agnieszka Arendt z Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.

Naukowcy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Gdańskiego potwierdzili wczoraj zakażenie SARS-CoV-2, u ośmiu z ponad dziewięćdziesięciu zbadanych norek. Wcześniej podobne badania przeprowadzono w Dani. Tam zdecydowano o wybiciu kilkunastu milionów norek.

Jak informuje reporter RMF FM Kuba Kaługa badania te, nie były jednak przeprowadzone na zlecenie inspekcji weterynaryjnej. Trzeba je powtórzyć.

Badania już zostały zlecone. Ma je wykonać Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach. Wyniki powinny być jeszcze w tym tygodniu. I od nich będzie zależało co dalej.
Na Pomorzu jest w sumie 18 ferm norek, one także będą kontrolowane. Na fermie, gdzie są zakażone norki, wydano natomiast zalecenia dezynfekcyjne a pracownikami zajmuje się sanepid.

Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u norek będzie chorobą zwalczaną z urzędu

Projekt rozporządzenia ministra rolnictwa przewiduje, że zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u norek będzie chorobą zwalczaną z urzędu.

Istnieją przypuszczenia, że intensywna hodowla zwierząt wrażliwych na zakażenie SARS-CoV-2 może prowadzić do niekontrolowanego namnażania i rozprzestrzeniania wirusa, a także zwiększa ryzyko jego mutacji i transmisji w obrębie ferm norek oraz z norek na ludzi
- czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Koszty konieczności ewentualnego zwalczania SARS-CoV-2 u norek zostaną pokryte z budżetu państwa. Projekt trafił do prac rządowych. Przepisy mają wejść w życie, następnego dnia po ich ogłoszeniu.

W kwietniu 2020 r. w Holandii zidentyfikowano pierwszą infekcję SARS-CoV-2 na fermach norek, a następnie u pracowników obsługujących te fermy. Dokładne badania genetyczne wykazały, że źródłem zakażenia ludzi były norki. Fakt ten potwierdził możliwość transmisji SARS-CoV-2 z człowieka na norkę i z norki na człowieka.

W kolejnych miesiącach infekcje SARS-CoV-2 u norek odnotowano także w Danii, Włoszech, Hiszpanii, Szwecji, Stanach Zjednoczonych i Grecji.