O niemal 600 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce poinformował w piątek resort zdrowia. Pandemia odbija się na sytuacji szkół: pojawiły się doniesienia o zakażeniach w kolejnych placówkach. W sumie ponad 170 szkół i przedszkoli w całym kraju pracowało w piątek w trybie zdalnym lub mieszanym. Na świecie notowane są bardzo duże wzrosty liczby zakażeń SARS-CoV-2. W Indiach padł globalny rekord: w ciągu 24 godzin wykryto tam 96 tysięcy nowych infekcji. Podobnie niepokojące dane napływają również z państw europejskich: w Hiszpanii padł krajowy rekord, Wielka Brytania, Portugalia i Holandia zarejestrowały wyniki najgorsze od wiosny. Najważniejsze informacje związane z pandemią koronawirusa - w Polsce i na świecie - zebraliśmy dla Was w naszym raporcie dnia!
- Resort zdrowia poinformował w piątek o 594 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce i śmierci 10 chorych. W sumie od początku epidemii w naszym kraju SARS-CoV-2 zaraziło się 73 047 ludzi, a 2 169 zmarło.
- Kilkadziesiąt szkół w kilku województwach - m.in. w Wielkopolsce, Śląskiem, Zachodniopomorskiem i na Pomorzu - przeszło na zdalne nauczanie w związku z wykryciem zakażeń koronawirusem wśród uczniów lub nauczycieli. W sumie w trybie zdalnym lub mieszanym pracowało w piątek w Polsce ponad 170 placówek oświatowych.
- Rzecznik resortu zdrowia zapewnił, że Polska kupi szczepionkę na COVID-19, jeśli tylko taka trafi na rynek.
- W Indiach odnotowano światowy dobowy rekord wzrostu liczby zakażeń: w ciągu 24 godzin wykryto tam 96 551 nowych przypadków koronawirusa.
- Ogromne wzrosty liczby infekcji SARS-CoV-2 zanotowały również kraje europejskie: Hiszpania - rekordowe ponad 12 tysięcy, Wielka Brytania - ponad 3,5 tysiąca, najwięcej od połowy maja, Portugalia - blisko 700, najwięcej od połowy kwietnia, Holandia - niemal 1300, czyli jeden z największych wzrostów od początku kwietnia.
- Szef francuskiego rządu oświadczył, że sytuacja epidemiczna we Francji się pogarsza. Niemal połowa francuskich departamentów została zakwalifikowana do tzw. strefy czerwonej.
Zakaz spotykania się z osobami spoza własnego gospodarstwa domowego - zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na otwartej przestrzeni - wprowadza w trzech angielskich miastach rząd w Londynie. To reakcja na szybko rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem.
Obostrzenie dotyczyć będzie Birmingham - drugiego pod względem liczby ludności miasta Wielkiej Brytanii - oraz pobliskich Solihull i Sandwell, co oznacza, że dotknie ponad 1,6 mln ludzi.
Z zakazu, który wejdzie w życie we wtorek, wyłączone będą szkoły, miejsca pracy czy transport publiczny.
Restrykcje zaostrza również Szkocja. Dodatkowe obostrzenia, które od kilku dni obowiązują w Glasgow i czterech sąsiednich dystryktach, rozciągnięte zostały na dwa kolejne dystrykty: od północy z piątku na sobotę ich mieszkańcy nie mogą spotykać się z osobami z innych gospodarstw domowych. Zakaz dotyczy już 1,75 mln spośród 5,5 mln mieszkańców Szkocji.
Rząd walijski ogłosił z kolei, że od poniedziałku obowiązkowe będzie zasłanianie twarzy w sklepach, a w pomieszczeniach zamkniętych spotkać się będzie mogło maksymalnie 6 osób.
9 406 zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby we Francji. Zmarło w tym czasie 40 chorych na COVID-19.
Premier Francji Jean Castex przyznał na konferencji prasowej w Paryżu, że sytuacja epidemiczna nad Sekwaną pogarsza się. Jak poinformował, aż 42 spośród 96 francuskich departamentów zostały zakwalifikowane do tzw. czerwonej strefy.
Bytomski sanepid zdementował informację z czwartku o wykryciu pierwszego w Polsce powtórnego zakażenia koronawirusem: kobieta, która dwukrotnie, w odstępie kilku tygodni, uzyskała dodatnie wyniki testów, ostatecznie nie została zakwalifikowana jako ponownie zakażona.
Aż 3 539 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii: to najwyższy dobowy wzrost liczby zakażeń na Wyspach od 17 maja, wyższy od bilansu z poprzedniego dnia o ponad 600 przypadków.
Liczba infekcji SARS-CoV-2 wykrytych w tym kraju od początku pandemii przekroczyła tym samym 360 tysięcy.
Dobrą informacją jest natomiast to, że nowe zachorowania nie przekładają się na razie na wzrost liczby ofiar śmiertelnych COVID-19. W ciągu ostatniej doby zmarło w Wielkiej Brytanii 6 chorych.
12 183 zakażenia koronawirusem potwierdzono w ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii: to w tym kraju rekord wykrytych w ciągu doby infekcji.
Tym samym całkowita liczba zakażeń potwierdzonych w Hiszpanii od początku pandemii przekroczyła 560 tysięcy.
Znaczny wzrost liczby zakażeń zanotowano również w Portugalii: w ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono tam 687 infekcji, czyli najwięcej od połowy kwietnia.
W sumie wykryto tam już blisko 63 tysiące zakażeń koronawirusem.
Finlandia zniesie od przyszłej soboty ograniczenia dla przybywających m.in. z Niemiec, Norwegii, Szwecji i Polski.
Kraje te - jak ogłosił fiński rząd - uznawane są odtąd za stosunkowo bezpieczne pod względem rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Z powodu wykrycia zakażenia koronawirusem u jednego z nauczycieli w trzeciej już szkole podstawowej w Radomiu wprowadzono tzw. nauczanie hybrydowe.
Jak poinformował radomski magistrat: "Kwarantanną zostali objęci uczniowie sześciu klas oraz nauczyciele mający bezpośredni kontakt z zakażoną osobą".
Według lokalnych mediów, infekcję SARS-CoV-2 wykryto u księdza prowadzącego w szkole lekcje religii.
Objęci kwarantanną uczniowie będą do 17 września uczyć się zdalnie, w domu.
PSP nr 20 to trzecia już w ostatnich dniach radomska podstawówka, w której z powodu wykrycia koronawirusa wprowadzono nauczanie hybrydowe. Wcześniej dodatnie wyniki testów mieli uczeń PSP nr 4 i nauczycielka PSP nr 13.
W obydwu tych szkołach kwarantanną objęto w sumie 10 nauczycieli i 43 uczniów oraz osoby z nimi mieszkające.
Sytuacja epidemiczna we Francji się pogarsza - ogłosił na konferencji prasowej w Paryżu premier tego kraju Jean Castex.
42 spośród 96 francuskich departamentów zostały zakwalifikowane do tzw. strefy czerwonej z dużą cyrkulacją koronawirusa.
1616 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono we Włoszech w ciągu ostatniej doby. W sumie od początku epidemii wykryto w tym kraju ponad 284 tysiące zakażeń.
Ponadto ostatniej doby zmarło we Włoszech 10 chorych na COVID-19. Tym samym bilans przypadków śmiertelnych od początku epidemii wzrósł w tym kraju do 35 597.
Liczba zakażeń koronawirusem w Holandii wzrosła w ciągu ostatnich 24 godzin o 1270 i jest to jeden z największych dobowych przyrostów od początku kwietnia - poinformował resort zdrowia w Hadze.
Od złagodzenia w lipcu zasad społecznej kwarantanny liczba infekcji SARS-CoV-2 w Holandii stale i znacząco rośnie.
W sierpniu premier Mark Rutte przekonywał jednak, że nie jest konieczne wprowadzenie drugiej kwarantanny.
Nie chcemy drugiej blokady i nie musimy jej mieć, ale to się nie stanie samo z siebie.Szef holenderskiego rządu Mark Rutte
Szef holenderskiego rządu zaapelował przy tym do młodych o przestrzeganie zasad społecznego dystansu.
Ostatnio bowiem najwięcej przypadków koronawirusa diagnozuje się w Holandii właśnie wśród młodych ludzi, w wieku od 20 do 24 lat.
W trybie mieszanym pracowały dzisiaj w Polsce 124 placówki oświatowe, kolejnych 50 pracowało w trybie zdalnym.
Normalnie, w trybie stacjonarnym, działało dzisiaj natomiast 48 310 - czyli 99,64 procent - przedszkoli, szkół i innych placówek oświatowych.
Dzień wcześniej w trybie zdalnym pracowało w naszym kraju 51 szkół i przedszkoli, a w trybie mieszanym: 100.
Funkcjonowanie szk i placwek owiatowych (stan na 11.09, godz. 14:00) 48 310 przedszkoli, szk i placwek pracuje w trybie stacjonarnym, 50 w trybie zdalnym, a 124 w trybie mieszanym. #BezpiecznyPowrtDoSzkoy #bezpieczestwo #szkoa pic.twitter.com/rAv12wpgjr
MEN_GOV_PLSeptember 11, 2020
Ministerstwo zdrowia Malezji przekazało w piątek, że potwierdzono tam 182 nowe przypadki koronawirusa i jest największy dobowy wzrost infekcji od 4 czerwca. W sumie od początku epidemii w Malezji zdiagnozowano 9810 zakażeń, a na Covid-19 zmarło 128 osób.
W Indonezji zdiagnozowano dotąd 207 203 infekcje, a liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 8456.
W środę władze regionalne poinformowały, ze wprowadzą ponownie ścisłe restrykcje w stolicy kraju, Dżakarcie, gdzie koronawirus rozprzestrzenia się wyjątkowo szybko, a oddziały intensywnej terapii w szpitalach będą w pełni zapełnione już 15 września, mimo iż liczbę miejsc zwiększono tam ostatnio o 20 proc.
Restrykcje w Dżakarcie będą wprowadzane etapami, a od 14 września wszyscy pracownicy niewykonujący prac niezbędnych dla funkcjonowania stolicy będą pracować zdalnie.
W ciągu ostatniej doby na Filipinach na Covid-19 zmarły 42 osoby, a liczba zakażeń koronawirusem wzrosła o 4040, najwięcej od 12 dni - podało ministerstwo zdrowia w Manili.
Ogólna liczba zakażeń stwierdzonych na Filipinach to 252 964, a bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 - 4108.
Filipiny są najbardziej dotkniętym pandemią SARS-CoV-2 krajem Azji Południowo-Wschodniej pod względem liczby udokumentowanych zakażeń.
Przy odpowiednich środkach zapobiegawczych szkoły nie powinny stać się większym źródłem zakażenia niż inne miejsca o podobnym zagęszczeniu osób - ocenia Główny Inspektorat Sanitarny w informacji dla rzecznika praw obywatelskich.
Utrata powonienia oraz smaku to objaw towarzyszący zakażeniu koronawirusem głównie u młodszych pacjentów, poniżej 60. roku życia - wynika z badania przeprowadzonego przez hiszpańskich lekarzy na blisko 1000 zainfekowanych osobach.
Z badania, które przeprowadzili lekarze z 15 szpitali działających w różnych regionach Hiszpanii, wynika, że częściej utrata węchu oraz smaku występuje u osób, które z powodu łagodnego przebiegu COVID-19 nie musiały zostać hospitalizowane.
Przeprowadzone na łącznej grupie 989 pacjentów badanie dowiodło również, że objawy utraty obu zmysłów podczas COVID-19 są stosunkowo częstym symptomem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
W Szwajcarii zanotowano 528 nowych przypadków koronawirusa w ciągu ostatniej doby - poinformował w piątek Federalny Urząd Zdrowia. Jest to najwyższy dobowy wzrost od wczesnych dni kwietnia.
Łącznie od początku pandemii liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła w kraju do 46 239 - podał Urząd.
W ciągu ostatniej doby trzy osoby zmarły na Covid-19; ogólna liczba zgonów w Szwajcarii z tego powodu wzrosła do 1740.
Kolejna placówka w Wielkopolsce również wprowadza zdalne nauczanie. Powodem jest oczywiście pozytywny wynik testu na koronawirusa. Chodzi o podstawówkę prowadzoną przez Spółdzielnię Oświatową w Ostrowie Wielkopolskim. Zakażenie potwierdzono u nauczycielki z tej placówki. Miało z nią kontakt około 70 osób, w większości uczniów, ale też kilkoro nauczycieli. Wszyscy zostali objęci nadzorem sanepidu. Szkoła przeszła jednak na zdalny tryb nauczania.
To siódma placówka w Wielkopolsce, której uczniowie wracają do systemu sprzed wakacji. W większości z nich jednak, nauka zdalna dotyczy pojedynczych klas czy grup uczniów. Covid-19 potwierdzono też u jednego z pracowników administracji Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu, osoba ta nie miała jednak kontaktu z uczniami, szkoła działa więc bez zmian.
Ogniska w szkołach nie rzutują na liczbę dobowych zakażeń, a lokalne decydowanie o zmianie trybu nauczania działa - mówił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Wskazał, że nie ma konieczności, by zabraniać nauczycielom pracy w kilku szkołach.
Andrusiewicz był pytany, czy jest rozważane ograniczenie pracy nauczycieli w kilku miejscach w związku z tym, że dochodzi do sytuacji, że zakażenie jednego nauczyciela wpływa na funkcjonowanie kilku szkół, w których uczy.
Rzecznik wyjaśnił, że ogniska w szkołach nie rzutują na liczbę dobowych zakażeń. To są raczej pojedyncze zachorowania. I to, co się dzieje, pokazuje, że system sprawnie działa: te lokalne wyłączenia, przejście na nauczanie hybrydowe lub zdalne, kiedy nie mamy odgórnego narzucania, kiedy i kto ma przejść na tryb zdalny lub mieszany - stwierdził.
W związku z wykryciem koronawirusa u uczniów lub pracowników do piątku sanepid wydał 13 pozytywnych opinii umożliwiających dyrektorom szkół z woj. pomorskiego wprowadzenie w placówkach zdalnego nauczania. Sześć kolejnych wniosków jest rozpatrywanych.
Opinie te dotyczyły czterech placówek z Gdańska, trzy wydano szkołom w Gdyni. Po dwie otrzymały też placówki z powiatu kościerskiego i z powiatu bytowskiego. Opinie takie uzyskały również pojedyncze szkoły z powiatów: kartuskiego i wejherowskiego.
82 uczniów z czwartych klas Szkoły Podstawowej nr 23 przy ul. Gdańskiej w Łodzi zostało objętych kwarantanną. Zakażenie koronawirusem potwierdzono u jednego z nauczycieli.
Zespół naukowców z Politechniki Wrocławskiej oraz Łukasiewicz - Instytutu Chemii Przemysłowej, we współpracy z laboratoriami z Niemiec i USA, zidentyfikował cząsteczki, które mogą stanowić przełom na drodze do znalezienia skutecznego leku na COVID-19 - poinformowała Sieć Badawcza Łukasiewicz.
Dzięki pracom badawczym prowadzonym pod kierownictwem prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej udało się zidentyfikować cząsteczki, których działanie może być jeszcze lepsze niż ebselenu - znanego leku przeciwzapalnego, który we wcześniejszych badaniach okazał się obiecującą substancją hamującą (inhibitorem) obu proteaz SARS-CoV-2 - podano w komunikacie przesłanym w piątek PAP.
Zakończenie projektu, który jest finansowany m.in. z funduszy Agencji Badań Medycznych, planowane jest na koniec października. Od wyników prowadzonych intensywnie prac, zależeć będzie kierunek dalszych badań.
Polska na pewno kupi szczepionkę przeciw COVID-19 - mówił w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zaznaczył, że nasz kraj ma duży wpływ na negocjacje i zakup szczepionki na poziomie UE. Pierwsza umowa na zakup już została podpisana, trwają rozmowy z kolejnymi producentami.
Austria zaostrza od poniedziałku zasady noszenia maseczek i utrzymywania dystansu społecznego podczas imprez publicznych i w restauracjach w odpowiedzi na rozprzestrzenianie się koronawirusa w kraju - oświadczył kanclerz Sebastian Kurz.
Zapowiedział, że od poniedziałku obowiązkowe będzie noszenie maseczek w sklepach, we wszystkich środkach transportu publicznego oraz w szkołach poza salami lekcyjnymi. Imprezy prywatne będą ograniczone do 50 uczestników w pomieszczeniach i 100 na świeżym powietrzu, a profesjonalnie zorganizowane imprezy na siedząco mogą liczyć do 1500 osób w pomieszczeniach i do 3000 osób na zewnątrz.
186 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdziły testy na Słowacji w ciągu ostatniej doby. Liczba osób zakażonych w kraju wynosi 2134 - poinformowało słowackie ministerstwo zdrowia.
Łącznie od początku epidemii w kraju 5252 osoby zakaziły się koronawirusem.
W słowackich szpitalach przebywa 117 osób. 16 w ciężkim stanie jest na oddziałach intensywnej terapii. Zmarło w sumie 37 osób. Na Słowacji przeprowadzono dotąd 375 232 testy, z tego w ostatniej dobie 4266.
Nowe ogniska koronawirusa wykryto w Małopolsce. Przede wszystkim są to tak zwane ogniska rodzinne, ale też DPS-y.
Oprócz przypadków w DPS w Grobli koło Tarnowa oraz w Nowym Sączu nowe zakażenia stwierdzono w DPS w Miechowie. Zakażonych jest tam 11 osób.
Przybywa również chorych w dwóch klasztorach zakonnych w Krakowie. W zakonie sióstr z krakowskich Łagiewnik wykryto już 44 przypadki. Z kolei w klasztorze sióstr felicjanek 51. Jedenaście przypadków wymaga hospitalizacji.
Po potwierdzeniu koronawirusa u nauczyciela Szkoły Podstawowej nr 23 w Łodzi ponad 80 uczniów placówki zostało objętych nauczaniem zdalnym - poinformowało biuro prasowe prezydenta Łodzi.
W komunikacie zwrócono uwagę, że cała społeczność szkoły została poinformowana o zachorowaniu na terenie placówki. W związku z zachorowaniem jednego z nauczycieli, dyrektor szkoły zalecił noszenie maseczek wszystkim jej pracownikom i uczniom w częściach wspólnych placówki.
Rząd Hiszpanii nie przewiduje możliwości równoczesnego prowadzenia zajęć w domu oraz w szkołach - powiedziała minister oświaty Isabel Celaa. Teleszkoła nie jest rozwiązaniem - oceniła.
W porannej rozmowie z telewizją Antena 3 szefowa resortu oświaty wykluczyła, aby istniała szansa wprowadzenia tzw. łączonego modelu nauki, w ramach którego część lekcji można byłoby prowadzić zdalnie dla uczniów przebywających w domach.
Uczniowie muszą przebywać fizycznie w miejscu, gdzie następuje proces socjalizacji z kolegami i nauczycielami (...), dlatego nie planujemy takiego rozwiązania - zaznaczyła minister Celaa.
W piątek mija pół roku od ogłoszenia przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pandemii koronawirusa. Do tej pory odnotowano ponad 27,8 mln przypadków zakażenia SARS-CoV-2, w związku z Covid-19 zmarło ponad 903 tys. ludzi w 188 krajach świata - wylicza BBC News.
Resort zdrowia poinformował w piątek o 594 nowych, potwierdzonych przypadkach Covid-19 w Polsce. 10 osób nie żyje. Łącznie od początku epidemii w Polsce SARS-CoV-2 zaraziło się 73 047 osób, a 2 169 zmarło.
Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji wzrosła w ciągu minionej doby o 5504, do 1 051 874 - podał w piątek sztab ds. walki z pandemią. Jest to najwyższy dobowy przyrost infekcji od końca lipca. Zmarło w ciągu doby 102 pacjentów, a od początku pandemii - 18 365.
Od 4 września dobowy przyrost zakażeń przekracza 5 tysięcy. Wcześniej od 16 sierpnia utrzymywał się poniżej tego poziomu.
Nowe zakażenia wykryto we wszystkich regionach, nadal na pierwszym miejscu jest Moskwa, gdzie przybyło 698 infekcji. Jest to najwyższy przyrost w ciągu doby w Moskwie od końca czerwca.
Kolejna placówka w Wielkopolsce wprowadza zdalne nauczanie. Powodem jest pozytywny wynik testu na koronawirusa. Chodzi o podstawówkę prowadzoną przez Spółdzielnię Oświatową w Ostrowie Wielkopolskim. Test potwierdził obecność Covid-19 u nauczycielki.
Kontakt miało z nią około 70 osób, w większości uczniów, ale jest wśród nich także kilkoro nauczycieli. Wszyscy zostali objęci nadzorem sanepidu i czekają na testy.
Decyzją dyrekcji i sanepidu szkoła przeszła na zdalny tryb nauczania. To siódma placówka w Wielkopolsce, której uczniowie wracają do systemu sprzed wakacji. W większości z nich jednak, nauka zdalna dotyczy pojedynczych klas czy grup uczniów.
10 szkół i przedszkoli w Śląskiem pracuje w systemie zdalnym lub hybrydowym. Zmiana systemu nauki konieczna była m.in. w jednej z podstawówek w Rybniku, gdzie uczeń zasłabł podczas lekcji wychowania fizycznego. Pogotowie zabrało go do szpitala. Wykonany test wykazał zakażenie koronawirusem.
Nauka zdalna lub hybrydowa obowiązuje też w dwóch placówkach w Mysłowicach: w podstawówce i liceum, w technikum w Częstochowie, w przedszkolu i podstawówce w Chełmie Śląskim, w przedszkolu w Łaziskach Górnych i w jednym katowickich liceów. Normalnie pracuje już natomiast sportowa podstawówka w Rudzie Śląskiej, w której rok szkolny rozpoczął się z opóźnieniem z powodu zakażenia u jednego z nauczycieli.
W Czechach zarejestrowano 1382 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, czyli najwięcej od początku pandemii - poinformowało tamtejsze ministerstwo zdrowia. Poprzedni rekord odnotowano we wtorek.
Łącznie infekcję koronawirusową potwierdzono w Czechach u 32 413 osób, z których 20 800 już wyzdrowiało, a 448 zmarło. U większości zakażonych infekcja ma łagodny przebieg. W szpitalach przebywa obecnie 249 chorych, stan 64 z nich lekarze określają jako poważny.
W piątek uczniowie Technikum Morskiego w Darłowie nie mogli przyjść do szkoły. Mamy tam potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem. Jedna klasa jest na kwarantannie, zgodę na zdalne nauczanie wydano dla całego technikum - poinformowała rzecznik zachodniopomorskiego sanepidu Małgorzata Kapłan.
Zakażenie koronawirusem potwierdzono u chłopca jednej z klas Technikum Morskiego w Darłowie.
Jedna klasa - 24 uczniów i 7 nauczycieli - zostało objętych kwarantanną do 20 września. Natomiast zdalne nauczanie zostaje wprowadzone dla wszystkich klas technikum.
Na Węgrzech nie są planowane podczas drugiej fali epidemii koronawirusa tak surowe ograniczenia jak podczas pierwszej - powiedział premier Viktor Orban w wywiadzie dla Radia Kossuth, zapowiadając konsultacje z krajami Grupy Wyszehradzkiej (V4) w tej sprawie.
Na Ukrainie od początku pandemii wykryto 148 756 przypadków zakażeń koronawirusem; w ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowano 3144 nowych infekcji, zmarły 53 osoby - podał w piątek ukraiński resort zdrowia. Do tej pory zmarło w sumie 3076 chorych.
Poprzedni rekord dobowy nowych zakażeń koronawirusem - 2836 przypadków - zanotowano 5 września.
Zakażonych jest 78 675 osób.
W ciągu ostatniej doby w Indiach odnotowano rekordowe 96 551 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 1209 kolejnych ofiar śmiertelnych - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju.
W czwartek informowano o ponad 95 tysiącach, a dzień wcześniej o prawie 90 tysiącach infekcji. Od początku pandemii w Indiach stwierdzono łącznie 4 562 414 zakażeń SARS-CoV-2 i 76 271 zgonów.
Liczba zakażeń koronawirusem w Niemczech wzrosła o 1484 do 256 850 - wynika z danych, które opublikował w piątek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Stwierdzono jeden zgon na Covid-19, zwiększając łączny bilans ofiar śmiertelnych do 9342.
Ok. 1200 zakażonych wyzdrowiało, zwiększając łączną liczbę osób, które wyszły z Covid-19, do ok. 230 600 - informuje RKI.
Wśród niemieckich krajów związkowych najwięcej infekcji wykryto dotychczas w Nadrenii Północnej-Westfalii (ponad 61,5 tys.), w Bawarii (ponad 61,1 tys.) i Badenii-Wirtembergii (ponad 44,6 tys.), a najmniej w sąsiadującej z Polską Meklemburgii-Pomorzu Przednim (1046 przypadków).
Komisja zdrowia poinformowała w czwartek o 15 nowych przypadkach Covid-19 zarejestrowanych w Chinach podczas ostatniej doby, wszystkie u podróżnych z zagranicy.
Chiny kontynentalne zgłosiły 15 nowych przypadków koronawirusa 10 września, w porównaniu z siedmioma przypadkami dzień wcześniej, podała w dobowym raporcie komisja zdrowia.
Komisja stwierdziła w oświadczeniu, że wszystkie przypadki były zakażeniami importowanymi z udziałem podróżnych z zagranicy, co oznacza 26 dzień z rzędu bez lokalnych infekcji.
Liczba nowych bezobjawowych przypadków również wzrosła do 22 z 15 dzień wcześniej. Chiny nie klasyfikują tych bezobjawowych pacjentów jako potwierdzonych przypadków COVID-19.
Od początku pandemii w Meksyku zmarło w sumie na koronawirusa 69 649 osób. Podczas ostatniej doby zarejestrowano tam 554 zgony, 57 mniej niż dobę wcześniej.
Specjaliści odnotowali podczas doby 4 857 nowych przypadków zakażeń.
1004 osoby zakażone SARS-CoV-2 zmarły w czwartek w USA - wynika z bilansu prowadzonego przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W środę liczba zgonów na Covid-19 w Stanach Zjednoczonych wyniosła 1170.
Stany Zjednoczone są krajem najbardziej dotkniętym epidemią koronawirusa na świecie. Zgodnie z danymi Uniwersytetu Hopkinsa bilans ofiar śmiertelnych w USA wynosi już 191 732, a SARS-CoV-2 zakaziło się blisko 6,4 mln osób.