Ministerstwo Zdrowia podało zatrważające dane dotyczące ostatniej doby - mamy 6526 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu Covid-19 zmarło 11 osób, natomiast z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 105 osób. W sumie to aż 116 osób. Rzecznik resortu zapowiedział, że w czerwonej strefie znajdzie się ponad 100 powiatów, w tym wiele dużych miast. Reporter RMF FM Krzysztof Berenda informuje, że na 90 proc. będą to Warszawa i Kraków. Dr Paweł Grzesiowski, immunolog ze Szkoły Zdrowia Publicznego mówił w Porannej rozmowie w RMF, że mamy niedoszacowanie dane. Według jego obliczeń, jeśli w ciągu ubiegłej doby w Polsce zanotowano 5 tysięcy nowych przypadków zakażenia, rzeczywista liczba to 50 tysięcy. Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował, że w ramach walki z pandemią koronawirusa w części kraju, w tym w Paryżu, od soboty zacznie obowiązywać godzina policyjna. Najważniejsze informacje na temat epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie znajdzieie w naszym raporcie dnia.
- Uniwersytet Johnsa Hopkinsa: na świecie od początku pandemii zainfekowanych koronawirusem zostało 38 006 121 osób, zmarło 1 083 875.
- Koronawirus może przetrwać na banknotach 28 dni - podała telewizja CBS News powołując się na badania australijskich naukowców.
- W Czechach odnotowano 8325 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2.
- W środę Ministerstwo Zdrowia podało zatrważające dane dotyczące ostatniej doby - mamy 6526 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu Covid-19 zmarło 11 osób, natomiast z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 105 osób. W sumie to aż 116 osób.
- Warszawa i Kraków na 90 proc. w czerwonej strefie już od jutra - informuje reporter RMF FM.
- Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że w trybie mieszanym pracuje 1037 placówek oświatowych, a 375 w trybie zdalnym. Pozostałe, czyli 47 tys., działa normalnie.
- W Małopolsce będą trzy dodatkowe szpitale zajmujące się wyłączeni pacjentami z zakażeniem koronawirusem. Decyzja zapadła podczas spotkaniu sztabu kryzysowego w urzędzie wojewódzkim w Krakowie.
- Dalsza przyszłość zależy od nas. Myj ręce! Noś maseczkę! Chroń Seniorów! - zaapelował prezydent Andrzej Duda po konsultacjach nt. aktualnej i spodziewanej sytuacji epidemicznej z Głównym Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Pinkasem.
- Holandia wprowadza nowe restrykcje, które oznaczają częściowy lockdown. Wśród nich m.in. zakaż sprzedaży alkoholu po godz. 20 oraz zamknięcie restauracji i barów. Będzie można kupować jedzenie, ale wyłącznie na wynos.
- Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował, że w ramach walki z pandemią koronawirusa w części kraju, w tym w Paryżu, od soboty zacznie obowiązywać godzina policyjna.
Niemcy wprowadzą nowe, bardziej restrykcyjne środki, by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa - zapowiedziała późnym wieczorem kanclerz Angela Merkel. Nowe obostrzenia dotyczyć będą miast i regionów, gdzie jest największa liczba nowych zakażeń.
Merkel wyraziła zaniepokojenie gwałtownym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w Niemczech.
Musimy to zatrzymać. W przeciwnym razie nic dobrego z tego nie wyniknie - powiedziała kanclerz po naradzie z szefami rządów krajów związkowych RFN.
Jestem przekonana, że to, co teraz zrobimy, zdecyduje o tym, jak wyjdziemy z tej pandemii - podkreśliła Angela Merkel.
Nowe obostrzenia dotyczą m.in. rozszerzenia obowiązku noszenia maseczek ochronnych, ograniczenia liczby gości podczas prywatnych uroczystości, ograniczeń w kontaktach społecznych w przestrzeni publicznej i ograniczeń w działalności lokali gastronomicznych.
Ważne jest, żeby korzystać z wiarygodnych źródeł informacji o pandemii - uważa Tomasz Matynia, dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu. Według niego zagrożenie fake newsami dot. pandemii "jest gigantyczne", a udział w ich powstawaniu mają m.in. politycy opozycji.
Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej jest zakażony koronawirusem - poinformowała w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka.
Jutro zostaną podjęte kolejne decyzje o wprowadzenia ewentualnych nowych środków zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. W środę po południu odbyło się kolej posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczył premier Mateusz Morawiecki.
Jeśli brytyjski rząd nie wprowadzi restrykcji w przemieszczaniu się w Anglii, Walia od piątku zakaże wjazdu osobom z tych części Zjednoczonego Królestwa, gdzie są najwyższe wskaźniki zakażeń koronawirusem - zapowiedział szef walijskiego rządu Mark Drakeford.
Zakaz dotyczyłby wszystkich obszarów w Anglii, w których obowiązuje drugi i trzeci poziom restrykcji koronawirusowych, środkowej Szkocji i całej Irlandii Północnej. Miałby on wejść w życie w piątek o godz. 18.
Przygotowujemy się do podjęcia tych działań, aby powstrzymać osoby, które mieszkają na tych obszarach, gdzie jest wyższy wskaźnik zakażeń Covid-19, przed przyjeżdżaniem do Walii i przywożeniem ze sobą wirusa - powiedział Drakeford
Francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało w środę, że w ciągu ostatniej doby potwierdzono 22 591 przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba nowych infekcji po raz trzeci w ciągu sześciu dni przekroczyła próg 20 tys.
Łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do 779 063, a siedmiodniowa średnia krocząca liczby nowych infekcji jest wyższa niż rekordowy poziom 17 tys. trzeci dzień z rzędu.
W ciągu ostatniej doby zmarło ponad 100 kolejnych chorych na Covid-19, a całkowita liczba ofiar śmiertelnych pandemii przekroczyła 33 tys. Pod względem liczby zgonów w wyniku Covid-19 kraj ten zajmuje dziewiąte miejsce na świecie.
W środę liczba osób hospitalizowanych z powodu Covid-19 po raz pierwszy od 25 czerwca przekroczyła 9,1 tys., co stanowi kontynuację trendu wzrostowego. 193 kolejne osoby zostały przyjęte w ciągu ostatniej doby na oddziały intensywnej terapii
Według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zebranych dla 31 krajów, Polska znajduje się na 18. miejscu wśród państw Europy Zachodniej pod względem liczby zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni. Pod względem liczby zgonów na Covid-19 Polska jest na siódmym miejscu.
Według zestawienia danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) dla 31 krajów (państw Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Norwegii i Islandii) w Polsce w ciągu ostatnich dwóch tygodni wykryto łącznie 119 infekcji wirusem SARS-CoV-2 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców.
Najwięcej zakażeń odnotowano w Czechach - 581, następnie w Belgii - 469, Holandii - 412, Francji - 307, Wielkiej Brytanii - 283, Hiszpanii - 293 i Islandii - 273. Więcej niż w Polsce stwierdzono ich także na Słowacji - 208, w Rumunii - 181, w Słowenii 179, w Irlandii 171, na Węgrzech - 147, w Szwajcarii - 151, w Portugalii - 140, w Austrii - 148.
W ciągu ostatniej doby liczba nowo wykrytych zakażeń koronawirusem w Rumunii po raz pierwszy przekroczyła 4 tys.; na Covid-19 zmarło 66 chorych - poinformowały władze. Rząd wprowadził kolejne ograniczenia i przedłużył do połowy listopada stan alarmowy.
W Rumunii wirusem SARS-CoV-2 zakaziło się 164 477 osób, z czego 4016 w ciągu ostatniej doby. 5601 chorych zmarło, a 122 714 uznano za wyleczonych. Z powodu koronawirusa w szpitalach leczonych jest 9439 pacjentów, w tym 686 na oddziałach intensywnej terapii.
W ramach walki z pandemią koronawirusa w części Francji, w tym w Paryżu, od soboty zacznie obowiązywać godzina policyjna - poinformował prezydent Emmanuel Macron.
Dziś otrzymałem informację o zakażeniu koronawirusem - poinformował na swoim Twitterze Sebastian Kaleta. Poseł Solidarnej Polski zaapelował o rozwagę i zapewnił, że jak dotąd czuje się dobrze.
W Austrii liczba nowych infekcji spowodowanych koronawirusem osiągnęła rekordowy dzienny poziom. Resort zdrowia i MSW ogłosiły w środę 1346 nowych zakażeń. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców to średnio dwa razy więcej niż w Niemczech.
Najwięcej nowych przypadków odnotowano w Wiedniu (402), Górnej Austrii (234), w Tyrolu (184), w Dolnej Austrii (139) i w Salzburgu (134).
Liczba aktywnych przypadków koronawirusa wzrosła z 11 516 do 11 954.
Od początku pandemii zmarły w Austrii z powodu koronawirusa 872 osoby, w tym 11 w ciągu ostatniej doby.
Według najnowszego raportu Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) liczba infekcji koronawirusem w grupach wiekowych od 80 do 89 lat oraz od 90 do 99 lat od początku września wzrosła w Niemczech około ośmiokrotnie - pisze dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Latem w Niemczech koronawirus był chorobą młodego pokolenia. Jak pokazują statystyki RKI, w sierpniu prawie 30 proc. zakażonych należało do grupy wiekowej od 20 do 29 lat.
To wynik wakacyjnych podróży - mówi Heinz Rothgang, ekonomista ds. zdrowia z Uniwersytetu w Bremie.
Podczas pandemii śmiertelność w USA jest wyższa niż w innych rozwiniętych państwach świata - wynika z raportu tygodnika "Journal of the American Medical Association". To wnioski na podstawie badań z 18 innych krajów.
Raport w periodyku Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego stwierdza, że w ciągu ostatnich pięciu miesięcy wskaźnik umieralności w USA był znacznie wyższy niż w 18 innych krajach o wysokim dochodzie. Dane obejmują ofiary śmiertelne zarówno z powodu Covid-19, jak i z innych przyczyn.
Od czwartku 15 października w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach będą obowiązywały tzw. godziny dla seniorów. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie wprowadzające nowe regulacje.
Od 2 do 9 października mazowiecka inspekcja sanitarna wydała 148 zgód na edukację hybrydową lub zdalną; 12 placówek oświatowych dostało decyzje odmowne - poinformowała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie.
Większość placówek, które uzyskały zgodę mazowieckich stacji sanepidu na zmianę trybu nauczania, stanowiły szkoły podstawowe. Było ich 123. Zgodę dostały też 24 przedszkola, 2 żłobki i 1 pozaszkolna placówka specjalistyczna. Z odmową spotkało się 10 szkół i 2 przedszkola.
Na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego omówiono aktualną sytuację epidemiologiczna w kraju oraz możliwe środki zapobiegawcze w celu ratowania zdrowia i życia obywateli; w czwartek zostaną podjęte decyzje co do wprowadzenia ewentualnych nowych środków profilaktycznych - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
Trzy kolejne małopolskie szpitale - na wzór placówek jednoimiennych - będą zajmowały się pacjentami z Covid-19 - poinformował wojewoda Łukasz Kmita. Jak wyjaśnił, będą one mieściły się w regionach podhalańskim i tarnowskim, a także w zachodniej Małopolsce.
Rekordową liczbę 1095 zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby w Irlandii - podało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju. Zarejestrowano też kolejnych pięć zgonów z powodu Covid-19.
W efekcie całkowity bilans epidemii w Irlandii wzrósł do 45 243 zachorowań i 1835 ofiar śmiertelnych.
Z powodu Covid-19 liczba napływających do Lizbony turystów spadła o ponad 50 proc. Epidemia nie zniechęciła jednak stołecznych kieszonkowców do kradzieży. Wśród najbardziej aktywnych w okresie zarazy złodziei są, jak wskazuje policja, osoby w wieku ryzyka.
Opisująca jako “znaczący" kryzys w portugalskiej turystyce telewizja TVI podała, że lizbońskiej policji łatwiej dziś kontrolować nielegalne praktyki w stolicy Portugalii, takie jak np. handel narkotykami czy kradzieże.
Za jeden z największych sukcesów w ostatnich dniach lizbońscy stróże prawa uznają przyłapanie na “gorącym uczynku" w jednym ze stołecznych autobusów 82-letniego kieszonkowca o pseudonimie “Anibal".
Biuro Rzecznika Praw Dziecka działa normalnie, ja pracuję zdalnie - powiedział przebywający na kwarantannie rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Po kontakcie z pracownikiem, u którego stwierdzono zakażenie, Pawlak został skierowany na kwarantannę.
O kwarantannie Pawlak poinformował w środę na Twitterze.
Ponieważ nie mam żadnych objawów, nie zostałem skierowany na test na obecność koronawirusa przez lekarza rodzinnego. Czekam na informację z sanepid" - napisał.
Zapewnił, że biuro RPD działa normalnie. Już wcześniej wprowadziliśmy ograniczenia, rotacyjną pracę pracowników, także biuro pracuje normalnie, a ja zdalnie - podkreślił.
Premier Włoch Giuseppe Conte wyraził zaniepokojenie dalszym wzrostem zakażeń koronawirusem. Nie wykluczył, że w poszczególnych regionach restrykcje będą zaostrzone. Tego dnia zanotowano najwyższą od początku pandemii dobową liczbę infekcji, ponad 7300.
Odnosząc się do tych danych, premier Conte powiedział dziennikarzom: Krzywa powoli, ale stopniowo rośnie. To z tego powodu wprowadziliśmy bardziej restrykcyjne kroki. Nie jesteśmy z tego zadowoleni, ale musimy ich przestrzegać.
Blisko 12 tys. nowych zakażeń koronawirusem wykryto w Hiszpanii między wtorkiem a środą. To znaczący wzrost wobec poprzedniej doby. Z kolei w Portugalii służby medyczne potwierdziły w ciągu minionych 24 godzin ponad 2 tys. infekcji, czyli najwięcej od wybuchu epidemii.
Wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim wystosowała do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym zaapelowała o utworzenie miejsc pobytu dla osób wymagających stałej opieki i seniorów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem.
Treść listu przesłała mediom w środę Anetta Konopacka z Biura Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Sopotu.
Wiceprezydent kurortu zwraca w nim uwagę, że problem dotyczący opieki nad osobami niesamodzielnymi, u których zdiagnozowano Covid-19, wciąż nie został rozwiązany.
Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją w polskich szkołach i uważamy, że nadszedł najwyższy czas, aby wdrożyć wariant awaryjny - apelują w piśmie do premiera lekarze i świadczeniodawcy Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Proponują, by starsze klasy przeszły na edukację zdalną.
Wśród chorych na Covid-19 są również biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński oraz emerytowany biskup pomocniczy Paweł Socha - poinformował rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze ks. Andrzej Sapieha.
Komunikat w tej sprawie został zmieszczony na stronie internetowej Kurii.
Holandia wprowadza nowe restrykcje, które oznaczają częściowy lockdown. Ma to związek z wzrostem zakażeń koronawirusem. W kraju codziennie przybywa ponad 7 tys. nowych zarażeń.
Staramy się funkcjonować normalnie, ale dostosowujemy się do obostrzeń - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. Miasto znajduje się obecnie w tzw. czerwonej strefie.
Blisko siedemdziesiąt osób z Domu Pomocy Społecznej w Kluczborku jest zakażonych koronawirusem - poinformował starosta kluczborski Mirosław Birecki.
Według informacji udzielonych przez starostę kluczborskiego, obecność koronawirusa potwierdzono u 51 pensjonariuszy i 17 pracowników Domu Pomocy Społecznej w Kluczborku, na blisko 120 przebadanych osób.
Tylko jeden z zakażonych wymagał opieki szpitalnej. Stan pozostałych zakażonych określa się jako dobry. Lokalny sanepid zapowiedział przeprowadzenie testów u kolejnych osób.
Miałem kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, jestem na kwarantannie - poinformował na Twitterze Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Przekazał, że czeka na test na obecność koronawirusa.
Miaem kontakt z osob zakaon koronawirusem. Jestem na kwarantannie. Nie mam adnych objaww i czuj si dobrze. Czekam na testy. ycz wszystkim duo zdrowia.
RPDPawlakOctober 14, 2020
Pawlak podkreślił we wpisie, że nie mam żadnych objawów i czuje się dobrze. Czekam na testy. Życzę wszystkim dużo zdrowia - napisał.
Amerykański piłkarz Juventusu Turyn Weston McKennie jest zakażony koronawirusem - poinformował piłkarski mistrz Włoch. Jak dodano, drużyna musi poddać się izolacji, ale zawodnicy z negatywnym wynikiem będą mogli normalnie grać i trenować.
To kolejny przypadek Covid-19 u zawodnika z Turynu. Dzień wcześniej Portugalska Federacja Piłkarska poinformowała o pozytywnym wyniku testu słynnego Cristiano Ronaldo, który przebywał na zgrupowaniu reprezentacji tego kraju.
Jeden z najlepszych piłkarzy na świecie Cristiano Ronaldo wrócił - jak podają media - do Włoch, mimo że powinien w Lizbonie przebywać w izolacji. We wtorek miał pozytywny test na koronawirusa i nie wystąpi w środowym meczu reprezentacji Portugalii ze Szwecją w Lidze Narodów.
Rekordową od początku epidemii liczbę 19 724 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii - poinformował po południu brytyjski rząd. Zanotowano w tym czasie również 137 zgonów z powodu Covid-19.
Liczba zakażeń jest o prawie 2500 wyższa od tej podanej we wtorek i o prawie 2200 wyższa od dotychczasowego rekordu z ostatniego czwartku. Wprawdzie jeszcze wyższy był bilans z 4 października, ale wówczas kilka tysięcy z prawie 23 tys. infekcji było zaległymi przypadkami z poprzednich dni.
Zaplanowane na 30-31 października w Ottawie tradycyjne zawody Skate Canada, zaliczane do klasyfikacji Grand Prix ISU w łyżwiarstwie figurowym, zostały odwołane z uwagi na pandemię koronawirusa - poinformowali organizatorzy.
Koronawirus w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym imienia Falkiewicza na wrocławskim Brochowie. Zakażenia potwierdzono u 15 pacjentów i 10 osób z personelu.
Wstrzymano przyjęcia na oddział internistyczny, na którym wykryto zarażenia. W szpitalu nadal odizolowana jest także część oddziału położniczego. Covid-19 stwierdzono tam u 5 położnych. Pod obserwacją jest również 10 ciężarnych pacjentek.
Na Dolnym Śląsku, pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa otrzymało też kilkunastu pracowników i kilku pacjentów ze szpitala w Oławie.
Nawet tysiąc osób mogło się bawić w klubie działającym w centrum Częstochowy w nocy z soboty na niedzielę - w pierwszej dobie obowiązywania nowych zaleceń sanitarnych. Sprawę bada policja pod kątem narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia.
Rekordową od początku pandemii liczbę 7332 nowych zakażeń koronawirusem zanotowano ostatniej doby we Włoszech - poinformowało ministerstwo zdrowia. Zmarły 43 osoby. Wykonano najwięcej dotąd testów jednego dnia: ponad 152 tysiące.
Wśród członków Chóru Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu wykryto przypadki zakażenia koronawirusem. Działalność chóru została zawieszona, a związani z nim artyści i pracownicy NFM przebywają w kwarantannie i są poddawani badaniom.
O wykrytych zakażenia wśród chórzystów NFM poinformowała w komunikacie rzeczniczka tej instytucji Agnieszka Frei.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki w wydanym dekrecie zachęcił wiernych do indywidualnego odwiedzania cmentarzy w czasie Wszystkich Świętych. Zapowiedział też odwołanie wizyt kolędowych w tradycyjnej formie.
Dalsza przyszłość zależy od nas. Myj ręce! Noś maseczkę! Chroń Seniorów! - zaapelował prezydent Andrzej Duda po konsultacjach nt. aktualnej i spodziewanej sytuacji epidemicznej z Głównym Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Pinkasem.
Odbyem konsultacje z GIS prof. J. Pinkasem, co do aktualnej i spodziewanej sytuacji epidemicznej. W najbliszych dniach spodziewane s dalsze wzrosty liczby zakae. To wynik zachowa sprzed kilku dni. Dalsza przyszo te zaley od nas. Myj rce! No maseczk! Chro Seniorw! pic.twitter.com/CKMYUDBVJE
AndrzejDudaOctober 14, 2020
O przeprowadzonych konsultacjach z Głównym Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Pinkasem nt. aktualnej i spodziewanej sytuacji epidemicznej prezydent poinformował w środę po południu na Twitterze.
Włoch Fabio Fognini wycofał się z turnieju tenisowego ATP Sardinia Open (pula nagród 271 000 dolarów) po pozytywnym wyniku testu na obecność koronawirusa. Jego rywalem w 2. rundzie miał być Hiszpan Roberto Carballes Baena.
W San Marino, małej enklawie na obszarze Włoch, zaostrzono kontrole w miejscach życia nocnego i dyskotekach. W przeciwieństwie do Italii w tym jednym z najmniejszych państw świata dyskoteki są otwarte, co jest powodem kontrowersji w jego relacjach z regionem Emilia-Romania.
Od piątku w Irlandii Północnej rozpocznie się czterotygodniowy lockdown, który ma na celu powstrzymanie rosnącej liczby zakażeń koronawirusem - ogłosił rząd tej prowincji. To zwiększa presję na brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, by podobny krok wprowadził w Anglii.
Rząd chce wprowadzić dodatkowe ograniczenia na weselach: mają być bardziej surowe, niż wcześniej planowano - dowiedzieli się dziennikarze RMF FM.
Władze Sopotu wystosowały w środę do premiera apel, w którym proszą o umożliwienie wprowadzania nauczania hybrydowego lub zdalnego we wszystkich szkołach w całych konkretnych powiatach, zwłaszcza tych znajdujących się czerwonej strefie.
Treść apelu adresowanego do premiera została przekazana mediom w środę po południu. Pod pismem podpisali się prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz wiceprezydent kurortu Magdalena Czarzyńska-Jachim.
W związku z bardzo dużym wzrostem liczby zachorowań na Covid-19 na terenie Sopotu i całego kraju, zwracamy się z apelem o natychmiastowe podjęcie decyzji i działań umożliwiających wprowadzenie nauczania hybrydowego lub zdalnego ze względu na sytuację epidemiczną na terenie powiatu, a nie wyłącznie w sytuacji wystąpienia konkretnych przypadków zakażenia koronawirusem w placówkach oświatowych - napisali samorządowcy.
W Małopolsce będą trzy dodatkowe szpitale zajmujące się wyłączeni pacjentami z zakażeniem koronawirusem. Decyzja zapadła podczas spotkaniu sztabu kryzysowego w urzędzie wojewódzkim w Krakowie
Szpitale powstaną na Podhalu, w Małopolsce Południowo-Wschodniej i Małopolsce Zachodniej. W całym województwie zadysponowano 1300 łóżek dla osób z koronawirusem. 870 jest obecnie zajętych.
Szpital koordynacyjny w Starachowicach (woj. świętokrzyskie) od środy przyjmuje pacjentów z Covid-19. W placówce przygotowano 330 miejsc na 18 oddziałach.
Szpital jest przygotowany. Zgodnie z decyzją wojewody mamy do dyspozycji 330 łóżek dla osób z wirusem Sars-CoV-2. Na chwilę obecną hospitalizujemy 63 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem oraz ośmiu, w przypadku których cały czas czekamy na wyniki testów - poinformowała Małgorzata Kałuża, rzeczniczka szpitala.
W ciągu doby do środy rano w Szwajcarii zarejestrowano 2808 nowych potwierdzonych laboratoryjnie przypadków nosicielstwa koronawirusa - poinformował szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG). To niemal dwa razy więcej niż dobę wcześniej, kiedy odnotowano 1439 zakażeń.
Łączna liczba wykrytych w Szwajcarii od początku pandemii infekcji koronawirusem wzrosła w ten sposób do 68 534, co oznacza 802,1 zakażeń na 100 tys. mieszkańców.
Rządzący próbują stworzyć wrażenie, że lekarze nie chcą pomagać i pracować przy epidemii. Traktuje się nas jak sprzęt - skomentował prezes warszawskiej Okręgowej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski doniesienia, że izby lekarskie nie współpracują z wojewodami w sprawie delegowania pracowników medycznych do walki z epidemią.
W całej Portugalii od czwartku będzie obowiązywał stan klęski; wprowadzenie nowych obostrzeń jest niezbędne, by zahamować nasilającą się w kraju epidemię koronawirusa - ogłosił rząd w Lizbonie.
W trakcie konferencji prasowej zorganizowanej po posiedzeniu rady ministrów premier Antonio Costa przypomniał, że dotychczas w Portugalii obowiązywał stan ostrzegawczy.
Urzędnicy z Lublina apelują, by mieszkańcy załatwiali jak najwięcej spraw w trybie zdalnym, a osobiście - tylko te niezbędne.
W punktach obsługi Urzędu Miasta można załatwić sprawy osobiście z zachowaniem obostrzeń. W pomieszczeniach nie może być więcej niż 1 osoba na stanowisko. Preferowany jest kontakt zdalny albo telefoniczny.
W przypadku wydziałów magistratu, które realizują obsługę, można się pojawić tylko po wcześniejszym umówieniu elektronicznym albo telefonicznym. Bez umówienia niczego nie załatwimy też w urzędzie wojewódzkim. Urząd marszałkowski działa z ogólnym dostępem tylko do kancelarii. Wejść do budynku można wyłącznie przez główne wejście. Wszystkie inne spotkania po wcześniejszym umówieniu.
Około 100 rezerwistów, którym przerwano szkolenia w Inowrocławiu, czeka na testy koronawirusa. Uczestników ćwiczeń odizolowano, gdy jeden z nich poinformował, że jego żona zachorowała.
Rezerwistów przewieziono z poligonu Inowrocławiu do wojskowego ośrodka w Jaworze koło Drawska Pomorskiego. Wcześniej mieszkali w namiotach, izolację przechodzą natomiast w pokojach. Transport odbył się busami. Mieszkańcy każdego namiotu byli przewożeni oddzielnie.
Na razie rezerwistom jest mierzona temperatura. Po wykonaniu testów, okaże się co dalej będzie z uczestnikami ćwiczeń. Jeśli testy będą negatywne - wrócą do domów, jeśli pozytywne - o dalszych krokach zdecyduje sanepid. Przerwane 10-dniowe szkolenia miały się zakończyć w najbliższy piątek.
Przy obecnym tempie przyrostu zakażeń i konieczności hospitalizacji do końca tygodnia w Małopolsce będzie brakować w szpitalach 700 miejsc dla osób z koronawirusem - to dane urzędu wojewódzkiego.
Wojewoda zwołał sztab kryzysowy. Trwa ustalanie gdzie najszybciej można udostępnić dla zakażonych nowe łóżka. Najgorzej sytuacja wygląda w Krakowie, który prawdopodobnie stanie się czerwoną strefą.
Prosimy o organicznie kontaktów - mówi Monika Chylaszek z krakowskiego magistartu.
Apelujemy do wszystkich mieszkańców Krakowa, żeby dbali o swoje zdrowie, żeby bardzo poważnie traktowali wszystkie zalecenia dotyczące tych obostrzeń sanitarnych. Te obostrzenia, które na pewno będziemy widzieć, to przede wszystkim połowa miejsc w komunikacji miejskiej. Będzie zakaz organizowania kongresów, targów. Lokale będą zamknięte po godz. 22 - zapowiada Chylaszek.
W Małopolsce ostatniej doby potwierdzono 1137 nowych zakażeń. Aż 499 przypadków wykryto w samym Krakowie.
System testów laboratoryjnych jest wysycony, kończą się moce przerobowe - alarmują eksperci. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na wykonywanie testów na obecność koronawirusa, zwłaszcza w Małopolsce, w Krakowie już wprowadzane są dzienne limity poboru próbek do badań.
W trybie mieszanym pracuje 1037 placówek oświatowych, a 375 w trybie zdalnym. Pozostałe, czyli 47 tys., działa normalnie - przekazało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Liczba szkół pracujących w środę w sposób inny niż stacjonarny jest najwyższa od początku roku szkolnego.
Funkcjonowanie przedszkoli, szk i placwek owiatowych stan na 14 padziernika br.: 47 072 tryb stacjonarny (97,09 proc. wszystkich), 1037 tryb mieszany (tj. 2,14 proc. wszystkich); 375 tryb zdalny (tj. 0,77 proc. wszystkich).#edukacja #szkoa pic.twitter.com/7RAMrenSHy
MEN_GOV_PLOctober 14, 2020
Dane zebrane od kuratorów oświaty na podstawie informacji od dyrektorów są z środy z godziny 14.00.
Zakażenie koronawirusem potwierdzono u 15 pacjentów i 10 osób z personelu medycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistyczny im. A. Falkiewicza we Wrocławiu. Placówka wstrzymała przyjęcia na oddział internistyczny.
Obecnie w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie jest około 185 wolnych łóżek covidowych - poinformowała Iwona Sołtys, kierownik działu obsługi pacjenta CSK MSWiA. Jak dodała, w placówce ponownie wstrzymano planowe zabiegi i operacje.
Zapewniła, że szpital nie wstrzymuje przyjmowania pacjentów zakażonych COVID-19. Cały czas przyjmujemy, jest przepływ pacjentów - podkreśliła.
Przyznała jednocześnie, że szpital ma w chwili obecnej więcej pacjentów, niż w pierwszej fali epidemii, ale jednocześnie przypomniała, że zgodnie z decyzją wojewody mazowieckiego, w szpitalu zwiększono także liczbę łóżek.
Wojewoda kujawsko-pomorski bezskutecznie zwracał się do samorządów lekarskich i pielęgniarskich w województwie o zgłaszanie się osób chętnych do wsparcia podmiotów leczniczych w walce z Covid-19. Prezes okręgowej izby lekarskiej wskazał, że w Polsce brakuje po prostu lekarzy i pielęgniarek.
Rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól pytany przez o decyzje kierujące personel medyczny do Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu (wcześniej jednoimiennego, dziś koordynacyjnego) wskazał, że było ich osiem. Skutecznie do pracy skierowanych zostało 6 osób - 5 ratowników medycznych i jedna pielęgniarka. Dwie osoby — lekarz anestezjolog i pielęgniarka anestezjologiczna — odwołały się od decyzji, a wojewoda uznał w całości odwołania i takie decyzje uchylił.
Aplikacja na smartfony NHS Covid-19, która służy do wykrywania kontaktów osób zakażonych koronawirusem, zyskała polską wersję językową - poinformowało brytyjskie ministerstwo zdrowia. To 12. wersja językowa uruchomionej przed trzema tygodniami aplikacji.
Działająca w Anglii i Walii aplikacja NHS Covid-19 ma informować użytkownika, że był w bliskiej odległości od kogoś, kto ma koronawirusa, i w związku z tym powinien się izolować. Wykorzystuje ona technologię Bluetooth, rejestrując anonimowo telefony, które były w bliskiej odległości od siebie.
Sytuacja w Mediolanie jest krytyczna z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem, jest mało czasu, by odwrócić tendencję - ocenił w środę specjalista chorób zakaźnych profesor Massimo Galli ze szpitala w tym mieście. Jego zdaniem trzeba działać natychmiast.
Presja na szpitale rośnie szybko i trzeba bardzo uważać. Sytuacja w Mediolanie jest krytyczna. Mamy mało czasu, by interweniować i odwrócić tendencję - powiedział cytowany przez Ansę włoski lekarz zatrudniony na oddziale chorób zakaźnych.
Ekspert ze szpitala Sacco w stolicy Lombardii ocenił, że zostało 15 dni, by wprowadzić w życie wszystkie niezbędne kroki w ramach walki z silnym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem.
Czterech lekarzy z oddziału zakaźnego szpitala w Kozienicach (Mazowieckie) ma COVID-19. Na dyżurze pozostał jeden lekarz zakaźnik. Wspiera go kilku medyków z innych oddziałów. Część pacjentów jest wypisywana do domu, część ma być przewieziona do innej lecznicy.
Starosta powiatu kozienickiego Andrzej Jung powiedział PAP w środę, że sytuacja w kozienickim szpitalu jest bardzo trudna. We wtorek otrzymaliśmy potwierdzenie, że czterech lekarzy z oddziału zakaźnego ma pozytywne wyniki testów na obecność koronawirusa - przekazał PAP starosta. Dodał, że piąty z lekarzy zakaźników, który wciąż czeka na wynik testu, już drugi dzień pełni dyżur na oddziale. Pomagają mu m.in. interniści, których oddelegował do pracy za zakaźnym dyrektor szpitala. Jedna z lekarek zgłosiła się na ochotnika. To rzadkość, bo lekarze innych specjalności nie garną się do pracy z osobami zarażonymi koronawirusem - zauważył dyrektor szpitala Roman Wysocki.
Co najmniej 81 rosyjskich sportowców przebywających w centralnych lub regionalnych ośrodkach treningowych miało pozytywny wynik testu na obecność koronowirusa - poinformował oficjalnie dyrektor w ministerstwie sportu Aleksiej Morozow.
Sportowców z pozytywnym wynikiem ewakuowano z ośrodków treningowych - powiedział cytowany przez TASS Morozow. Jak wyjaśnił część z nich trafiła do szpitali, część została poddana kwarantannie. We wszystkich ośrodkach przygotowawczych stworzono przestrzenie izolacyjne.
25 pacjentów oraz 11 osób z personel Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego prowadzonego przez legnicką Caritas jest zakażonych koronawirusem. Caritas Diecezji Legnickiej prosi o wsparcie wolontariuszy, którzy mogliby pomóc w opiece nad pacjentami przebywającymi w ośrodku.
Jak podała w środę Caritas Diecezji Legnickiej, w prowadzonym przez tę organizacje Zakładzie Opiekuńczno-Leczniczym przebywa obecnie 33 pacjentów, z czego 25 jest zakażonych koronawirusem.
Personel ZOL pracujący obecnie tylko w naszej placówce liczy 22 osoby. Jedenaście osób ma wynik ujemny, pozostali mają wynik dodatni - podano w komunikacie.
Od piątku w Irlandii Północnej rozpocznie się czterotygodniowy lockdown, który ma na celu powstrzymanie rosnącej liczby zakażeń koronawirusem - ogłosił rząd tej prowincji. To zwiększa presję na brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, by podobny krok wprowadził w Anglii.
Od godz. 18 w piątek zamknięte zostaną wszystkie puby, bary, restauracje i kawiarnie, z wyjątkiem sprzedaży na wynos i z dostawą, która może trwać najwyżej do godz. 23. Sklepy, w tym supermarkety, nie będą mogły sprzedawać alkoholu po godz. 20. Wstrzymane zostaną wszystkie usługi, które wymagają bliskiego kontaktu między ludźmi, takie jak salony fryzjerskie czy kosmetyczne.
Zalecane są praca z domu, jeśli to tylko możliwe, i unikanie przemieszczania się, jeśli to nie jest konieczne. Zamknięte zostaną szkoły - choć w odróżnieniu od pozostałych działań tylko na dwa tygodnie, z czego tydzień jest normalną przerwą w połowie semestru - zaś uniwersytety powinny wprowadzić naukę zdalną, jeśli to tylko możliwe.
Największy szpital na Mazowszu - szpital MSWiA w Warszawie - wstrzymuje przyjęcia innych pacjentów niż zakażonych koronawirusem. To placówka trzeciego poziomu zabezpieczenia. 99 proc. personelu zajęta jest chorymi na Covid - usłyszał w szpitalu nasz reporter. Placówka została zobowiązana przez wojewodę do przygotowania w sumie ponad 400 łóżek dla zakażonych.
W środę na kwarantannie przebywa 3664 uczniów i 369 nauczycieli z woj. pomorskiego - poinformował sanepid. Służby wydały w sumie 273 opinie, które umożliwiły wprowadzenie w placówkach oświatowych zdalnego lub hybrydowego nauczania.
Sanepid poinformował, że w środę w regionie zakażonych koronawirusem było 128 nauczycieli i 126 uczniów. W poniedziałek było to odpowiednio - 123 i 120.
Pogotowie ratunkowe na skraju wytrzymałości. Jak wynika z ustaleń RMF FM, w Warszawie karetki spędzają w kolejkach przed szpitalami nawet 6 godzin. Na ich pokładzie - pacjenci chorzy na koronawirusa i ratownicy w pełnych strojach ochronnych.
Przewodniczący KEP i metropolita poznański abp Stanisław Gądecki został poddany kwarantannie w związku z potwierdzeniem zakażenia SARS-CoV-2 u sekretarza generalnego KEP bpa Artura Mizińskiego. Zakażony koronawirusem jest także poznański biskup pomocniczy Szymon Stułkowski.
"W związku z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski bpa Artura Mizińskiego abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przebywa na kwarantannie" - poinformowała w środę poznańska kuria.
Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 potwierdzono także w środę u biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej Szymona Stułkowskiego. Kuria podała, że "ksiądz biskup przebywa w izolacji domowej, podobnie jak inne osoby, które miały z nim kontakt".
"Kuria metropolitalna i sekretariat metropolity poznańskiego wprowadziły system pracy zdalnej. Wszelkie dalsze decyzje będą podejmowane w porozumieniu z służbami sanitarnymi" - podkreślono w komunikacie.
Wyjazd premiera Mateusza Morawieckiego na rozpoczynający się jutro unijny szczyt w Brukseli stoi pod znakiem zapytania. Powodem jest kwarantanna szefa polskiego rządu. Morawiecki miał już robiony test na obecność koronawirusa - wynik był negatywny.
Wiceprezydent Krakowa apeluje do mieszkańców o ograniczenie kontaktów. Andrzej Kuligp odkreślił, że sytuacja w regionie będzie się dynamicznie zmieniać, a pod koniec tygodnia w całym województwie spodziewany jest deficyt łóżek covidowych na poziomie 700 miejsc. Dodał, że tylko część szpitali dysponuje łóżkami z dostępem do tlenu.
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński został objęty kwarantanną. To efekt informacji o stwierdzeniu obecności koronawirusa u biskupa Artura Mizińskiego, Sekretarza Generalnego Komisji Episkopatu Polski. Obaj spotkali się w piątek.
Gliński "czuje się dobrze, nie ma żadnych symptomów choroby, pracuje zdalnie".
Wysoka liczba zgonów to efekt wzrostu zachorowań sprzed dwóch tygodni - ocenił specjalista w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii prof. Włodzimierz Gut. Podkreślił, że dalszy przebieg pandemii zależy od przestrzegania zasad bezpieczeństwa.
Niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier chce, by państwowa pomoc dla silnie dotkniętych kryzysem koronawirusowym przedsiębiorstw, przede wszystkim tych mniejszych, została przedłużona o pół roku czyli do końca czerwca 2021 roku - podała w środę agencja dpa.
Resort rozważa obecnie rozszerzenie pomocy poprzez dodatkowe odpisy amortyzacyjne oraz dotowanie spłat zadłużenia i zarobków pracowniczych. Ministerstwo bierze również pod uwagę finansowe wsparcie remontów i modernizacji, dokonywanych podczas przestojów wywołanych brakiem zamówień. Na razie objętym pomocą firmom przysługuje zwrot stałych kosztów takich jak czynsze i opłaty dzierżawne.
Rozszerzoną pomocą mają być objęte szczególnie takie branże jak organizowanie imprez rozrywkowych, targów i wystaw oraz hotelarstwo i gastronomia.
Rzecznik MZ: zmierzamy w kierunku ogłoszenia ponad stu powiatów jako stref czerwonych, będzie wśród nich dość dużo miast. Reporterzy RMF FM informują, że na 90 procent Warszawa i Kraków trafią od weekendu do stref czerwonych. W Warszawie zanotowano ostatniej doby 720 nowych zakażeń, w Krakowie było ich 499.
Dobowy przyrost zakażeń koronawirusem w Rosji kolejny dzień z rzędu jest rekordowo wysoki. Jak poinformował w środę sztab rządowy, wykryto od wtorku 14 231 nowych infekcji, a zmarło 239 osób z Covid-19. Wyzdrowiało po zakażeniu i opuściło szpitale w tym czasie 7920 osób.
W związku z rekordową liczbą zakażeń koronawirusem, które odnotowano w Małopolsce, w środę w południe rozpocznie się posiedzenie sztabu kryzysowego, który zwoła wojewoda.
Jak wynika ze środowych danych badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 1143 mieszkańców Małopolski; to najwyższa liczba przypadków w tym regionie od początku epidemii.
Najwięcej chorych ponownie jest w Krakowie - 499 osób. W pow. krakowskim zachorowało 107 osób, w miechowskim 55, w nowosądeckim 53 osoby, a w myślenickim i wielickim - po 50 osób.
Zmarło kolejnych 19 chorych w wieku od 62 do 96 lat
W ciągu ostatniej doby w Indonezji wykryto 4127 nowych zakażeń koronawirusem i zarejestrowano zgony 129 kolejnych pacjentów z Covid-19. Tymczasem na Filipinach drugi dzień z rzędu odnotowano poniżej 2 tys. zakażeń SARS-CoV-2.
W ciągu doby wykonano ponad 43,8 tys. testów na wykrycie koronawirusa, wobec 33,8 tys. poprzedniego dnia. Lekarze rodzinni w tym czasie zlecili 16 007 wymazów - podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Łącznie lekarze POZ, od 9 września, kiedy dano im taką możliwość, skierowali na testy 106 181 swoich pacjentów. Ogółem przebadano dotąd 3 770 811 próbek pobranych od 3 620 572 osób.
27 osób chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, podnosząc w kraju liczbę ofiar śmiertelnych tej choroby od początku pandemii do 1023 - poinformowano w środę na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii SARS-CoV-2.
Wykryto na Węgrzech 920 nowych zakażeń koronawirusem, w związku z czym liczba przypadków stwierdzonych od początku pandemii wzrosła do 40 782.
Minionej doby na Ukrainie wykryto 5590 zakażeń koronawirusem, na Covid-19 zmarło 107 osób, 2137 pacjentów wyzdrowiało, a 799 osób hospitalizowano - poinformował w środę ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. 466 pacjentów jest obecnie podłączonych pod respiratory.
Rząd Ukrainy podjął we wtorek decyzję o przedłużeniu w kraju tzw. kwarantanny adaptacyjnej do końca roku i o zaostrzeniu niektórych obowiązujących w związku z pandemią koronawirusa ograniczeń. Zdecydowano, że uczelnie wyższe przechodzą na miesiąc na zdalne nauczanie.
Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywają 6084 osoby, u których potwierdzono zakażenie. 467 z nich jest podłączonych do respiratorów - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Od początku epidemii wyzdrowiało 83 847 tys. chorych.
Ministerstwo Zdrowia podało zatrważające dane dotyczące ostatniej doby - mamy 6526 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu Covid-19 zmarło 11 osób, natomiast z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 105 osób. W sumie to aż 116 osób.
W ciągu ubiegłej doby stwierdzono aż 1143 nowe przypadki zakażeń w Małopolsce. To o niemal 250 więcej niż poprzedniej doby. Przoduje Kraków - w stolicy Małopolski stwierdzono 499 nowych przypadków Covid-19 - dla porównania tyle zachorowań przed miesiącem odnotowywano w całej Polsce. Olbrzymia większość tych przypadków to rozproszone, dwa zachorowania pochodzą z placówek służby zdrowia i dwa z ognisk rodzinnych.
Godziny dla seniorów zostaną wprowadzone od jutra także w placówkach Poczty Polskiej - dowiedzieli się dziennikarze RMF FM. Mają obowiązywać od poniedziałku do piątku w sklepach takich jak spożywcze, drogerie, apteki oraz placówki pocztowe.
Godziny seniorskie nie będą obowiązywać w sklepach odzieżowych, meblarskich, RTV AGD i budowlanych.
Najwyższą liczbę nowych zakażeń koronawirusem od początku pandemii odnotowano w ciągu ostatniej doby w Bułgarii - 785. Ogólna liczba zakażonych wynosi 25 774 osób.
Od kilku dni odsetek pozytywnych wyników przekracza 13 proc. ogólnej liczby wykonanych testów. Eksperci podkreślają, że świadczy to o poważnym rozprzestrzenianiu się koronawirusa i że liczba realnie zakażonych jest znacznie wyższa od liczby potwierdzonych przypadków i przekracza 50 tys.
Premier Mateusz Morawiecki będzie miał powtórzony test na obecność koronawirusa, będzie to w terminie wskazanym przez lekarza i sanepid; szef rządu czuje się dobrze - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk, odnosząc się na do przebywającego na kwarantannie szefa rządu.
Dworczyk przypomniał w programie "Tłit" w Wirtualnej Polsce, że wtorkowy wynik testu premiera był ujemny.
"Nie. Nie mamy żadnych dobrych informacji. Jesteśmy w tej chwili u progu katastrofy i nie wolno sprzedawać dobrych wiadomości, kiedy wszystko jest tak naprawdę nie tak" - mówił w internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM dr Paweł Grzesiowski. Immunolog ze Szkoły Zdrowia Publicznego podkreślał, że "mamy bardzo poważną sytuację i naprawdę groźną sytuację w ochronie zdrowia". "Niemal codziennie do szpitali trafia osiem autobusów pacjentów. I za chwilę nie będzie gdzie ich leczyć" - alarmował w rozmowie z Robertem Mazurkiem. "Nie mamy w tej chwili żadnego rozwiązania systemowego, jak poradzić sobie z kolejnym tysiącami pacjentów wymagających hospitalizacji" - ocenił.
Według eksperta ds. zwalczania epidemii, w naszym kraju jest wielokrotnie więcej chorych na Covid-19 niż mówią oficjalne statystyki. "Model nie jest życiem, jest tylko próbą przełożenia życia na jakieś cyferki. Natomiast my musimy uwzględnić przede wszystkim to, że w Polsce od początku mamy niedoszacowanie. Jeżeli patrzymy na liczbę zgonów, to wiemy, że w Polsce zachorowało 5-6 proc. ludzi, a nie 100 tysięcy. Czyli mamy dwa miliony chorych naprawdę, a nie 130 tysięcy i to wynika z prostych obliczeń, które każdy, nawet dziecko w 3 klasie szkoły podstawowej, jest w stanie zrobić" - tłumaczył. Według obliczeń gościa RMF FM, jeśli w ciągu ubiegłej doby w Polsce zanotowano 5 tysięcy nowych przypadków zakażenia, rzeczywista liczba to 50 tysięcy.
Na podstawie danych epidemiologicznych, w szkołach odbywa się transmisja wirusa. Zwłaszcza dotyczy to szkół w strefach czerwonych oraz dużych miastach - mówi gość Porannej rozmowy w RMF FM dr Paweł Grzesiowski, pytany o to, czy szkoły powinny zostać zamknięte.
Zdaniem specjalisty, istnieje przesłanie, żeby część klas przeszła na nauczanie zdalne albo część szkół powinna zostać zamknięta.
Tam odbywa się przenoszenie wirusa przez osoby skąpo-objawowe - zaznacza gość Roberta Mazurka. Jak podkreśla, szkoła to nie tylko uczniowie, czy przemieszczanie się dzieci w klasach. To też osoby dorosłe, pełne ludzi środki komunikacji miejskiej.
W Czechach odnotowano 8325 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2. To drugi największy dzienny przyrost po piątkowym rekordzie, kiedy zanotowano o 292 przypadki więcej.
Ze względu na rozwój epidemii od północy obowiązują w Czechach zaostrzone środki mające ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Wszystkie szkoły, od podstawowych do wyższych, przeszły na naukę zdalną. Zamknięte są restauracje, bary i kluby. Obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej sześciu osób. Większość przyjętych restrykcji ma obowiązywać do 3 listopada.
Byłbym bardzo ostrożny w interpretacji tych informacji. Nie będę tego komentował - mówi gość RMF FM dr Paweł Grzesiowski pytany o wykrycie koronawirusa u byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.
Pytany o jakość testów na koronawirusa, odpowiada: moim zdaniem większość laboratoriów nie ma już problemów z testami fałszywie dodatnimi. Natomiast wszystko może się zdarzyć - zaznacza.
Specjalista podkreśla: zrobienie testu nie oznacza aktywnego zakażenia. Test wykrywa geny wirusa. To tak jakby zebrać trzy śrubki i powiedzieć, że ma się cały samochód.
1143 nowe przypadki koronawirusa w Małopolsce.
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. został wyznaczony przez wojewodę lubuskiego na szpital trzeciego stopnia w walce z pandemią COVID-19 w regionie.
Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia szpitale koordynacyjne, czyli trzeciego stopnia, mają być wyposażone m.in. w oddziały: internistyczny i chorób zakaźnych, chirurgii ogólnej, położnictwa i neonatologii, kardiologiczny, intensywnej terapii i ortopedyczny.
W ciągu ostatniej doby w Indiach wykryto 63 509 zakażeń koronawirusem i zmarło 730 osób z Covid-19.
Choć liczba nowych infekcji koronawirusem stopniowo maleje od prawie miesiąca, wciąż tempo rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 jest w Indiach najwyższe na świecie. Maleje za to liczba aktywnych zakażeń, która wynosi obecnie 826 tys.
Aplikacja "Kwarantanna domowa" po blisko pół roku funkcjonowania nadal podnosi ciśnienie swoim użytkownikom. Zdaniem jej twórców winne są urządzenia, na których ją instalujemy, a także to, że niechętnie godzimy się na jakąkolwiek kontrolę - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna".
Szacuje się, że nawet jedna trzecia populacji nie zachoruje na Covid-19, tak zresztą jak we wszystkich dotychczasowych epidemiach - powiedział genetyk i biolog prof. Marek Sanak. Dodał, że wraz ze wzrostem zakażeń wzrośnie też odporność zbiorowa na SARS-CoV-2.
Według najnowszych badań SARS-Cov-2 może w chłodnym i ciemnym środowisku przetrwać na banknotach, telefonach i innych przedmiotach do 28 dni. Wyższe temperatury znosi krócej - podała we wtorek telewizja CBS News.
Brazylia zarejestrowała 10 220 dodatkowych przypadków Covid-19 w ciągu ostatnich 24 godzin i 309 zgonów.
Szczególnie dramatyczna sytuacja panuje w trudno dostępnych rejonach rozległego kraju, takich jak Amazonia, w których pomoc medyczna jest często niedostępna.
Pod względem liczby zgonów Brazylia zajmuje drugie miejsce na świecie - po Stanach Zjednoczonych. Natomiast pod względem liczby zakażeń jest trzecim najbardziej dotkniętym koronawirusem krajem na świecie, po Stanach Zjednoczonych i Indiach.
Podczas ostatniej doby w Niemczech wykryto 5 132 nowe infekcje SARS-CoV-2 , z powodu koronawirusa podczas doby zmarło 40 osób.
Od sierpnia w Niemczech z tygodnia na tydzień rośnie liczba nowo potwierdzanych zakażeń, ale w przeciwieństwie do innych największych państw europejskich poziom infekcji nie przewyższył jeszcze szczytów z pierwszej, wiosennej fali epidemii.
W sobotę w największych niemieckich miastach wprowadzono ograniczenia w godzinach pracy restauracji i barów, zwłaszcza w weekendy, a także sklepów.
Zarząd Banku Światowego zatwierdził fundusze w wysokości 12 miliardów dolarów dla krajów rozwijających się na zakupy i dystrybucję szczepionek na Covid-19, testów i terapii dla ich obywateli.
To część funduszy z ogólnej sumy 160 miliardów dolarów przygotowanych dla krajów rozwijających się pod koniec września, w ramach perspektywy finansowej związanej z walką z pandemią i obowiązującej do czerwca 2021 roku.
Na świecie od początku pandemii zainfekowanych koronawirusem zostało 38 006 121 osób, zmarło 1 083 875. Tak oblicza Uniwersytet Johnsa Hopkinsa.
Najwięcej osób zarażonych odnotowano w Stanach Zjednoczonych - 7 850 829, Indiach - 7 175 880 i Brazylii - 5 103 408.