Walka z koronawirusem jeszcze się nie zakończyła. Wirus znów się rozprzestrzenia. We Włoszech rozpoczną się natychmiast szczepienia osób powyżej 60 lat czwartą dawką szczepionki przeciwko Covid-19 - ogłosił minister zdrowia Roberto Speranza.
Wcześniej Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) i Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciły rozważenie drugiej dawki przypominającej dla osób w wieku 60-79 lat i chorych.
Podczas wystąpienia w Rzymie minister Speranza powiedział, odnosząc się do rekomendacji ECDC i EMA: "Już dzisiaj opracujemy linie postępowania, okólniki i zalecenia w tej sprawie. Rozpoczniemy natychmiast w terenie podawanie czwartej dawki osobom powyżej 60 lat".
Biada tym, którzy myślą, że batalia z Covid-19 została wygrana. Ona trwa i musimy utrzymywać ostrożność i rozwagę - podkreślił szef resortu zdrowia.
Przez Włochy przechodzi kolejna fala zakażeń, w trakcie której codziennie rejestruje się od około 80 do ponad 100 tysięcy zakażeń oraz po kilkadziesiąt zgonów.
Wariant Omikron koronawirusa jest nadal dominujący na całym świecie, stanowiąc 92 proc. sekwencji, zgłoszonych do gromadzącej globalne dane o genomie koronawirusa bazy GISAID w czerwcu br. Rośnie udział dwóch bardzo zakaźnych subwariantów BA.5 i BA.4 - ten pierwszy wykryto w 83 krajach i stanowił on 52 proc. wszystkich sekwencji w GISAID w ostatnim tygodniu czerwca. Z kolei BA.4 został wykryty w 73 krajach i obecnie stanowi 12 proc. sekwencji.
Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała w czwartek, że w wielu krajach UE pojawiła się siódma fala pandemii, a stosowane dotąd szczepionki, choć nadal dostarczają pewnej ochrony i zapobiegają hospitalizacji oraz śmierci, są mniej skuteczne wobec subwariantów BA.4 i BA.5.
Eksperci zaznaczają, że dostępne dotychczas dane epidemiologiczne nie wskazują, by infekcje tymi subwariantami powodowały cięższy przebieg choroby lub proporcjonalnie więcej zgonów niż
Najwięcej infekcji w przeliczeniu na jeden milion mieszkańców odnotowano w ciągu minionych siedmiu dni we Francji (13,2 tys.), Cyprze (12,1 tys.), Grecji (11,2 tys.) oraz we Włoszech (10,5 tys.), ale w światowej czołówce pod tym względem znajdują się również Malta (8 tys.), Niemcy (7,5 tys.) i Portugalia (6,2 tys.), a nieco dalej w zestawieniu Wielka Brytania (2,8 tys.), Holandia (2,3 tys.), Dania (2,4 tys.) i Finlandia (2,3 tys.) - według zestawienia Our World in Data. Średnia dla całej Unii Europejskiej wynosiła w ostatnim tygodniu 6,2 tys. infekcji w przeliczeniu na milion mieszkańców.