"Cały czas rozmawiamy, dyskutujemy, możliwe, że troszeczkę się zbliżamy. Na razie jednak nie można mówić o przełomie. Pani premier cały czas ma jedną propozycję" - tak o toczących się w Katowicach rozmowach mówi Marek Klucewicz ze Związku Zawodowego Kontra. O 14 rozpoczęło się spotkanie premier Ewy Kopacz ze związkowcami w sprawie planu naprawczego dla KW.
21:31 Bez przełomu w rozmowach premier Ewy Kopacz ze związkowcami w Katowicach! Negocjacje dotyczące przyszłości 4 kopalń trwają od 8 godzin w tamtejszym urzędzie wojewódzkim. Ustalono, że osobno omawiana będzie sytuacja każdej kopalni.
21:00 Wybiła 21, to już siódma godzina rozmów o rządowym planie naprawy górnictwa, który zakłada likwidację czterech kopalń. Spotkanie premier Ewy Kopacz ze związkowcami rozpoczęło się o 14 i końca nie widać... Podziemne protesty trwają już w 8 kopalniach.
20:10 Mysłowicka spółka Universal Energy deklaruje, że chce przejąć trzy z czterech kopalń Kompanii Węglowej, które rząd zamierza zlikwidować. Chodzi o kopalnie Brzeszcze, Sośnica-Makoszowy i Bobrek-Centrum. Firma twierdzi, że w sprawie przejęcia kopalń zwróciła się do Kompanii w poniedziałek. Rzecznik KW Tomasz Głogowski powiedział, że - jak dotąd - nic mu nie wiadomo o takiej ofercie. CZYTAJ WIĘCEJ!
19:32 Mam nadzieję, że pani premier odkryje karty, co jeszcze może zrobić, żeby nie likwidować tych miejsc pracy. Jedno miejsce pracy zlikwidowane w kopalni generuje przecież 3 dodatkowe w regionie, a w tych czterech kopalniach pracuje 11 tys. osób. Tak mówi Marek Klucewicz ze Związku Zawodowego Kontra.
19:01 Samorządowcy mieli usłyszeć - między innymi - że sprawa każdej kopalni będzie rozpatrywana osobno. Wcześniej kategorycznie mówiono o wygaszeniu 4 zakładów. Kopalnie mają też udowodnić, że ich zakładów nie trzeba likwidować. Decydujące będą jednak rozmowy szefowej rządu ze związkowcami, a te nadal trwają...
18:57 W Katowicach zakończyły się rozmowy premier Ewy Kopacz z samorządowcami na temat rządowego planu naprawczego dla Kompanii Węglowej. Przed południem samorządowcy mocno krytykowali rząd - teraz mówią o pewnym postępie.
18:30 Toczące się w Katowicach rozmowy na temat rządowego planu naprawczego dla Kompanii Węglowej (KW) z udziałem premier Ewy Kopacz przebiegają w znacznie lepszej atmosferze niż te toczone w weekend, bez jej udziału - ocenił jeden z uczestniczących w nich związkowców. Wyjaśniamy pani premier, na czym polega górnictwo. Na razie nie można mówić o jakimś przełomie - powiedział dziennikarzom Marek Klucewicz ze Związku Zawodowego Kontra.
17:00 Jak poinformowała rzeczniczka wojewody Marta Malik, szefowa rządu przeszła do innej sali budynku, by rozmawiać z samorządowcami miast, w których mają być likwidowane kopalnie. Przed gmachem urzędu zgromadziło się kilkudziesięciu związkowców. Odpalali petardy i wznosili okrzyki "Chcemy pracować, nie protestować", "Złodzieje", oraz "Nie pajacujmy" - to nawiązanie do sformułowań jednego z przedstawicieli delegacji rządowej podczas weekendowych rozmów, które uraziło związkowców.
16:40 Nie wolno zgodzić się na likwidację kopalń, trzeba walczyć - przekonywał na Śląsku prezes PiS Jarosław Kaczyński. Według niego, winę za problemy górnictwa ponosi rząd, a ratunkiem może być weto prezydenta Bronisława Komorowskiego dla nowej ustawy.
16:20 Ponad półtorej godziny trwało spotkanie delegacji żon górników i kobiet pracujących w przeznaczonych do zamknięcia kopalniach z żoną prezydenta. Żadne obietnice nie padły! Kobiety przekazały Annie Komorowskiej petycję w obronie zakładów. CZYTAJ WIĘCEJ!
15:50 Jak informuje nasz reporter Marcin Buczek, przybywa protestujących górników przed Urzędem Wojewódzkim w Katowicach. Chcemy pokazać naszą determinację - mówią. Od prawie dwóch godzin premier Ewa Kopacz prowadzi rozmowy ze związkowcami.
15:19 W Kancelarii Prezydenta przy ul. Wiejskiej prezydentowa Anna Komorowska oraz prezydencka minister Irena Wóycicka spotkały się z delegacją pracownic kopalni i żon górników. Według manifestujących, do stolicy przyjechało ok. 200 osób, które walczą o miejsca pracy.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
15:00 Od godziny w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach trwają rozmowy premier Ewy Kopacz z górnikami. A przed budynkiem demonstrują przeciwnicy proponowanej przez rząd likwidacji kopalń. Na efekty rozmów czekają też mieszkańcy małopolskich Brzeszcz - kopalnia w tej miejscowości znalazła się na czarnej liście ministerstwa. Ludzie protestujący przed zakładem w Brzeszczach liczą na to, że rozmowy związkowców z szefową rządu wreszcie coś zmienią.
14:32 W środku kryzysu górniczego - wicepremier i minister gospodarki - nie może na czas wrócić do kraju. Jak dowiedział się nasz reporter Grzegorz Kwolek, Janusz Piechociński utknął na lotnisku w Ahmadabadzie w Indiach przez awarię samolotu rządowego. Od trzech godzin mechanicy próbują usunąć usterkę komputera pokładowego embraera, wyczarterowanego od LOT-u. Już wiadomo, że dziś się to nie uda.
14:15 W Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach rozpoczęło się spotkanie premier Ewy Kopacz ze związkowcami. Rozmowy dotyczą planu naprawczego dla Kompanii Węglowej. Zakłada on likwidację 4 kopalń.
14:00 Liczymy na to, że pani prezydentowa zadba o to, żeby polskie rodziny miały matki, które pracują - mówią reporterowi RMF FM kobiety, które przyjechały na Śląsk na spotkanie z Anną Komorowską.
13:30 Kolejne kopalnie dołączyły do protestu. W zakładach Chwałowice, Jankowice, Marcel i Rydułtowy-Anna protestuje kilkuset górników. Oznacza to, że podziemne protesty trwają już w 8 zakładach. Od kilku dni pod ziemią przebywają górnicy z przeznaczonych do likwidacji kopalń: Bobrek Centrum w Bytomiu, Brzeszcze, Pokój w Rudzie Śląskiej oraz Sośnica-Makoszowy w Gliwicach i Zabrzu.
13:00 Śląscy samorządowcy są przeciwni likwidacji czterech kopalń - takim wnioskiem zakończyło się spotkanie przedstawicieli lokalnych władz ze związkowcami. Rozmowy trwały w siedzibie śląsko - dąbrowskiej Solidarności w Katowicach.
12:50 Małżonka prezydenta Anna Komorowska oraz prezydencka minister Irena Wóycicka przyjmą przy ul. Wiejskiej delegację żon górników i pracownic kopalni - informuje szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek. Jak podkreśla, wciąż nie ma precyzyjnej informacji ze strony inicjatora przyjazdu, o której godzinie żony górników i pracownice kopalni będą w Warszawie i chcą się spotkać. Ale pierwsza dama deklaruje otwartość i gotowość do przyjęcia delegacji - mówi.
12:37 Zakończyła się blokada torów w Katowicach. Trwała dwie godziny. Ruch zablokowali górnicy, którzy nie zgadzają się na likwidacje kopalni.
12:30 SLD zaapelował do prezydenta Bronisława Komorowskiego o zwołanie Rady Gabinetowej, która miałaby się zająć sytuacją w górnictwie. Z kolei PiS domaga się od prezydenta zawetowania przepisów, które pozwoliłyby na likwidację kopalń.
12:15 Spotkanie w Katowicach ws. restrukturyzacji górnictwa.
12:00 Żony górników i pracownice kopalń spodziewane są w Warszawie około godziny 13. Chcemy, żeby ktoś wreszcie nas wysłuchał - mówią naszemu dziennikarzowi. Chcą spotkać się z prezydentem. Bronisław Komorowski nie znalazł dla nich czasu. Początkowo pojawiła się informacja, że zostaną przyjęte przez jednego z urzędników z Kancelarii Prezydenta. Potem okazało się, że z paniami porozmawia prezydentowa Anna Komorowska.
11:45 Trwa blokada torów w Katowicach. Pociągi mają opóźnienia. Chodzi o 12 składów m.in. z Warszawy do Katowic i Oświęcimia. Na odcinku Katowice - Katowice Zawodzie pasażerowie przesiadają się do podstawionych autobusów.
11:30 Propozycje Ewy Kopacz dla górników: Rozszerzenie pakietów osłonowych oznacza dla pracowników kopalni więcej pieniędzy. Zwłaszcza dla tych z zakładów przeznaczonych do likwidacji.