Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji „Jakość powietrza a efektywność energetyczna – Małopolska 2018”, organizowanej przez Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego – jednostkę Politechniki Krakowskiej.

REKLAMA

Jakość powietrza stanowi bardzo ważne zagadnienie z punktu widzenia zdrowia i życia człowieka, a zjawisko pojawiających się w nim szkodliwych substancji coraz bardziej się nasila, zwłaszcza w środowiskach miejskich. Niebagatelną rolę w tym obszarze odgrywa nadmierna energochłonność w takich sektorach jak budownictwo oraz transport.

Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej, chcąc włączyć się w poszukiwania możliwości poprawy stanu środowiska, organizuje II Międzynarodową Konferencję pod nazwą "Jakość powietrza a efektywność energetyczna - Małopolska 2018".

Konferencja poświęcona jest wymianie myśli naukowej na podstawie doświadczeń samorządów, przedsiębiorstw oraz przedstawicieli nauki, w zagadnieniach dotyczących wpływu efektywności energetycznej na jakość powietrza. Celem Konferencji będzie wypracowanie nowych rozwiązań oraz doskonalenie dotychczasowych metod zmierzających do osiągnięcia jak najwyższej jakości powietrza, którym oddychamy - między innymi przez poprawę efektywności energetycznej sektorów budownictwa i transportu.

Dlaczego efektywność energetyczna? Dlaczego czyste powietrze?

Ponieważ jakość powietrza jest kluczowym zagadnieniem z punktu widzenia zdrowia i życia człowieka, a problem pojawiających się w nim szkodliwych zanieczyszczeń coraz bardziej nasila się, szczególnie w środowiskach miejskich.

W znacznej mierze zanieczyszczenie powietrza to efekt nadmiernej energochłonności budynków, w tym spalania złej jakości paliwa na cele ogrzewania pomieszczeń i produkcji ciepłej wody użytkowej. Dlatego też wzajemne powiązanie tych aspektów dało podstawę do organizacji tego wydarzenia.

Konferencja pn. Efektywność energetyczna a jakość powietrza - Małopolska 2018 służy wymianie myśli naukowej na podstawie doświadczeń samorządów i przedsiębiorstw dotyczących wpływu efektywności energetycznej na stan powietrza oraz jest szansą na wypracowanie nowych rozwiązań lub na doskonalenie już znanych metod walki o jak najwyższą jakość powietrza, którym oddychamy.

Wydarzenie jest realizowane w ramach inicjatywy Miasta Krakowa Krakowskie Konferencje Naukowe 2018.Grupę docelową konferencji stanowią: naukowcy, przedstawiciele samorządów, przedstawiciele gospodarki - w szczególności wytwórcy i dostawcy energii, deweloperzy, producenci materiałów budowlanych oraz projektanci.

W pierwszym dniu konferencji dowiedzą się Państwo jak można osiągnąć korzyści współpracując z Politechniką Krakowską, dlaczego warto opracować nowe technologie, co nas czeka w najbliższym czasie w obszarze efektywności energetycznej.

W drugim dniu konferencji chcemy przedstawić Państwu ośrodki naukowo-badawcze, które funkcjonują w Polsce. Chcemy też pokazać Państwu realizacje eksperymentalnych budynków niskoenergetycznych. Co się opłaca? Czy warto zainwestować w pompę ciepła, fotowoltaikę? Na te pytania odpowiedzą nasi eksperci.

PROGRAM KONFERENCJI

12 październik 2018 - Dzień II:
Eksperymentalne Laboratoria Badawcze - porównanie doświadczeń

9.00 - 9.30 Rejestracja uczestników
9:30 - 9:45 Wystąpienie Dyrektor Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego -
dr inż. Małgorzata Fedorczak - Cisak

Moderator dr hab. inż. arch. Marcin Furtak

9.45 - 11.45 Sesja 1 - Przedstawienie Ośrodków Badawczych
9.45 - 10.00 Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego - dr hab. inż. arch. Marcin Furtak
10.00 - 10.15 Zakład Budownictwa Ogólnego i Fizyki Budowli UWM - dr hab. inż. Robert Wójcik prof. UWM
10.15 - 10.30 Euro - Centrum - dr Stanisław Grygierczyk Koordynator ds. naukowych
i środowiskowych
10.30 - 10.45 Górnośląski Park Przemysłowy - Mirosław Czarnik
10.45 - 11.00 Instytut Techniki Budowlane - Laboratorium Fizyki Cieplnej, Akustyki
i Środowiska - dr inż. Michał Piasecki
11.00 - 11.15 Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii WGGiOŚ AGH
w Miękini - mgr inż. Jarosław Kotyza,
11.15 - 11.30 Centrum Badawcze PAN KEZO w Jabłonnie
11.30 - 11.45 Centrum Energetyki AGH - dr inż. Stanisław Tokarski

11.45 - 12.00 Przerwa kawowa

12.00 - 13.30 Sesja 2 - Eksperymentalne Prace Badawcze

12.00 - 12.15 Aktywna izolacja, pomiary - Bárkányi Tamás
12.15 - 12.30 Techniczne, ekonomiczne i środowiskowe aspekty wprowadzania przydomowych odnawialnych źródeł energii w budynkach - dr inż. Jacek Biskupski
12.30 - 12.45 Projekt KODnZEB - dr inż. Joanna Rucińska
12.45 - 13.00 Dom eksperymentalny w Batowicach - prof. Janusz Magiera
13.00 - 13.15 Dom pasywny w Boruszowicach - dr inż. Krzysztof Wąs

13.15 - 13.30 Projekcja filmu promującego miasto Kraków

13.30 - 14.30 Lunch

14.30 Zakończenie konferencji

W trakcie przerw w Konferencji będzie można uzyskać bezpłatne doradztwo ekspertów Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego oraz porozmawiać z przedstawicielami funduszy europejskich.

(ag)