Komisja Europejska wnosi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o kary finansowe dla Polski za niewykonanie postanowienia wiceprezes unijnego trybunału o natychmiastowym zamrożeniu działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego (z 14 lipca). Bruksela wszczyna także postępowanie w związku z niewykonaniem przez polskie władze wyroku TSUE z 15 lipca. "Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości muszą być przestrzegane w całej Unii Europejskiej. Jesteśmy gotowi do współpracy z polskimi władzami, aby znaleźć wyjście z tego kryzysu" - zaznaczyła wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova.
W sprawie niewykonania przez polskie władze postanowienia o środkach tymczasowych z 14 lipca decyzja TSUE zapadnie najszybciej. Przypomnijmy, że chodziło o zamrożenie działań Izby Dyscyplinarnej dotyczących sędziów - np. pozbawiania ich immunitetów.
Decyzja TSUE o karach dziennych może zapaść nawet w ciągu 2-3 miesięcy, bo chodzi tu o tak zwane zabezpieczenie do czasu wydania ostatecznego wyroku w sprawie ustawy dyscyplinującej sędziów. Ważną rolę odgrywa więc czas.
KE w tym wypadku nie proponuje żadnej kwoty kary. Decyzję tę pozostawia trybunałowi. Ponieważ jest to sprawa precedensowa - bo nigdy do tej pory nie została nałożona kara za niewykonanie przez państwo Unii środka tymczasowego (kraje je po prostu wykonywały) - trudno powiedzieć coś o możliwej wysokości takiej kary.
1/3 Today, we adopt two decisions related to independence of judges in Poland. First, we ask @EUCourtPress for financial penalties against Poland on the activity of the Disciplinary Chamber that is still scheduling hearings and does not respect the Court order.
VeraJourovaSeptember 7, 2021
W przypadku Puszczy Białowieskiej chodziło o co najmniej 120 tysięcy euro dziennie, a Czechy w sprawie Turowa zaproponowali 5 milionów euro dziennie.
Polska powinna mieć możliwość ustosunkowania się do takiego wniosku. W przypadku rozpoczęcia procedury w związku z niewykonaniem wyroku TSUE z 15 lipca, ewentualnej decyzji o karach można się spodziewać za półtora roku, bo sprawa musi przejść normalną drogę postępowania w TSUE. Jest to tzw. "wezwanie do usunięcia uchybienia".
Today the Commission takes #Poland to the EU Court. We are requesting financial penalties for non-respect of interim measures and asking for the full implementation of the judgment of 15 July. It is my duty, as Justice Commissioner, to ensure the independence of European judges.
dreyndersSeptember 7, 2021
20 lipca Komisja wysłała do Polski pismo dotyczące dwóch kwestii - postanowienia TSUE w sprawie środków tymczasowych (14 lipca) i wyroku (15 lipca). Komisja zwróciła się do Polski o przekazanie informacji o wszystkich środkach podjętych lub planowanych w celu pełnego wykonania wyroku i decyzji trybunału. Polskie władze odpowiedziały Komisji w dniu 16 sierpnia.
Jeżeli chodzi o wniosek o kary za niewykonanie postanowienia o środkach tymczasowych w sprawie zamrożenia Izby Dyscyplinarnej, to Komisja stwierdza, że Izba działa nadal.
KE zauważa, że polskie władze wszczęły niedawno postępowanie dyscyplinarne przeciwko sędziemu sądu powszechnego, który zastosował postanowienie wiceprezes TSUE z dnia 14 lipca. Tutaj KE nie podała wysokości kary o którą wnosi, pozostawiając tę kwestię trybunałowi.
W sprawie niewykonania przez polskie władze wyroku TSUE z dnia 15 lipca Komisja zauważa wprawdzie, że Polska poinformowała o zamiarze zlikwidowania Izby Dyscyplinarnej w jej obecnym kształcie - nie podała jednak dalszych szczegółów. Tutaj kary naliczane są zgodnie z matematycznym wzorem uwzględniającym np. wysokość PKB. Polskie władze mogą oczywiście na każdym etapie tych procedur dostosować się, czyli zmienić ustawy i zamrozić Izbę Dyscyplinarną. Wówczas procedury zostaną wstrzymane. W przeciwnym wypadku Polsce grożą nawet milionowe kary finansowe.