​Kolejni ranni żołnierze z Ukrainy w przyszłym tygodniu zostaną przetransportowani do Polski pociągiem sanitarnym.

REKLAMA

Pierwszy taki transport od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę odbył się 18 lipca. Z Przemyśla do Warszawy pociągiem sanitarnym przewiezionych zostało 31 rannych ukraińskich żołnierzy wraz z osobami towarzyszącymi.

"Poszkodowani trafili do szpitali w województwach lubelskim, mazowieckim i łódzkim" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Jak dowiedział się reporter RMF FM Michał Dobrołowicz, ośmiu z nich trafiło m.in. do szpitala klinicznego w Otwocku, który specjalizuje się w zabiegach ortopedycznych.

Stan pacjentów jest stabilny. Większość żołnierzy czeka teraz leczenie rekonstrukcyjne, czyli odtwarzanie części ciała uszkodzonych podczas walk. Potem czeka ich rehabilitacja.

Realny scenariusz zakłada, że podobne grupy składające się z ok. 30 żołnierzy będą w najbliższym czasie przywożone do Polski pociągiem sanitarnym raz w tygodniu.

Pierwsze zadanie Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej

19 lipca szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że transport i rozmieszczenie w polskich szpitalach rannych żołnierzy z Ukrainy było pierwszym zadaniem zrealizowanym przez Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej.

Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej został utworzony w 2022 r. Ma prowadzić m.in. akcje ratunkowo-ewakuacyjne polskich obywateli będących ofiarami wypadków i innych zdarzeń nagłych, a także zabezpieczać medycznie akcje związane z zapewnieniem pomocy obywatelom polskim oraz członkom ich rodzin.

Zespół ma też wspierać inne państwa w działaniach ratunkowych podejmowanych na ich terytorium. Jego szefem jest neurochirurg dr Artur Zaczyński.