Co 4 sekundy ogień niszczy las o powierzchni boiska sportowego. "To szokujące" - mówi w rozmowie z BBC James MacCarthy z Global Forest Watch.
Kryzys klimatyczny mocno uderzył w tym roku w Europie. Tegoroczna susza jest według unijnych ekspertów najgorsza od 500 lat i obejmuje większość kontynentu.
Wysuszone podłoże i ekstremalnie wysoka tego lata, jak na Europę, temperatura doprowadziła do pożarów lasów, między innymi we Francji, Hiszpanii, Portugalii, Grecji i Rumunii.
Tylko w tym roku spłonęły lasy o powierzchni 700 000 hektarów, co odpowiada 1,4 mln boisk do piłki nożnej - wynika z unijnych statystyk - i jest to najwyższa liczba od wprowadzenia notowań pomiarów w 2006 roku. Euronews oblicza, że 700 000 hektarów to trzy razy więcej niż powierzchnia Luksemburga.
W ciągu ostatniego roku las o powierzchni boiska płonął na świecie co cztery sekundy - podaje portal Global Forest Watch.
Pożary sprawiają nie tylko, że z powierzchni znikają "zielone płuca" naszej planety, ale także to, że do atmosfery przenika szkodliwy dla zdrowia dym, zawierający dwutlenek węgla, metan i inne gazy cieplarniane.
Pożary lasów we Francji i Hiszpanii doprowadziły tego lata do emisji rekordowej ilości dwutlenku węgla - wynika z analizy programu Copernicus.
France has recorded its highest #wildfire carbon emissions from June to August since 2003 according to the latest #CopernicusAtmosphere Monitoring Service data, after a large fire ignited near Bordeaux during the current #heatwave.Find out more: https://t.co/B4aDuUArt2 pic.twitter.com/ZwP54rIisa
CopernicusECMWFAugust 12, 2022
"Zmiany klimatyczne sprawiają, że pożary łatwiej powstają i szybciej się rozprzestrzeniają" - mówi telewizji France 24 znany ekspert i klimatolog Jean-Pascal van Ypersele.
Dodaje, że musimy przygotować się na jeszcze gorsze pożary w przyszłości.