​Antony Blinken to dyplomata opowiadający się za bliskimi relacjami transatlantyckimi oraz podkreślający znaczenie multilateralizmu i wartości w polityce zagranicznej. Jako prawdopodobny przyszły sekretarz stanu zapowiada odwrót USA od polityki "America First" Donalda Trumpa.

REKLAMA

Prezydent elekt Joe Biden przedstawił we wtorek na uroczystej konferencji w Wilmington zespół, który odpowiedzialny będzie w jego administracji za politykę zagraniczną. Pierwsze skrzypce grać ma w nim - o ile jego kandydatura zostanie potwierdzona przez Senat - Blinken, jego wieloletni bliski współpracownik.

W krótkim wystąpieniu w Wilmington prawdopodobny przyszły szef amerykańskiej dyplomacji powtórzył składane przez Demokratów obietnice powrotu Stanów Zjednoczonych do multilateralizmu. Nie możemy rozwiązać wszystkich problemów świata sami, musimy współpracować z innymi krajami - deklarował Blinken, krytyk polityki urzędującego prezydenta Donalda Trumpa "America First".

Wyraził przy tym przekonanie, że Stany Zjednoczone mają potencjał, by "zebrać wszystkich razem wobec wyzwań naszych czasów". Do spełnienia tego zadania szczególnie ważne są według niego bliskie relacje z Europą, w tym z Paryżem oraz Berlinem.

Nominacji Blinkenowi pogratulował minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Let me extend my congratulations to @ABlinken who is proposed to serve as the next Secretary of State. Looking forward to working together in the future. I'm convinced that we will further develop strategic alliance both bilaterally, as well as within @NATO.

RauZbigniewNovember 24, 2020

Nie mogę się doczekać współpracy w przyszłości - napisał Rau na Twitterze.

Blinken i jego powiązania z Europą

Powiązania Blinkena z Europą są głębokie, osobiste i trwają całe życie, a on sam jest gorącym zwolennikiem sojuszu transatlantyckiego - ocenia portal Politico. Prawdopodobny następca Mike’a Pompeo w Foggy Bottom mówi płynnie po francusku.

Po rozwodzie rodziców jako dziecko przeniósł się z matką Judith do Paryża. Tam wyszła ona za mąż za ocalałego z Holokaustu Amerykanina polsko-żydowskiego pochodzenia Samuela Pisara, który urodził się w Białymstoku.

Antony Blinken, ktry wkrtce bdzie Sekretarzem Stanu USA midzy innymi o trudnej wojennej historii swojej rodziny. Jego ojczym chodzi do szkoy w Biaymstoku. Z 900 dzieci, ktre chodziy do tej placwki by jedynym, ktry przey Holokaust. pic.twitter.com/VU4qLIngqy @RMF24pl

p_zuchowskiNovember 24, 2020

O znaczeniu dla Blinkena historii jego ojczyma świadczy to, że wspominał o niej we wtorek w Wilmington. Pisar, gdy wiosną 1945 roku jako nastolatek uciekł przed niemieckimi nazistami w Bawarii, zobaczył na drodze kolumnę amerykańskich czołgów. Na ten widok wypowiedział do wojskowych jedyne słowa, które znał po angielsku: Niech Bóg błogosławi Amerykę. Pomógł mu żołnierz USA, Afroamerykanin. W Stanach Zjednoczonych Pisar założył później wpływową kancelarię prawną.

Plany Blinkena? Przede wszystkim sojusze

Podejrzewam, że myślenie Blinkena o polityce zagranicznej wywodzi się z jego poczucia tożsamości Ameryki jako kraju wartości, kraju, który mógł przyjąć jego ojczyma-uchodźcę i który wiedział, że postęp w wartościach i interesach jest w jakiś sposób powiązany - twierdzi Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce, a obecnie ekspert think tanku Atlantic Council.

Z otoczenia Bidena pyn bardzo jasne sygnay o kocu polityki Trumpa America First i mocnego otwarcia si na Europ. Wspprac w ramach organizacji. Ambasady w USA ju zabiegaj o dobre relacje z otoczeniem Bidena. Nam takie komentarze nie pomog: https://t.co/wpaLqd1FXB

p_zuchowskiNovember 25, 2020

Zdaniem Frieda priorytetem Blinkena w Departamencie Stanu będzie "odbudowa amerykańskich sojuszy, szczególnie z Europą, oraz połączenie światowych demokracji ze wszystkich kontynentów, by zająć się agresywnymi autorytarnymi siłami". Pierwszym krokiem ma być "postawienie Ameryki po stronie naszych podstawowych wartości".

Pracował u boku Obamy

Blinken, zastępca sekretarza stanu USA za prezydentury Baracka Obamy, w kampanii odgrywał jedną z głównych ról w sztabie kandydata Demokratów na prezydenta.

58-latek ma opinię wytrawnego mówcy, jest absolwentem Uniwersytetu Harvarda, a przez lata doświadczenie zbierał na Kapitolu jako bliski doradca Bidena w Senacie. Z racji powściągliwego sposobu bycia bliscy określają go mianem "dyplomaty dyplomatów".

Kwestia Bliskiego Wschodu

Blinken opowiadał się za silniejszym zaangażowaniem USA w konflikt w Syrii, wspierał interwencję państw NATO w Libii w 2011 roku oraz atak USA na Irak Saddama Husajna w 2003 roku.

Mówił, że "siła może być niezbędnym uzupełnieniem skutecznej dyplomacji", a decyzję Obamy o zabiciu Osamy bin Ladena nazwał "najodważniejszą podjętą przez przywódcę, jaką widział". Mimo, że w 2015 roku był zwolennikiem interwencji zbrojnej Arabii Saudyjskiej w Jemenie, obecnie opowiada się za rewizją relacji na linii Waszyngton-Rijad.

Niemcy jako najważniejszy amerykański sojusznik

W roku wyborczym Blinken sprzeciwiał się decyzji Trumpa o wycofaniu części oddziałów USA z Niemiec, nazywając ją "głupią i godną pożałowania" oraz oceniając, że "osłabi ona NATO, pomoże Władimirowi Putinowi oraz zaszkodzi Niemcom, naszemu najważniejszemu sojusznikowi w Europie".

W październiku w oświadczeniu przesłanym PAP Blinken zapewniał, że Biden "jest całkowicie oddany sprawie wzmocnienia bezpieczeństwa sojuszników NATO, w tym Polski" i krytykował Trumpa za "odmowę wypowiedzenia się przeciwko brutalnym represjom wobec demokratycznych demonstrantów na Białorusi".