W Polsce potwierdzono już 749 przypadki koronawirusa - 8 osób zmarło. "Nie sądzę, żebyśmy zwalczyli wirusa do świąt wielkanocnych" - przyznał prezydent Andrzej Duda. Liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce może wynieść około 9 tys. i powinna zostać osiągnięta około 20 kwietnia 2020 r. - prognozuje spółka ExMetrix, zajmującą się prognozowaniem gospodarczym i społecznym. Do 6078 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych zakażonych koronawirusem. Burmistrz Madrytu Jose Luis Martinez-Almeida poinformował o konieczności "natychmiastowego" zamknięcia miejskich zakładów pogrzebowych z powodu "braku środków ochronnych dla pracowników" oraz "osiągnięcia limitu dysponowanego miejsca na przechowywanie zwłok". Poniżej relacja z 23 marca.
Według najnowszych danych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia, w Polsce odnotowano dotąd 749 przypadki zakażenia. 8 chorych zmarło.
Władze Wenecji, niemal całkowicie opustoszałej z powodu epidemii koronawirusa we Włoszech, postanowiły przełożyć na przyszły rok wprowadzenie opłat za wstęp do miasta. Miały one obowiązywać od 1 lipca, by uregulować napływ turystów.
W lutym, z powodu wybuchu epidemii koronawirusa, dwa dni przed terminem zakończony został wenecki karnawał.
Rajd Świdnicki-Krause, pierwsza tegoroczna runda samochodowych mistrzostw Polski, zaplanowany na 17-19 kwietnia, odbędzie się w innym terminie. Zmiana spowodowana jest pandemią koronawirusa.
"Chcemy poinformować, iż w najbliższą środę 25 marca 2020 roku Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego podejmie stosowne decyzje dotyczące przesunięcia daty rozegrania 48. Rajdu Świdnickiego-Krause w kalendarzu RSMP i HRSMP na 2020 rok" - napisano w oficjalnym oświadczeniu na stronie organizatora.
Liczba ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w Turcji wzrosła o siedem; w sumie zmarło 37 osób - poinformował minister zdrowia tego kraju Fahrettin Koca.
Według ministra liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Turcji wzrosła w poniedziałek do 1529.
Jeden z naszych kolegów prawdopodobnie ma koronawirusa - poinformował członków stowarzyszenia korespondentów w Białym Domu jego szef, Jonathan Karl.
Watykan podjął decyzję o zawieszeniu druku dziennika "L'Osservatore Romano" z powodu trudności związanych z pandemią koronawirusa - podała agencja Ansa. Watykańska gazeta będzie od czwartku dostępna tylko w wersji internetowej.
Według włoskiej agencji, pracownicy redakcji zostali poinformowani o tej decyzji przez dykasterię ds. Komunikacji Stolicy Apostolskiej, która wyjaśniła, że obecna sytuacja utrudnia normalną dystrybucję.
Druk ma zostać wznowiony, gdy sytuacja wróci do normy.
Premier Kanady Justin Trudeau upomniał swoich rodaków, którzy nie stosują się do zaleceń mających ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Widzieliśmy zdjęcia ludzi, którzy uważają, że nic ich nie pokona. Otóż nie jesteście niepokonani (...) Dość znaczy dość. Idźcie do domu i tam zostańcie - powiedział Trudeau. Rząd Kanady rozpoczął w poniedziałek specjalną kampanię informacyjną.
Francuski koncern Renault wypożycza lekarzom 300 samochodów w związku z epidemią Covid-19. Prezes Grupy Renault Jean-Dominique Senard zapowiedział w radiu RTL, że firma przekazuje 300 samochodów Renault Zoe, aby ułatwić personelowi medycznemu przemieszczanie się w nadchodzących tygodniach. Koncern udostępnił już 200 samochodów szwajcarskiemu Czerwonemu Krzyżowi.
Grupa petrochemiczna Total oferuje pracownikom służby zdrowia kupony na paliwo, które można wykorzystać na macierzystych stacjach. Wartość oferowanego pakietu bonów to 50 mln euro - informuje dyrektor generalny Patrick Pouyanne. Koncern planuje również przekazać 5 mln euro dla paryskiego Instytutu Pasteura.
W Republice Cypryjskiej w ramach walki z koronawirusem od wtorku obowiązywać będzie ograniczenie w przemieszczaniu się ludzi z nielicznymi wyjątkami - oświadczył prezydent Nikos Anastasiadis w poniedziałkowym wystąpieniu telewizyjnym.
Z domu będą mogły wyjść tylko osoby idące do pracy lub wracające z niej, kupujące żywność lub leki bądź odwiedzające lekarza. Wszystkie miejsca publiczne, włączając w to kościoły, meczety oraz obiekty religijne innych wyznań mają pozostać zamknięte. To samo dotyczy sklepów, z wyjątkiem tych wymienionych w dekrecie ministerstwa zdrowia.
Białoruskie ministerstwo zdrowia skierowało apel do osób starszych o pozostawanie w domu, a do pozostałych - o utrzymywanie bezpiecznej odległości i dobrowolną samoizolację po przyjeździe z zagranicy.
Ministerstwo zdrowia wzywa ludzi starszych, by w miarę możliwości pozostali w domu - powiedziała Alena Bohdan, wiceminister zdrowia.
Utytułowany belgijski klub RSC Anderlecht poprosił swoich piłkarzy o rezygnację z jednej miesięcznej pensji. Ma to pomóc w oszczędnościach wynikających z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.
Rząd Czech zdecydował o przedłużeniu do 1 kwietnia ograniczeń związanych z opuszczaniem miejsc zamieszkania, zamknięciu barów, restauracji, szkół i w funkcjonowaniu niektórych sklepów oraz służb. Pierwotnie miały one zakończyć się we wtorek.
Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało wszystkich obywateli Wielkiej Brytanii, którzy czasowo przebywają za granicą, by natychmiast powrócili do kraju, póki jeszcze mają taką możliwość.
"Zdecydowanie nalegamy, aby Brytyjczycy przebywający za granicą wracali do domu teraz, gdy istnieją jeszcze komercyjne połączenia, które to umożliwiają. Na całym świecie coraz więcej linii lotniczych zawiesza loty, a kolejne lotniska są zamykane, niektóre bez uprzedzenia. Tam, gdzie nie istnieją trasy komercyjne, nasi pracownicy pracują przez całą dobę, aby udzielać porad i wsparcia obywatelom Wielkiej Brytanii. Jeśli jesteś na wakacjach za granicą, czas na powrót do domu jest teraz, kiedy jeszcze można" - napisał w wydanym oświadczeniu minister spraw zagranicznych Dominic Raab.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprosił oligarchów i przedstawicieli wielkiego biznesu o pomoc w walce z koronawirusem, m.in. poprzez roztoczenie opieki nad rejonami, w których posiadają aktywa i zasoby ludzkie - pisze "Ukraińska Prawda".
Brytyjczycy mogą wychodzić z domu tylko po zakupy, do lekarza, do pracy, która jest niezbędna i której nie można wykonywać zdalnie, a także raz dziennie na spacer lub by poćwiczyć na powietrzu - ogłosił premier Boris Johnson. Zabronione zostaną też spotkania więcej niż dwóch osób, o ile nie mieszkają razem, a także wszystkie uroczystości takie jak chrzciny czy śluby, z wyjątkiem pogrzebów. Nieprzestrzeganie tych reguł będzie groziło karami.
Położna ze szpitala w Nowym Targu została dyscyplinarnie zwolniona za umieszczenie na swoim profilu społecznościowym wpisu o braku maseczek ochronnych i trudnych warunkach pracy. Dyrektor, który po kontakcie z zakażonym koronawirusem posłem przebywa na kwarantannie, wcześniej wręczył położnej dyscyplinarkę.
W ciągu ostatniego tygodnia na Ukrainie wykryto 38 osób szerzących w internecie fake newsy o koronawirusie - przekazała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Jak podkreślono, część z nich otrzymywała polecenia z Rosji - dodano.
SBU poinformowała m.in. o ujawnieniu działalności mieszkańca miasta Dniepr, który - jak ustalono - otrzymywał zlecenia od "kuratora" z Rosji i publikował w mediach społecznościowych nieprawdziwe informacje dotyczące szerzenia się koronawirusa na Ukrainie.
"Oszuści, którzy wykorzystują koronawirusa, by wyłudzać dane albo pieniądze, będą blokowani. Ich strony będą zaś umieszczane na specjalnej liście ostrzeżeń, którą sprawdzić będzie mógł każdy obywatel. Tak zakłada porozumienie o współpracy z telekomami" - informuje resort cyfryzacji.
Gościem Porannej rozmowy w RMF FM będzie we wtorek Jan Krzysztof Ardanowski. Minister rolnictwa przebywa w kwarantannie po tym, jak u jednego z jego wiceministrów wykryto koronawirusa. W podobnej sytuacji jest co najmniej kilku polskich polityków - tymczasem w piątek ma zebrać się Sejm, który ma w planach uchwalenie tzw. tarczy antykryzysowej. Czy posiedzenie nie będzie zagrożone?
Wiemy, jak w Chinach starano sobie poradzić, używając wszystkich instrumentów państwa wobec obywateli, w jakimś sensie nawet przeciw obywatelom. Dlatego - to nie jest przecież moje oczekiwanie tylko chyba wszystkich w Polsce, my musimy mieć wszyscy pewność, że rząd niczego nie ukrywa - mówił w TVN24 były premier, a obecnie szef Europejskiej Parti Ludowej Donald Tusk. Musimy mieć pewność, że rząd ma strategię, z której w stanie jest się publicznie rozliczyć, bo tu chodzi o życie i zdrowie Polaków - dodał.
Szpital w Pawii na północy Włoch opuścił "pacjent numer 1", czyli 38-letni mężczyzna z Codogno w Lombardii, u którego 20 lutego stwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem na terytorium tego kraju. Wkrótce potem ruszyła fala zakażeń.
20 mieszkańców domu spokojnej starości w Wogezach we wschodniej Francji zmarło, "co ma prawdopodobnie związek z koronawirusem" - podała Regionalna Agencja Zdrowia (ARS). Łącznie na Covid-19 we Francji zmarło do tej pory 860 osób.
Wprowadzenie stanu epidemii daje taką możliwość ministrowi zdrowia, ale w tej chwili nie ma takich prac, nie ma takiej potrzeby, żeby wydzielać pewne strefy w naszym kraju - stwierdził w rozmowie z TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak dodał, w tej chwili liczba przypadków koronawirusa w Polsce nie jest tak wysoka jak wcześniej prognozowano. Miejmy nadzieję, że ten trend się utrzyma, dwa najbliższe tygodnie będą kluczowe - podkreślił.
57 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Potwierdzone przypadki dotyczą: 28 osób z woj. mazowieckiego, 5 osób z woj. wielkopolskiego, 4 osób z woj. dolnośląskiego, 4 osób z woj. pomorskiego, 4 osób z woj. lubelskiego, 3 osób z woj. śląskiego, 3 osób z warmińsko-mazurskiego, 2 osób z woj. zachodniopomorskiego, 2 osób z woj. małopolskiego, 1 osoby z woj. podlaskiego i 1 osoby z woj. kujawsko-pomorskiego" - podaje resort zdrowia.
Mamy 57 nowych przypadkw zakaenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testw laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotycz: 28 osb z woj. mazowieckiego, 5 osb z woj. wielkopolskiego, 4 osb z woj. dolnolskiego, 4 osb z woj. pomorskiego,
MZ_GOV_PLMarch 23, 2020
Liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce może wynieść około 9 tys. i powinna zostać osiągnięta około 20 kwietnia 2020 r. - prognozuje spółka ExMetrix, zajmującą się prognozowaniem gospodarczym i społecznym. Około 15-20 kwietnia powinno nastąpić wyraźne zahamowanie.
Andrzej Seweryn - jeden z najwybitniejszych polskich aktorów i dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie - umila swoim fanom czas przymusowego pozostawania w domu. Artysta organizuje wieczorami internetowe "Sewernocki" - czyta bajki i wiersze dla dzieci. Warto to obejrzeć!
Władze ChRL uczyniły wszystko, co w ich mocy, aby zataić wszelkie informacje o rozprzestrzenianiu się COVID-19 - oceniła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, która dla portalu Onet skomentowała reakcję Chin na epidemię koronawirusa.
Pandemia koronawirusa przyspiesza, ale "możemy zmienić jej trajektorię" - oświadczył dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dodał, że przypadki zakażeń są zgłaszane w prawie każdym kraju na świecie.
"W celu minimalizacji ryzyka zakażenia wirusem COVID-19 Prezydium Sejmu rekomenduje przeprowadzenie w Sejmie całego procesu legislacyjnego, w tym głosowania nad zmianami w Regulaminie Sejmu z wykorzystaniem środków elektronicznych, umożliwiających porozumiewanie się na odległość, bez konieczności osobistego stawiennictwa posłów na terenie Sejmu" - ujawniamy treść przepisów, jakie jutro ma zaproponować posłom Marszałek Sejmu.
Do 6078 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych zakażonych koronawirusem. W ciągu doby w całym kraju zanotowano 602 zgony.
Słuchacze RMF FM pomagają polskiemu kierowcy, którzy utknął we Włoszech. Historię pana Artura znajdziecie tutaj.
W ciągu ostatniej doby w Luksemburgu stwierdzono 77 nowych infekcji koronawirusem. Jak dotąd Covid-19 zdiagnozowano u 798 osób - podał resort zdrowia Luksemburga.
"Apele lekarzy "nie kłam medyka" wciąż są potrzebne. Dostajemy masę wiadomości o tym, że pacjenci kłamią, rodziny oszukują" - mówiła w Popołudniowe rozmowie w RMF FM Zofia Małas - prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. "Mówcie państwo prawdę, nikt nie zostanie bez pomocy. Pielęgniarka przyjdzie przygotowana. A kiedy wejdzie do domu, gdzie jest osoba poddawana kwarantannie i nie będzie na to przygotowana, ona sama musi zostać poddana takiej kwarantannie" - apelowała.
Zawieszenie zajęć w szkołach w całej Polsce potrwa co najmniej do 10 kwietnia. O takiej decyzji poinformował w piątek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Sprawdziliśmy, jak wygląda nauka przez internet w polskich szkołach.
Karą za nienoszenie maski jest przymusowa kwarantanna. Karą za złamanie kwarantanny może być przedłużenie kwarantanny - mówi RMF FM pan Marcin, współautor kanału "To są Chiny". Jego film "Wykryto u nas koronowirusa" wyświetlono ponad 630 tys. razy.
Nie sądzę, żebyśmy zwalczyli koronawirusa do świąt wielkanocnych - stwierdził w rozmowie z internautami na swoim profilu na Facebooku prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślił, obecna sytuacja to dla niego "godzina wielkiej próby". Przyznał też, że nie może powiedzieć, że jest wypoczęty i wyluzowany.
Wielokilometrowa kolejka oczekujących na wyjazd z Polski, która utworzyła się na przejściu granicznym z Czechami w Cieszynie-Boguszowicach, została rozładowana - podał rzecznik cieszyńskich policjantów asp. Krzysztof Pawlik. Zator tworzył się od wczesnych godzin porannych. Kierowcy musieli oczekiwać na wyjazd z kraju nawet kilka godzin.
Do 6078 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych zakażonych koronawirusem - podała Obrona Cywilna. W ciągu doby w całym kraju zanotowano 602 zgony.
Apele i to "na sygnale" są we Włoszech dosłownie o wszystko. O maseczki jednorazowe, ręce do pomocy w domach starców, ograniczenie korzystania z internetu, bo łącza są przeciążone - opowiada w rozmowie z reporterm RMF FM Małgorzata Banach - Polka mieszkająca od wielu lat we włoskim rejonie Trydentu.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Przed produktami sprzedawanymi jak preparaty, które zapobiegają lub nawet leczą COVID-19, ostrzega w specjalnym komunikacie Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Według specjalistów, na rynku oferowanych jest coraz więcej produktów prezentowanych jako specyfiki, które mogą łagodzić zakażenie koronawirusem.
Burmistrz Madrytu Jose Luis Martinez-Almeida poinformował o konieczności "natychmiastowego" zamknięcia miejskich zakładów pogrzebowych z powodu "braku środków ochronnych dla pracowników" oraz "osiągnięcia limitu dysponowanego miejsca na przechowywanie zwłok".
Włoska Kalabria szykuje się na epidemię. Do tej pory było tam dość spokojnie, ale teraz z każdym dniem jest coraz gorzej. Region zamknięto dopiero w sobotę. To za późno - mówi w rozmowie z reporterem RMF FM Krzysztofem Kotem mieszkająca tam od wielu lat Angelika Wojtysiak.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
320 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w regionie Lombardia na północy Włoch - podały tamtejsze władze.
Kolejnych 54 osób zakażonych koronawirusem zmarło w Wielkiej Brytanii. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w tym kraju wzrosła do 335.
Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać m.in. z odroczenia składek na ubezpieczenia społeczne ze względu na panpidemię koronawirusa, mogą już skorzystać z uproszczonego wniosku - poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Wniosek jest dostępny na stronie internetowej ZUS.
Włoski Urząd Lotnictwa Cywilnego zgodził się na wykorzystanie dronów w operacjach monitorowania przemieszczania się ludzi w kraju w dniach pandemii koronawirusa. O taką zgodę wcześniej zwróciły się liczne komendy straży miejskiej.
Zgodnie z decyzją Urzędu, takie operacje przy użyciu dronów mogą być prowadzone do 3 kwietnia. Jak wyjaśniono, ten krok został podjęty w ramach działań na rzecz ograniczenia szerzenia się wirusa.
Komisja Europejska wprowadziła zalecenia, by przekraczanie granic wewnątrz Unii Europejskiej przez ciężarówki tzw. zielonym korytarzem nie przekraczało 15 minut. "Kontrole sanitarne w związku z koronawirusem powinny być tak zorganizowane, aby nie hamować swobody przepływu towarów" - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Majowa edycja Warszawskich Targów Książki zostaje odwołana. Kolejne targi odbędą się w maju 2021 r. - poinformowali organizatorzy wydarzenia.
W komunikacie zamieszczonym na stronie Warszawskich Targów Książki prezes zarządu Targi Książki Rafał Skąpski, członek zarządu Targi Książki Sonia Draga oraz prezes zarządu Murator EXPO Renata Krzewska podali, że tegoroczna majowa edycja imprezy "zostaje odwołana". "Kolejne targi odbędą się w maju 2021 r." - napisali.
"W zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej oraz sytuacji ekonomicznej branży wydawniczej rozważą w ciągu najbliższych kilku tygodni zorganizowanie jesiennych krajowych targów w Warszawie" - podkreślili organizatorzy imprezy.
W związku z pandemią koronawirusa generał franciszkanów o. Carlos A. Trovarelli zwrócił się do wszystkich członków zakonu na świecie, by 24 marca - w wigilię uroczystości Zwiastowania Pańskiego - podjęli post za wszystkich ludzi.
Niech ten prosty gest będzie symbolem naszego zaangażowania w modlitwę w intencji wszystkich ludzi i wyrazem zaufania, jakie pokładamy w Bogu, Panu życia i historii. Jesteśmy jedną rodziną: ze sobą i ze światem. Wszystko jest między sobą powiązane i w taką właśnie rzeczywistość pragniemy wnieść nasz wkład: naszą modlitwę, nasze oddanie i naszą bliskość - napisał o. Carlos A. Trovarelli.
Jak wyjaśnił krakowski franciszkanin o. Jan Maria Szewek post, do którego zachęca przełożony zakonu, jest postem jakościowym i ilościowym, takim, jaki obowiązuje franciszkanów w Środę Popielcową, Wielki Piątek, w wigilie uroczystości św. Franciszka z Asyżu i Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz w każdy piątek w ciągu roku. Obowiązuje wtedy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz jeden posiłek do syta i dwa lekkie.
Na całym świecie do zakonu franciszkanów należy ponad 4 tys. mężczyzn.
Brytyjczycy nie podporządkowują się zaleceniom rządu. Mimo zamkniętych pubów i restauracji wciąż spotykają się w miejscach publicznych i podróżują. Reszta państw europejskich może patrzyć na nich z niedowierzaniem - donosi korespondent RMF FM Bogdan Frymorgen.
Tysiąc losowo wybranych osób ze Szwecji- niezależnie od stanu zdrowia i wieku - zostanie w ciągu dwóch tygodni przetestowany na obecność koronawirusa. Taką decyzję ogłosił szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego.
Resort zdrowia informuje o 8 nowych przypadkach koronawirusa. "Dotyczą: 2 osób z woj.dolnośląskiego, 2 osób z woj. łódzkiego i 2 osób z woj. zachodniopomorskiego oraz po 1 osobie z woj. lubelskiego i podkarpackiego" - wyjaśniono.
Mamy 8 nowych przypadkw zakaenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testw laboratoryjnych. Przypadki dotycz: 2 osb z woj.dolnolskiego, 2 osb z woj. dzkiego i 2 osb z woj. zachodniopomorskiego oraz po 1 osobie z woj. lubelskiego i podkarpackiego.
MZ_GOV_PLMarch 23, 2020
W ciągu ostatniej doby liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Portugalii zwiększyła się o 9 nowych przypadków, do 23 - poinformowało ministerstwo zdrowia w Lizbonie.
Polska branża wiatrowa prosi o możliwość wydłużenia o rok ustawowych terminów dostarczenia pierwszej energii z nowych turbin wiatrowych. Jak argumentuje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, pandemia koronawirusa przełoży się na opóźnienia w dostawach i inwestycjach.
Przy coraz większej liczbie osób objętych kwarantanną, liczymy się z możliwością opóźnień w realizacji prac serwisowych i instalacyjnych. Dlatego polska branża wiatrowa, która po aukcjach w 2018 i 2019 r. realizuje największe w historii inwestycje w nowe moce OZE, jest zmuszona prosić o przesunięcie terminów ustawowych na dostarczenie pierwszej energii do sieci - oświadczył prezes PSEW Janusz Gajowiecki.
462 przypadki śmiertelne koronawirusa stwierdzono w ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii, co zwiększa liczbę zgonów z powodu Covid-19 w tym kraju do 2182 - poinformowało hiszpańskie ministerstwo zdrowia.
W Holandii w ciągu ostatniej doby stwierdzono 545 nowych przypadków zakażenia koronawirusem oraz 34 nowe zgony - poinformował Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska.
Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Holandii wzrosła do 4749. Liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju wzrosła do 213.
40-letni pracownik Parlamentu Europejskiego zmarł po zakażeniu koronawirusem. To pierwszy zgon w wyniku pandemii w instytucjach europejskich - podała agencja AFP.
Według nieoficjalnych informacji, zmarły pracownik PE to Włoch, który pracował w dziale IT.
Policja skieruje do sądu wniosek o ukaranie burmistrza Pakości. Chodzi o niestosowanie się do kwarantanny - dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM Kuba Kaługa. Policja przyznaje jedynie, że prowadzi w tej sprawie postępowanie dotyczące złamania kodeksu wykroczeń przez 64-letniego mieszkańca Pakości. Informacja w tej sprawie trafiła już do sanepidu, a do sądu skierowany ma zostać wniosek o ukaranie mężczyzny. Burmistrz zaprzecza.
Nie ma kolejnych przypadków koronawirusa w szpitalu klinicznym przy Banacha w Warszawie - informuje dziennikarz RMF FM Mariusz Piekarski. Testy wszystkich 90 osób, które miały kontakt z zarażonym pracownikiem, są ujemne. Mimo to decyzją dyrektora placów dokończą 14-dniową kwarantannę.
Dania przedłuża nadzwyczajne środki, mające powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa do 13 kwietnia. Według pierwotnych planów szkoły, lokale gastronomiczne i punkty usługowe miały być zamknięte do 27 marca.
Wszyscy pracownicy sektora publicznego - poza tymi na kluczowych stanowiskach - zostali wysłani na urlopy lub pracują zdalnie. Zakazane zostały zgromadzenia liczące powyżej 100 osób.
Najnowszy test na koronawirusa, który daje wyniki już po 45 minutach, będzie dostępny w Polsce najprawdopodobniej w ciągu czterech tygodni. Tak twierdzi Onet powołując się na trzy różne źródła. Nowy test w odróżnieniu od testów, które wykrywają przeciwciała na wirusa, wykrywa obecność RNA samego wirusa, w momencie, kiedy zagnieździł się on w organizmie.
Samozwańcze władze republik w Donbasie na wschodzie Ukrainy utrzymują, że nie stwierdzono tam przypadków Covid-19, a w telewizji zapewnia się, że sytuacja jest pod kontrolą. W miejscowych aptekach są długie kolejki i brakuje maseczek ochronnych - relacjonuje tymczasem Radio Swoboda.
Do tej pory w zwykłym trybie działają tam szkoły, sklepy, kina, centra rozrywki i transport publiczny.
Niemal 3 godziny trwało posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent, premier, ministrowie, przedstawiciele partii zasiadających w Sejmie dyskutowali nad wstępnymi rozwiązaniami w tak zwanej tarczy antykryzysowej. "Jest ogromna szansa, że ostateczna wersja tych przepisów zostanie wypracowana ponad podziałami" - mówił prezydent Duda.
Zdaniem prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, Andrzej Duda wykorzystuje koronawirusa w swojej kampanii prezydenckiej, bo za przygotowanie tej ustawy odpowiada rząd, a nie głowa państwa.
Władze Sycylii starają się powstrzymać powrót pochodzących stamtąd ludzi do domu, głównie z północy. Do rządu Włoch kierowane są apele o powstrzymanie fali przyjazdów promami na wyspę, gdzie wyrażane są obawy, że może to doprowadzić do ekspansji koronawirusa. Zjawisko to wiąże się m.in. z zamknięciem wielu fabryk na północy po decyzji władz o wstrzymaniu aktywności produkcyjnej w całym kraju, która nie jest niezbędna.
Wszystkie miejskie targowiska w Poznaniu będą musiały zostać zamknięte do odwołania - ogłosił dziś, powołując się na zalecenia sanepidu, prezydent miasta Jacek Jaśkowiak. Dla mieszkańców miasta oznacza to brak możliwości zrobienia zakupów w przynajmniej kilkunastu tego typu miejscach. Dla kupców - spore straty. W najbliższych dniach poznaniacy nie zrobią już zakupów na popularnych rynkach Wildeckim, Wielkopolskim, Bernardyńskim czy Jeżyckim - informuje reporter RMF FM Mateusz Chłystun.
Trójka brytyjskich nastolatków została aresztowana za napaść na dwie starsze osoby. W piątek w miejscowości Hitchin do przechodzącej ulicą starszej pary podeszła trójka nastolatków - w wieku 16, 18 i 19 lat. Jeden z nich miał jej kaszlnąć w twarz.
Głównym sposobem przenoszenia się koronawirusa, którego pandemia trwa na całym świecie, jest droga kropelkowa, czyli w trakcie kaszlenia, kichania czy mówienia.
Dania, Francja, Niemcy, Włochy i Portugalia - to pierwsze kraje, które najszybciej wystąpiły i dostały od Komisji Europejskiej zgodę na pomoc publiczną dla swoich przedsiębiorstw w związku z kryzysem wywołanym koronawirusem.
Szef resortu nauki Jarosław Gowin podpisał w poniedziałek rozporządzenie, które zawiesza kształcenie na studiach, studiach podyplomowych oraz w innych formach kształcenia na uczelniach nadzorowanych przez MNiSW do 10 kwietnia.
W Rosji powstanie system identyfikowania - za pomocą danych operatorów telefonii komórkowej - osób, które kontaktowały się z zakażonymi koronawirusem. System ten będzie się opierał na danych operatorów telefonów komórkowych na temat geolokalizacji telefonów konkretnych osób. Obywatele będą otrzymywać informację o tym, że mieli kontakt z osobą zakażoną i wobec tego powinni izolować się przez odpowiedni czas. Dane te zostaną też przekazane sztabom powołanym do walki z koronawirusem w stolicy i regionach Rosji.
Amerykański bank centralny FED wytacza najcięższe działa w walce z koronawirusowym kryzysem gospodarczym. Ogłosił nieograniczony dodruk pieniędzy i wielki skup wszelkich możliwych aktywów. To działanie, które było wykorzystywane w najostrzejszej fazie kryzysu gospodarczego z 2008 roku.
Prokurator prokuratury krajowej ze stwierdzonym koronawirusem. Jak dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada, chodzi o prokuratora pracującego w wydziale spraw wewnętrznych. Wszyscy prokuratorzy zostali skierowani do domów i stamtąd prowadzą pracę.
Na stacji w Giżycku na Mazurach wstrzymano pociąg po tym, jak jeden z pasażerów zgłosił obsłudze trudności z oddychaniem. 30-letni mężczyzna potwierdził też, że w ostatnim czasie miał kontakt z osoba, które wróciły z zagranicy.
Decyzją sanepidu mężczyzna został przetransportowany karetką do Ełku, gdzie będzie objęty kwarantanną domową.
Wybory uzupełniające, które odbyły się w niedzielę pokazały, że przeprowadzenie wyborów prezydenckich w terminie jest dzisiaj całkowicie możliwe - uznał prezes PiS Jarosław Kaczyński.
"Nie ma żadnych przesłanek, żeby głosić, że wybory powinny się nie odbyć, chyba żeby się jakoś bardzo gwałtownie, negatywnie zmieniła sytuacja, czyli musiałby być wprowadzony stan nadzwyczajny" - powiedział Jarosław Kaczyński.
SOR Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku wznowił w poniedziałek normalną pracę po czasowym zamknięciu z powodu obecności w nim pacjenta zakażonego koronawirusem.
500 mld euro na utrzymanie płynności niemieckich przedsiębiorstw i 50 mld euro dla mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych to główne punkty pakietu pomocowego, który ogłosił w poniedziałek rząd RFN.
Aby sfinansować nowe wydatki tegoroczny budżet Niemiec ma zostać powiększony o ok. 156 mld euro - poinformowali na wspólnej konferencji wicekanclerz minister finansów Olaf Scholz (SPD) i minister gospodarki Peter Altmaier (CDU). Sięgnięcie po nowe kredyty, które zasilą budżet, spowoduje, że po sześciu latach generowania nadwyżki budżetowej, wydatki budżetowe Niemiec będą większe niż wpływy.
Suma wszystkich zapowiedzianych działań pomocowych ma sięgnąć 750 mld euro.
RMF FM pomaga panu Arturowi, który utknął w swoim pojeździe. Niestety miał wypadek i jego samochód jest zniszczony. Co więcej, obecnie znajduje się w Lombardii, która objęta jest kwarantanną i nie może opuszczać swojego pojazdu.
Pan Artur ma problem, aby wrócić do Polski. Nie ma pieniędzy, żeby od razu zapłacić za lawetę, a - jak wyznaje - włoscy kierowcy nie chcą teraz robić długich kursów.
W związku z koronawirusem handlowa "Solidarność" chce, by klienci przed wejściem do sklepów obowiązkowo dezynfekowali ręce, a także by były one otwarte tylko do godz. 20. "S" postuluje ponadto, by w sklepie mogło przebywać jednocześnie maksymalnie 50 osób.
Nawet jedna trzecia osób zakażonych koronawirusem może być "cichymi nosicielami" patogenu - ocenił dziennik "South China Morning Post" na podstawie utajnionych danych chińskiego rządu. Na świecie rosną obawy o infekcje od osób, które nie mają objawów. Obecnie nie jest jasne, jaka jest rola takich "cichych nosicieli" w szerzeniu się pandemii, ale zdaniem "SCMP" bezobjawowi nosiciele mogą skomplikować strategie walki z wirusem. Pojawia się coraz więcej informacji sugerujących, że patogen jest bardzo zaraźliwy już przed wystąpieniem objawów, takich jak gorączka czy kaszel.
Włosko-amerykański koncern Fiat Chrysler zamknie swoje fabryki w Europie i USA. Ford zawiesza produkcję w RPA, Indiach, Wietnamie i Tajlandii oraz częściowo w Wielkiej Brytanii. W ubiegłym tygodniu Ford zawiesił produkcję w Europie.
"Dzięki wsparciu PKP Intercity i Polonusa pasażerowie wracający do kraju będą mogli sprawniej dostać się z Lotniska Chopina w Warszawie do różnych regionów Polski" - informuje rząd.
W weekend nie było gdzie zaparkować!
Tegoroczna sesja egzaminów pisemnych matury międzynarodowej International Baccalaureate (IB) nie odbędzie się. Oceny zostaną wystawione na podstawie dotąd przesłanych materiałów oraz przewidywanych ocen z przedmiotu - zdecydowała International Baccalaureate Organization.
Resort zdrowia Szwajcarii poinformował, że liczba ofiar śmiertelnych wzrosła o sześć, do 66, a zainfekowanych koronawirusem zostało już 8060 osób. W Austrii zidentyfikowano 3611 przypadków zakażenia; 16 osób zmarło - podało ministerstwo spraw socjalnych tego kraju.
Pierwszą pomocą dla rolników, która uzyskała zgodę rządu, jest zwolnienie ze składek KRUS, analogicznie jak to ma miejsce w przypadku ZUS - poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
U trzech pracowników komendy powiatowej policji w Górze na Dolnym Śląsku potwierdzono obecność koronawirusa. Komenda została zamknięta, a do powiatu wysłano wsparcie z Wrocławia.
Zakażenie koronawiursem potwierdzono u 2 policjantów i 1 pracownika cywilnego - wszyscy zostali już odizolowani. Kwarantannie zostali poddani wszyscy policjanci z komendy, a w budynku trwa teraz dezynfekcja.
Alkohol pochodzący z przestępstwa będzie wykorzystany do przygotowania preparatów dezynfekcyjno-odkażających. Dziś funkcjonariusze śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej przekazali katowickiemu sanepidowi ponad 130 litrów takiego alkoholu.
To kolejna taka akcja. Na początku marca katowicki sanepid dostał ponad 850 litrów nielegalnej wódki i spirytusu, które wcześniej zarekwirowali funkcjonariusze administracji skarbowej.
Aby uzyskać świadczenie z tytułu choroby, osoba objęta kwarantanną składa oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy.
Zamknięty został budynek Sądu Rejonowego Katowice-Wschód po tym, jak u pracującej w tym gmachu sędzi potwierdzono zakażanie koronawirusem. Sędzia 17 marca prowadziła sprawę zaliczaną do pilnych. Chodziło o areszt - informuje reporter RMF FM Marcin Buczek. Dzień później źle się poczuła i zgłosiła to prezesowi sądu. Testy wykazały u niej zakażenie korona wirusem. Szybko ustalono osoby, z którymi miała kontakt. Wszystkie są na kwarantannie. Budynek sądu jest zamknięty, a specjalistyczna firma ma przeprowadzić dezynfekcję. Odwołano wszystkie rozprawy. Ponadto zapadła też decyzja, żeby rozpraw tych nie przenosić do drugiego budynku należącego do tego sądu. Chodzi o to, aby nie narażać pracujących tam osób.
Trzy oddziały Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Skierniewicach są w tej chwili izolowane, a 32 osoby personelu medycznego są objęte kwarantanną. Decyzje podjęto w sobotę po południu, kiedy okazało się, że jedna z osób personelu medycznego jest zakażona koronawirusem.
Na trzech oddziałach objętych reżimem sanitarnym w sumie przebywa 22 pacjentów: czterech na oddziale Intensywnej Terapii i Anestezjologii, pięciu na oddziale ortopedycznym i 13 pacjentek na oddziale położniczo-ginekologicznym. Dzisiaj od wszystkich pacjentów mają zostać pobrane próbki.
342 nowe zakażenia koronawirusem stwierdzono w Belgii w ciągu ostatnich 24 godzin - poinformowały władze tego kraju. To pierwszy spadek zakażeń od 15 marca i do tego bardzo duży. "Trzymamy wirusa za kark" - przekazał resort zdrowia.
W ciągu ostatnich 24 godzin w Belgii stwierdzono ok. 250 przypadków mniej niż dobę wcześniej.
Po raz pierwszy widzimy, że sprawy idą w dobrym kierunku, ale nie mamy wystarczających liczb, aby mówić o trendzie - poinformowało belgijskie ministerstwo zdrowia. Trzymamy wirusa za kark i teraz ważne jest, abyśmy go nie puścili - dodał resort.
Łączna liczba osób w Belgii, u których stwierdzono do tej pory występowanie SARS-CoV-2, wynosi 3743. 13 osób zmarło z powodu choroby w ciągu ostatnich 24 godzin. W całym kraju z powodu powikłań po Covid-19, chorobie wywoływanej przez koronawirusa, zmarło 88 osób; większość z nich miała powyżej 65 lat.
W szpitalu w Tychach zmarła kolejna, ósma osoba zarażona koronawirusem - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. W sumie w Polsce potwierdzono 684 potwierdzone przypadki zarażenia - w tym dziś 36 nowych.
Zmarły to 83-letni mieszkaniec Szczyrku - poinformował burmistrz tej miejscowości Antoni Byrdy. Według informacji PAP miał choroby współistniejące. Z nieoficjalnych informacji reportera RMF FM Mariusza Piekarskiego wynika, że mężczyzna trafił do szpitala po tym, jak jego rodzinę odwiedzili znajomi z Holandii.
W szpitalu leży też żona zmarłego mężczyzny, a dzieci przebywają w kwarantannie. Hospitalizowane są także wnuczęta zmarłego.
Kolejne 36 potwierdzonych przypadków to: 16 osób z woj. dolnośląskiego, 5 osób z woj. lubuskiego, 5 osób z woj. opolskiego, 4 osoby z woj. małopolskiego, 3 osoby z woj. lubelskiego, 3 osoby z łódzkiego.
Dodatkowo też, jak poinformował resort, jedna osoba z woj. wielkopolskiego zostaje wyłączona z dotychczasowych wyliczeń. "Służby sanitarno-epidemiologiczne z woj. wielkopolskiego i dolnośląskiego, zajmujące się zakażoną osobą, uwzględniły ją w swoich raportach - dublując wynik" - wyjaśniło ministerstwo.
Zagrożenie rozprzestrzeniającym się koronawirusem jest powodem wyłączenia od najbliższego wtorku kaplic cmentarnych do odprawiania ceremonii pogrzebowych - poinformował szczeciński magistrat.
Uroczystości pogrzebowe zostaną ograniczone i będą odbywały się na cmentarzu, nad grobem w obecności najbliższej rodziny - wynika z informacji miasta.
W laboratoriach w Polsce przebadano dotąd 20 tys. 127 próbek pod kątem wykrycia koronawirusa, 649 z nich dało wynik pozytywny, a 19 tys. 478 negatywny - podało Ministerstwo Zdrowia. W ciągu doby wykonano ponad 2,5 tys. testów.
W cigu doby wykonano ponad 2,5 tys. testw na #koronawirus. pic.twitter.com/nDb9XGLs1E
MZ_GOV_PL23 marca 2020
Na terenie Niemiec z powodu koronawirusa zmarło dotychczas 86 osób. Liczba nowych przypadków zakażenia wynosi ponad 4 tys. Przynajmniej 2809 pacjentów wróciło po chorobie Covid-19 do zdrowia - poinformował Lothar Wieler, szef Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie.
Faktyczna liczba zakażonych i zmarłych jest większa, ponieważ część krajów związkowych nie przekazało jeszcze aktualnych danych na temat rozprzestrzeniania się koronawirusa - dodał Wieler.
Używający innej metodologii pozyskiwania najnowszych danych Uniwersytet Johnsa Hopkinsa informuje o 24 873 zakażonych i 94 zmarłych na terenie Niemiec.
Przeciętny wiek zakażonych w RFN wynosi 45 lat. Przeciętny wiek osób zmarłych wynosi 82 lata. 57 proc. osób, u których zidentyfikowano Covid-19, to mężczyźni - wynika z aktualnych danych RKI.
Obserwujemy tendencję spłaszczania się krzywej wzrostu - powiedział Wieler. Poinformował, że w środę będzie mógł definitywnie ocenić rozwój dynamiki zakażeń. Byliśmy w stanie wykryć epidemię w Niemczech bardzo wcześnie, ponieważ przeprowadziliśmy tak dużo testów - oświadczył. Dodał, że wydajność w przeprowadzaniu testów musi być cały czas zwiększana.
Według doniesień niemieckich mediów brakuje konkretnej informacji na temat liczby testów na obecność koronawirusa przeprowadzanych na terenie Niemiec. W ustaleniach ekspertów waha się ona od 100 tys. do 200 tys. na tydzień.
RKI przedstawiło również nowe wytyczne dla personelu medycznego na wypadek pojawienia się braków kadrowych. W przypadku kontaktu z osobą zarażoną, czas kwarantanny osób pracujących w służbie zdrowia może zostać zmniejszony z 14 do 7 dni, a w określonych warunkach możliwe będzie dalsze wykonywanie obowiązków zawodowych.
Polska aktywowała unijny mechanizm ochrony cywilnej, co umożliwi sprowadzanie Polaków, którzy utknęli za granicą także w ramach unijnej solidarności - informuje nasza dziennikarka Katarzyna Szymańska-Borginon. RMF FM jako pierwsze informowało w zeszłym tygodniu, że Polska sprowadza swoich obywateli do kraju tylko w ramach programu "LOT do domu", a nie korzysta z pomocy UE.
Do 19 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych lekarzy, którzy byli zakażeni koronawirusem. Dotychczas potwierdzono go u ponad 4800 pracowników służby zdrowia. To o dwa razy więcej niż w Chinach.
Dziś lekarski związek zawodowy poinformował o śmierci specjalisty chorób zakaźnych doktora Leonardo Marchiego z Cremony w Lombardii.
W Parmie zmarł natomiast emerytowany lekarz Manfredo Squeri, który ostatnio pracował na oddziale w domu opieki.
462 przypadki śmiertelne koronawirusa stwierdzono w ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii. Zwiększa to liczbę zgonów z powodu Covid-19 w tym kraju do 2182 - poinformowało hiszpańskie ministerstwo zdrowia.
Liczba zakażonych koronawirusem wzrosła od niedzieli z 28 572 do 33 089 - sprecyzował resort.
Rząd poinformował w oświadczeniu, że wicepremier Carmen Calvo została hospitalizowana wczoraj z powodu infekcji dróg oddechowych i oczekuje na wyniki testu na koronawirusa.
Wicepremier udała się wczoraj po południu do szpitala, a po przeprowadzeniu badań lekarze zdecydowali, że musi tam pozostać na leczenie infekcji układu oddechowego - przekazano w oświadczeniu. Urodzona w 1957 roku Calvo została zbadana na obecność koronawirusa, a wyniki zostaną opublikowane, gdy tylko będą znane - dodano.
Po godz. 12 rozpoczęło się zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, odbywa się ono w formie wideokonferencji. Tematem spotkania jest rządowa propozycja pakietu antykryzysowego.
Kolejne przykłady łamania zasad kwarantanny przez osoby, które w żadnym razie nie powinny opuszczać czterech ścian. Dla niektórych ważniejsze niż zdrowie innych osób okazała się chęć napicia się alkoholu, a dla innych konieczność zrobienia zakupów.
Oddział onkologiczny w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu został zamknięty, a pacjenci i personel medyczny są poddani kwarantannie. Przyczyną jest zakażenie koronawirusem potwierdzone u jednej z pielęgniarek, która pracuje na tym oddziale.
Na oddziale przebywa 10 pacjentów. Część z nich zostanie wypisana do domu, gdzie będzie odbywać kwarantannę domową, a ci pacjenci, którzy wymagają hospitalizacji pozostaną na oddziale - powiedział rzecznik marszałka dolnośląskiego Michał Nowakowski.
Trwa ustalanie listy osób, z którymi mogła mieć kontakt zakażona pielęgniarka. Chodzi też o pacjentów onkologicznych, którzy nie byli hospitalizowani, ale przychodzili na oddział szpitalny. W tej grupie jest też część personelu medycznego, który będzie musiał poddać się kwarantannie.
Pielęgniarka jest hospitalizowana w szpitalu zakaźnym przy ul. Koszarowej we Wrocławiu. Jej stan jest dobry.
Rzecznik poinformował, że oprócz oddziału onkologicznego zamknięta została też przychodnia, która znajduje się w tym samym budynku. Należy ona do Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca im. Zbigniewa Religi Medinet. Pozostałe oddziały szpitala wojewódzkiego pracują normalnie.
Z szafy, albo spod łóżka, możemy wyciągnąć mocno zakurzone hantle do ćwiczeń, kupione w czasach, kiedy obiecywaliśmy sobie, że od dziś już codziennie będziemy ich używać!
GIS podkreśla, by podczas kwarantanny domowej nie opuszczać domu, nie wychodzić do sklepu i nie spotykać się z innymi osobami, ani nie zapraszać nikogo do domu.
Samorządy będą wspierać lokalnych przedsiębiorców w walce ze skutkami koronawirusa. Wiele firm chociażby w Lublinie nie może działać ze względu na ograniczenia przepisami. Inne nie mają klientów, bo ludzie są w domach. Prezydent Lublina Krzysztof Żuk w rozmowie z Krzysztofem Kotem mówi, co miasto zamierza zrobić, żeby pomóc przedsiębiorcom.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w Europie zarejestrowano już dwukrotnie więcej zakażeń wywołanych przez koronawirusa niż w Chinach. Eksperci zaznaczają, że we Włoszech i Niemczech nieznacznie zaczęła spadać liczba zakażeń.
Na całym świecie do poniedziałku rano wykryto prawie 344 tys. zakażeń oraz około 15 tys. zgonów. Drugim ogniskiem pandemii stały się Stany Zjednoczone. Na naszym kontynencie na razie najmniej dotknięte koronawirusem SARS-CoV-2 są kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Jednak w tym regionie zachorowalność również się zwiększa i w ciągu kilku tygodni sytuacja tam może się znacznie zmienić.
W całej Europie, w tym głównie w Europie Zachodniej, najbardziej obecnie dotkniętej pandemią, zarejestrowano w sumie ponad 162 tys. zakażeń koronawirusem, czyli dwukrotnie więcej niż w Chinach, gdzie było ich dotąd 81 tys.
Najbardziej dramatyczna sytuacja jest we Włoszech i Hiszpanii, gdzie łączna liczba infekcji sięga prawie 95 tys. i jest już zdecydowana większa, niż w Chinach. W samych Włoszech wirus SARS-CoV-2 zaatakował już około 60 tys. osób. Z kolei w Hiszpanii, gdzie jest podobne tempo wzrostu zakażeń oraz zgonów, liczba zakażeń przekroczyła 35 tys.
Dwa kolejne oddziały krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego, znajdujące się w nowej siedzibie lecznicy przy ul. Jakubowskiego 2, są zamknięte. Powodem jest stwierdzenie zakażenia koronawirusem u pacjenta i pracownika.
Decyzja o zamknięciu dotyczy Oddziału Klinicznego Nefrologii i Dializoterapii oraz Oddziału Klinicznego Angiologii.
Na oddziale nefrologicznym wprowadzono kwarantannę. Z uwagi na to, że stacja dializ realizuje procedury ratowania zdrowia i życia musi działać normalnie, ale wprowadzono tam dodatkowe środki ostrożności, podczas transportu pacjentów i wykonywania świadczeń - wyjaśniła rzeczniczka placówki Maria Włodkowska.
Przebywający na oddziałach pacjenci, a także personel medyczny i niemedyczny zostali objęci obowiązkową kwarantanną. Osoby w niej przebywające zostaną poddane testom na obecność wirusa SARS-CoV-2.
Do czasu zakończenia kwarantanny wszystkie przyjęcia na wszystkie oddziały kliniczne zostają wstrzymane - poza tymi ratującymi życie.
W niedzielę szpital podał, że koronawirusa stwierdzono u trzech pracowników Oddziału Klinicznego Reumatologii i Immunologii. Zarówno ten, jak i sąsiadujący z nim Oddział Kliniczny Gastrologii i Hepatologii zostały zamknięte. Przebywających tam pacjentów i personel również objęto kwarantanną.
Wykorzystuję kwarantannę i pracuję zdalnie nad różnymi zmianami w rolnictwie - powiedział PAP w poniedziałek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że nie ma temperatury i czuję się dobrze.
Od piątku członkowie kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wykonują swoje obowiązki zdalnie, w związku z objęciem ich kwarantanną po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem podsekretarza stanu Ryszarda Kamińskiego.
Nie czuję się chory, z wiceministrem Kamińskim byłem w jednym pomieszczeniu, ale nie witaliśmy się, siedzieliśmy w odległości kilku metrów. Ale takie są przepisy i muszę je bardzo restrykcyjnie przestrzegać - podkreślił minister.
Jak mówił Ardanowski, "teraz bardziej intensywnie i koncepcyjnie pracuje niż w ministerstwie, gdzie jeszcze musi przyjmować interesantów, gdzie się cały czas coś dzieje i ktoś mnie odrywa".
Teraz pracuję nad różnymi zmianami w rolnictwie, co należy poprawić, jakie wnioski wyciągnąć z koronawirusa, jakie rolnictwo wspierać, więc pracy nie brakuje, a technika w takiej sytuacji jest bardzo przydatna - powiedział Ardanowski.
Dyrektor departamentu komunikacji Małgorzata Książyk poinformowała, że minister Kamiński czuje się dobrze, ale nadal przebywa w izolacji. Jego stan zdrowia pozwala mu na pracę koncepcyjną.
Kilka godzin muszą czekać kierowcy, żeby wjechać do Czech przez przejście graniczne w Cieszynie-Boguszowicach - poinformował rzecznik policji w Cieszynie Krzysztof Pawlik.
Policjant zaapelował, żeby kierowcy tirów kierowali się do granicy tylko drogą S52. To najszybsze rozwiązanie. Kierowcy ciężarówek, którzy będą próbowali dotrzeć do przejścia w inny sposób, przykładowo od Pawłowic lub centrum Cieszyna, zostaną przez policjantów zawróceni i skierowani na węzeł w Harbutowicach, by zająć miejsce w kolejce. Prościej będzie od razu tam jechać od węzła z krajową 81 - dodał rzecznik.
Rzecznik Śląskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Walczak poinformowała, że Czesi prowadzą wnikliwą kontrolę samochodów. Dziś jest poniedziałek, więc ruch po weekendzie jest większy - zaznaczyła.
Rzecznik dodała, że ruch przez boguszowickie przejście w kierunku do Polski odbywa się na bieżąco.
Na lotnisko w Liege we wschodniej Belgii dotarła dostawa ponad 6 milionów masek, które mają chronić przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
Jak informuje publiczny nadawca VRT, większość ze sprzętu to maski chirurgiczne, ale przesyłka zawiera też 150 tys. specjalistycznych masek FFP2, które są przeznaczone dla personelu medycznego mającego bezpośredni kontakt z pacjentami z Covid-19.
5 milionów masek ma być skierowanych do użytku we Flandrii przez personel ośrodków opieki i pielęgniarki odwiedzające ludzi w domach.
Ze względu na aktualną sytuację związaną z rozprzestrzeniającym się koronawirusem SARS-CoV-2 i wprowadzenie stanu epidemii w Polsce, Komisarz Ligi, w porozumieniu z zarządem Superligi Sp. z o.o., odpowiedzialnej za zarządzanie rozgrywkami PGNiG Superligi i PGNiG Superligi Kobiet, podjął decyzję o zakończeniu rozgrywek sezonu 2019/2020.
Agencja Badań Medycznych wesprze badania nad szczepionką przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Decyzję w tej sprawie podjęło szefostwo Agencji w porozumieniu z kierownictwem Ministerstwa Zdrowia. Wybrano do współpracy trzy krajowe ośrodki.
Oddział wewnętrzny szpitala w Nowym Dworze Mazowieckim zamknięty do odwołania. Z powodu kontaktu z pacjentem zarażonym koronawirusem na kwarantannę skierowano 32 osoby zatrudnione w tej placówce - w tym ośmiu lekarzy i 14 pielęgniarek. Ich absencja sprawia, że 24 pacjentów z oddziału będzie musiało trafić do innego szpitala. Po dezynfekcji wznowił natomiast działanie szpitalny oddział ratunkowy, do którego zgłosił się zakażony pacjent.
Laboratorium Państwowego Zakładu Higieny wznowiło działalność. Od środy 17 pracowników przebywało w kwarantannie. Laboratorium znów przyjmuje próbki.
Nie ma jeszcze pewności, że wszyscy pracownicy Państwowego Zakładu Higieny są zdrowi. Część czeka na wyniki testów w kwarantannie.
Planowana na 31 maja wizyta papieża Franciszka na Malcie została przełożona - ogłosił Watykan. Decyzje tę podjęto w związku z pandemią koronawirusa.
Dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni w oświadczeniu przekazanym dziennikarzom napisał: "Z powodu sytuacji na świecie, w porozumieniu z władzami i miejscowym Kościołem zapowiedziana podróż apostolska na Maltę została przełożona na termin, który będzie ustalony".
Komornicy umożliwiają dłużnikom, których dotknęły skutki epidemii, ustalenie nowych zasad regulacji należności - poinformował rzecznik komorników Krzysztof Pietrzyk. Jeśli twoja sytuacja uległa zmianie w związku z koronawirusem, to nie bój się komornika, zadzwoń do niego - zaapelował.
30 osób z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zostało wysłanych na kwarantannę. To konsekwencje wykrycia koronawirusa u jednego z pilotów LRP-u. Jak ustalił reporter RMF FM Mariusz Piekarski, grupa objęta kwarantanną to pracownicy kilku baz LPR w kraju, którzy byli na wspólnym szkoleniu.
20 tysięcy więźniów może uniknąć siedzenia w więzieniu z powodu koronawirusa. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy o wypuszczeniu niektórych skazańców i objęciu ich dozorem elektronicznym. Do szczegółów dotarli dziennikarze RMF FM.
O godz. 10:30 odbędzie się kolejne posiedzenie rządowego zespołu zrządzania kryzysowego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Głównym tematem rozmów będzie analiza działań podjętych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Spotkanie zespołu odbędzie się w formule wideokonferencji.
W opinii rządu nie ma obecnie takich przesłanek, żeby wprowadzić stan nadzwyczajny - mówił w TVN24 szef KPRM Michał Dworczyk.
Dzisiaj nie ma przesłanek, aby wprowadzić stan nadzwyczajny, takie są fakty, czy się to komuś podoba czy nie. Dzisiaj państwo działa w oparciu - mówię o walce z chorobą - o dwie ustawy: specustawę i ustawę z 2008 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych i epidemii. Te ustawy dają pewne narzędzia władzom do tego, by z tym problemem, z którym się mierzymy w tej chwili, walczyć. I dopóki państwo może działać o te ustawy, które nie ograniczają praw obywatelskich, nie są żadnym ze stanów nadzwyczajnych to po prostu nie ma podstaw prawnych do tego, żeby wybory przesunąć - mówił Dworczyk.
Dworczyk w TVN24 mówił o tym, że liczba prowadzonych testów na koronawirusa jest adekwatna do etapu epidemii, na którym Polska się znajduje. Moce przerobowe są na poziomie 3,5 - 4 tys. testów i one się wciąż powiększają - powiedział.
Testów mamy wystarczająca liczbę i cały czas je kupujemy. Gdybyśmy dziś chcieli wykonywać więcej niż 4 tys. testów dziennie, to byłby problem z liczbą placówek, które mogłyby je realizować. Jednak liczba tych placówek każdego dnia wzrasta. (...) Jest to związane z etapem rozwoju epidemii, na którym jesteśmy - mówił szef KPRM.
Dworczyk odniósł się też do pytania o szybkie, przesiewowe testy na koronawirusa. Stwierdził, że można sobie wyobrazić ich masowe wykonywanie, ale "kłopot" polega na tym, że takie testy są bardzo niedokładne. Przyznał, że Polska ma partie testów przesiewowych, które obecnie są "weryfikowane" - sprawdza się, czy te testy dają właściwy wynik u pacjentów, którzy mają zdiagnozowanego koronawirusa dokładnymi testami genetycznymi. "Nie wszystkie wyniki te testy przesiewowe potwierdzają. To oznacza, że są one o wiele mniej dokładne" - ocenił.
Dworczyk ocenił też, że obecnie w Polsce nie ma problemów z testami i płynami do dezynfekcji, ale są problemy ze strojami ochronnymi i maseczkami na twarz. Nikt nie docenił skali zagrożenia - przyznał.
Jedynie na przejściu w Bobrownikach na granicy z Białorusią trzeba było w poniedziałek rano czekać na odprawę. Na wjazd do Polski kierowcy ciężarówek oczekiwali tam 3 godziny, na wyjazd z kraju 8 godzin - poinformował Podlaski Oddział SG. Na bieżąco odbywał się ruch na przejściach z Litwą.
Podejrzenie koronawirusa u słuchaczki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Do czasu uzyskania wyników badań jednej z podchorążych zamknięty jest akademik numer 3.
Kanadyjski Komitet Olimpijski (COC) i Kanadyjski Komitet Paraolimpijski (CPC) - w porozumieniu z organizacjami sportowymi i rządem - podjęły decyzję o niewysyłaniu sportowców na letnie igrzyska w Tokio, jeżeli te odbędą się w tym roku.
Jak podano w komunikacie, COC i CPC wezwały "pilnie" Międzynarodowy Komitet Olimpijski, Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski i Światową Organizację Zdrowia do przesunięcia zaplanowanych na przełom lipca i sierpnia igrzysk.
Przyszłe matki odbijają się od zamkniętych drzwi gabinetów ginekologicznych. Brakuje im wskazówek, gdzie się zgłosić - czytamy w "Rzeczpospolitej".
"To za małe różnice, żeby wyciągać z nich daleko idące wnioski. Różnica na poziomie 100-200 przypadków cieszy, jest bardzo dobra, ale nie można z tego tytułu wyciągać daleko idących, że coś się poprawia. Nadal uważam, że na koniec tego tygodnia możemy mieć dobrych parę tysięcy przypadków zakażenia" - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski w Porannej rozmowie w RMF FM, odpowiadając na pytanie Roberta Mazurka, czy mniejsza niż przewidywana wcześniej liczba zachorowań jest dobrym znakiem.
Na pewno czeka nas znaczny wzrost zachorowań, więcej osób w szpitalach, niestety dla niektórych to będzie tragiczne zachorowanie. Osoby powyżej 80. roku życia mają wysoką śmiertelność (...). W Polsce wiek pacjentów, którzy zmarli nie był tak wysoki, ale wszyscy oni byli chorzy - dodał Łukasz Szumowski.
Nie czuję powiewu optymizmu, raczej bardzo poważne 24-godzinne działania. Zabezpieczenie sprzętu, organizacja miejsc, gdzie ludzie mogą przebyć tę chorobę - podkreślił minister zdrowia.
Nie ma podstaw do terytorialnych zamknięć w Polsce (...). Gdybyśmy mieli tak duże różnice regionalne, jak miały Włochy czy Hiszpania wtedy uzasadnione są zamykania całych regionów. W Polsce mamy bardzo równomierne rozłożenie się osób zarażonych. Wiadomo, że duże skupiska miejskie Warszawa, Mazowsze czy Śląsk, tam jest więcej tych przypadków. To nie jest tak, że w jednym regionie Polski mamy bardzo dużo zakażonych a w drugim nic. Wtedy byłyby uzasadnione działania zamykające pewne obszary całkowicie - powiedział Łukasz Szumowski w Porannej rozmowie w RMF FM, pytany przez Roberta Mazurka o to, czy w związku z wprowadzonym stanem epidemii planuje wydanie zakazów opuszczania danych terenów.
Jedynym sposobem ochrony jest siedzieć w domu. Jeżeli wychodzimy do lasu, to nie po to, żeby siedzieć przy grillu i nie po to, żeby pójść z dziećmi na plac zabaw. Można się przejść i wrócić do domu, ale nie jak się jest w kwarantannie, nie jak się jest w izolacji" - przypomniał minister.
Szumowski w Porannej rozmowie w RMF FM został zapytany przez Roberta Mazurka również o wybory prezydenckie i ich ewentualne przełożenie: "Nie decyduję o stanie klęski żywiołowej. Zależy, ile będzie osób chorych, zależy jaką będziemy mieli sytuację w szpitalach, zależy ile osób będzie mogło wyjść z domu. To są takie dane, na podstawie których ja mogę rekomendować pewne rzeczy, nie na podstawie tego jakie są nastroje, jakie są pomysły".
Dziś odbędzie się 18 lotów czarterowych do Warszawy z Polakami, którzy z całego świata chcą wrócić do kraju - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
W ramach akcji "LOT do domu" planowane są loty czarterowe do Warszawy z: Bangkoku (Tajlandia), Londynu i Edynburga (Wielka Brytania), Genewy i Zurychu (Szwajcaria), Chicago i Miami (Stany Zjednoczone), Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie), Trondheim i Oslo (Norwegia), Barcelony (Hiszpania), Sztokholmu (Szwecja), Amsterdamu (Holandia), Nicei (Francja), Dublina (Irlandia), Helsinek (Finlandia), Brukseli (Belgia), Budapesztu (Węgry).
23 marca w ramach operacji #LotDoDomu przewidziane s rejsy do Warszawy z:#Londyn#Genewa#Bangkok#Chicago#Miami#Dubaj#Trondheim#Barcelona#Sztokholm#Edynburg#Amsterdam#Nicea#Zurych#Dublin#Oslo#Helsinki#Bruksela#Budapeszt pic.twitter.com/Qe93z7WAIS
MSZ_RP23 marca 2020
Operacja "LOT do Domu" rozpoczęła się 15 marca. Daty i miejsca lotu można sprawdzić na stronie internetowej LOTdoDomu.com.
Za powrót do Polski organizowanym przez LOT specjalnymi lotami podróżujący płacą zryczałtowaną stawkę - od 400 do 800 zł w granicach Europy i 1600-2400 zł za przelot dalekiego zasięgu. Pozostałą kwotę dopłaca polski rząd.
Jest pierwsza ofiara śmiertelna koronawirusa w Czarnogórze. To 65-letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu w Podgoricy. O jego śmierci poinformował dyrektor centrum klinicznego w stolicy tego kraju Jevto Eraković.
Pacjent, który zmarł w niedzielę wieczorem, cierpiał na chroniczną chorobę układu oddechowego - powiedział Eraković.
W Czarnogórze, która liczy 620 tys. mieszkańców, odnotowano 22 przypadki zakażenia koronawirusem. Dwa pierwsze zdiagnozowano 17 marca.
Kraj ten już wcześniej w obawie przed koronawirusem zamknął swe granice, wstrzymał publiczny transport, zamknął szkoły, kawiarnie i restauracje. Otwarte są jedynie sklepy spożywcze i apteki.
W ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej w niedzielę skontrolowano 21,7 tys. osób wjeżdżających do Polski, w tym blisko 15 tys. na granicy wewnętrznej - z krajami UE - poinformowała Straż Graniczna.
Straż Graniczna przypomina, że granice z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Pozostałe drogi są zablokowane.
Policjanci minionej doby skontrolowali prawie osiemdziesiąt tysięcy osób przebywających na kwarantannie. W 318 przypadkach zwrócili się do sanepidu o kary za złamanie zasad izolacji.
Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, władze Wietnamu zamknęły w niedzielę wieczorem granice zarówno dla cudzoziemców jak i dla obywateli Wietnamu przyjeżdżających z zagranicy. Zakaz wszedł w życie w trybie natychmiastowym.
Osoby będące ekspertami w swoich dziedzinach, menadżerowie firm i inni niezbędni pracownicy mogą być wpuszczani do kraju tylko, jeśli będzie to niezbędne. Wszyscy będą jednak musieli przejść badania medyczne i stosować się do zalecanych środków ostrożności w miejscu pracy i zamieszkania.
W piątek Wietnam bezterminowo zawiesił wszystkie loty na swoje terytorium.
Władze w Hanoi do poniedziałku poinformowały o 116 wykrytych przypadkach zachorowań na Covid-19; nie ma informacji na temat zgonów.
Koronawirus jest zaraźliwy przed wystąpieniem objawów choroby COVID-19, a nawet 44 proc. infekcji może pochodzić od osób bez objawów - ocenili chińscy naukowcy. Ich badanie jednak nie zostało jak dotąd poddane naukowej weryfikacji.
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Kantonie i Uniwersytetu Hongkongu (HKU) przeanalizowali 94 przypadki zainfekowanych koronawirusem pacjentów leczonych w kantońskim 8. Szpitalu Ludowym, a dodatkowo przypadki 77 par osób zakażonych i zakażających - napisano w wynikach badania zamieszczonych na platformie medRxiv.
Badacze wywnioskowali, że osoby zakażone same zaczynają zarażać średnio 2,5 dnia przed wystąpieniem objawów, przy czym szczyt zaraźliwości następuje w momencie pojawienia się objawów lub jeszcze przed nim.
Oszacowali również, że w 44 proc. przypadków do infekcji może dochodzić w chwili, gdy osoba zarażająca nie ma jeszcze objawów.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Łącznie w Polsce stwierdzono 649 zakażeń.
Potwierdzone przypadki dotyczą: 8 osób z woj.śląskiego, 3 osób z woj. małopolskiego, 2 osób z woj. kujawsko-pomorskiego oraz po 1 osobie z woj. lubelskiego i świętokrzyskiego.
Łącznie potwierdzono 649 przypadków zarażenia wirusem. Siedem osób zmarło.
Polski Komitet Olimpijski zaapelował do międzynarodowych władz o zmianę terminu zaplanowanych na 24 lipca - 9 sierpnia igrzysk w Tokio i prosi o jak najszybsze podjęcie decyzji. "Polski Komitet Olimpijski apeluje do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o zmianę terminu i jak najszybszą decyzję w sprawie igrzysk Tokio 2020. W związku ze zmieniającą się sytuacją - wprowadzeniem stanu epidemii w Polsce i rosnącą liczbą zakażeń wirusem COVID 19 - polscy sportowcy mają coraz bardziej ograniczone możliwości treningowe, odwoływane są kwalifikacje olimpijskie i panuje zbyt duża niepewność. To nie służy właściwemu przygotowaniu się do igrzysk olimpijskich - najważniejszej imprezy sportowej na świecie" - napisano przesłanym oświadczeniu.
W Rosji odnotowano w ciągu ostatniej doby 71 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował premier tego kraju Michaił Miszustin. To największy dotąd skok zakażeń w ciągu jednego dnia. Wszystkie nowe przypadki wykryto w Moskwie.
Tym samym łączna liczba przypadków infekcji w Rosji wynosi 438.
Miszustin powiedział przy tym, że sytuacja związana z koronawirusem nie jest w Rosji tak trudna, jak w innych krajach i że wszystkie podjęte działania pozwoliły zyskać czas na przygotowania.
Premier zapowiedział przeznaczenie 10 mld rubli (123,8 mln USD) na sprzęt potrzebny do diagnozowania i leczenia różnego rodzaju epidemii i na środki ochronne. Wskazał, że najbardziej narażeni są pracownicy służby zdrowia.
Zapewnił, że rząd podejmuje działania, by złagodzić wpływ pandemii na gospodarkę. Zapowiedział różnego rodzaju pomoc dla obywateli i biznesu, by mogły adaptować się do nowej sytuacji.
Normalnie kursuje już stołeczne metro po wczorajszym wyłączeniu z ruchu pięciu stacji. Stacje zamknięto w związku z podejrzeniem u jednego z pasażerów na przystanku Politechnika. Pociągi nie kursowały na odcinku od Wierzbna do Centrum. Jak usłyszał o Poranku reporter RMF FM Krzysztof Zasada, ruch przywrócono po dezynfekcji stacji.
W samo południe odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Będzie przeprowadzone w formule wideokonferencji ma się odbyć dziś w Warszawie. Tematem narady prezydenta Andrzeja Dudy, przedstawicieli, rządu i parlamentu ma być projekt "tarczy antykryzysowej" - pakietu rozwiązań łagodzących ekonomiczne skutki epidemii koronawirusa dla pracodawców i pracowników.
W skład RBN wchodzą marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie MON, MSWiA, i MSZ, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych posiadających klub parlamentarny lub poselski albo przewodniczący tych klubów, szef kancelarii prezydenta i szef BBN. W posiedzeniach mogą uczestniczyć także byli prezydenci i byli premierzy oraz osoby, których udział jest wskazany ze względu na przedmiot rozpatrywanych spraw.
W styczniu rząd dostał notatkę Agencji Wywiadu, że zagrożenie koronawirusem z Chin jest poważne i należy się przygotować na kryzys - pisze "Gazeta Wyborcza". Według źródeł "GW" informacja o epidemii znalazła się w notatce Agencji Wywiadu (AW), dla której Chiny są jednym z najważniejszych kierunków działania.
"Podobnie jak inne służby NATO badała ona, na ile doniesienia o koronawirusie mogą być wyolbrzymione i służyć prowadzeniu wojny informacyjnej oraz szerzenia paniki. Analizowano szczególnie trzy wątki pojawiające się w przekazach, które mogły być inspirowane przez służb m.in. Rosji, że koronawirus powstał w brytyjskich laboratoriach wojskowych, że za rozprzestrzenianiem go stoją USA, które prowadzą wojnę gospodarczą z Chinami oraz że wirus jest "dostosowany tylko do chińskiego DNA", więc dla reszty świata jest bezpieczny" - podaje gazeta.
Zdaniem źródeł "GW" polski "wywiad wniósł cenny wkład w zawartość NATO-wskich analiz - jako pierwsi podkreślaliśmy powagę sytuacji i pisaliśmy, że to nie wojna propagandowa, ale rzeczywiste zagrożenie".Już w styczniu AW ostrzegała, że zagrożenie jest realne, trzeba się na nie przygotować, a epidemia na pewno nie ograniczy się tylko do Chin - powiedział informator gazety, który miał dostęp do tej analizy Agencji.
Zakażony koronawirusem poseł Edward Siarka (PiS) poinformował w mediach społecznościowych, że czuje się dobrze. Zaznaczył, że dopełnił wszystkich procedur, zgodnie z zaleceniami sanepidu w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia innych.
Poseł Siarka poinformował, że informacje o pozytywnym wyniku testu na obecność koronawirusa otrzymał w niedzielę. Przebywa w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.
Na tą chwilę czuję się dobrze. Bardzo dziękuję personelowi szpitala za profesjonalną opiekę - napisał na swoim profilu społecznościowym Siarka. Poinformował jednocześnie, że prawdopodobnie zaraził się pełniąc obowiązki poselskie na spotkaniu z pracownikami Ministerstwa Sprawiedliwości.
Na rynek mogłoby trafić co najmniej 100 ton środków dezynfekujących miesięcznie. Jest jeden problem: wyparował alkohol - podkreśla "Puls Biznesu". Jak czytamy w artykule, "w stanie zagrożenia epidemicznego branża kosmetyczna jest gotowa odpowiedzieć na apel Ministerstwa Rozwoju i zwielokrotnić wytwarzanie środków dezynfekujących, tym bardziej że popyt na produkty pielęgnacyjne jest praktycznie zerowy".
Z dodatkowymi środkami ostrożności i niską frekwencją. Tak wyglądały wybory uzupełniające i przedterminowe, które wczoraj - mimo trwającej epidemii koronawirusa - odbyły się w kilku gminach.
Mieszkańcy wybierali wójtów lub radnych między innymi w województwach: łódzkim, warmińsko-mazurskim i podkarpackim. Wybory we wszystkich tych miejscach odbyły się pod specjalnym nadzorem służb sanitarnych.
W Chinach kontynentalnych przez kolejną dobę nie potwierdzono żadnego nowego przypadku lokalnego zakażenia koronawirusem. Wszystkie 39 nowych infekcji wykryto u osób, które przybyły z zagranicy - poinformowała państwowa komisja zdrowia.
71,7 proc. ankietowanych uważa, że przewidziane na maj wybory prezydenckie należy przełożyć w związku z epidemią koronawirusa - wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Survey dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".
Szef Międzynarodowej Federacji Lekkoatletycznej (World Athletics) Sebastian Coe uważa, że przeprowadzenie igrzysk olimpijskich w Tokio w pierwotnym, lipcowo-sierpniowym terminie z uwagi na koronawirusa nie jest możliwe. To nie jest ani wykonalne, ani pożądane - zauważył Brytyjczyk.
Sternik światowej lekkoatletyki zwrócił się do przewodniczącego MKOl Thomasa Bacha o przełożenie igrzysk, które mają się odbyć między 24 lipca a 9 sierpnia, podkreślając, że wszystkie kontynentalne federacje jednogłośnie opowiadają się za taką decyzją.
Oświadczenie Coe ukazało się kilka godzin po tym, jak MKOl ogłosił, że w ciągu czterech tygodni prawdopodobnie podejmie decyzję ws. igrzysk i po raz pierwszy oficjalnie dopuścił możliwość ich przełożenia.
Jak wskazał w liście do Bacha Coe, każdy z szefów kontynentalnych federacji lekkoatletycznych uważa, że biorąc pod uwagę fakt, jak wielu sportowców nie może normalnie trenować nie należy oczekiwać, że zawody będą uczciwe, oparte o równe szanse wszystkich uczestników.
Mark Zuckerberg, dyrektor generalny Facebooka, poinformował, że firma przekazała służbie zdrowia 720 000 masek, by zapewnić jej pracownikom więcej środków ochrony w walce z epidemią koronawirusa.
Aby pomóc, Facebook przekazał własną rezerwę 720 000 masek, które kupiliśmy na wypadek pożarów - napisał Zuckerberg w poście, dodając, że firma zbiera też pieniądze dla służby zdrowia.
W Stanach Zjednoczonych odnotowano gwałtowny wzrost zapotrzebowania na maski oddechowe spowodowane wybuchem koronawirusa. Departament Zdrowia i Opieki Społecznej USA w ciągu najbliższych 18 miesięcy zamierza kupić 500 milionów masek.
W USA w szybkim tempie przybywa osób zakażonych. W niedzielę ogólna liczba chorych z Covid-19 przekroczyła 31 tys. Zmarło co najmniej 358 osób. Najgorsza sytuacja panuje w stanie Nowy Jork.
Król Arabii Saudyjskiej Salman ben Abdel Aziz wydał dekret o wprowadzeniu od poniedziałku godziny policyjnej. Zakaz przebywania na ulicach będzie obowiązywał przez 21 dni od siódmej wieczorem do szóstej rano i ma pomóc w walce z koronawirusem.
Do kontroli godziny policyjnej władze skierowały na ulice miast, prócz policji i wojska, również członków obrony cywilnej i dziennikarzy. W nocy mają też być wzmocnione obsady szpitali.
Godzina policyjna będzie obejmowała także nielicznych zagranicznych turystów i pielgrzymów. Do niedzieli zarejestrowano w Arabii Saudyjskiej ponad 500 przypadków zakażenia nowym koronawirusem.
Władze Arabii Saudyjskiej zawiesiły w piątek wszystkie krajowe loty, funkcjonowanie transportu publicznego. Nie odbywają się też zbiorowe modlitwy w meczetach. Od soboty przestały jeździć pociągi, autobusy i taksówki.
Badania skazanego za gwałt i napaść seksualną amerykańskiego producenta filmowego Harveya Weinsteina wykazały, że ma on koronawirusa - przekazały media w USA, powołując się na źródła w systemie więziennictwa.
Według źródeł 68-letni Weinstein prawdopodobnie zaraził się Covid-19 w więzieniu w Nowym Jorku.
Weinstein 11 marca, kilkanaście godzin po ogłoszeniu wyroku w jego sprawie, trafił do szpitala Bellevue na Manhattanie.
Powodem hospitalizacji były "ciągłe problemy z sercem i bóle w klatce piersiowej" - jak poinformowała jego rzeczniczka Juda Engelmaye. Przypomniała jednocześnie, że Weinstein na początku marca przeszedł operację serca.
Premier Japonii Shinzo Abe w parlamencie wykluczył możliwość odwołania igrzysk olimpijskich w Tokio. Uznał natomiast za możliwe ich przesunięcie w czasie, gdyby z powodu pandemii koronawirusa niektóre konkurencje nie mogłyby się odbyć.
Igrzyska olimpijskie w Tokio powinny się rozpocząć 24 lipca tego roku i zakończyć 9 sierpnia. Władze Japonii zapewniają, że stolica jest do nich dobrze przygotowana i wykluczają scenariusz ich odwołania z powodu epidemii koronawirusa. Liczą się jednak z tym, że rozpoczęcie igrzysk może być przesunięte nawet o kilka tygodni.
Premier Japonii Shinzo Abe powiedział w parlamencie, że rząd akceptuje plan Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego przeprowadzenia czterotygodniowych, międzynarodowych, konsultacji w sprawie określenia nowego terminu przeprowadzenia igrzysk olimjijskich w Tokio.
W poniedziałek Komitet Olimpijski Kanady oświadczył, że nie wyśle swoich sportowców do Tokio, jeśli termin przeprowadzenia olimpijskich zawodów nie zostanie przesunięty.