"Nasza flaga jest niebiesko-żółta. To flaga, dla której żyjemy, umieramy i triumfujemy. Nigdy nie podniesiemy żadnej innej flagi" – oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba w reakcji na słowa papieża Franciszka, który w kontekście Ukrainy mówił "odwadze białej flagi, by negocjować".

REKLAMA

Silniejszy jest ten, kto widzi sytuację, kto myśli o narodzie, kto ma odwagę białej flagi, by negocjować. Dzisiaj można negocjować przy pomocy potęg międzynarodowych. Słowo: negocjować jest odważne - powiedział Franciszek w wywiadzie dla szwajcarskiej telewizji.

"Najsilniejszy jest ten, kto w walce dobra ze złem staje po stronie dobra, zamiast próbować stawiać je na równi i nazywać to 'negocjacjami'" - napisał na platformie X (dawniej Twitter) Kułeba.

"Jednocześnie, jeśli chodzi o białą flagę, znamy strategię Watykanu z pierwszej połowy XX wieku. Wzywam do unikania powtarzania błędów przeszłości i wspierania Ukrainy i jej mieszkańców w ich sprawiedliwej walce o życie" - napisał ukraiński minister spraw zagranicznych.

"Dziękujemy Jego Świątobliwości Papieżowi Franciszkowi za jego nieustanne modlitwy o pokój i nadal mamy nadzieję, że po dwóch latach wyniszczającej wojny w sercu Europy Papież znajdzie okazję do złożenia wizyty apostolskiej na Ukrainie, aby wesprzeć ponad milion ukraińskich katolików, ponad pięć milionów grekokatolików, wszystkich chrześcijan i wszystkich Ukraińców" - zaapelował Kułeba we wpisie opublikowanym po angielsku i ukraińsku.

The strongest is the one who, in the battle between good and evil, stands on the side of good rather than attempting to put them on the same footing and call it negotiations".At the same time, when it comes to the white flag, we know this Vatican's strategy from the first half...

DmytroKulebaMarch 10, 2024

Ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz napisał z kolei: "Najważniejsze jest to, by być konsekwentnym. Kiedy mówi się o trzeciej wojnie światowej, którą mamy teraz, konieczne jest wyciągnięcie lekcji z drugiej wojny".

Dyplomata zapytał: "Czy ktoś mówił wtedy poważnie o rozmowach pokojowych z Hitlerem i białej fladze, by go zadowolić?".

"Zatem lekcja jest jedna: jeśli chcemy skończyć wojnę, musimy zrobić wszystko, by zabić Smoka" - dodał ambasador Jurasz.

SoImportant to be consistent!When toSpeak about 3WorldWar,which we have now,necessary to learnLessons from2War:did anybody spoke then seriously about peaceTalking withHitler&WhitFlag to satisfy him?So,lesson is only1-if we want to finishWar,we have to do everything to killDragon! pic.twitter.com/LwSKvUCtFe

AndriiYurashMarch 9, 2024

Papież o białej fladze

Najbardziej komentowana w wypowiedzi papieża jest fraza o "białej fladze", uważanej za symbol poddania się.

Franciszek mówił też: Kiedy widzisz, że jesteś pokonany, że sprawy nie idą dobrze, trzeba mieć odwagę negocjować. Wstydzisz się, ale iloma zabitymi to się skończy?

Jego zdaniem należy negocjować; "szukać kraju, który będzie mediatorem". W przypadku wojny na Ukrainie, ocenił, "jest ich wiele". Wymienił jeden - Turcję.

Zaznaczył również, że "negocjacje nigdy nie są kapitulacją".

Szef biura prasowego Watykanu Matteo Bruni w odpowiedzi na pytania dziennikarzy oświadczył: Papież używa określenia białej flagi i odpowiada, przywołując obraz zaproponowany przez dziennikarza, by wskazać przy jego pomocy zawieszenie działań zbrojnych, rozejm osiągnięty wraz z odwagą negocjacji.

Bruni dodał, że pragnieniem papieża jest i pozostaje zawsze to, co powtarzane jest od lat, czyli "stworzenie warunków dla rozwiązania dyplomatycznego w dążeniu do sprawiedliwego i trwałego pokoju".