Członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ wyrazili wsparcie dla Ukrainy w trakcie posiedzenia zwołanego na wyraźną prośbę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego po zmasowanym rosyjskim ostrzale. Liczba ofiar środowych rosyjskich ostrzałów Ukrainy wzrosła do 10, rannych zostało ok. 50 osób. Większość kraju jest pozbawiona prądu. Wielka Brytania wysyła śmigłowce wojskowe na Ukrainę, z czego jeden już został dostarczony - poinformował brytyjski minister obrony Ben Wallace. Najważniejsze wydarzenia związane z 273. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę śledzimy w naszej relacji z 23.11.2022 r.
Ta relacja nie jest już aktualizowana. Najważniejsze informacje dotyczące wojny w Ukrainie znajdziesz w naszym raporcie.
Wołodymyr Zełenski podkreślił w trakcie przemówienia na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, że Rosja dokonuje każdego dnia ataków na cele na terenie Ukrainie. Są to głównie obiekty cywilne, domy, szkoły, przedszkola - wymieniał prezydent Ukrainy. Apelował on o pomoc i ochronę ludności cywilnej. Mówił, że RB ONZ powinna się sprzeciwić działaniom Rosji. Zełenski przedstawiał sytuację w Ukrainie i mówił o atakach na obiekty strategiczne - w tym elektrownie.
Przedstawicielka USA przy ONZ powiedziała, że miliony Ukraińców są bez prądu i ogrzewania w obliczu zbliżających się mrozów i zimowej pogody. Krytykowała ataki na krytyczną infrastrukturę na terenie Ukrainy.
Również inni członkowie Rady mówili o haniebnym zachowaniu Rosji i zapewniali wsparcie dla Ukrainy. Podkreślali, że Rosja powinna natychmiast wstrzymać działania wojenne.
Trwa ewakuacja z Chersonia.
Liczba ofiar środowych rosyjskich ostrzałów Ukrainy wzrosła do 10, rannych zostało ok. 50 osób - poinformował szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski.
Minister powiedział, że rosyjskie wojsko uderzyło w trzy bloki mieszkalne.
Od 10 października do 23 listopada rosyjska armia przeprowadziła ok. 600 ataków rakietowych wymierzonych w Ukrainę - przekazał Monastyrski.
Efekt rosyjskiego ostrzału Kijowa:
#Ukrainian rescuers eliminate the consequences of another #Russian attack on #Kyiv. pic.twitter.com/XeiOfHMV8O
nexta_tvNovember 23, 2022
Chiny mogą wyciągnąć wnioski z tego, jak społeczność międzynarodowa zareagowała na rosyjską agresję przeciwko Ukrainie w kontekście zamiarów ChRL wobec Tajwanu - oznajmił szef Pentagonu Lloyd Austin. Jak ocenił, Pekin będzie myślał jak ochronić się przed podobnymi konsekwencjami.
Musimy zakładać, że oni myślą w ten sposób, jeśli zastanawiają się nad zrobieniem czegoś w przyszłości - powiedział Austin rozmawiając z dziennikarzami na zakończenie swojej wizyty w Kambodży. Brał tam udział w spotkaniu ministrów obrony Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).
Pytany, czy państwa regionu staną w obronie Tajwanu jeśli Chiny zdecydują się użyć siły, Austin odparł, że będą kierować się poszanowaniem porządku międzynarodowego opartego na zasadach, "a nie tylko na wierności Stanom Zjednoczonym".
Naszym celem nie jest zmuszenie kraju, by opowiedział się po jednej ze stron. Jest nim zapewnienie, że mają swoje suwerenne prawa - podkreślił.
36 ukraińskich obrońców wraca do domów w ramach kolejnej wymiany jeńców ze stroną rosyjską - poinformował Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Wymiana objęła jednego cywila i 35 wojskowych. Są wśród nich obrońcy Mariupola oraz funkcjonariusze Gwardii Narodowej, którzy zostali wzięci do niewoli w pierwszych dniach inwazji na terenie Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej - pisze Interfax-Ukraina.
We Lwowie przywrócono zaopatrzenie w wodę w 70 procentach, a dostawy prądu w połowie - przekazał po południu mer miasta Andrij Sadowy.
W środę podczas masowych rosyjskich ataków na Ukrainę ucierpiała również infrastruktura energetyczna obwodu lwowskiego. Sadowy informował wcześniej, że w efekcie ostrzałów cały Lwów pozbawiony był prądu.
Jest to nie tylko nie do przyjęcia, ale to przede wszystkim rażące naruszenie prawa międzynarodowego, że Rosja od tygodni celowo zrzuca swoje bomby na cywilną infrastrukturę na Ukrainie - powiedział w środę kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas konferencji prasowej z prezydentem Cypru Nikosem Anastasiadisem w Berlinie, cytowany przez portal dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola oraz Dario Nardella, burmistrz Florencji i prezydent platformy współpracy Eurocities, zrzeszającej ponad 200 największych miast Europy, ogłosili rozpoczęcie kampanii "Generatory Nadziei", której celem jest zapewnienie Ukrainie generatorów prądu.
Generatory mają pomóc w utrzymaniu funkcjonowania podstawowych obiektów w kraju, dostarczając energię do szpitali, szkół, obiektów wodociągowych, ośrodków pomocy humanitarnej i schronów.
80 procent odbiorców w Kijowie jest pozbawionych dostaw prądu i wody wskutek rosyjskich ostrzałów rakietowych - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.
O godz. 22:00 czasu polskiego rozpocznie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęcone rosyjskiemu zmasowanemu atakowi rakietowemu na Ukrainę - poinformował rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko.
O zwołanie pilnego posiedzenia RB ONZ domagał się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Po przeprowadzonym w środę zmasowanym ataku rakietowym wojsk rosyjskich Kijów jest pogrążony w ciemności. W mieście brak prądu, ogrzewania i wody. Ruch tramwajów został wstrzymany, a pociągi metra kursują z dłuższymi przerwami.
W Kijowie otwarte są wyposażone w generatory sklepy i lokale. Mimo to, mieszkańcy ukraińskiej stolicy nie wpadają w panikę i wspierają się nawzajem.
Jeśli przestaniemy wspierać Ukrainę, to Rosja wygra tę wojnę i rozpocznie kolejne, a następną ofiarą jej agresji będzie Polska - ostrzegł w środę wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "Daily Express".
Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny oświadczył, że "ukraińscy wojskowi są wzorem dla całego świata".
"To, co robią w warunkach deficytu amunicji i uzbrojenia, jest na granicy niemożliwego" - dodał.
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju poinformował, że zasili ukraińskie przedsiębiorstwo przesyłu energii elektrycznej Ukrenergo kwotą 372 mln euro, aby utrzymać stabilność systemu energetycznego kraju w okresie zimowym.
Fundusze pokryją awaryjne naprawy szkód spowodowanych przez rosyjskie bombardowania.
Według wstępnych informacji, rosyjska armia zaatakowała w środę Ukrainę ok. 65 pociskami manewrującymi; 51 z nich strąciła ukraińska obrona powietrzna.
Zaatakowano budynki mieszkalne, elektrownie cieplne, elektrociepłownie, podstacje elektryczne w Kijowie, obwodzie kijowskim, winnickim, lwowskim, zaporoskim - wyliczono w komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Dodano, że trwa weryfikowanie informacji.
Pułkownik Andrew Milburn, były zastępca dowódcy operacji militarnych USA na Bliskim Wschodzie, który szkoli obecnie ukraińskich żołnierzy, uważa, że konflikt na Ukrainie będzie długą wojną na wyniszczenie, o ile nie zdarzy się "czarny łabędź", czyli całkiem nieoczekiwane wydarzenie.
Takim przełomem mogłoby być np. obalenie lub zabicie prezydenta Rosji Władimira Putina - dodaje.
"Polska z zadowoleniem przyjmuje rezolucję Parlamentu Europejskiego, uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. To kolejny silny głos UE potępiający działania Rosji oraz wyraz wsparcia Ukrainy, która stawia czoła rosyjskiej agresji" - podkreśliło w środę MSZ.
Biały Dom zatwierdził w środę kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy, zawierającą uzbrojenie o wartości 400 milionów dolarów.
W jej skład weszły m.in. rakiety do systemów NASAMS i HIMARS, karabiny maszynowe do zestrzeliwania dronów i generatory prądu.
Liczba ofiar śmiertelnych dzisiejszych rosyjskich ostrzałów w obwodzie kijowskim Ukrainy wzrosła do czterech. 27 osób zostało rannych - przekazał komendant policji tego obwodu Andrij Niebytow.
Wcześniej szef władz obwodowych Ołeksij Kułeba informował o jednej ofierze śmiertelnej i ok. 20 rannych.
Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej generał brygadier Andrzej Bartkowiak i komendant wojewódzki PSP w Lublinie nadbryg. Grzegorz Alinowski otrzymali w ambasadzie Ukrainy w Polsce Ordery Za Zasługi III Klasy nadane przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego.
Parlament Europejski padł ofiarą cyberataku - poinformował w środę rzecznik PE Jaume Duch.
Przewodnicząca Parlamentu Roberta Metsola napisała z kolei na Twitterze, że do ataku przyznała się prokremlowska grupa hakerów.
Rosja, wystrzeliwując w środę przeciwko Ukrainie 67 rakiet, udowodniła, że jest państwem sponsorującym terroryzm - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Jak dodał, efekt ostrzału jest tragiczny: wiele osób zostało rannych, są też zabici.
Większość mieszkańców Ukrainy została pozbawiona dostaw prądu wskutek zmasowanego rosyjskiego ostrzału - poinformowało ministerstwo energetyki Ukrainy.
Bardzo ważne jest takie wspólne stanowisko wobec Rosji - jasne określanie, kto jest sprawcą zła, kto jest winnym, a kto jest ofiarą - tak szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel ocenił rezolucję Parlamentu Europejskiego, która uznaje Rosję za państwo sponsorujące terroryzm.
W Naddniestrzu, wspieranym przez Rosję separatystycznym regionie Mołdawii, nie ma prądu po rosyjskim ostrzale infrastruktury Ukrainy - poinformował Reuters, powołując się na naddniestrzański resort spraw wewnętrznych.
Rosyjskie wojsko wystrzeliło na Kijów 31 rakiet; 21 z nich udało się nam strącić - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. W rosyjskim ostrzale miasta trzy osoby, w tym 17-latka, zginęły, a 11 zostało rannych.
Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit uznał za "nonsens" wypowiedź byłego brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, jakoby Niemcy uznały, że jeśli agresja Rosji ma nastąpić, to lepiej, żeby Ukraina się poddała.
Johnson zawsze miał swój własny stosunek do prawdy, nie inaczej jest teraz - powiedział w Berlinie Hebestreit.
Niemcy uważali, że jeśli agresja ma nastąpić (...), to lepiej, żeby wszystko szybko się skończyło, a Ukraina się poddała - stwierdził Johnson, przytaczając "rozsądne powody ekonomiczne" takiego podejścia. Nie mogłem tego poprzeć, uważałem, że to katastrofalny sposób patrzenia na tę sytuację. Ale mogę zrozumieć, dlaczego myśleli i czuli tak, jak myśleli - powiedział Johnson w wywiadzie dla portugalskiej edycji CNN.
Kanclerz Olaf Scholz i cały rząd federalny opowiedzieli się za znacznymi dostawami broni na Ukrainę, więc "fakty przemawiają przeciwko tej insynuacji" - powiedział Hebestreit, cytowany przez telewizję ARD.
W związku z rosyjskimi ostrzałami wyłączono bloki energetyczne w trzech elektrowniach jądrowych w Ukrainie: Rówieńskiej, Południowoukraińskiej i Chmielnickiej - poinformował koncern Enerhoatom.
Zapewniono, że tło promieniowania jest w normie.
Przypadki przemocy seksualnej podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę przybrały przerażające rozmiary - powiedziała żona ukraińskiego ambasadora we Włoszech Kateryna Melnyk podczas spotkania w ambasadzie RP w Rzymie.
W wydarzeniu w związku z obchodzonym w piątek z inicjatywy ONZ Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet udział wzięły reprezentantki 14 krajów, zaproszone przez ambasador Annę Marię Anders.
200 delegatów z 52 krajów z całego świata będzie w czwartek i piątek w Sejmie, w ramach Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, dyskutowało o wojnie na Ukrainie i jej wpływie na bezpieczeństwo europejskie.
Polska odmówiła wydania wiz członkom rosyjskiej delegacji OBWE. Nie będzie też przedstawicieli Białorusi.
W wyniku rosyjskich ostrzałów w wielu regionach Ukrainy są problemy z dostawami prądu i wody. W Krzywym Rogu pod ziemią utknęli górnicy; trwa akcja ratunkowa.
Mer Krzywego Rogu Ołeksandr Wilkuł przekazał, że w mieście wdrożono "plan działań w przypadku całkowitego braku prądu". Szpitale działają dzięki generatorom. Wydostano pasażerów metra. Trwa akcja ratunkowa górników, którzy utknęli pod ziemią.
Ponad połowa Mołdawii pozostaje bez prądu w wyniku przeprowadzonych rosyjskich ataków wymierzonych w infrastrukturę Ukrainy - poinformował w mediach społecznościowych wicepremier Mołdawii Andrei Spinu.
Massive blackout in after today's Russian attack on energy infrastructure. Moldelectrica, TSO, is working to reconnect more than 50% of the country to electricity.
AndreiSpinuNovember 23, 2022
W obwodzie kijowskim na Ukrainie wskutek rosyjskich ostrzałów zginęła jedna osoba, a ponad 20 zostało rannych - poinformował szef władz tego regionu Ołeksij Kułeba.
Rosyjskie wojsko kilka razy uderzyło w obiekty infrastruktury krytycznej oraz w bloki mieszkalne w Wyszogrodzie i w osiedle w miejscowość Czabany.
Obwód kijowski jest bez prądu. Na części terytorium nie ma wody i ogrzewania.
Wielka Brytania wysyła śmigłowce wojskowe na Ukrainę, z czego jeden już został dostarczony - poinformował brytyjski minister obrony Ben Wallace.
To pierwsze załogowe statki powietrzne przekazane Ukrainie przez Wielką Brytanię od początku wojny.
Z powodu ostrzału w całym Kijowie wstrzymane są dostawy wody. Specjaliści pracują nad jak najszybszym ich przywróceniem - poinformował mer Witalij Kliczko w serwisie Telegram.
Proszę o zaopatrzenie się w wodę - dodał Kliczko.
Rząd Szwajcarii poinformował w środę, że przyjął kolejne sankcje wobec Rosji, dostosowane do ósmego pakietu sankcji Unii Europejskiej w związku z wojną na Ukrainie.
Sankcje wejdą w życie w środę - poinformowała agencja Reutera.
Elektrownie jądrowe Chmielnicka i Południowoukraińska są odłączone od sieci w związku z rosyjskimi ostrzałami - podała w środę agencja Interfax-Ukraina.
Ołeksandr Supruniuk, mer miasta Niecieszyn, poinformował o wstrzymaniu pracy bloków energetycznych Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej. Nie ma prądu, wody, możliwe, że ogrzewania też - dodał, cytowany przez Interfax-Ukraina.
Portal RBK-Ukraina napisał, powołując się na rzecznika koncernu Enerhoatom Łeonida Olijnyka, że wyłączono wszystkie bloki energetyczne Południowoukraińskiej Elektrowni Jądrowej w obwodzie mikołajowskim. Jest to związane z uszkodzeniem sieci energetycznych.
Z elektrownią wszystko jest w porządku, ale nie ma komu dostarczać energii - powiedział rzecznik.
We Lwowie nie działa transport miejski zasilany energią elektryczną, nie ma wody i ogrzewania - poinformował mer Andrij Sadowy w środę po doniesieniach o ostrzałach rosyjskich w kilku regionach Ukrainy.
Mamy nadzieję, że zamrożone rosyjskie aktywa posłużą do budowy Ukrainy i ofiarom rosyjskiego terroryzmu - mówili w środę europosłowie PO podczas konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.
Wcześniej PE przyjął rezolucję uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm.
Trzy osoby zginęły w Kijowie w wyniku ostrzału prowadzonego przez wojska rosyjskie w środę po południu. Sześć osób jest rannych - poinformowały władze miasta.
Doniesienia o ostrzałach napływają z innych regionów Ukrainy.
Na odcinkach frontu pod Bachmutem i Awdijwką w Donbasie zniszczyliśmy rdzeń rosyjskiej armii, składający się z zawodowych żołnierzy. Przeciwnikowi pozostało tam walczyć siłami niedawno zmobilizowanych rezerwistów - poinformował w środę rzecznik ukraińskiego Wschodniego Zgrupowania Wojsk Serhij Czerewaty.
Dwie osoby podejrzane o szpiegostwo na rzecz obcego państwa, zatrzymane we wtorek podczas spektakularnej akcji w Sztokholmie, to prowadzące działalność gospodarczą małżeństwo Rosjan - podał w środę dziennik "Expressen".
Premier Ukrainy Denys Szmyhal i szef MSZ Dmytro Kułeba przekazali w środę, że są wdzięczni Parlamentowi Europejskiemu za przyjęcie rezolucji uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm.
To ważna decyzja; Rosja celowo atakuje cywilów - podkreślił szef rządu Ukrainy.
Przeszłość i teraźniejsze wydarzenia pokazują, iż Rosja jest państwem terrorystycznym. Mówimy o tym jasno i zdecydowanie w tej rezolucji. Rosja musi zostać poddana pełnej izolacji na arenie międzynarodowej - powiedziała PAP europosłanka Anna Fotyga (PiS).
Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm.
Żołnierze rozpoczęli budowę tymczasowej zapory na granicy z Rosją w okolicach Górowa Iławeckiego - poinformowała PAP rzecznik prasowa warmińsko-mazurskiej straży granicznej Mirosława Aleksandrowicz.
Całe miasto jest bez światła - powiadomił w środę mer Lwowa Andrij Sadowy. Częściowo pozbawione prądu są m.in. Kijów, Charków, Chmielnicki, Mikołajów, Zaporoże i Odessa - podają media. Problemy z elektrycznością są w całym kraju.
"Rosyjscy terroryści próbują zniszczyć obiekty energetyczne Ukrainy. Dzisiaj doszło do wybuchów w różnych regionach kraju" - poinformował wiceszef gabinetu prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.
Przekazał ponadto, że w obwodzie kijowskim rakieta trafiła w budynek mieszkalny.
Co najmniej jedna osoba zginęła w Kijowie w wyniku ataku rakietowego wojsk rosyjskich - podała agencja Reutera.
"PE uznał Rosję za kraj sponsorujący terroryzm; Rosja potwierdza swój tytuł wystrzelaniem rakiet. Świat musi zdecydowanie potępić terrorystę, zaostrzyć sankcje i wesprzeć Ukrainę bronią" - wezwał w środę w mediach społecznościowych ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.
Płonące samochody w Kijowie po ataku rakietowym wojsk rosyjskich.
Multiple cars on fire in Kyiv following russian missile attack https://t.co/Ii20UNdYLU pic.twitter.com/PQtznq7CaQ
FaytuksNovember 23, 2022
"Terroryści natychmiast potwierdzili, że są terrorystami - wystrzeliwują rakiety (na Ukrainę)" - napisał w serwisie Telegram szef sztabu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
Parlament Europejski w środę przyjął rezolucję uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm.
Ukraińskie media informują o wybuchach we Lwowie. W mieście są problemy z prądem.
W niektórych częściach Kijowa nie ma prądu. Pojawiają się informacje o kolejnych eksplozjach.
W obwodzie kijowskim mamy trafienia w osiedle mieszkalne i obiekty infrastruktury krytycznej - powiadomił szef władz regionu Ołeksij Kułeba.
Media w Mołdawii informują o przerwach w dostawie prądu na terenie całego kraju. Ma to prawdopodobnie związek z atakiem rakietowym wojsk rosyjskich na Ukrainę.
Rezolucję PE uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm poparli też europosłowie z krajów, które do tej pory nie były skłonne, by w ten sposób określić Rosję. To powinna być wskazówka dla rządów tych krajów - powiedział PAP wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.
Władze obwodu kijowskiego potwierdziły, że w regionie uruchomiono zasoby obrony powietrznej.
Według nieoficjalnych informacji, część rakiet została wystrzelona w kierunku zachodniej Ukrainy - na obwód lwowski i Iwano-Frankiwsk.
Na nagraniu gęsty dym po jednej z dzisiejszych eksplozji w Kijowie.
Thick black smoke rises from Kyiv following russian missile attack. Target unknown. pic.twitter.com/BLIIVEWKyn
FaytuksNovember 23, 2022
W nocy z wtorku na środę w szpitalu w Chersoniu zmarł 13-letni chłopiec, który został śmiertelnie ranny podczas rosyjskiego ostrzału.
Wróg przeprowadził atak artyleryjski w momencie, gdy dziecko wracało z ojcem do domu po nabożeństwie w cerkwi - poinformował lojalny wobec Kijowa szef władz Chersońszczyzny Jarosław Januszewycz.
O słyszanych w środę w Kijowie odgłosach eksplozji poinformował m.in. portal Suspilne.
Portal Ukrainska Prawda, powołując się na Siły Powietrzne Ukrainy, podał, że według stanu na godz. 13:20 (12:20 czasu polskiego) Rosjanie wystrzelili co najmniej 15 rakiet.
Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że pociski trafiły w infrastrukturę miasta, nie podając jednak szczegółów.
Rosja w środę wznowiła produkcję znanych z czasów radzieckich samochodów marki Moskwicz. Produkcja ruszyła w Moskwie, w zakładach należących wcześniej do francuskiego koncernu motoryzacyjnego Renault - poinformował Reuters.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w środę, że przyjmuje z zadowoleniem decyzję Parlamentu Europejskiego, który tego dnia przyjął rezolucję uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Zełenski wezwał do dalszego izolowania Rosji.
"Przyjmuję z zadowoleniem decyzję Parlamentu Europejskiego o uznaniu Rosji za państwo sponsorujące terroryzm i państwo wykorzystujące środki terrorystyczne" - napisał Zełenski na serwisie Telegram.
Dodał następnie: "Rosję należy izolować na wszystkich szczeblach i pociągnąć do odpowiedzialności, aby położyć kres jej wieloletniej polityce terroryzmu na Ukrainie i na świecie".
Ambasadorowie i dyplomaci z 20 państw złożyli wizytę w wyzwolonym spod okupacji rosyjskiej Chersoniu - poinformował zef ukraińskich kolei Ołeksandr Kamyszyn. Grupa liczyła 70 osób.
Kamyszyn przekazał na Twitterze, że dyplomaci przybyli "pociągiem do wolności" - jednym z pierwszych składów pasażerskich, które znów zaczęły kursować między Kijowem i Chersoniem. Połączenie to przywrócono 18 listopada, tydzień po oficjalnym wyzwoleniu miasta. Również drogę powrotną dyplomaci odbyli koleją - dodał Kamyszyn.
Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi odbył rozmowy w Stambule z delegacją Rosji na temat bezpieczeństwa okupowanej przez wojsko rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie - powiadomiła ta agenda ONZ.
"Szef MAEA Rafael Grossi spotkał się z rosyjską delegacją, kierowaną przez prezesa Rosatomu Aleksieja Lichaczowa w Stambule w celu przeprowadzenia konsultacji dotyczącej zagadnień związanych z bezpieczeństwem Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie oraz pilnego utworzenia (tam) strefy bezpieczeństwa jądrowego i ochrony" - powiadomiła MAEA na Twitterze.
Parlament Europejski przyjął rezolucję uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Europosłowie wyrażają poparcie dla niepodległości Ukrainy. Za było 494 europarlamentarzystów, przeciw 58, a 44 się wstrzymało.
W dokumencie eurodeputowani wyrażają niezachwiane poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową oraz potępiają nielegalną, niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.
W całej Ukrainie, z wyjątkiem okupowanego Krymu, ogłoszono alarm przeciwlotniczy - podają media. Kanały w serwisie Telegram informują o pierwszych eksplozjach, m.in. w Mikołajowie i w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie kraju.
Władze obwodów kijowskiego i żytomierskiego uprzedziły mieszkańców o zagrożeniu ostrzałem rakietowym.
Obrona powietrzna została uruchomiona w obwodzie dniepropietrowskim na południu Ukrainy, m.in. w Krzywym Rogu i w Dnieprze.
Media powiadomiły również o serii wybuchów w Chersoniu na południu.
Z obwodu biełgorodzkiego Rosji wystrzelone miały zostać rakiety S-300 w kierunku obwodu charkowskiego.
Almost throughout the territory of Ukraine wasan air alert has been issued. pic.twitter.com/WM2IhcCZkL
nexta_tvNovember 23, 2022
Almost throughout the territory of Ukraine wasan air alert has been issued. pic.twitter.com/WM2IhcCZkL
nexta_tvNovember 23, 2022
Tylko na odcinku frontu pomiędzy Biłohoriwką i Bachmutem w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, nasze pozycje atakuje około 2 tys. rosyjskich więźniów, zwerbowanych na wojnę w zakładach karnych - poinformował na antenie telewizji Apostrof szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.
Najeźdźcy próbują przełamać ukraińską obronę pod Biłohoriwką, w zachodniej części Ługańszczyzny. Rzucili tam do walki ludzi z okupowanych terytoriów Ukrainy i więźniów. Wróg nie odnosi jednak sukcesu - powiadomił gubernator.
Szef regionalnej administracji oznajmił także, że inicjatywa na odcinku frontu Swatowe-Kreminna należy do Ukraińców. Żołnierze oczekują na nadejście mrozów, licząc na to, że zmrożona ziemia pozwoli na szybsze zdobywanie terenu. Wówczas możliwe staną się nowe pozytywne wieści z Ługańszczyzny - zapowiedział Hajdaj.
Były brytyjski premier udzielił wywiadu portugalskiej filii stacji CNN, w którym opowiedział o postawie zachodnich państw sprzed rosyjskiej inwazji na Ukrainie. Boris Johnson oskarżył rząd Niemiec o to, że był zwolennikiem szybkiej ukraińskiej porażki w konflikcie.
Rosyjskie wojska przekształcają szkoły na okupowanych terenach Ukrainy w koszary; najeźdźcy najczęściej zajmują jedno z pięter budynku i tłumaczą to koniecznością zapewnienia "ochrony", ponieważ w tych placówkach wciąż trwają zajęcia - powiadomił ukraiński rządowy portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.
Rosja rozpoczęła uderzenia na Ukrainę przy użyciu dronów irańskiej produkcji w związku z poważnymi brakami pocisków manewrujących, ale odniosło to umiarkowany sukces i prawdopodobnie wyczerpała też zapasy dronów - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że od września Rosja prawdopodobnie wystrzeliła przeciw Ukrainie setki wyprodukowanych przez Iran bezzałogowych statków powietrznych (UAV), zarówno dronów jednokierunkowego uderzenia (OWA) i bardziej tradycyjnych systemów wielokrotnego użytku.
"Rosja w dużej mierze używała tej broni przeciw taktycznym celom wojskowym i ukraińskiej sieci elektrycznej. Jednak ostatnio rosyjscy dowódcy prawdopodobnie chcieli, aby pochodzące z Iranu UAV traktowały priorytetowo jako okazjonalne cele również placówki medyczne i uderzały w nie za pomocą amunicji kierowanej, jeśli zostaną zidentyfikowane. Rosja prawdopodobnie obmyśliła plan kampanii przy użyciu UAV-ów w reakcji na poważny brak pocisków manewrujących, ale podejście to odniosło ograniczony sukces" - napisano.
Wskazano, że większość wystrzelonych UAV-ów została zneutralizowana, a od około 17 listopada nie pojawiła się publicznie żadna informacja o uderzeniu przy pomocy jednorazowego dronu. "Rosja najprawdopodobniej prawie wyczerpała swoje obecne zapasy, ale zapewne będzie dążyć do ich uzupełnienia. Rosja może prawdopodobnie szybciej pozyskać OWA z zagranicy niż wyprodukować w kraju nowe pociski manewrujące" - dodano.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oświadczyła, że podczas kontroli obiektów podlegających Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego wykryła osoby z budzącymi wątpliwości dokumentami i rosyjskie materiały propagandowe.
Na terenie obiektów przebywali cudzoziemcy, w tym obywatele Rosji; niektórzy z nich nie mieli oryginałów dokumentów tożsamości, a jedynie kopie albo paszporty Ukrainy ze śladami podróbek i uszkodzeń - oświadczyła SBU. W oświadczeniu cytowanym przez portal Ukrainska Prawda służby poinformowały, że z ponad 50 osobami przeprowadzono "pogłębione rozmowy kontrwywiadowcze". Trwa kontrola osób, które legitymowały się wątpliwymi dokumentami.
Wykryto także prorosyjską literaturę, w tym propagującą "ruski mir" (ideologię rosyjskojęzycznej wspólnoty kulturowej obejmującej kraje byłego ZSRR - PAP). Literatura ta, według SBU, była używana podczas nauczania w seminariach i szkołach parafialnych.
Oficjalnie SBU poinformowała we wtorek o działaniach kontrwywiadowczych m.in. na terenie Ławry Peczerskiej w Kijowie, najważniejszego obiektu Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego. Służby nie użyły słowa "rewizja", jednak agencja UNIAN podała, że prowadzone są przeszukania. W komunikacie w środę SBU podała, że kontrole objęły ponad 350 budynków cerkiewnych i 850 osób.
Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) przypuszcza, że władze Rosji przygotowują pod względem informacyjnym możliwą prowokację w obwodzie biełgorodzkim, której celem byłoby zwiększenie poparcia w społeczeństwie rosyjskim dla wojny z Ukrainą.
Od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało 7,917 mln osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało ponad 6,115 mln - poinformowała straż graniczna.
#granicaWczoraj tj.22.11#funkcjonariuszeSG odprawili w przejciach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 20,3 tys. Od 24.02 - 7,917 mln os. W dn.22.11 z Polski do Ukrainy odprawiono 19,8 tys. osb. Od 24.02 - ponad 6,115 mln os.#Pomagamy pic.twitter.com/Cw9j7QMOnu
Straz_Graniczna23 listopada 2022
Parlament Europejski na sesji planarnej będzie głosował dziś nad rezolucją uznającą Rosję za państwowego sponsora terroryzmu. Wcześniej w tej sprawie doszło do porozumienia grup politycznych w PE.
W projekcie rezolucji autorzy ponownie wyrażają niezachwiane poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową oraz potępiają nielegalną, niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.
Domagają się zaprzestania wszelkich działań wojskowych sił rosyjskich, w szczególności ataków na tereny mieszkalne i infrastrukturę cywilną, oraz wycofania przez Rosję wszystkich sił zbrojnych i sprzętu wojskowego z całego terytorium Ukrainy. Wzywają do zaprzestania przymusowych deportacji ukraińskiej ludności cywilnej i przymusowych adopcji ukraińskich dzieci, a także do uwolnienia wszystkich osób przetrzymywanych na Ukrainie.
Wojska rosyjskie umacniają pozycje obronne wzdłuż drogi Kachowka-Melitopol, w obwodach chersońskim i zaporoskim - powiadomił rano ukraiński sztab generalny. W Sewastopolu na zaanektowanym Krymie szkoleni są rosyjscy operatorzy dronów, m.in. produkcji irańskiej. Takie szkolenie trwa do trzech tygodni, a obecnie przygotowywanych jest ok. 30 wojskowych.
Według strony ukraińskiej siły rosyjskie ponoszą duże straty na polu walki. W miejscowości Kałanczak w obwodzie chersońskim w szpitalu brakuje miejsc dla rannych okupantów. Do innej miejscowości - Wełyki Kopani, w ciągu doby przywieziono 40 rannych rosyjskich żołnierzy.
Wojska rosyjskie ostrzeliwują linię frontu. Prowadzą działania ofensywne na odcinkach w obwodach ługańskim i donieckim, na pozostałych bronią się.
W ciągu doby armia państwa-agresora przeprowadziła pięć ataków rakietowych na miejscowości w obwodach charkowskim i donieckim, a także ok. 45 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych wzdłuż linii frontu - przekazał ukraiński sztab.
Wojska rosyjskie ostrzelały w nocy oddział położniczy szpitala w Wilniańsku - mieście położonym nieopodal Zaporoża na południu Ukrainy; zginął noworodek - poinformował szef administracji obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch.
"Okupanci ostrzelali w nocy wielkimi rakietami mały oddział położniczy szpitala w Wilniańsku. Nasze serca przepełnione są bólem - zabito niemowlę, jakie dopiero co przyszło na świat" - napisał szef obwodu na serwisie Telegram.
Bank Światowy mobilizuje dodatkowe 4,5 miliarda dolarów na wsparcie Ukrainy, co pomoże naszemu krajowi zaspokoić najpilniejsze potrzeby w okresie zimowym - poinformował na Twitterze premier Ukrainy Denys Szmyhal.
"Finanse te zaspokoją pilne potrzeby Ukrainy w okresie zimowym. Jestem wdzięczny Axelowi von Trotsenburgowi i Annie Bjerde za ich zdecydowane wsparcie dla Ukrainy" - napisał Szmyhal.
W zeszłym tygodniu Szmyhal podczas spotkania z wiceprezes Banku Światowego Anną Bjerde rozmawiał o wsparciu dla budżetu Ukrainy na 2023 rok, a także wspólnych programach w energetyce, transporcie i medycynie.
W Sewastopolu i Eupatorii na okupowanym przez Rosjan Krymie rozległy się wieczorem wystrzały - poinformował portal Ukraińska Prawda, powołując się m.in. na prorosyjskie władze Krymu, według których rosyjska obrona powietrzna otworzyła ogień do nadlatujących dronów.
"Gdy nadszedł wieczór, na okupowanym Krymie ponownie doszło do wystrzałów - drony zostały zauważone na niebie nad Sewastopolem i koło Eupatorii. Rosyjscy okupanci otworzyli ciężki ogień z obrony przeciwlotniczej" - napisał na Telegramie szef Medżlisu Tatarów Krymskich Refat Czubarow, cytowany przez agencję Ukrinform.
Dodał, że w tym czasie pasażerski transport morski został zawieszony w Sewastopolu.
Według lokalnych portali społecznościowych nalot dronów wyglądał bardziej na rekonesans, mający na celu zidentyfikowanie wszystkich punktów w celu przygotowania i przeprowadzenia poważnego ataku na obiekty wojskowe na Krymie.
Czubarow wezwał niedawno Rosjan, którzy osiedlili się na Krymie, do pilnego opuszczenia półwyspu.
Jak pisze Ukraińska Prawda, o uruchomieniu obrony powietrznej poinformował także szef prorosyjskich władz w Sewastopolu Mychajło Razwożajew, według którego miasto zostało zaatakowane przez drony, z których dwa miały zostać zestrzelone.
W ciągu ostatnich dziesięciu dni dziesięć krajów ogłosiło decyzje w sprawie nowych pakietów pomocy wojskowej lub finansowej na zakup broni dla Ukrainy - poinformował minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.
Szef MSZ Ukrainy zaznaczył, że ostatnie tygodnie były szczególnie efektywne w zaspokajaniu podstawowych potrzeb ukraińskich sił zbrojnych w nowoczesną broń wysoce precyzyjną. Według niego chodzi o systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, systemy artyleryjskie dużego kalibru, wyrzutnie rakiet, bojowe wozy opancerzone, a także amunicję do wszystkich tych rodzajów broni.
Tylko w ciągu ostatnich dziesięciu dni decyzje o nowych pakietach wsparcia wojskowego lub wkładach finansowych na zakup broni dla Ukrainy ogłosiło dziesięć krajów: USA, Wielka Brytania, Hiszpania, Kanada, Holandia, Niemcy, Norwegia, Finlandia, Francja i Szwecja - powiedział Kułeba na briefingu prasowym.
Dodał, że większość tych krajów, a także Australia, Grecja, Dania, Estonia, Włochy, Łotwa, Litwa, Polska, Słowacja, Czechy i niektórzy inni partnerzy kontynuują wdrażanie wcześniej ogłoszonych pakietów pomocy obronnej.
Kułeba zaapelował do Unii Europejskiej o przyspieszenie prac nad dziewiątym pakietem sankcji wobec Rosji, który obejmowałby surowe restrykcje dla rosyjskiego przemysłu rakietowego.
Kwestia przyjęcia dziewiątego pakietu sankcji UE jest już dawno spóźniona. Co więcej, słyszymy jedynie o staraniach o podjęcie poważnych prac nad jego przygotowaniem. Taka sytuacja jest absolutnie niedopuszczalna. Wzywam wszystkich moich kolegów w Unii Europejskiej i w Komisji Europejskiej oraz wśród państw członkowskich UE, aby odłożyli na bok wszelkie wątpliwości lub, jak to się modnie mówi, zmęczenie i rozpoczęli oraz szybko zakończyli prace nad nowym dziewiątym pakietem sankcji i uczynili go tak potężny, jak to tylko możliwe - powiedział Kułeba.
Ponadpartyjna grupa amerykańskich senatorów wezwała administrację prezydenta USA Joe Bidena do dostarczenia Ukrainie zaawansowanych dronów szturmowych MQ-1C, znanych jako Grey Eagle - poinformował "The Wall Street Journal". Ich zdaniem technologia ta może pomóc armii ukraińskiej utrzymać impet na polu bitwy.
"Przekazanie Ukrainie MQ-1C zapewni znaczącą długoterminową przewagę i potencjał do zmiany strategicznego kursu wojny na korzyść Ukrainy" - napisali senatorowie w oficjalnym liście, cytowanym przez "WSJ".
Zwrócili także uwagę, że charakterystyka operacyjna BSP Gray Eagle, a także śmiertelność ich uderzeń i przeżywalność tych dronów "uzupełniłyby istniejące systemy uzbrojenia używane przez Ukraińców", a także "zwiększyłyby skuteczność działań sił zbrojnych Ukrainy".
Senatorowie zaznaczyli, że szkolenie ukraińskich żołnierzy do prowadzenia działań bojowych z użyciem MQ-1C potrwałoby 27 dni. "A gdyby Ukraina miała te drony, mogłaby znaleźć i zaatakować rosyjskie okręty wojenne na Morzu Czarnym, przełamując narzuconą blokadę i zmniejszając podwójną presję na ukraińską gospodarkę i światowe ceny żywności" - podkreślili senatorowie.