Tegoroczne egzaminy maturalne odbyły się w dniach 4-23 maja. Po zakończeniu matur, do pracy przystąpili certyfikowani egzaminatorzy, którzy sprawdzali arkusze. Kiedy poznamy wyniki tegorocznych matur? Jak je sprawdzić w internecie? Jak odebrać? Co zrobić, jeśli nie zdaliście jednego egzaminu? Odpowiedzi poniżej.

REKLAMA

W tym roku egzaminy maturalne odbyły się w dwóch formułach.

  • W nowej formule (Formuła 2023) do egzaminów przystąpili tegoroczni absolwenci 4-letnich liceów ogólnokształcących - to pierwszy rocznik, który skończył 8-letnią szkołę podstawową.
  • W starej formule (Formuła 2015) maturę zdawali tegoroczni absolwenci techników, którzy ukończyli 4-letnie technikum - to ostatni rocznik, który uczył się w gimnazjach. Zgodnie ze starą formułą maturę zdają też absolwenci szkół branżowych II stopnia oraz abiturienci ze starszych roczników.

Tegoroczne egzaminy maturalne, które odbyły się w dniach 4-23 maja, składały się z części pisemnej i ustnej. Abiturienci mierzyli się z przedmiotami na poziomie podstawowym: językiem polskim, matematyką i językiem obcym oraz z wybranymi przedmiotami na poziomie rozszerzonym.

Matura 2023. Progi zdawalności

By "zdać maturę", należy osiągnąć określony próg zdawalności. Dla obowiązkowych egzaminów ustnych wygląda to następująco:

  • język polski - 30 proc. punktów,
  • język obcy nowożytny - 30 proc. punktów.

Podobnie jest w przypadku progu zdawalności dla obowiązkowych egzaminów pisemnych:

  • język polski - 30 proc. punktów,
  • matematyka - 30 proc. punktów,
  • język obcy nowożytny - 30 proc. punktów.

Co ważne, w przypadku wybranego przedmiotu dodatkowego nie ma progu zdawalności. Wynik będzie warunkował możliwość dostania się do wymarzonej szkoły.

Kiedy wyniki matur?

Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi wyniki tegorocznych matur z części pisemnej 7 lipca.

Jak sprawdzić wyniki matur w internecie?

Wyniki matur zostaną opublikowane online pomiędzy godz. 8:00 a 10:00 w systemie ZIU, systemie Ministerstwa Edukacji i Nauki pozwalającym sprawdzać wyniki egzaminów państwowych.

Jak odebrać wyniki matur? UPOWAŻNIENIE

Co ważne, CKE 7 lipca roześle też wyniki matur do szkół, które mają obowiązek przekazać je maturzystom jeszcze w tym samym dniu.

Wyników matur nie trzeba jednak odbierać osobiście. Jeśli absolwent nie ma możliwości, by udać się po dokument, może wypisać upoważnienie osobie, która zrobi to za niego - rodzicowi, rodzeństwu, koledze lub koleżance. Warunkiem jest, by była to osoba pełnoletnia.

Upoważnienie powinno zawierać:

  • imię i nazwisko absolwenta,
  • adres absolwenta,
  • datę i miejscowość,
  • nadtytuł "Upoważnienie",
  • następujący zapis: Ja niżej podpisana/y upoważniam (tu należy wpisać imię i nazwisko osoby upoważnionej), legitymującej się dowodem osobistym nr (tu należy wpisać numer dowodu osobistego osoby upoważnionej) do odbioru moich wyników egzaminu maturalnego,
  • podpis absolwenta, czyli osoby upoważniającej (czytelne imię i nazwisko).

Matura 2023. Co w przypadku niezdania egzaminu?

Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki. Absolwent musi do piątku 14 lipca (ma więc 7 dni) złożyć do dyrektora szkoły pisemną deklarację o chęci przystąpienia do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w terminie poprawkowym.

Sesja egzaminów poprawkowych odbędzie się 21-22 sierpnia. Początek o godz. 9:00.

Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.

Matura 2023. Jak odwołać się od wyniku?

Maturzysta, który zakwestionuje uzyskany przez siebie wynik, może się odwołać. Procedura jest kilkustopniowa.

Każdy maturzysta może wystąpić do właściwej terytorialne okręgowej komisji egzaminacyjnej o wgląd do swojej ocenionej pracy. Może wykonać zdjęcie arkusza egzaminacyjnego. Jeśli ma zastrzeżenia do oceny, może wystąpić o weryfikację do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Dyrektor OKE - po rozpatrzeniu wniosku - może ocenę zmienić lub podtrzymać dotychczasową.

Maturzysta, który nadal kwestionuje wynik, może się odwołać do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Wniosek taki należy złożyć w siedem dni od otrzymania informacji z OKE o wyniku weryfikacji sumy punktów. Wniosek może dotyczyć tylko oceny zadań, które nie zostały pozytywnie zweryfikowane w OKE. Choć formalnie wniosek kierowany jest do dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, należy złożyć go w macierzystej okręgowej komisji egzaminacyjnej.

Wniosek jest ponownie rozpatrywany przez OKE. Dyrektor OKE może uznać całe odwołanie, tylko część lub nie uznać go wcale. Odpowiedzi, których nie uzna, przekazuje do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Dyrektor CKE kieruje je do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. W skład kolegium wchodzą doświadczeni egzaminatorzy i eksperci z określonej dziedziny nauki.