Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyliśmy już prawie 55 tys. osób, prawie 14 tys. ukaraliśmy mandatem karnym, a w prawie 6 tys. przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - powiedział rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.
Od momentu wprowadzenia stanu epidemii policjanci wykonali prawie 2,7 miliona służb patrolowych, niezależnych od sprawdzenia osób będących na kwarantannie - informuje KGP. Codziennie nadal angażujemy do działań prewencyjnych, aby zapewnić bezpieczeństwo, porządek publiczny i powstrzymać zarażenia między osobami, ok. 17-20 tys. funkcjonariuszy - powiedział Mariusz Ciarka.
Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyliśmy już prawie 55 tys. osób, prawie 14 tys. ukaraliśmy mandatem karnym, w prawie 6 tys. przypadków skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - podkreślił.
Od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii w Polsce policjanci ponad 11,6 milionów razy sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę. Ostatniej doby sprawdziliśmy 85509 osoby skierowane na kwarantannę, w ok. 651 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych - zaznaczył rzecznik Komendy Głównej Policji. W około 30 przypadkach zwrócono się do funkcjonariuszy z prośbą o pomoc w zrobieniu zakupów czy wyniesieniu śmieci.
Od początku epidemii ok. 305 policjantów zostało zakażonych koronawirusem, a 239 wyzdrowiało. Od początku działań ok. 4440 funkcjonariuszy było na kwarantannie, obecnie jest ich na kwarantannie 340 - wyliczył Mariusz Ciarka.
Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, osobom które nie przestrzegają obostrzeń i przepisów, inspektor sanitarny może wymierzyć karę od 5 do 30 tys. zł.