W okupowanej przez Rosjan Nowej Kachowce poziom wody zaczął opadać po powodzi spowodowanej zniszczeniem zapory. W zalanych przez wodę Oleszkach kończy się jedzenie i pitna woda. Miasto znalazło się na skraju katastrofy humanitarnej - donoszą loklane władze. Miasto pozostaje bez prądu - poinformował w Radiu Swoboda szef lojalnych wobec Kijowa władz miasta Wołodymyr Kowałenko. W nocy Rosjanie zaatakowali dronami i rakietami Odessę. 3 osoby zginęły, a 27 zostało rannych. Najświeższe informacje o rosyjskiej inwazji na Ukrainę zebraliśmy w naszej relacji z 10 czerwca 2023 roku.

REKLAMA

22:40

Polski sprzęt trafi na południe Ukrainy, gdzie będzie wykorzystany do likwidacji skutków wysadzenia tamy na Dnieprze - poinformował w sobotę Serhij Kruk, szef ukraińskiej służby ds. sytuacji nadzwyczajnych. Podziękował Polsce za wsparcie.

Kruk napisał na Facebooku, że Polska to "niezawodny przyjaciel i partner" Ukrainy.

Zaznaczył, że komendant główny Państwowej Straży Pożarnej RP Andrzej Bartkowiak był jednym z pierwszych, którzy 24 lutego 2022 roku, w dzień rozpoczęcia pełnowymiarowej rosyjskiej napaści, zadzwonili i wsparli Ukrainę oraz ukraińskich ratowników.

"Dziękujemy! Cenimy naszą przyjaźń! Cenimy nasze wzajemne relacje. Z takimi przyjaciółmi - zwycięstwo jest nieuniknione" - dodał Kruk w swoim wpisie.

21:55

Wielka Brytania zadeklarowała przekazanie Ukrainie pomocy humanitarnej o wartości 20 mln dolarów. "Środki zostaną przeznaczone na pomoc ludziom dotkniętym powodzią" - przekazał rząd w Londynie.

21:20

Ostrzał miasta Orichiw w obwodzie zaporoskim. Miejscowość znajduje się blisko linii frontu. Rosyjski pocisk uderzył w dom. Na miejscu zginęli kobieta i mężczyzna.

20:05

Olaf Scholz zapowiedział, że będzie ponownie rozmawiał z Władimirem Putinem o pokoju w Ukrainie. Warunkiem ma być "wycofanie wojsk rosyjskich".

18:55

Bliscy nie mogą skontaktować się z prawie 400 osobami z podtopionych miejscowości na lewym brzegu Dniepru na południu Ukrainy, które okupowane są przez siły rosyjskie - pisze w sobotę rosyjska redakcja BBC, powołując się na wolontariuszy.

W sobotę rano liczba wniosków o ewakuację wynosiła 1751, przy czym pod niektórymi adresami mieszka kilka osób. Ewakuacji wymaga 117 dzieci, 32 osób o ograniczonej możliwości przemieszczania się i 183 emerytów.

Wolontariusze posiadają o informacje o dwóch osobach, które nie doczekały ewakuacji i zginęły.

17:40

Katastrofa w zatopionych Oleszkach. Miejscowość nie dość, że jest zajęta przez Rosjan i zalana przez powódź wywołaną zniszczeniem tamy w Nowej Kachowce - to na dodatek okupanci odcięli Oleszki od możliwości ewakuacji. Mieszkańcy nie mogą też liczyć na międzynarodową pomoc.

Błyskawicznie kurczą się tam zapasy jedzenia i wody pitnej.

Zapasów jedzenia zostało na dwie doby. Zaczyna brakować pitnej wody, bo studnie są zanieczyszczone wodami powodziowymi. Jeszcze wczoraj można było pić wodę ze studni po przegotowaniu, a dziś nie nadaje się do niczego, jest brudna i mętna - relacjonuje mer miasta Jewhen Ryszczuk.

Akcja ratunkowa jest trudna, bo mieszkańcy Oleszek nie mają środków do poruszania się po wodzie. Rosjanie odebrali ludziom łódki i inny sprzęt pływający krótko po tym, jak uciekli z wyzwolonego przez siły ukraińskie Chersonia.

Mieszkańcy skazani są na pomoc wolontariuszy, którzy dysponują jedynie - wedle słów mera - "kilkoma łódkami i pontonami".

Tymczasem katastrofalnej sytuacji przyglądają się Rosjanie, którzy nie udzielają potrzebującym żadnej pomocy.

17:08

Emerytowany pułkownik Roman Switan, były pilot i instruktor Sił Zbrojnych Ukrainy, w sobotę w wywiadzie dla Radia NV 9 powiedział, że Rosjanie wysadzając tamę w Kachowce, opóźnili natarcie ukraińskich wojsk na lewy brzeg Dniepru co najmniej o miesiąc.

Z militarnego punktu widzenia utrudnili działania naszym siłom, ale tylko na froncie chersońskim - zaznaczył. Obecnie, zdaniem eksperta, "siły rezerwowe, które umieściliśmy na froncie chersońskim, gotowe do przekroczenia Dniepru i posuwania się bezpośrednio w kierunku Armiańska i Krymu, mogą zostać rozmieszczone na frontach: zaporoskim, donieckim i ługańskim. To zintensyfikuje walki w tych rejonach".

16:45

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) z siedzibą w Hadze poinformował o przyjęciu od 32 krajów deklaracji interwencji w sprawie Ukraina przeciwko Rosji. To największa liczba państw, które przyłączają się do skargi innego kraju w historii MTS.

W skardze, złożonej przez Ukrainę dwa dni po rozpoczęciu pełnowymiarowego ataku przez Rosję, zarzucono Moskwie złamanie konwencji ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Stwierdzono, że Rosja fałszywie oskarżyła Ukrainę o ludobójstwo w Donbasie, a następnie wykorzystała to oskarżenie jako pretekst do przeprowadzenia inwazji na ten kraj.

To największa liczba państw, które przyłączają się do skargi innego kraju w historii MTS.

16:20

Premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział, że jego kraj przekaże Ukrainie skonfiskowany Rosjanom samolot AN-124 (znany też jako "Rusłan").

Ostatniej wiosny, rosyjski Antonow wylądował na Lotnisku Pearson w Toronto. Gdy tylko postawiono go na ziemi, został przez nas zabezpieczony. Dzięki zmianom legislacyjnym skonfiskowaliśmy samolot należący do Rosji i rozpoczynamy proces przekazania go Ukrainie - powiedział Trudeau w Kijowie.

15:30

Wołodymyr Zełenski przekazał wiadomość Władimirowi Putinowi: Jestem codziennie w kontakcie z naszymi dowódcami na różnych kierunkach (...). Wszyscy są teraz nastawieni pozytywnie. To przekażcie Putinowi - powiedział w piątek ukraiński prezydent na wspólnej konferencji prasowej z Justinem Trudeau.

Z mojego punktu widzenia na Ukrainie trwają kontrofensywne działania obronne. Na jakim są etapie, tego nie będę szczegółowo omawiać. Uważam, że będziemy to odczuwać - dodał prezydent, cytowany prze agencję Interfax-Ukraina.

Na poniedziałek zapowiedziano z kolei spotkanie Andrzeja Dudy, Olafa Scholza i Emmanuela Macrona - politycy mają w Paryżu rozmawiać na temat gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy.

Jutro będę rozmawiać z prezydentem Polski. Myślę, że powie mi, czego będzie dotyczyć to spotkanie. Będziemy mieć nadzieję, że koledzy myślą o tym, jak przyspieszyć przystąpienie Ukrainy do NATO. Albo nie?.. zobaczymy - zaznaczył Zełenski.

14:35

500 milionów dolarów - tyle rząd kanady zamierza przekazać Ukrainie na zakup sprzętu militarnego. Będzie też szkolić ukraińskich pilotów - przekazał premier Justine Trudeau.

13:50

W zbiorniku chłodzącym Zaporoskiej Elektrowni Atomowej poziom wody jest stabilny - podała służba prasowa koncernu Enerhoatom - ukraińskiego operatora elektrowni atomowych.

13:46

Brytyjski rząd poinformował o przeznaczeniu 16 mln funtów na wsparcie humanitarne dla osób dotkniętych skutkami zniszczenia zapory w Nowej Kachowce. Oprócz tego wysłał na zalane tereny dwie specjalistyczne łodzie ratownicze i sprzęt poszukiwawczo-ratowniczy.

Powódź spowodowana zniszczeniem tamy w Kachowce ma niewyobrażalny wpływ na ponad 32 tys. osób mieszkających w Chersoniu i tysiące innych w okolicy. Wielka Brytania jest liderem w zapewnianiu wsparcia tym, którzy rozpaczliwie go potrzebują. Nasze fundusze odgrywają kluczową rolę w pomaganiu ukraińskim służbom i organizacjom pomocowym w ewakuacji ludzi i udzielaniu pomocy potrzebującym. Będziemy nadal wspierać Ukrainę w radzeniu sobie z tym strasznym zdarzeniem - oświadczył minister spraw zagranicznych James Cleverly.

13:04

Komisja ds. inspekcji schronów w Kijowie zakończyła prace - podał minister ds. strategicznych gałęzi przemysłu Ukrainy Ołeksandr Kamyszyn. "Wyniki są rozczarowujące. Dostępne bez ograniczeń jest tylko 44 proc. schronów. 21 proc. ma dostępność pięciominutową - zazwyczaj to schrony, które dyżurni otwierają w przypadku alarmu lotniczego" - napisał Kamyszyn na Telegramie. "Jeśli chodzi o stan, to tylko 15 proc. nadaje się bez istotniejszych zastrzeżeń. Jeszcze 50 proc. technicznie się nadaje, ale wymaga uporządkowania" - dodał minister.

W Kijowie oraz na całej Ukrainie zarządzono tę inspekcję po tym, jak w stolicy trzy osoby, w tym dziecko, zginęły w wyniku ostrzału rakietowego, nie mogąc wejść do zamkniętego na klucz schronu.

12:38

Premier Kanady Justin Trudeau przebywa z wizytą w Kijowie - potwierdziło ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych. Jego podróż na Ukrainę nie była wcześniej zapowiadana.

"Witamy na Ukrainie, panie premierze, Justinie Trudeau" - napisał na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Andrij Melnyk.

Welcome to Ukraine Mr. Prime Minister @JustinTrudeau pic.twitter.com/znK9DRYSCI

MelnykAndrijJune 10, 2023

12:30

Agencje publikują zdjęcia pokazujące zniszczenia po nocnym rosyjskim ataku na Odessę.

12:23

W ciągu ostatnich 48 godzin znaczące ukraińskie operacje miały miejsce w kilku sektorach wschodniej i południowej Ukrainy - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, na niektórych obszarach siły ukraińskie prawdopodobnie poczyniły znaczne postępy i przeniknęły przez pierwszą linię rosyjskiej obrony, zaś na innych ich postępy były wolniejsze.

12:20

Poziom wody w Chersoniu obniżył się w nocy o 31 cm. Wciąż jest wyższy od normalnego o 4,72 cm - przekazał szef władz regionu Ołeksandr Prokudin. Oczekiwane są deszcze, co spowolni opadanie wody. Z zalanych terenów ewakuowano już niemal 2,6 tys. ludzi.

08:20

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła w nocy nad Odessą 8 dronów i 2 z 3 rakiet - podała rzeczniczka Sił Obrony na południu Ukrainy Natalia Humeniuk. 3 osoby zginęły w wyniku uderzenia odłamków zestrzelonego drona w blok mieszkalny. W wyniku nocnego ataku rannych zostało 27 osób.

Równolegle z atakiem dronów Rosjanie przeprowadzili w nocy atak rakietami. Dwa pociski zostały strącone; jeden trafił w wybrzeże. Odłamki i fala uderzeniowa uszkodziły budynki mieszkalne.

08:15

"W tymczasowo okupowanych miejscowościach obwodu chersońskiego rosyjscy okupanci (...) pozwalają na ewakuację z zalanych miejscowości tylko ludziom, którzy posiadają rosyjskie paszporty" - podał sztab generalny ukraińskiej armii.

06:56

W okupowanej przez Rosjan Nowej Kachowce poziom wody zaczął opadać po powodzi spowodowanej zniszczeniem zapory. Miasto pozostaje bez prądu - poinformował w Radiu Swoboda szef lojalnych wobec Kijowa władz miasta Wołodymyr Kowałenko.

Jeśli chodzi o Nową Kachowkę, woda cofa się, pozostała teraz w strefie parkowej, w dolnej części miasta, która została zalana w pierwszych godzinach i gdzie była największa fala - do 6 metrów. Ta część nadal pozostaje zalana, ale nie ma tam terenów mieszkalnych - powiedział Kowałenko. Dodał, że rosyjskie wojsko pozostaje w Nowej Kachowce. Według naocznych świadków zajmują oni puste mieszkania przy Alei Dnieprowskiej - stwierdził.

Kowałenko w rozmowie z PAP przekazał, że najbardziej ucierpiały położone niżej niż Nowa Kachowka wsie. W niektórych miejscowościach woda sięgała 3 metrów. Rzeką płynęły zwłoki - relacjonował.

Kowałenko mieszka obecnie na terytoriach znajdujących się pod kontrolą Ukrainy, jednak utrzymuje stały kontakt z mieszkańcami swego miasta. O wybuchu zostałem poinformowany o godzinie 4 rano we wtorek 6 czerwca. Pół godziny po zniszczeniu zapory Rosjanie wyłączyli internet. Nie chcieli pewnie, żeby informacja o tym się rozniosła - relacjonował. Wróg nie prowadził żadnej, ale to żadnej ewakuacji! Ludzie samodzielnie zaczęli uciekać z zalanych ulic, chronili się tam, gdzie woda nie sięgała. W czwartek Rosjanie pojawili się na kilku kamazach i zaproponowali wywiezienie ludzi. Do Czelabińska na Uralu - podkreślał mer.

06:50

W nocy Rosjanie zaatakowali dronami Odessę. 3 osoby zginęły, a 10 zostało rannych.

"Podczas nocnego ataku dronów na Odessę wszystkie Szahed-131/136 zostały zniszczone przez siły obrony powietrznej. W wyniku walki powietrznej odłamki jednego z dronów uderzyły w wieżowiec, powodując pożar" - podała armia Ukrainy.

Pożar miał powierzchnię 50 metrów kwadratowych, został ugaszony. Kilka budynków mieszkalnych w okolicy zostało uszkodzonych przez falę uderzeniową.