„Rozmawiałem z posłem Piętą bardzo wstępnie w kwestiach formalnych” - tak na pytanie o to, czy poseł Pięta przekonał go, że nie jest winny i wbrew medialnym doniesieniom nie obiecywał załatwienia pracy w spółkach Skarbu Państwa bliskim osobom odpowiada w Rozmowie w samo południe w RMF FM Karol Karski. Rzecznik dyscyplinarny Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że postępowanie dyscyplinarne w sprawie posła Pięty będzie trwało stosunkowo krótko. Eurodeputowany PiS był też pytany o to, czy w siedzibie Mosadu rozmawiano o nowelizacji ustawy o IPN. „Nie mam wiedzy na ten temat” – odpowiedział Karski. Polityk stwierdził też, że wspólna deklaracja władz Polski i Izraela „jest bardzo ważnym dokumentem, który będzie procentował w przyszłości”. Gość Marcina Zaborskiego w maju powiedział, że spór między Polską a Komisją Europejską został zażegnany: „To była wiedza ówczesna oparta na zaufaniu, że premier Morawiecki rozmawiał z ludźmi honoru” – stwierdził proszony o komentarz w tej sprawie i dodał, że przedstawiciele UE nie dotrzymali słowa : „Uważaliśmy, że rozmawiamy z ludźmi honoru, a okazało się, że rozmawialiśmy z innym pokrojem ludzi” – uznał.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Marcin Zaborski pytał też naszego gościa o specjalne podziękowania w dniu w którym Sejm przyjął nowelizację o Instytucie Pamięci Narodowej. Podziękowania te premier Mateusz Morawiecki złożył na ręce ministra koordynatora do spraw służb specjalnych Mariusza Kamińskiego.
Na pytanie czy łączy takie pojęcia jak "Mosad, polskie służby specjalne i ustawa o IPN" nasz gość tajemniczo odpowiedział: Czasem jest tak, że rzeczywistość przekracza naszą wyobraźnie, a czasem jest inaczej. Dodał, że "to oczywiste że służby specjalne teraz pracują lepiej niż wtedy gdy premierem był Donald Tusk", bo podczas rządów PO mieliśmy do czynienia z "państwem teoretycznym". Karski powiedział, że nie przesądzałby w jakiej roli minister Kamiński występował w sprawie umowy z Izraelem. Karski nazwał "żartem" propozycję wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszki z Kukiz’15, żeby sprawą nowelizacji ustawy o IPN i negocjacji pomiędzy Polską i Izraelem zajęła się specjalnie powołana do tego celu sejmowa komisja śledcza.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Marcin Zaborski pytał też o porozumienie polskiego rządu i Komisji Europejskiej w sprawie procedury praworządności. Karski w maju powiedział na naszej antenie, że spór między Polską a Komisją Europejską zostanie szybko zażegnany: To była wiedza ówczesna oparta na zaufaniu, że premier Morawiecki rozmawiał z ludźmi honoru i dodał, że Komisja Europejska straciła zdolność negocjowania.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Przedstawiciele UE nie dotrzymali słowa (...) uważaliśmy, że rozmawiamy z ludźmi honoru, a okazało się, że rozmawialiśmy z innym pokrojem ludzi - uznał eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Na pytanie o to, dlaczego sędziowie mają kończyć orzekanie w wieku 65 lat, a profesorowie na uniwersytecie mogą pracować do 70 lat, odpowiedział: Może i tutaj należałoby wprowadzić takie rozwiązania i dodał, że "bycie sędzią Sądu Najwyższego to bardzo odpowiedzialna służba wobec państwa i narodu". Karski zdradził też, że jeśli ktoś kończy 65 lat, przedstawia zaświadczenie od lekarza i wystąpi do prezydenta o przedłużenie możliwości dalszego orzekania, to "w zdecydowanej większości takich przypadków zgoda będzie udzielana".
Karol Karski poproszony o komentarz do słów Micka Jaggera z niedzielnego koncertu na Stadionie Narodowym o tym, że jest "za stary by być sędzią, ale wciąż młody by śpiewać" powiedział, że słyszał komentarze, że "to wezwanie dla prof. Gersdorf, żeby zajęła się śpiewaniem".
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
(nm)