Amerykańska pomoc dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu zatwierdzona. Prezydent Joe Biden na konferencji prasowej poinformował, że podpisał ustawę o pomocy dla tych państw. "Wspieramy Ukrainę teraz, by powstrzymać Putina przed wciąganiem Stanów Zjednoczonych w wojnę w Europie w przyszłości" - powiedział Biden.

REKLAMA

Sprzęt dla Ukrainy będzie wysyłany "w ciągu kilku godzin"

Joe Biden zapowiedział, że "dosłownie w ciągu kilku godzin" USA zaczną wysyłać sprzęt na Ukrainę, w tym amunicję do systemów obrony powietrznej i artylerii oraz "systemy rakietowe" i wozy opancerzone

Podczas wystąpienia w Białym Domu po podpisaniu ustawy Biden przedstawił przyjęty przez Kongres pakiet jako inwestycję we własne bezpieczeństwo i gospodarkę, dowód na to, że w Ameryce wciąż istnieje konsensus, iż powinna ona odgrywać wiodącą rolę na świecie, oraz sposób na uniknięcie bezpośredniej konfrontacji z Rosją.

To jest w bezpośrednim interesie bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. Bo jeśli Putin zatriumfuje na Ukrainie, następnym krokiem rosyjskich sił może być bezpośredni atak na sojusznika NATO (...) A wtedy nie mielibyśmy innego wyboru, jak tylko przyjść z pomocą - powiedział Biden. Wspieramy Ukrainę teraz, by powstrzymać Putina przed wciąganiem Stanów Zjednoczonych w wojnę w Europie w przyszłości - dodał.

Biden: Nie kłaniamy się przed nikim

Dziękując liderom obydwu partii, Biden określił ostatnie głosowania nad pakietem - przyjętym przy poparciu przytłaczających większości w obu izbach Kongresu - jako "moment, który zapamięta historia", i jako dowód na to, że mimo narracji o "dysfunkcji" w Waszyngtonie obie partie są w stanie dojść do porozumienia w sprawach naprawdę ważnych.

Ameryka stoi przy swoich sojusznikach i nie kłaniamy się przed nikim, a z pewnością nie przed Władimirem Putinem - dodał.

Zauważył jednak, że podczas gdy Republikanie w Kongresie przez sześć miesięcy wstrzymywali pakiet, Ukrainie kończyła się amunicja, a Rosja w tym czasie otrzymywała drony z Iranu, rakiety balistyczne i amunicję artyleryjską z Korei Północnej, a Chiny wzmocniły jej przemysł obronny. Teraz Ameryka wyśle Ukrainie zasoby, których potrzebuje, by dalej walczyć - zapowiedział Biden.

Odnosząc się do części pakietu dotyczącego Izraela i Palestyny, Biden zaznaczył, że zawiera on ponad miliard dolarów na pomoc humanitarną dla mieszkańców Gazy i że środki te zostaną uruchomione natychmiast. Wezwał Izrael, by pozwolił na "niezwłoczne" dostarczenie pomocy.

Wszystko, co robimy, jest kierowane przez ostateczny cel - powrotu zakładników do domu, zapewnienia zawieszenia broni i ustanowienia warunków dla trwałego pokoju - oznajmił.

Decyzja Senatu USA

We wtorek amerykański Senat przegłosował pakiet środków na wsparcie Ukrainy, Izraela i Tajwanu o wartości 95 mld dolarów.

Ustawę przyjęto przeważającą większością głosów z poparciem większości senatorów obydwu partii, stosunkiem głosów 79-18. Przeciwko głosowało trzech krytycznych wobec Izraela Demokratów (Jeff Merkley, Peter Welch i Bernie Sanders) i 15 Republikanów, część z których zagłosowała przeciwko, bo domagała się włączenia do ustawy restrykcji imigracyjnych. Decyzja Senatu wieńczy trwający od ponad pół roku spór o pomoc dla Ukrainy.

Pakiet wsparcia dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu

Ustawa zapewnia 60,8 mld dol. środków na wsparcie wojskowe i gospodarcze Ukrainy, 26 mld na uzbrojenie dla Izraela i pomoc humanitarną dla Palestyńczyków, 8 mld na zakup broni dla Tajwanu oraz wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku.

Dodatkowo w ustawie znalazł się szereg uprawnień do nałożenia dodatkowych sankcji na Iran i Rosję, przepisy upoważniające prezydenta do przeznaczenia zamrożonych rosyjskich aktywów (4-5 mld dol.) na pomoc Ukrainie, oraz ustawa, która ma zmusić chińskiego właściciela TikToka do sprzedaży aplikacji w ciągu 12 miesięcy.

Pentagon ogłosił pakiet uzbrojenia dla Ukrainy wart 1 mld USD

W skład pierwszego pakietu uzbrojenia dla Ukrainy po przyjęciu nowej ustawy przez Kongres USA weszły m.in. rakiety do systemów obrony powietrznej, amunicja artyleryjska, pociski do systemów HIMARS oraz bojowe wozy piechoty Bradley - przekazał w środę Pentagon. Wartość sprzętu to 1 mld USD.

Jak podał w komunikacie resort obrony, w skład transzy weszły m.in. rakiety RIM-7 i AIM-9M używane w systemach obrony powietrznej, pociski przeciwlotnicze Stinger, dodatkową amunicję do systemów HIMARS, pociski artyleryjskie kalibru 155 i 105 mm, w tym amunicja kasetowa, bojowe wozy piechoty Bradley oraz wozy opancerzone MRAP i HMMWV (Humvee), pociski przeciwpancerne TOW, Javelin i granatniki AT-4, precyzyjne pociski lotnicze, miny przeciwpiechotne i przeciwpancerne oraz inny sprzęt.

Według Pentagonu wartość przekazywanej broni to 1 mld dolarów. Jak zapowiedział we wtorek rzecznik resortu gen. Pat Ryder, część sprzętu zacznie trafiać na Ukrainę w ciągu kilku dni, bo został on uprzednio rozlokowany w wysuniętych magazynach, m.in. w Polsce. Prezydent Joe Biden zapowiedział w środę, że wysyłka uzbrojenia zacznie się "dosłownie w ciągu najbliższych godzin".

Nowy pakiet oznacza, że łączna wartość pomocy wojskowej wysłanej Ukrainie przez Stany Zjednoczone od początku rosyjskiej inwazji to obecnie 45,2 mld dolarów.