Chcemy, by Krajowa Rada Sądownictwa raz jeszcze pochyliła się nad wotum ws. 265 asesorów - mówi RMF FM wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Po odrzuceniu przez Radę wniosków o powołanie asesorów - co KRS uzasadniała brakami formalnymi - resort sprawiedliwości chce skorzystać z art. 45 ustawy o KRS. Mówi on, że "w przypadku ujawnienia nowych okoliczności Rada może (…) ponownie rozpatrzyć sprawę" wniosków asesorskich. W tym wypadku tą nową okolicznością mają być nowe orzeczenia lekarskie.

REKLAMA

Przypomnijmy: 30 października Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła zgłosić sprzeciw wobec 265 asesorów, którzy we wrześniu odebrali od ministra sprawiedliwości akty mianowania na czas nieokreślony. Swą decyzję uzasadniła brakami formalnymi: m.in. brakiem aktualnych zaświadczeń lekarskich i psychologicznych.

Zobacz również:

W rozmowie z dziennikarzem RMF FM Markiem Wiosło wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak przyznał, że "pojawił się w przestrzeni publicznej pomysł skorzystania z artykułu 45 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa".

To jest pomysł obiecujący, ponieważ gdyby z niego skorzystano, daje szansę na to, ażeby Krajowa Rada Sądownictwa raz jeszcze pochyliła się nad kwestią wotum orzeczniczego asesorów, być może podjęła w związku z nowymi okolicznościami inną decyzję, która - mam taką nadzieję - pozwoliłaby asesorom wejść na salę rozpraw i orzekać - powiedział Piebiak.

Jak wyjaśnił: Być może, skoro problemem była kwestia rzekomo nieaktualnych zaświadczeń lekarskich, to gdyby te zaświadczenia lekarskie pojawiły się już aktualne, czyli ta wątpliwość Rady została usunięta, byłoby to potraktowane jako nowa okoliczność i mogłoby spowodować, że tego sprzeciwu nie będzie.

Dopytywany przez Marka Wiosło, czy nowe zaświadczenia lekarskie faktycznie mogłyby być uznane za nową okoliczność, o jakiej mówi art. 45 ustawy o KRS, Piebiak przyznał jednak: Tego nie wiem. Jak zaznaczył, "minister sprawiedliwości nie jest uczestnikiem tego postępowania, ma rolę mocno techniczną: przekazuje dokumenty, udziela wyjaśnień, jeżeli Rada się o to zwraca".

Ale oczywiście to nie minister sprawiedliwości prowadzi postępowanie o udzielenie wotum orzeczniczego, tylko Krajowa Rada Sądownictwa, więc tylko i wyłącznie Rada może ocenić, czy są jakieś nowe okoliczności, czy na przykład ta okoliczność jest nową okolicznością. (...) To Rada musi ocenić, czy stało się coś takiego, co pozwala raz jeszcze podejść do tego tematu - zaznaczył wiceminister.

Pytany, czy zaapelowałby do KRS o to, by skorzystała z artykułu 45, odparł: Myślę, że powinno to być rozważone, i mam nadzieję, że temu będzie poświęcone to jutrzejsze spotkanie. Chodzi o zapowiedziane właśnie na środę spotkanie szefa KRS Dariusza Zawistowskiego z między innymi przedstawicielami asesorów i Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Jestem przekonany, że Krajowa Rada Sądownictwa rozumie wagę tego problemu. Myślę, że może przynajmniej niektórzy jej członkowie nie zdawali sobie sprawy, jak głośny może się stać ten problem. Ale teraz już chyba mało kto w Polsce nie zdaje sobie sprawy z tego, z jak poważną decyzją mamy do czynienia, i pewnie to również skłania w jakiś sposób do poszukiwania rozwiązania - co może tylko cieszyć - podsumował wiceminister Piebiak.


Zobaczcie rozmowę dziennikarza RMF FM Marka Wiosło z wiceministrem sprawiedliwości Łukaszem Piebiakiem:

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Jest sposób na rozwiązanie sprawy asesorów? Wiceminister: "To obiecujący pomysł"



(e)