Przywódcy Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji uzgodnili w Mińsku porozumienie w sprawie Ukrainy - poinformował prezydent Rosji Władimir Putin. Rozejm między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami ma obowiązywać od północy z soboty na niedzielę. Na spotkaniu uzgodniono również zwolnienie jeńców oraz wycofanie z Donbasu ciężkiej artylerii.

REKLAMA

12:47 - Jutro szefowie sztabów generalnych Ukrainy i Rosji będą rozmawiać na temat kontroli nad wstrzymaniem ognia w walkach między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami w Donbasie - oświadczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

12:42 - Około 50 rosyjskich czołgów i inny ciężki sprzęt wjechało w nocy na Ukrainę, kiedy w Mińsku trwały rozmowy pokojowe - poinformował rzecznik ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Andrij Łysenko.

12:33 - rozmowy trwały 16 godzin...

12:20 - Podpisany w Mińsku dokument ws. uregulowania sytuacji w Donbasie wymaga dodatkowych uzgodnień - oświadczyli separatyści ze wschodu Ukrainy. Wszystkie punkty wymagają dodatkowych uzgodnień, bo jak dojdzie do naruszenia porozumień, żadnych nowych spotkań i memorandów nie będzie - stwierdził przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Ołeksandr Zacharczenko.

11:14 - Putin: jest porozumienie w sprawie linii podziału na wschodzie Ukrainy, z której wycofana zostanie ciężka broń.

11:13 - Poroszenko: wycofanie ciężkiej artylerii z Ukrainy ma się rozpocząć dwa dni po wejściu w życie rozejmu, który ma obowiązywać od północy z soboty na niedzielę.

10:59 - Jak zauważa korespondent RMF FM Przemysław Marzec, dzisiejsze porozumienie to powtórzenie ustaleń z września, a wtedy separatyści przestrzegali zawieszenia broni zaledwie kilka dni. Co więcej, Władimir Putin poinformował, że sprawa granicy z Rosją, przez którą płynie uzbrojenie i najemnicy, zostanie uzgodniona po porozumieniu Kijowa z separatystami. Rosyjski prezydent zażądał też, by kilka tysięcy ukraińskich żołnierzy w Debalcewe złożyło broń.

10:50 - Ukraiński prezydent Petro Poroszenko informuje, że z terytorium Ukrainy mają zostać wycofane wszystkie obce wojska, a ukraińska straż graniczna powinna wznowić kontrolę nad granicą z Rosją do końca 2015 roku.

10:47 - Poroszenko: uzgodniono zwolnienie jeńców w ciągu 19 dni

10:38 - Przywódcy Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji potwierdzają poszanowanie suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy - podają służby prasowe Kremla.

10:31 - Przywódcy samozwańczych republik - donieckiej i ługańskiej - podpisali uzgodniony przez przywódców Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji dokument ws. uregulowania sytuacji na Ukrainie - podał lider Ługańskiej Republiki Ludowej Ihor Płotnicki.

10:30 - Prezydent Francji Francois Hollande potwierdza, że na szczycie w Mińsku uzgodniono ogólne porozumienie w sprawie zawieszenia broni na Ukrainie. Są też ogólne polityczne ustalenia na temat rozwiązania kryzysu w tym kraju - dodał.

10:18 - Ukraina otrzyma z Międzynarodowego Funduszu Walutowego 17,5 mld dolarów w ramach nowego, czteroletniego programu tzw. rozszerzonego finansowania. O zakończonych sukcesem negocjacjach poinformował ukraiński premier Arsenij Jaceniuk. Szefowa MFW Christine Lagarde poinformowała natomiast, że w ciągu czterech lat Ukraina może otrzymać nawet 40 mld dolarów wsparcia.

10:15 - Putin oświadczył również, że Ukraina powinna przeprowadzić reformę konstytucyjną, by szanować prawa ludności na wschodzie Ukrainy.

10:07 - Putin: zgoda co do wycofania z Donbasu ciężkiej artylerii.

10:06 - Władimir Putin ogłosił zawieszenie broni na Ukrainie od 15 lutego.

10:00 - Mińskie rozmowy w klinczu. Jak donosi korespondent RMF FM Przemysław Marzec, rosyjskie agencje podają, że separatyści nie akceptują zapisów wypracowanego przez przywódców dokumentu, ponieważ żądają wycofania ukraińskich wojsk z rejonu Debalcewe, z kolei Kijów ma nie akceptować proponowanej linii rozgraniczenia oraz statusu separatystycznych regionów. Z przecieków można wnioskować, że Rosjanie grają na czas, stawiając żądania nie do zaakceptowania, by zmusić do ustępstw przede wszystkim Francję i Niemcy.

09:36 - Według agencji Reutera, prorosyjscy separatyści domagają się wycofania armii ukraińskiej z miasta Debalcewe. Agencja RIA Nowosti donosi z kolei, powołując się na swoje źródła, że Ukraina nie jest zadowolona z rosyjskiej propozycji dotyczącej linii demarkacyjnej na wschodzie kraju.

09:08 - W nocy, gdy w Mińsku trwały już rozmowy pokojowe, rebelianci 9 razy ostrzeliwali okolice miasta Debalcewe - informuje dowództwo ukraińskiej armii. Separatyści mieli też używać czołgów i wyrzutni rakiet koło Ługańska. Ukraiński sztab informuje też o wzmożonej aktywności wywiadowczej koło Mariupola.

08:57 - TASS: Przedstawiciele separatystycznych republik na Ukrainie odmówili podpisania dokumentu uzgodnionego przez przywódców czterech państw.

08:55 - W przerwie rozmów odbyło się spotkanie Angeli Merkel i Francois Hollande'.

08:40 - Przywódcy Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy - Angela Merkel, Francois Hollande, Władimir Putin i Petro Poroszenko wrócili rano do rozmów. Wcześniej dziennikarze widzieli, jak z sali obrad wychodził najpierw Petro Poroszenko, a następnie Rosji Władimir Putin. Według źródeł w ukraińskiej delegacji, Poroszenko wyszedł porozmawiać przez telefon.

Granica kością niezgody

Jak informuje korespondent RMF FM Przemysław Marzec, według przecieków z ukraińskiej strony, problemem podczas rozmów było m.in. uzgodnienie kwestii ukraińskiej granicy, w części opanowanej przez separatystów.

Wcześniej rosyjska agencja TASS twierdziła, że wypracowane porozumienie ma zawierać 12 lub 13 punktów. Ria Novosti podawała z kolei, że uzgodniono 80 procent treści dokumentu i liczy on więcej niż 10 punktów.

W nocy - jak donosi korespondent RMF FM - pojawiały się niepokojące informacje, że porozumienia nie będzie, a przywódcy czterech państw: Angela Merkel, Francois Hollande, Petro Poroszenko i Władimir Putin wygłoszą oddzielnie oświadczenia.

Wieczorem, niedługo po rozpoczęciu rozmów, o postępach informował jednak szef białoruskiej dyplomacji. Są postępy w rozmowach, ale na razie trudno powiedzieć, kiedy się one zakończą - oznajmił Uładzimir Makiej, cytowany przez agencję BiełTA.

Porozumienie z września pozostało na papierze

We wrześniu członkowie trójstronnej grupy kontaktowej (OBWE, Ukraina, Rosja) oraz przedstawiciele prorosyjskich separatystów z Donbasu podpisali w Mińsku memorandum i protokół. Dokumenty te przewidują m.in. zawieszenie broni i utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej na wschodzie Ukrainy, jak również uwolnienie jeńców. Wrześniowe porozumienie pozostało jednak jedynie na papierze, a sytuacja w Donbasie z miesiąca na miesiąc staje się coraz bardziej dramatyczna.

(bs)