Szefowa KE Ursula von der Leyen odpowiedziała na list pięciu unijnych premierów z 31 marca ws. ukraińskiego zboża. Jak przekazała rzeczniczka KE, von der Leyen podkreśliła, że potrzebne jest wspólne europejskie podejście w tej sprawie.
Rzeczniczka Komisji Europejskiej Dana Spinant zapowiedziała, że przygotowywany jest drugi pakiet pomocy dla rolników o wartości 100 mln euro. Dodała też, że KE podejmie działania zapobiegawcze w sprawie obowiązujących zasad handlu zbożem. Dotyczyć będą w szczególności pszenicy, kukurydzy, słonecznika i rzepaku.
Polscy rolnicy mog otrzyma ponad 90 mln euro wsparcia z UE i budetu PL !!! KE potwierdza 100 mln euro dla 5 krajw. Dla PL to ponad 30 mln. I jak si dowiedziaam zgadza si by wspacie z budetw krajowych bylo 200proc. Wczeniej zezwalaa tylko na 100proc. dopaty z budetu.
Sz_BorginonApril 19, 2023
Ponadto, KE zapowiedziała rozpoczęcie dochodzenia w sprawie innych "wrażliwych produktów", które trafiają z Ukrainy do UE.
Dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon informowała, że KE gotowa jest zgodzić się na uruchomienie "klauzuli ochronnej" przez Polskę, Węgry i Słowację. To oznaczałoby powrót do ceł i kontyngentów sprzed wojny. Chodzi o to, aby jednostronne decyzje zastąpić nadzwyczajnym środkiem Komisji Europejskiej, a tym samym przedstawić rozwiązanie europejskie problemu.
Propozycje KE idą w stronę spełnienia naszych postulatów - komentował polski dyplomata. De facto oznaczałoby to usankcjonowanie przez KE wstrzymania importu na te artykuły.
Nadzwyczajny środek wprowadzony przez KE dotyczyłby więc tych towarów, których import najbardziej dotknął rolników z Polski i krajów sąsiadujących z Ukrainą. Tranzyt by pozostał. Import innych artykułów rolnych również miałby być wznowiony.
Dyskutowana jest jeszcze kwestia importu drobiu i jaj, który dotknął rolników z innych krajów UE. Dzisiaj o godz. 16 taką propozycję złoży podczas spotkania z pięcioma ministrami wiceszef KE Valdis Dombrovskis.
Na wczorajszej konferencji prasowej minister rolnictwa Robert Telus poinformował, że rozmowy z Ukrainą w sprawie transportu zboża zakończyły się sukcesem. Ukraińskie zboże przejeżdżające przez Polskę będzie konwojowane i monitorowane systemem SENT, którym obecnie monitorowany jest m.in. transport paliw. Ponadto transporty ukraińskiego zboża przez Polskę będą plombowane elektronicznymi plombami z systemem GPS.
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował z kolei, że od piątku od północy zostanie uruchomiony przejazd produktów rolnych z Ukrainy przez Polskę. Dodał, że wprowadzony zostanie zapis, który zabezpieczy przed pozostawaniem tych towarów w Polsce; nie będzie można ich wycofać z tranzytu.
SENT to teleinformatyczny system, w którym monitorowany jest przewóz i obrót towarów rozpoczynający się i kończący się na terytorium Polski oraz poza terytorium Polski.