Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, zgodnie z zapowiedzią, ogłosił dziś daty tegorocznych wyborów prezydenckich w Polsce. Pierwsza tura odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura dwa tygodnie później - 1 czerwca. Formalnie wybory zostaną zarządzone za tydzień i dopiero wtedy ruszy kampania wyborcza.

REKLAMA

W środę, jeszcze przed ogłoszeniem daty tegorocznych wyborów prezydenckich, Szymon Hołownia spotkał się z przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej Sylwestrem Marciniakiem, by - jak powiedział - uzgodnić "techniczne szczegóły".

Marszałek Sejmu podczas konferencji prasowej poinformował, że pierwsza tura odbędzie się 18 maja, natomiast druga - jeśli zajdzie taka potrzeba - 1 czerwca.

Co ważne, marszałek Sejmu formalnie zarządzi wybory za tydzień, tj. 15 stycznia. Termin ten związany jest z przepisem konstytucji mówiącym, że wybory nie mogą być przeprowadzone w ciągu 90 dni po zakończeniu stanu nadzwyczajnego, a wprowadzony przez rząd w związku z wrześniową powodzią stan klęski żywiołowej został zniesiony 16 października 2024 r., zatem okres 90 dni mija 14 stycznia 2025 r.

Dopiero po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw postanowienia marszałka Sejmu o zarządzeniu wyborów formalnie ruszy kampania wyborcza. Szymon Hołownia zapewnił, że postara się, aby postanowienie jak najszybciej znalazło się w Dzienniku Ustaw.

Propozycja ws. wstępnego kalendarza wyborczego

Szymon Hołownia na dzisiejszej konferencji prasowej podkreślił, że kilkukrotnie obiecywał, iż datę wyborów prezydenckich ogłosi tydzień wcześniej i tak właśnie zrobił. Chcę, żeby ten proces był przejrzysty, żeby wszyscy mieli równe szanse i żeby mogli już przygotowywać się do tego bardzo ważnego wydarzenia. Realizuję swoją obietnicę - stwierdził.

Marszałek Sejmu podkreślił na konferencji prasowej w Sejmie, że wstępny kalendarz wyborczy jest obecnie przedmiotem konsultacji z Państwową Komisją Wyborczą. Jeżeli Państwowa Komisja Wyborcza go zaakceptuje, sprawdzi formalność poprawną, to wtedy one staną się częścią tego mojego postanowienia - powiedział.

Zgodnie z propozycją marszałka Sejmu, do 24 marca będzie można zarejestrować komitety wyborcze, do 31 marca powinny zostać powołane okręgowe komisje wyborcze, natomiast 4 kwietnia ma minąć termin zgłaszania kandydatów na prezydenta.

Pozostałe daty dotyczące czasu, w którym trzeba ubiegać się o stosowne zaświadczenia, pozwalającego głosować, kiedy jest się osobą z niepełnosprawnością, prosić o transport, będą znane w momencie, w którym opublikuję już to postanowienie - zapowiedział polityk.

Lider Polski 2050 podkreślał wagę wyborów prezydenckich. Wybieramy zwierzchnika sił zbrojnych, wybieramy kogoś, kto to będzie kierował państwem w tych bardzo trudnych czasach przez następne 5 lat - powiedział.

Kandydaci w wyborach prezydenckich 2025

Start w wyborach prezydenckich zapowiedzieli: prezydent Warszawy, wiceszef PO Rafał Trzaskowski; prezes IPN Karol Nawrocki, który jest popierany przez PiS; lider Polski 2050 Szymon Hołownia; wicemarszałkini Senatu, kandydatka Lewicy Magdalena Biejat; poseł Sławomir Mentzen z Konfederacji; poseł Marek Jakubiak z koła Wolni Republikanie oraz Marek Woch z Bezpartyjnych Samorządowców.