Na najbliższym posiedzeniu Sejmu złożę mandat poselski i przestanę pełnić funkcję marszałka Sejmu - zapowiedział prezydent elekt Bronisław Komorowski. Rezygnacja oznacza też, że przestanie pełnić on obowiązki głowy państwa. Prezydencka władza wróci do Komorowskiego po zaprzysiężeniu na początku sierpnia. Do tego czasu obowiązki prezydenta będą pełnić jeszcze dwie osoby.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Bogdan Borusewicz jako marszałek Senatu obejmie obowiązki prezydenta w chwili, kiedy z posłowania i marszałkowania zrezygnuje Bronisław Komorowski - być może nastąpi to już jutro. Borusewicz będzie pełnił rolę głowy państwa tylko do wyboru następcy Komorowskiego, bo to marszałkowi Sejmu konstytucja w pierwszej kolejności powierza obowiązki prezydenta po opróżnieniu urzędu. Kiedy Sejm wybierze na swojego marszałka Grzegorza Schetynę, to właśnie on zacznie wykonywanie obowiązków prezydenta do czasu zaprzysiężenia Komorowskiego.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
We wtorek Bronisław Komorowski otrzymał uchwałę PKW o wyborze na urząd prezydenta. Według oficjalnych wyników głosowania przedstawionych przez Państwową Komisję Wyborczą, Komorowski otrzymał w II turze wyborów prezydenckich 53,01 proc. głosów, zaś jego konkurent Jarosław Kaczyński 46,99 proc. Oficjalne zaprzysiężenie głowy państwa odbędzie się prawdopodobnie za miesiąc. Tyle bowiem ma Sąd Najwyższy na rozpatrzenie ewentualnych protestów wyborczych i ogłoszenie ważności wyborów prezydenckich.