Najważniejszym zadaniem gabinetu Mateusza Morawieckiego jest utrzymanie wydolności ochrony zdrowia w związku z epidemią koronawirusa. Tak wskazało 56,7 proc. badanych w sondażu, przeprowadzonym przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Nowy rząd został zaprezentowany 30 września, a wczoraj miał zostać zaprzysiężony w Pałacu Prezydenckim. Uroczystość została przełożona na dziś, na godz. 14 w związku z koronawirusem u przyszłego ministra edukacji Przemysława Czarnka. W rządzie Morawieckiego w randze wicepremiera zasiądzie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. I to jego wpływ na pozycję Mateusza Morawieckiego i Zbigniewa Ziobrę zapytaliśmy w naszym sondażu.
W sondażu przeprowadzonym przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" aż 34,3 proc. respondentów uznało, że wejście prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do rządu osłabi pozycję premiera Mateusza Morawieckiego. 20,1 proc. stwierdziło, że wręcz przeciwnie - wzmocni. Dla 25,8 proc. nie będzie miało żadnego wpływu.
Na pytanie o to, jak wejście Jarosława Kaczyńskiego do rządu wpłynie na pozycję Zbigniewa Ziobry, 38,7 proc. podpowiedziało, że ją osłabi. 25,4 proc. uważa, że nie będzie miało wpływu, ale jednocześnie niemal tyle samo osób, bo 24,5 proc. nie ma na ten temat zdania.
Jakie są obecnie największe wyzwania dla rządu? Większość badanych uważa, że najważniejszym zadaniem gabinetu Mateusza Morawieckiego jest utrzymanie wydolności ochrony zdrowia w związku z epidemią koronawirusa. Tak wskazało 56,7 proc. badanych.
Dla 47,8 proc. najważniejsze jest przeciwdziałanie ekonomicznym skutkom epidemii. Dla co czwartej osoby - 25,7 proc. - najważniejsze jest utrzymanie ciągłości działania szkół.
Badani wymieniali w tym kontekście także poprawę sytuacji w wymiarze sprawiedliwości, przeprowadzenie zmian na rynku mediów, czy realizację konserwatywnej agendy światopoglądowej w programie szkolnym.
Dane podajemy w poniższym zestawieniu.
W środę 30 września premier Mateusz Morawiecki potwierdził ustalenia RMF FM dot. zmian w rządzie. Premier Mateusz Morawiecki nie przedstawił wówczas na konferencji całego składu nowego rządu ani nowego podziału kompetencji pomiędzy ministerstwami. Potwierdził, że do rządu wróci Jarosław Gowin, który obejmie resort rozwoju, pracy i technologii. Wejdzie do niego także w randzie wicepremiera lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
Jak poinformował Morawiecki, resortem edukacji i nauki pokieruje Przemysław Czarnek, a resortem rolnictwa i leśnictwa - Grzegorz Puda. Ministrem odpowiedzialnym w KPRM za kontakty z samorządami ma być reprezentujący Porozumienie Michał Cieślak.